Станови во Скопје, совети за купување.

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.551
дечки не знам дали е за тука мислењево ама продавам стан во Аеродром, стара градба значи добра звучна изолацоја :P
Сериозно, ако некој има заинтересиран...90 метри со подрум со една гооолема и една мала тераса
 
Член од
16 ноември 2019
Мислења
185
Поени од реакции
839
дечки не знам дали е за тука мислењево ама продавам стан во Аеродром, стара градба значи добра звучна изолацоја :P
Сериозно, ако некој има заинтересиран...90 метри со подрум со една гооолема и една мала тераса
Дај повеќе инфо, во кој дел колку соби, слики.. :D
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
352
Поени од реакции
466
Што се заебавате станови од 30-40 м2 да купувате? Планирате вечно ергени со 1 соба да останете?
Инаку во процес сум на комплетирање на купување на стан и цело време ми излегуваат реклами за станови. Меѓу другото ме таргетираат и Косовоски фирми. Кај нас најчесто рекламирани се тие по 30-40м2 станови,кај косоварите не видов ниту еден стан помал од 65-70м2. Стандардот им е 2-3 спални соби и 2 купатила. Интересна разлика во менталитет и објаснува многу зошто се посилни од нас.
Секоја чест, слично размислување, беа зад нас 100 години сега се пред нас во секоја свера.. да не навлегувам..
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.551
Што се заебавате станови од 30-40 м2 да купувате? Планирате вечно ергени со 1 соба да останете?
Инаку во процес сум на комплетирање на купување на стан и цело време ми излегуваат реклами за станови. Меѓу другото ме таргетираат и Косовоски фирми. Кај нас најчесто рекламирани се тие по 30-40м2 станови,кај косоварите не видов ниту еден стан помал од 65-70м2. Стандардот им е 2-3 спални соби и 2 купатила. Интересна разлика во менталитет и објаснува многу зошто се посилни од нас.
кога имав нешто пари собрано прво што направив е си земав мал стан. Парите ќе ти изгубат вредност, станот не. После, го продадов тој и си земав поголем. Некогаш е потешко да собираш пари за одма голем стан, не сите можат така.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Не знам дали прашањево ми е за оваа тема ама слободно преместете го...
Дали некој од Вас има информација за овие субјекти што прават нови згради моментално? Или искуство со нив...? Било каква веродостојна информација ќе ми биде добредојдена...Прегледај го приврзокот 257317
ги знам и инвеститорот и проектатнтите а и локацијата .. што конкретно те интересира ?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.958
Поени од реакции
11.762
Мене ме интересира со оглед на ситуацијава, колку е паметно да се плати во целост стан во изградба?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.823
Мене ме интересира со оглед на ситуацијава, колку е паметно да се плати во целост стан во изградба?
Тоа прашање се провлекува одамна, пред ситуацијата и, ќе биде актуелно уште долго време. Се додека нема некој гарант, банка или слично, ќе се прашуваме.
Ако тргне по лошо, најмалку што може да ти се случи е да не ти биде довршен станот или да не можеш да добиеш Имотен лист. А, може и полошо...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
ги знам и инвеститорот и проектатнтите а и локацијата .. што конкретно те интересира ?
Зградата ќе биде готова за вселување некаде до декември. Тоа е според кажувањето на инженерот таму...
Фирмиве немаат ни веб сајт и ништо не знаеме за нив...
Колку е паметно да се уплати сега стан таму ? Дали се сериозни фирми? Дали може да им се верува ?
Нас од лични причини ни одговара таа локација...
Однапред благодарам за одговорот.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Зградата ќе биде готова за вселување некаде до декември. Тоа е според кажувањето на инженерот таму...
Фирмиве немаат ни веб сајт и ништо не знаеме за нив...
Колку е паметно да се уплати сега стан таму ? Дали се сериозни фирми? Дали може да им се верува ?
Нас од лични причини ни одговара таа локација...
Однапред благодарам за одговорот.
Да не навлагам во детали, објектот (ламела 3) има историја, а што се однесува до проектантите тие се едни од најдобрите во Скопје. Покрај историјата што ја напоменав горе, ситуацијата не ти е поволна и поради станарите на ламела 2 (имаше по вести). Мое мислење до тебе е да не ризикуваш со купување стан во тој објект, од многу добри и оправдани причини.
 
Последно уредено:
Член од
27 октомври 2017
Мислења
510
Поени од реакции
742
Што е толку проблематично и каде се наоѓа ова?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.958
Поени од реакции
11.762
Не сум ама баш ич запознаен како иде процесот при купување на стан во изградба или веднаш вселив. Ако може некој што е запознаен да објасни?

Добиваш договор, во него ја има цената, ратите, квадратурата?

Предимотен лист(ова ако е во изградба? нешто како гаранција од катастар дека тој што го купува е сопственик?), па на крај кога целосно ќе се исплати имотен лист?

Треба ли консултација со адвокат околу договорот што ќе се направи?
 
Последно уредено:
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Ме интересира колкава квадратура треба да е станот за да кошта олку реновирање.
Renoviranje treba da rachunas od 200-250 evra za kvadrat renoviranje. Zboruvam kompletno renoviranje of cigla I so sreden luksuz.
Автоматски споено мислење:

Za mladi lugje preporachuvam da si kupat kuka vo bliski te naselbi so dvor za da uzivavaat posle rabota I decata da NE im rastat na asfalt.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.551
Renoviranje treba da rachunas od 200-250 evra za kvadrat renoviranje. Zboruvam kompletno renoviranje of cigla I so sreden luksuz.
Автоматски споено мислење:

Za mladi lugje preporachuvam da si kupat kuka vo bliski te naselbi so dvor za da uzivavaat posle rabota I decata da NE im rastat na asfalt.
далеку сме ние од тоа, сите се уште сакаат стан во центар (се надевам дека грешам)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom