Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
За тебе и без резолуцију давам не пиво него ручак, едан увијач намотан такој да крцка сс сланину, сакаш у Корнер, сакаш у Жмару, сакаш у Кобру, ја би сакаја Корнер. Не бој се, не га слушај Берика, куде каура никога нема да те тражив, нема да те упецав твои как шо са га упецаја Зијадина кд е пијал пиво и извадили га на социјалне мреже.

А пуно, зашто ти не напишеш едну књигу за твоју битку за шиптaрлука? Ќе га крстиш (или сунетиш) De Apologia Shqipërisë. Плато(н) и Пуно(н) вие сте тија двоје, нема треќога. Па кд ќе урадиш едну промоцију у дом на културу Адем Јашари у Лојане, па кд ќе ти дојду ја да ми потпишеш едан примерак, па кд ќе пишеш на прву страну:

Për një kaurin shkavel slavomaqedonas,

Me shumë jorespektuar,

Afrim Punoi

Па кд по рамкован ќе морав да те ставив академик у СМАНУ, тамо до Луан Старова раме до раме, па кд ќе излезе Алита сс наредбу улица у Кумановë да носив твое име. И тој не било коју него Треќу Македонску Ударну да се вика Африм Пуној, а кауре и у Делчево куде нема ќоравога шиптaра има да те учев још у основну школо. Овакој само се мучиш на форум, за ситно. Сануј велико радниче.
камо слика на др. Сељо со пиво ?? толку бргу успеаја сите да ги избришат или прпа е да се објави ?? :icon_mrgr:
 
B

Beginner

Гостин
Караџовски сам кажа дека сите позитивни од корона се пишуваат како починати од корона, иако погинал во сообраќајка или се самоубил, така да бројот на починати ми е и даље сумњив.
Докторот од тетово хоспитализиран поради невролошки компликации, а пишан ковид жртва, никаде не е докажано дека вирусот предизвикува невролошки компликации... во куманово трудницата што почина немало кој катетар да и смени плус имала неверојатни болки при пораѓај пишана од корона, свекорот нејзин од премногу нервоза доживува срцев удар пишан од корона( ова се информации од сопруг/ син на жртвите), се ова ми е сумниво па и таа жена во војна што починала а однесена за дијализа кога испадна тој инцидент.
според мене лично сите што умрат а немаат респираторни компликации ми се сумниви, бидејќи човек заболен од грип доживее срцев удар, причината никаде во свет не е грип туку срцев удар, е сега со корона топла вода измислуваат.
Исто така чекам официјална статистика од смрнтни случаи споредена од прошла годибжна со оваа, според некои индикации што се појавија дури имаме и намален морталитет од лани.
Ама види Србите колку се глупи умреле 50 луѓе од корона во еден ден они само 2 официјално пријавиле. Во Белград само дневно се тестирале околу 3000 и 70% од нив биле позитивни а они по 300 на ден официјално и тоа ова изјавено од член во нивната комисија. Зошто не се организирате од форумот да им пренесете дека СЗО дава пари не е фер само ние да зимаме. Караџовски спомнал за 30 луѓе не за сите и тоа откога сите на фб на Венко му коментираа голема смртност дека имаме.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260

Позитивен на корона и Болсонаро негаторот, додека во Бразил е невиден хаос со нови случаи секој ден, крај не им се гледа, а не ни имаат направено нешто посебно голем број на тестирања.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Господе Исусе, Ти благодарам

Само што ми се јавија и ми го пратија тестот од вчера -НЕГАТИВЕН сум :)
Денеска се осеќам подобро, температурата цел ден без парацетамол ми е 37,6-37,7 и главоболката ми е намалена. Дефинитивно е некоја прехлада или вироза.
Да продолжиме и понатаму да се чуваме и пазиме со примената на сите заштитни мерки, кои што очигледно имаат ефект.
Искрено ви благодарам на сите за поддршката!
ATT00001 - Copy.jpg
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862

Позитивен на корона и Болсонаро негаторот, додека во Бразил е невиден хаос со нови случаи секој ден, крај не им се гледа, а не ни имаат направено нешто посебно голем број на тестирања.
Ако некој у светот заслужил да добие корона, тоа е баш овој човек.
 
B

Beginner

Гостин
Господе Исусе, Ти благодарам

Само што ми се јавија и ми го пратија тестот од вчера -НЕГАТИВЕН сум :)
Денеска се осеќам подобро, температурата цел ден без парацетамол ми е 37,6-37,7 и главоболката ми е намалена. Дефинитивно е некоја прехлада или вироза.
Да продолжиме и понатаму да се чуваме и пазиме со примената на сите заштитни мерки, кои што очигледно имаат ефект.
Искрено ви благодарам на сите за поддршката!
Прегледај го приврзокот 258194
Убв што си негативен ама приватните болници како оваа, Систина и другите сега најдоа да ги поскапат тестовите и да прават ненормално голем профит во време на пандемија. Имаше пишано не губиш ништо со тестот ама не е така парите ги губиш и тоа не се работи за мала сума.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Секој ден на некои од починативе им е откриен Ковид пост-мортем... Можеби е дискутирано, ама на овие починати што им е отриен Ковид пост-мортем, првично што е пишано како причина за смртта пред да биде откриен вирусов, или причина за хоспитализирање? При хоспитализирање, не им прават тест за Ковид? Како функционира целава работа? Или доколку при хоспитализирање се негативни а го закачат вирусов додека лежат во болница полу-мртви, автоматски спаѓаат во тие починати од корона? Имаат досега објавено починати луѓе што немаат допирна точка со Ковид?? Или сите се од корона?
Тоа е табу тема која не смее да се чепка, всушност не смееш и сомнеж да направиш.
Од друга страна ќе излегуваат и научни ставови дека таа бројка е дури и помала од реалната, бидејќе некој некаде умрел, а не бил тестиран, а како што има демек нетестирани кои се можда позитивни, мора да има и смртни случаи меѓу таквите кои нема да ги регистрираат. Лудница. Вирус кај кој 90% се асимптоматски случаи, сакаат да го претстават со 100% смртност. Преведено, секоја смрт треба да биде од ковид.
Во САД во една од државите од 6.500 мртви за 3 месеци, имаат регистрирано 4.500 умрени од ковид, и служи за пример како правилно таму работат, за разлика од други држави кои ги критикуваат дека имаат многу помал процент на пријавени од вкупната смртност. Дефинитивно отиде здравството у други води, дали да ги кажеме политички, дали капиталистички, дали профитерски, но ова во скоро време ќе има огромен контраефект од населението и се ова ќе им се врати тродупло.
Паниката се јача и сега во летните месеци, гледате и тука како реагираат на најмали симптоми, каков страв има влезено во психата, еми што правиме од октомври и почетокот на грипот.До вчера никој не се занимаваше да си мери температура на најмал знак на малаксаност, умор, ненаспиеност, свесни дека ќе помине, сега и ова е страшно.Но сите знаат како удира грипот, овие симптоми се смешки. Недела дена кога ќе имаш симптоми пута 5 од овие сега, шо правиме тогаш, кога секој втор ќе ги има тие симптоми, за кај сме, помножено со паниката од ковид, помножено со паниката дека касно се оди на лекар, помножено со дека сега и се умира од вируси, не инфективна туку 5 такви ќе се малку. Лекарите и сестрите сега се жалат, еми тогаш ???
Хаос тек ќе дојде.
Иначе Ердоган ќе градел болница за 3,5 милиони пациенти, им текнало на турците од кај дува ветрот.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Ако некој у светот заслужил да добие корона, тоа е баш овој човек.
Баш очекував дека он ќе биде еден од политичарите кој ќе се зарази, со оглед на тоа како се постави, заедно со сите околу него. Штета за Бразилците што ваква будала им се погоди во време на пандемија, страшно е колку лошо се справуваат, плус мислам и дека моментално немаат министер за здравство. Никаква стратегија...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Секој ден на некои од починативе им е откриен Ковид пост-мортем... Можеби е дискутирано, ама на овие починати што им е отриен Ковид пост-мортем, првично што е пишано како причина за смртта пред да биде откриен вирусов, или причина за хоспитализирање? При хоспитализирање, не им прават тест за Ковид? Како функционира целава работа? Или доколку при хоспитализирање се негативни а го закачат вирусов додека лежат во болница полу-мртви, автоматски спаѓаат во тие починати од корона? Имаат досега објавено починати луѓе што немаат допирна точка со Ковид?? Или сите се од корона?
Работата е: ЛУД ЈЕБЕ ЗБУЊЕНОГ!
Караџовски сам кажа дека сите позитивни од корона се пишуваат како починати од корона, иако погинал во сообраќајка или се самоубил, така да бројот на починати ми е и даље сумњив.
Докторот од тетово хоспитализиран поради невролошки компликации, а пишан ковид жртва, никаде не е докажано дека вирусот предизвикува невролошки компликации... во куманово трудницата што почина немало кој катетар да и смени плус имала неверојатни болки при пораѓај пишана од корона, свекорот нејзин од премногу нервоза доживува срцев удар пишан од корона( ова се информации од сопруг/ син на жртвите), се ова ми е сумниво па и таа жена во војна што починала а однесена за дијализа кога испадна тој инцидент.
според мене лично сите што умрат а немаат респираторни компликации ми се сумниви, бидејќи човек заболен од грип доживее срцев удар, причината никаде во свет не е грип туку срцев удар, е сега со корона топла вода измислуваат.
Исто така чекам официјална статистика од смрнтни случаи споредена од прошла годибжна со оваа, според некои индикации што се појавија дури имаме и намален морталитет од лани.
Ништо не можеш да заклучиш ниту од официјалната статистика. Во јануари и февруари има далеку помалку починати во однос на 2019 година (за 2020 бројките може да претрпат мали измени). Во март исто далеку помалку, но за годинава податоците се нецелосни, ќе претрпат поголеми измени. Во април бројката е незначително помала, но исто ќе претрпи промени.
Зголемен морталитет се јавува во последно време, така да може да се забележи (ако го има) за јуни, јули... Но не заборавај дека годинава во однос на лани морталитетот во првите месеци е доста помал годинава, па ако продолжи со тој тренд дури и со вирусот нема да ја надмине ланската бројка.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Работата е: ЛУД ЈЕБЕ ЗБУЊЕНОГ!
Ништо не можеш да заклучиш ниту од официјалната статистика. Во јануари и февруари има далеку помалку починати во однос на 2019 година (за 2020 бројките може да претрпат мали измени). Во март исто далеку помалку, но за годинава податоците се нецелосни, ќе претрпат поголеми измени. Во април бројката е незначително помала, но исто ќе претрпи промени.
Зголемен морталитет се јавува во последно време, така да може да се забележи (ако го има) за јуни, јули... Но не заборавај дека годинава во однос на лани морталитетот во првите месеци е доста помал годинава, па ако продолжи со тој тренд дури и со вирусот нема да ја надмине ланската бројка.
па тоа ти викам чекам официјални податоци, но ако знаеме дека вирусот е тука од фебруар, а во март имаме помал морталитет мора да констатираме дека нешто не е како што замислувавме.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Што бидна со вакцините, има некои што се во трета фаза?
не ми е јасно што би напраила вакцина, прееска на ТВ кажа во Шпанија 95% од тие што прележале К19 НЕМААТ антитела во крвтта !!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Во суштина е вирус, но не е прехлада!
И тоа што викаш, пречесто е и тотално асимптоматски ковидот, кај настинката барем имаш симптоми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom