Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
само да можам да го видам изразот на вашите лица во момент кога тотално ќе си ебеме матер како држава (y)
Дај Боже, ако цената на опстојувањето на оваа вукојебина е ликови ко тебе да лапнуваат тендерчиња. Камен на камен да не остане е подобро.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840

Hasta La Victoria Siempre :cool:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Дај Боже, ако цената на опстојувањето на оваа вукојебина е ликови ко тебе да лапнуваат тендерчиња. Камен на камен да не остане е подобро.
Биди среќен ако се како мене, ама за жал не е баш така. Јас знам дека 10 милиони се доволни за две поколенија, а некои целат на милијарди.....тука е проблемот зошто не не бива.
Многу прост феномен зошто не не бива ама дали еден од милион ќе разбере...ненаситност е проблемот, не е крадењето. Сите сме лопови на овој или оној начин.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Чекај, реални да бидеме. Ти мислиш дека постои друг начин?
Не е тоа нигде окарактеризирано како крадење, провизии се најнормални работи. Па еден договор на KBR каде газда бил Бил Клингтон знаеш ли колку беше како логистика за американската војска?
Реално муабет правиме, во таа насока треба луѓето точно да знаат како функционираат работите.
Ако имаш кокошка зимај едно јајце за тебе едно остави за народот, а не испечи ја кокошката и изеди ја....на тоа се сведува домаќинското работење.
Автоматски споено мислење:


Болна е вистината, а очекувањата на луѓето често се нереални. Ова е во насока да се испеглаат малку сфаќањата на некои што можеби мислат дека во свет на бајки живееме.
Значи ако ми влезе некој во двор и од пред врата ми го украде точакот, е тогаш тоа се вика крадење. А ако некој зема тендер оти е партиски активист, ондак тоа се вика провизија, награда и е нешто нормално, заработено.

Вие можете тоа како сакате да го нарекувате, провизија, награда...за мене барем, тоа е опортунизам, непотизам, корупција, полтронизам...и во крајна инстанца крадење.

Ниту знам како е во Америка, што праел Клинтон, ниту ми е јасно како е тоа поврзано со ова што го збориш, реално ниту ме интересира. Јас гледам овде како е. А не е едно јајце, да бидеме реални нема ни да биде, ќе биде цел кокошарник.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Значи ако ми влезе некој во двор и од пред врата ми го украде точакот, е тогаш тоа се вика крадење. А ако некој зема тендер оти е партиски активист, ондак тоа се вика провизија, награда и е нешто нормално, заработено.

Вие можете тоа како сакате да го нарекувате, провизија, награда...за мене барем, тоа е опортунизам, непотизам, корупција, полтронизам...и во крајна инстанца крадење.

Ниту знам како е во Америка, што праел Клинтон, ниту ми е јасно како е тоа поврзано со ова што го збориш, реално ниту ме интересира. Јас гледам овде како е. А не е едно јајце, да бидеме реални нема ни да биде, ќе биде цел кокошарник.
Многу работи не се како треба....јас у принцип не сакам хиерархија. За мене овој систем е зло, а како ќе го смениме ако не од внатре?
Од друга страна и мене ми треба допамин за да ми функционира мозокот, иако не ми е пресудно во животот. Ама во услови кога сите околу тебе трчаат по пари и јас и ти мораме да се адаптираме.....се купуваш во животот. Појди од жени до другари.....нема кој не го сака тоа. Постојат скалила во таа насока, пробај качи се една скала погоре и ќе правиме муабет.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.255
.... Сите сме лопови на овој или оној начин.
Убаво и реално кажано. Само што имаш огромен број граѓани, кои давање на апсолутна моќ на државните институции, тоа не го сметаат за крадење, тоа било за општото добро на сите и е најправилно нешто. :D
Од страв некој да не направи пари неправедно, спремни се цела моќ да им препуштат на вработените во институциите. Тие знаеме дека се чесни, вредни и заслужено ќе уживаат во тие привилегии.
Тоа што докажано е дека тоа е најштетна опција за сите, не е битно, овој пат нема да биде така.

Најверојатно точно ќе излезе тоа што во 2015 напишав ( а од дбк го збореле луѓе), дека сдс ќе дојде на власт, ќе направат нешто големо, нешто што народ нема да го сака, па после ќе го вратат дпне назад. Така да Боди, ти барем си искрен и добродушен, па подобро ти лапај тендери, него ли лицемери што продаваат магла.
Бар пиво ќе частиш :D
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Многу работи не се како треба....јас у принцип не сакам хиерархија. За мене овој систем е зло, а како ќе го смениме ако не од внатре?
Од друга страна и мене ми треба допамин за да ми функционира мозокот, иако не ми е пресудно во животот. Ама во услови кога сите околу тебе трчаат по пари и јас и ти мораме да се адаптираме.....се купуваш во животот. Појди од жени до другари.....нема кој не го сака тоа. Постојат скалила во таа насока, пробај качи се една скала погоре и ќе правиме муабет.
Што и да ти праи да спиеш мирно навечер. Ако оваа мантра ти помага, ондак терај, не ти се мешам Златни Буда.
 
B

Beginner

Гостин
Ќе иде ли Левица на +40к? :D
Во нормална држава(по незнам кој пат ова е употребено за жал)ќе добиеа и повеќе ама овде едни нема да гласаат а другите ќе гласат за Вмро/Сдсм. За мене најлоши ќе се тие што ќе гласат за Сдсм и другите албански партии.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
Секогаш се сведува на помало зло....
Јас ќе преживеам и без дополнителни примања, можам да работам буквално што сакам и каде сакам.
Нека биде и по ваша желба....нека не формира влада ВМРО, само да можам да го видам изразот на вашите лица во момент кога тотално ќе си ебеме матер како држава (y)
Преживувај како знаеш, живеј како сакаш, што кур сакаш праи...
Освен ова: - Немој да се занимаваш со и за политика.

Стварно небулози од прва категорија пишуваш.
Симпатизерите на ВМРО би требало да увидат дека правиш повеќе штета, отколку корист за партијата, кога пишуваш на политички теми.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Убаво и реално кажано. Само што имаш огромен број граѓани, кои давање на апсолутна моќ на државните институции, тоа не го сметаат за крадење, тоа било за општото добро на сите и е најправилно нешто. :D
Од страв некој да не направи пари неправедно, спремни се цела моќ да им препуштат на вработените во институциите. Тие знаеме дека се чесни, вредни и заслужено ќе уживаат во тие привилегии.
Тоа што докажано е дека тоа е најштетна опција за сите, не е битно, овој пат нема да биде така.

Најверојатно точно ќе излезе тоа што во 2015 напишав ( а од дбк го збореле луѓе), дека сдс ќе дојде на власт, ќе направат нешто големо, нешто што народ нема да го сака, па после ќе го вратат дпне назад. Така да Боди, ти барем си искрен и добродушен, па подобро ти лапај тендери, него ли лицемери што продаваат магла.
Бар пиво ќе частиш :D
Колку сум мек сигурно нема ништо на крај да испадне.....затоа што во момент кога сите ќе се тепаат јас ќе седам од страна и ќе чекам последен. Така ми било секогаш во животот, последно верувал или не наместо јас да влезам у управен и да зимам по 6000 оставив еден друг човек да ги зима.
Мојата надеж е да измислам нешто ново, нешто што на никој не му текнало :D
Како овој у приказната мостаринаа што наплаќаше хахаххх.
Кога сум бил голтар милион пати ме частеле другари у кафана, не одам често сега ама не оставам друг да плати, така да не е проблем пиво у ни една варијанта.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
ДПНЕ=СДСШ и точка.

СДС почнаа во 90-тите да крадат за да продолжат ДПНЕ, па потоа пак СДС, па пак ДПНЕ, а во меѓувреме во внатрепартиските битки буквално секој патриот, интелектуалец или способен човек го маргинализираа со политиката од секој кандидат одбери го или тој што има врска или најглупиот за да можеш да го контролираш, па затоа и во двете партии останаа или криминалците или тие учените недоучени или врскаџиите.
ДПНЕ отсекогаш играше на патриотизмот на нашиот простодушен народ, го монополизираше поимот патриот и до тој степен го уништи што на луѓето ден денес им е срам да се наречат домољуби од причина што истиот се поврзува со некој си ухлебен административец со диплома од ФОН, кој оди преку ред во болница, лежи сам во соба со ТВ додека другите се по 4-ца, добива на гага патувања на СП/ЕП за ракомет и се слика на фб со вергина. Јас буквално ваква иста личност познавам. Затоа е најсмешен муабетот како демек врхушката греши, ама членството си биле патриоти. Кои црни патриоти бре? Познавам минимум 100 души стари, млади, машко, женско и П нема од Патриот во членството, 99% од нив не знаат ВМРО кратенктата да ја преведата, а од прилика ист е процентот од нив што станале членство и ги влечат по митинзи од проста причина што во моментот таа партија се нашла на власт и ,,морале да се снајдат" и им е потполно сеедно, да биле СДС од нив ќе земеле книшка. Значи исти к*рац како СДС и членството, по ништо не се разликуваат апсолутно.

Ај да застанам тука за тие 15 години кога беа на власт иако има уште многу за пишување. Еве да кажеме овие паднале од Марс после промената на власта и ги запоседнале сите позиции во дпмне(што не е вистина пошто сите до еден беа и со Грујо, а Мицко е директно од него избран).
Зошто некој што е неутрален и му смета се што се случи би гласал за овие кога за Преспанскиот договор дадоа 11 пратеници, а уште минимум 5 биле спремни да втрчаат на нечиво место ако во последен момент некој од првата постава се премисли? Зошто некој би гласал за лидер кој е најголемата тутурутка во историјата на државата и нема став за ништо битно во државата? Зошто некој би гласал за партија која го канализираше набојот со топло-ладно изјавите? Зошто тоа фамозно патриотско членство не се самоорганизира, ако толку не им чинела врхушката?
Затоа пишав, не помагачи на СДС, туку дпне се партнери на сдс во изминатите 3 ипол години. СДС без ДПНЕ немаше сила за да го промени уставот и потпише уште 3 капитулации.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.165
Поени од реакции
15.953
Преживувај како знаеш, живеј како сакаш, што кур сакаш праи...
Освен ова: - Немој да се занимаваш со и за политика.

Стварно небулози од прва категорија пишуваш.
Симпатизерите на ВМРО би требало да увидат дека правиш повеќе штета, отколку корист за партијата, кога пишуваш на политички теми.
Ја не верувам дека некој од сопартијците знае дека он уствари "агитира" и овде :icon_lol:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Што и да ти праи да спиеш мирно навечер. Ако оваа мантра ти помага, ондак терај, не ти се мешам Златни Буда.
Спијам брат, и секое сабајле е нов живот за мене. Проблем у животот ми е една мачка што згазив. Ја сум рекол, кога ќе умрам сакам сите што ги знам на мене да ми должат а не да биде обратно.
Автоматски споено мислење:

Преживувај како знаеш, живеј како сакаш, што кур сакаш праи...
Освен ова: - Немој да се занимаваш со и за политика.

Стварно небулози од прва категорија пишуваш.
Симпатизерите на ВМРО би требало да увидат дека правиш повеќе штета, отколку корист за партијата, кога пишуваш на политички теми.
Да не се засекира за ВМРО? :LOL:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom