Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
16 август 2015
Мислења
226
Поени од реакции
278
Lugje help. Pocnav da vozam tocak 2 nedeli i odma oslabev :( treba da praam novo dupce na kaishot ... Kako da nakacam muskulna masa ? Kako da dobijam na masa ? Nekoj predlog da mi dadete ili ne znam mozebi shejk nekoj da pravam sekoj den ? Znaci ne sum checkalica tuku sum od tipot ,,skinny fat " ( koj ne znae so e toa neka proveri na google ) Jas jadam premnogu , mozam 2 golemi tosta da izedam , pici , hamburgeri , torti , cokoladi no nikako da dobijam masa.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.873
Lugje help. Pocnav da vozam tocak 2 nedeli i odma oslabev :( treba da praam novo dupce na kaishot ... Kako da nakacam muskulna masa ? Kako da dobijam na masa ? Nekoj predlog da mi dadete ili ne znam mozebi shejk nekoj da pravam sekoj den ? Znaci ne sum checkalica tuku sum od tipot ,,skinny fat " ( koj ne znae so e toa neka proveri na google ) Jas jadam premnogu , mozam 2 golemi tosta da izedam , pici , hamburgeri , torti , cokoladi no nikako da dobijam masa.
Почни од храната, оваа храна не ти е добра ни за изглед ни за здравје + тежински тренинг обавезно (со своја тежина, теретана, калистеникс за кое и да имаш услов).
Храна: стек, риба, говедско, свинска кртина, јајца, урда, јогурт, овес, ориз, салати барем со 2 оброци, леб ако веќе јадиш јади тонус, грицки: семки од тиква, кикиритки, ореви, лешници, бадеми, пуканки, исфрли благо, исфрли алкохол, 8 саати спиење и со тек на време ќе се средиш. Ако не те мрзи сметај и калории.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.910
Поени од реакции
1.377
Dali voopsto nekoj znaj da razlikuva od muskulna masa i salo?
Saloto ne e masa. Ako e nekoj obvitkan vo salo,toj ne e masiven tuku e debel. Masa e muskulot. 90kg muskulna masa i 90kg bez muskuli se dva ogromni razlicni poimi.
Автоматски споено мислење:

Почни од храната, оваа храна не ти е добра ни за изглед ни за здравје + тежински тренинг обавезно (со своја тежина, теретана, калистеникс за кое и да имаш услов).
Храна: стек, риба, говедско, свинска кртина, јајца, урда, јогурт, овес, ориз, салати барем со 2 оброци, леб ако веќе јадиш јади тонус, грицки: семки од тиква, кикиритки, ореви, лешници, бадеми, пуканки, исфрли благо, исфрли алкохол, 8 саати спиење и со тек на време ќе се средиш. Ако не те мрзи сметај и калории.
Smetanje kalorii najgolema glupost i gubenje na vreme.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.873
Dali voopsto nekoj znaj da razlikuva od muskulna masa i salo?
Saloto ne e masa. Ako e nekoj obvitkan vo salo,toj ne e masiven tuku e debel. Masa e muskulot. 90kg muskulna masa i 90kg bez muskuli se dva ogromni razlicni poimi.
Автоматски споено мислење:


Smetanje kalorii najgolema glupost i gubenje na vreme.
Маса е мерка за инертност на телата, а мерна единица според SI е килограм :D
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Почни од храната, оваа храна не ти е добра ни за изглед ни за здравје + тежински тренинг обавезно (со своја тежина, теретана, калистеникс за кое и да имаш услов).
Храна: стек, риба, говедско, свинска кртина, јајца, урда, јогурт, овес, ориз, салати барем со 2 оброци, леб ако веќе јадиш јади тонус, грицки: семки од тиква, кикиритки, ореви, лешници, бадеми, пуканки, исфрли благо, исфрли алкохол, 8 саати спиење и со тек на време ќе се средиш. Ако не те мрзи сметај и калории.
А за дијабетичар (инаку слична состојба како членот што прашуваше погоре) дали одговара ова или треба дополнително приспособување и со вежбите и со исхраната?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.873
А за дијабетичар (инаку слична состојба како членот што прашуваше погоре) дали одговара ова или треба дополнително приспособување и со вежбите и со исхраната?
Контролирај ги јаглехидратите на ниско ниво (вниамавај и на лактозата во млечните продукти), може да пробаш и со intermittent fasting (16-8 е лесен за следење), мешункаст зеленчук може да внееш дополнително на погорната листа и горе долу е тоа.

@Psyside може да ме дополни кои зачини и додатоци може да ти помогнат за подобра регулација на шеќерот (иако верувам ќе не искара декa треба да станеме вегетеријанци или вегани за почеток :) )
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Контролирај ги јаглехидратите на ниско ниво (вниамавај и на лактозата во млечните продукти), може да пробаш и со intermittent fasting (16-8 е лесен за следење), мешункаст зеленчук може да внееш дополнително на погорната листа и горе долу е тоа.

@Psyside може да ме дополни кои зачини и додатоци може да ти помогнат за подобра регулација на шеќерот (иако верувам ќе не искара декa треба да станеме вегетеријанци или вегани за почеток :) )
А за дијабетичар (инаку слична состојба како членот што прашуваше погоре) дали одговара ова или треба дополнително приспособување и со вежбите и со исхраната?
Зависи што е целта, ако целта е само да правиш маса, онда диетата ќе ти биде во втор план. Ако здравјето поготово подлготрајното те интересира, тогаш сите правила за билдинг од кои добар дел се митови не би требало да важат за тебе.

Јадење на големи количини на потеини/меса/јајца/кашкавали/сирења не, урда ќе помине особоено обезмастена и несолена. Белки од јајца можеш, лимит би биле некои 5-6 на ден. Другото се можеш многу лесно да го внесеш преку семиња, јатки, како и соја/грав/леќа, сејтан итн. 2 до 3 конзерви сардина 2-3x во неделата.

Многу е битно какви ти се резултатите, напредни биомаркери, дали си со зголемена тежина, колку мускула маса имаш сега а и во минатото, дали имаш стомак и колку, колку е функционален панкерасот (C-Peptide) како и до каде ти иде шеќерот после јадење.....да се провери и функција на бубрези, микроалбумин особено.

Фората со дијабет и билдинг е да не се оптеретуваш со големи тежини, него повеќе да идеш накај кардио.

Што се однесува до дотаци во исхрана, она што треба да го зимаш независно од тоа дали вежбаш или не, се следните суплементи.

Ако не пиеш метформин (глукофаж) онда ти треба Berberine, a независно дали пиеш или не, исто треба да зимаш thiamine, pyridoxal 5 phosphate, myoinositol, methylfolate.

Zinc, D3, Magnesium, K2 MK7, ubiquinol, taurine.

Зеленчук колку можеш повеќе, пржена храна никако, зејтин употреба минимална, грото од храна варена да биде, избегавај суво овошје, јаболки, мед, леб, банани, тестенини. Mногу бобинки, калинки, зелени праски и сливи.

Од зачини, со секој оброк по 1 грам од, каранфилче, куркума, ѓумбир, рузмарин, сув магдонос, оригано. Ако пиеш Глукофаж, најмалце 1h да се чека после или пред зачините, 2 оптимално, не смееш да тренираш повеќе од 3x во недела, сонот МОРА да ти биде на место, иначе со тек на време ќе направиш ПОТЕНЦИЈАЛНО повеќе штета него добро со вежбањетo, хронична инфламација од тренинг, без соодветна регенерација и нутритивна поткрепа, ќе ти го влоши дијабетот и ризикот од сериозни компликации на долго. Пиши пп ако треба додатно инфо, ќе ти пратам и кошница од iherb малце покасно.
 
Последно уредено:
Член од
16 август 2015
Мислења
226
Поени од реакции
278
Dzabe mi e se koa sonot ne mi e na mesto a gleam site gore na toa se osvrnuvate ... ke vozam tocak po 20-30km so cel da se umoram za da se komiram i dzabe pak ne mozam da zaspijam lesno i spijam po 5-6 saati i stanuvam so podocnjaci utepan bez zelba za zivot i mn normalno motivacija i sila za vezbanje 0
Ednostavno nervozen sum i napnat i ne mi se vezba koa ne sum naspan , 2 godini veke iam nesonica i melatonin pijam i dzabe
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Dzabe mi e se koa sonot ne mi e na mesto a gleam site gore na toa se osvrnuvate ... ke vozam tocak po 20-30km so cel da se umoram za da se komiram i dzabe pak ne mozam da zaspijam lesno i spijam po 5-6 saati i stanuvam so podocnjaci utepan bez zelba za zivot i mn normalno motivacija i sila za vezbanje 0
Ednostavno nervozen sum i napnat i ne mi se vezba koa ne sum naspan , 2 godini veke iam nesonica i melatonin pijam i dzabe
Еднаш рачно пред спиење не помага?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Dzabe mi e se koa sonot ne mi e na mesto a gleam site gore na toa se osvrnuvate ... ke vozam tocak po 20-30km so cel da se umoram za da se komiram i dzabe pak ne mozam da zaspijam lesno i spijam po 5-6 saati i stanuvam so podocnjaci utepan bez zelba za zivot i mn normalno motivacija i sila za vezbanje 0
Ednostavno nervozen sum i napnat i ne mi se vezba koa ne sum naspan , 2 godini veke iam nesonica i melatonin pijam i dzabe
Пробај Bacopa, Ashwagandha...b1, b5.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Нешто за висок притисок на природна база?

Откако затвори теретаната валда наглиот прекин и сите дешавки ми ствараат стрес, малиот испод 90 не ми е спуштен. :D

Почнав да си се враќам во нормала со животот, ама ден два сум убав а потоа повторно ми се покачува.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Нешто за висок притисок на природна база?

Откако затвори теретаната валда наглиот прекин и сите дешавки ми ствараат стрес, малиот испод 90 не ми е спуштен. :D

Почнав да си се враќам во нормала со животот, ама ден два сум убав а потоа повторно ми се покачува.
Зависи и која е причината, диета, нервоза итн, ама генерално ова би било.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom