Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

S

ski

Гостин
Како ќе се зарази тој што ќе гласа? Шансите се премали, скоро и непостоечки. Многу поголеми шанси се додека си во маркет да се заразиш. Ќе носиш маска, нараквици, пенкало од дома, таму цело време држиш дистанца. Единствен ризик имаат членовите на избирачкиот одбор.
Сите тие ке гласаат во едно избирачко место треба да држат едно пенкало за гласање,треба да ја симнат маската во затворен простор за да ги легитимира комисија по лична карта,сите лични карти ке треба да ги фати со рака еден член од комисија за да леитимира,има многу начини на кои може да се зарази народов при тоа гласање,не е можно да не се прошири вирусот во такви услови кога вирусот и онака веке одамна си се шири надвор од тие кластери кои се познати на министерствово за здравство.
Која ке биде цената на изборите ке видиме недела/две по гласањето.
 
B

Beginner

Гостин
Ако до сега не си сватил, нема ни да сватиш. И не, не е само кај нас, секаде е бројот на умрени пумпан, и тоа е главната причина за сомнежот дека се работи за голема местенка.
Исто како на спортска да се клади судија на плус голови и на секои 5 минути да суди непостоечки пенали за да паднат што повеќе голови. И да не те тангира посебно утакмицата, а мораш да ја гледаш, едноставно ќе те иритира тоа што го гледаш.
Што корист би имале од пумпање на бројки еве Србите пред избори криеле бројки и на починати и заразени за после некои медиуми да објавуваат дека бројката дупла била и сега може сеуште кријат. Британците за 10000 помалку пријавиле. Друг пример еве Америка сега на изборите што мислиш Трамп по ќе му одговара со 100 к починати или со 200 к да води кампања. Зошто овде пред избори член од комисијата изјавува дека 30 случаи не биле од корона починати а ги пишале од корона.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
I ovaa kako tebe ucela tolku godini, kolku naucila so razbiranje a kolku na pamet za ocenka e znak prasalnik. Da bidi tragedijata pogolema tuka ima uste minimum nekolku likovi sto ucele isto ama nikako da se slozat vo skoro nisto ama najbiten argument im e deka za toa ucele i sprema toa mora da se vo pravo. Sekoj od niv posebno.
Вирусот е сеуште нов. Најпознатите научници од светот не можат да се сложат околу многу работи за вирусов и даваат контрадикторни изјави.
Па сега ти очекуваш тука на форумот членовите да имале унифицирани мислења.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Констатираш или агитираш и покрај тоа треба да искочат на гласање?
Ни агитирам ни констатирам, дали почетна фаза или веќе откриена фаза на тие заболувања што ги имаш пишано имаат огромен дел од населението. Ја знаеш онаа, после 40ка нема здрави туку само непрегледани, е во последно време таа граница е далеку пониска.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Дај направете анкета да видиме што мисли народот, дали умира од корона или не. Многу ме интересира резултатот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Вирусот е сеуште нов. Најпознатите научници од светот не можат да се сложат околу многу работи за вирусов и даваат контрадикторни изјави.
Па сега ти очекуваш тука на форумот членовите да имале унифицирани мислења.
Vojvodo opst bese muabetot okolu sto si ucel i kolku si sfatil od toa si go ucel. Kolku sto me drzi memorijata i ne samo okolu virusot imaa dijametralno sprotivni stavovi. Bitnoto bese deka za toa ucele i prema toa nivnoto drzi, drugite pojma nemaat. A site medicinari, nalet toa.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
па караџовски кажа дека по препораките на СЗО починат од корона ги пишувале и тие позитивни што биле во сообраќајка па дури и при самоубиство, сега тој нели е претседател на комисијата.
Автоматски споено мислење:

И друго да ми објасни некој како вирусот создава невролошки или кардиоваскуларни компликации, или и рекла казала муабети се и тоа.
Досега многу пати официјални лица кажаа дека за овој вирус, нема правила, каква имагинација имаш, тоа може да го направи. Нормално само за овој така, сите други по строги правила функционирале. Србинов кажа дека и тестисите ги напаѓал.

Не знам што не ти е јасно, во мкд луѓето живеат околу 100г, најчесто поради несреќа под 80г си заминуваат. Во 2020 многумина се стекнаа со способност да знаат кој човек колку време ќе живеел, да не била короната.

Тоа што јануари-јуни 2019 број на починати е повисок од јануари-јуни 2020, иако нели имаме дополнителна причина со голема смртност, е благодарение на мерките, иначе маф ќе ни беше работата...
Нека поминат изборите, па идеме со нов сет мерки, како припрема за вториот и поопасен бран, да се надеваме ќе се ефикасни, а и бројките ќе покажат.

Владе разбери го Далтонче плачкото, не може за Германија да се спакува, кој знае дал годинава воопшто и ќе замине, сепак втор бран, на пракса може виделе многу лафи, а ништо не кажува, па потешко влез, а и навестувањата:

Знаеа кога ќе почне, знаат колку бранови ќе има и нормално знаат дека ќе заврши, а од друга страна, малку се знаело за вирусот.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Дај направете анкета да видиме што мисли народот, дали умира од корона или не. Многу ме интересира резултатот.
Ако пациентот почине од било која болест а на тестот за корона му е позитивен, нормално дека ќе му пишат починал од корона, оти треба да се погреба во лимен сандук, а сите знаеме дека тој чини 2000 евра..Бутел штанца лимени сандуци и само они се овластени за да се подигне тело на починат со корона.
се наполнија пари:mad:
 
S

ski

Гостин
Ни агитирам ни констатирам, дали почетна фаза или веќе откриена фаза на тие заболувања што ги имаш пишано имаат огромен дел од населението. Ја знаеш онаа, после 40ка нема здрави туку само непрегледани, е во последно време таа граница е далеку пониска.
Ако е така која ке биде цената на изборите?
Дали вреди да се искочи на избори со оглед на неизбежните последици?
Според мене не вреди.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.178
Поени од реакции
17.990
Ја знам дека и неколку пати е криен поради изнудување секс од студентки ко Шуклев и остала багра ама ќе остане на шпекулација :)
Викаш неееее па није могуче
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Тоа што јануари-јуни 2019 број на починати е повисок од јануари-јуни 2020, иако нели имаме дополнителна причина со голема смртност, е благодарение на мерките, иначе маф ќе ни беше работата...
Аман веќе со овие бројки истресени од ракав!
 
B

Beginner

Гостин
И друго што заборавив е зошто би пумпале сега бројки кога на многу од државите им требат туристи да го наполнат буџетот. Еве Шпанците некни пријавиле 17 починати со 442 новозаразени повеќе туристи би имале со 70 починати и 4000 заразени или со 17 и 442? Незнам дали намерно сакате да се двоите како вие "паметните" ја гледате "големата слика" или инат водите еве погоре Бафра по 10 пат ги постави бројки што биле до Април за оваа година а за Мај и Јуни сеуште нема официјални. Ама тоа е вирусот не постои и е пуштен од Бил Гејтс а смртноста му е 0.00000001% сите други што ги има во статистиката секако ќе умреле дали за 10, 20, 30 години не е битно.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Добро според вас никој не умира од корона. Сите држави намерно кријат бројки и гледат помалку да пријават само според вашата ретардирана логика дека СЗО ги финансирала ако пријават повеќе мртви(УК 10000 починати им ги нема во официјална бројка). Луѓе со дијабетис живеат долг живот ама заради вирусот може да настрадат од неодговорни што ќе ги заразат. Исто колку само ги има со висок крвен притисок и да не ги набројувам сите други ризични групи. За Македонија може има 30 починати што не биле стварно од корона што со другите 300.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Ljuge so dijabetis ili opsto hronicno bolni mozat da ziveat mnogu dolg zivot no mozi i utre da se liznat na ljuspa od banana koj nekoj nesovesen ja frlil na ulica. Ili da se liznat na plockite vo kupatiloto oti se vlazni, ili da im otkazat kocnicite, ili da gi fati struja, ili da im eksplodira plinska boca, ili...........
 
B

Beginner

Гостин
Ljuge so dijabetis ili opsto hronicno bolni mozat da ziveat mnogu dolg zivot no mozi i utre da se liznat na ljuspa od banana koj nekoj nesovesen ja frlil na ulica. Ili da se liznat na plockite vo kupatiloto oti se vlazni, ili da im otkazat kocnicite, ili da gi fati struja, ili da im eksplodira plinska boca, ili...........
o_O Каква споредба сигурно тролаш не е можно да си озбилен.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Аман веќе со овие бројки истресени од ракав!
Имаш ти од неракав...
Јас од телевизии кои се повикуваат од институции, сепак имаат право да побараат според закон (не се ваљда државна тајна) и од матична книга на родените/ умрените.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom