Дежурна Ординација! #2

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.987
Ме чешаат очите доста често, ги плакнам со минерална вода, ама пак ме чешаат, а страв ми е да идам кај очен лекар, кој знае дали и работат...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Чешаат или солзат/печат/болат?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Ме чешаат очите доста често, ги плакнам со минерална вода, ама пак ме чешаат, а страв ми е да идам кај очен лекар, кој знае дали и работат...
Колку време се случува ова?
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.987
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
Имам испукан капилар скоро година дена, се наоѓа на десната страна од носот под окото (поблиску е до носот), да не знае некој како можам да го тргнам? Треба да се мачка со нешто или..? Како мала точка е ама бидејќи е црвена, боде у очи, се приметува..
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.358
Поени од реакции
38.333
Имам испукан капилар скоро година дена, се наоѓа на десната страна од носот под окото (поблиску е до носот), да не знае некој како можам да го тргнам? Треба да се мачка со нешто или..? Како мала точка е ама бидејќи е црвена, боде у очи, се приметува..
ставај пудра
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.358
Поени од реакции
38.333
не шљапај глупости, ако не можеш да помогнеш не пишувај ништо, да ми беше за заебанција немаше да прашувам тука на форумот воопшто
па како ќе тргнеш испакнат капилар еве
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
сака да каже да го покриеш со течна пудра ( со месо боја, а не обична пудра) и нема толку да се гледа што не е лоша идеја, оти нема што да му направиш освен малку да намачкаш секој ден хепаринска препарат (Хепатромбин гел /маст)! (не ти треба сега во пандемијава ласерски третман или нешто друго за еден капилар што ти се гледа кај носот, нели?)

kakubratlopnuvshiekapillyarinalitsedomas_A5F88396.jpg

а можеби е знак на недостаток на витамини, посебно на Витамин Ц што треба да го внесеш не само со исхрана туку и таблетарно некое време! ваква појава можеби да се јави при некои диети, несоница или предолго напрегање пред монитор (ако е поблиску до или под окото)

kuperoza-face-246x141.gif unnamed.jpg unnamed.jpg

(доколку такви „испукани капилари“ ги имаш повеќе околу носот веќе може да биде нешто друго „розацеа“)
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
@bijons
Мене ми е за да го тргнам засекогаш, да го отстранам, ама изгледа неизводливо е, инаку баш такво ми е како на првата слика. Не можам инаку цело време да се замарам на секое излегување пудра да ставам, а и не сакам, и да нема друг начин, пудра не ставам.
Ми имаше излезено тоа такво за стискање и го стиснав и оттогаш ми стои такво...
Фала, сепак.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.358
Поени од реакции
38.333
@bijons
Мене ми е за да го тргнам засекогаш, да го отстранам, ама изгледа неизводливо е, инаку баш такво ми е како на првата слика. Не можам инаку цело време да се замарам на секое излегување пудра да ставам, а и не сакам, и да нема друг начин, пудра не ставам.
Ми имаше излезено тоа такво за стискање и го стиснав и оттогаш ми стои такво...
Фала, сепак.
не се секирај не е педерски малце пудра да туриш, нема да се примеќа
 
Член од
4 јуни 2015
Мислења
239
Поени од реакции
221
Минатата година некаде во месец октомври имав болки во стомакот. Отидов во болница и ми направија ехо при што беше констатирано дека имам зголемена слезина, истовремено ми направија и тестирање на крвта со што беше утврдено дека бројот на леукоцити во крвта ми е поголем од нормалното. Докторот тогаш ми кажа дека немам потреба од хируршка интервенција но дека треба да ме прегледа специјалист поради состојбата со слезината. Потоа отидов кај матичниот лекар но за жал здравственото осигурување ми беше истечено и ништо не ми препиша, потоа се деси сето ова со корона вирусот и така до ден денес не сум отишол на проверка. Немам болки но понекогаш чувствувам пецкање и некаква тежина во делот кај слезината. Знае ли некој што би можело да биде ?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
@bijonsМене ми е за да го тргнам засекогаш, да го отстранам, ама изгледа неизводливо е, инаку баш такво ми е како на првата слика. Не можам инаку цело време да се замарам на секое излегување пудра да ставам, а и не сакам, и да нема друг начин, пудра не ставам.Ми имаше излезено тоа такво за стискање и го стиснав и оттогаш ми стои такво...Фала, сепак.
...ако тоа е последица од „такво“ за стискање, акна (бубулица), тогаш не ти е класичен пукнат капилар можеби така изгледа, очигледно му треба време само да исчезне!
Минатата година некаде во месец октомври имав болки во стомакот. Отидов во болница и ми направија ехо при што беше констатирано дека имам зголемена слезина, истовремено ми направија и тестирање на крвта со што беше утврдено дека бројот на леукоцити во крвта ми е поголем од нормалното. Докторот тогаш ми кажа дека немам потреба од хируршка интервенција но дека треба да ме прегледа специјалист поради состојбата со слезината. Потоа отидов кај матичниот лекар но за жал здравственото осигурување ми беше истечено и ништо не ми препиша, потоа се деси сето ова со корона вирусот и така до ден денес не сум отишол на проверка. Немам болки но понекогаш чувствувам пецкање и некаква тежина во делот кај слезината. Знае ли некој што би можело да биде ?
кажи нешто, што и како го поминуваш денот... да не трчаш, вежбаш нешто да не се напрегаш, да не пиеш суплименти нешто или некоја посебна исхрана или режим некој?...колку е тоа „поголема“ вредноста на леукоцитите?
 
Член од
4 јуни 2015
Мислења
239
Поени од реакции
221
...ако тоа е последица од „такво“ за стискање, акна (бубулица), тогаш не ти е класичен пукнат капилар можеби така изгледа, очигледно му треба време само да исчезне!

кажи нешто, што и како го поминуваш денот... да не трчаш, вежбаш нешто да не се напрегаш, да не пиеш суплименти нешто или некоја посебна исхрана или режим некој?...колку е тоа „поголема“ вредноста на леукоцитите?
Не правам ништо посебно, времето генерално го поминувам дома, работам од дома, не вежбам, не пијам никакви суплименти или лекови. Во однос на вредноста на леукоцитите, искрено не се сеќавам, ми дадоа тогаш резултати од анализата но ги оставив кај матичниот лекар, се сеќавам само на нејзината реакција "аууу ова е колку за слепо црево".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom