Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187
Абе тенџере едно, ја да бев несовесен ќе префатев од некој друг, не од близок дома. Друга работа, да бев уште понесовесен можев да кријам дека не е од брат ми и да се правам намутав. Трета работа, нигде јас а и останатите немаме пишано дека никогаш нема да го фатиме вирусот. Кој сака да го фати вирусот бе, нормален ли си?

Дај не замарај жити очи, терај магарето ако не веруваш во вирусот само не умарај по интернетот со измислени статии преземени од сајтови еквивалентни на дојки.мк, оти некој што не ја прати редовно темата, а и форумот, може да ти поверува и да заврши во провалија.
Ама зашто не си држиш до принципите и советите кои ги делиш...
Нели ги скролаш моите мислења... Пак лажеш, пак едно збориш, друго правиш.
Тоа какви статии споделувам и дали имаат врска или твоите тврдења се гледа во реалноста.
Научи го брат ти да си мие раце, како и каде маска да носи.

Без нервози, можеби Интер ќе ја сврти :pos:
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
видела жаба да се коњ поткива.. па појаки се од нас и во бр.случки/милион и во умрени/милион..
лечат фрустрации
патем, што значи Број на активни случки
N/A ?
кај Шпанија, УК, Франција, Шведска, често и кај Италија ???
Италија веќе повеќе од 6 недели вади у просек по 200 нови случаеви дневно константно... Мк колку вади , 100 у просек последно време? Размер на популација Ит-Мк е 40 на 1 одприлика , нови корона случаеви размер 2 на 1 ... не би рекол дека лечат фрустрации... си се штитат .
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.992
Италија веќе повеќе од 6 недели вади у просек по 200 нови случаеви дневно константно... Мк колку вади , 100 у просек последно време? Размер на популација Ит-Мк е 40 на 1 одприлика , нови корона случаеви размер 2 на 1 ... не би рекол дека лечат фрустрации... си се штитат .
Бројките во Македонија се поголеми, ама...
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Тоо короната дојде и во нас,:ojeaa: сега за сега нема симптоми некаде недела помина од контактот со официјален коронаш резлултатот е сега, ние избегнувавме контакт одкако дознавме дека можебои има корона и не ме прашувајте повеќе оти до сега локав и одвај погодив копчичата.
 
Член од
10 јануари 2020
Мислења
8
Поени од реакции
15
А што ќе се прави тука ако пак има изолација после избори? Пошто ионака на бројките изолацијата не им менува ништо. Дали ќе биде немир по пример на другите земји?
Зошто нема ниту една вистинска слика од вирус???????
Како тоа во продавниците и останати затворени простори се шири вирусот, а во кафулињата и кафаните не? Можеше прво 4 души, а не 5, сега викаат по двајца итн. и дури и кога со семејство сум треба да се објаснувам на некого... Како може пола народ да верува на лага и да трпи одземање на пола човекови права??????
Корона тест е лотарија. Нема тест, нема корона. Бог бира кога е време...
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Белгија забрани да се патува во Северна Македонија поради Ковид-19

бап ме заболе, всушност НИЕ поодамно требаше за вас да воведеме ...
Како се залетаа Белгијците за кај нас да дојдат, гледам нозе искршија, во депресии ќе паднат ако им воведеме лол
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Тоо короната дојде и во нас,:ojeaa: сега за сега нема симптоми некаде недела помина од контактот со официјален коронаш резлултатот е сега, ние избегнувавме контакт одкако дознавме дека можебои има корона и не ме прашувајте повеќе оти до сега локав и одвај погодив копчичата.
немаш гајле дезинфициран си :)
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.907
Поени од реакции
16.216
А што ќе се прави тука ако пак има изолација после избори? Пошто ионака на бројките изолацијата не им менува ништо. Дали ќе биде немир по пример на другите земји?
Зошто нема ниту една вистинска слика од вирус???????
Како тоа во продавниците и останати затворени простори се шири вирусот, а во кафулињата и кафаните не? Можеше прво 4 души, а не 5, сега викаат по двајца итн. и дури и кога со семејство сум треба да се објаснувам на некого... Како може пола народ да верува на лага и да трпи одземање на пола човекови права??????
Корона тест е лотарија. Нема тест, нема корона. Бог бира кога е време...
Па затоа бе пријател само терасите смеат да работат на кафулињата и рестораните, не е исто во затворен простор и надвор.
Тоа со масите им е дебилна одлука ама скоро па и да не ја почитува никој таа мерка, насекаде по 4 седат на масите.
Автоматски споено мислење:

немаш гајле дезинфициран си :)
Сега не мора да ви пишуваат тука членовите "ако не верувате во корона одете доброволно да се заразите" :icon_lol:
Ти и Тома бевте едни од тие мислам кога се дискутираше тука на таа тема :) Ве има проколнато некој тука гарант
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Kakva e taa karticka so 300 den?
Mnogu zavisi vo koja banka ke ti bide kartickata, na pr.tutunska banka gi praka na domasna adresa.
Dojdoa kaj mene na vrata da... Iskacam na vlez zamisli so maska, doagja decko zbifta cel po zeskoto edvaj se odbraniv... Vika brale 80 kukji pominav uste tolku me ceka, ni maska nisto zastita... Isto mu ide kako da si se butkal pred banka cak sto i vise poloso :D

Искрено што мислам? Дека во време на вака раширена пандемија дружење во групи воопшто не треба да има.
Имам многу другари, но од почеток на пандемијата дружењето ни се претвори на скајп конверзации....исто и со роднини.
Далеку од тоа дека така е убаво и нормално.....но јбг сега така треба.
Исто имам и некои другари што и покрај се си се дружат, си се групираат и не применуваат никакви мерки за заштита.
Но знаеш, тие кои го игнорираат, односно забораваат дека вирусот постои така се однесуваат и ќе се однесуваат, се до оној момент додека мечката не им заигра во дворот.
Vidi... Nie moze da si praime film deka sme svesni i se toa i da go javame viskiot konj. Ja od day one rabotam od doma plus sam sum na sprat pa jasno deka popuvam za zastita i se toa. Momentot e da ne sme nonsalantni i da se praktikuva maximalno vozmozno i pravilno zastita. I jas ne se druzev a drugarite se druzea kako tebe. Kaj mene drugarite se razbolija, samo eden napravi test drugite od noga go prelezaa. Se vidov so nekoi mesec ipol plus koga imase veke dva negativni testovi i ne go cuvaa policija ama rizikot kaj nekoi familii e pogolem ako prestanat da odat na rabota. Nekoi imaat nekolku deca za gledanje. Ja imam po 70 cekori na den spored telefon ama mene mi prijae zatvoren zivot i od porano. Ti si izlegol navecer koga lugjeto se relaxiraat, izlezi preku den niz prometna ulica i ke sfatis kolku sitni raboti zavisat edno od drugo... Ke smenis percepcija. Stiga doma solidna plata i mudruvame na forum, lesno e u toj bubble. Mene eve mi se sluci i smeni mislenje koga izlegov ednas dvapati u normalni saati. Prvo si zgrozen i zaprepasten a posle se vrakaj u realnosta i ti teknuva deka ne site mozat kako tebe.

Ja ke produzam da citam, gejmam, gledam filmovi posle rabota koga ke se prefrlam od biro na kauc ili spalna no sekako ne osuduvam tie sto se sekoj den niz grad poradi rabota pa i sekoj den na kafe. Ne moze da si distributer i srekavas 100 luge sekoj den pa da ti sudam oti si sednal na kafe so 3ca. Nema logika. Ili izlezi vidi banki, marketi, posta full a potoa da pravam smeski deka e retardirano da se glasi kako so praev do skoro koga e 10min kade ke se sledat merki poveke od bilo sto bi pravele tie lugje toj den. Itn. Koga zivotot im diktira odreden nacin na zivot ne moze da im se zameruva za nesto sto za niv realno e bezsmisleno i e vekje sekojdnevie. Super za tie sto mozeme merki i uslovi, izolacija i karantin casovi... Ama da gledame i podaleku od nosot.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.992
Дај бе нека се укине СЗО, најголеми циркузанти, пајаци, кловнови и што уште не излегоа. Убаво САД им заврте грб, со такви идиоти само поголем идиот соработува.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
Италија веќе повеќе од 6 недели вади у просек по 200 нови случаеви дневно константно... Мк колку вади , 100 у просек последно време? Размер на популација Ит-Мк е 40 на 1 одприлика , нови корона случаеви размер 2 на 1 ... не би рекол дека лечат фрустрации... си се штитат .
се уште има повеќе од нас заболени/милион ( а посебно мртви/милион) ... е сега на држава од 80милиони не е шала толку заболени да има... тоа е латентна бомба... за Белгија па ич да не кажувам... патем, Хрватска ги вика американците во Дубровник, сака да ја обогатат понудата со фрее уСА корона
Многу логика нема во мерките на државите...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom