Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 јуни 2018
Мислења
125
Поени од реакции
261
Падната е страната на град скопје мислам линкот за аплицирање не работи?
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
47
Поени од реакции
33
Gluposti nevideni, paušalni ocenki, pretpostavuvam so nekoi zadni nameri.....
Baš naprotiv mojot HAIER sega na ladenje vo QUIET MODE vrti so 300-400W vo 40m2 misliš praktično kako da ne postoi, perkite svrteni skroz vertikalno (kako ladna zavesa za vlezna vrata) pa nema duvanje i promaja po sobata, osven direktno pod nea. Tolku e tivko i mirno prosto da ne poveruvaš. Nadvorešnata edinica e totalno nečujna, treba da se stavi raka na klimata za da se seti deka raboti, nadvorešniot ventilator vleguva vo nekoj tivok mod so epten mali vrteži, pravi malku promaja ne vleče se i sešto od strana, so eden zbor ne se ni primetuva deka raboti. Mene mi e stavena vo svetliot otvor na balkonot taka da mozam da i prijdam od sekoja strana.
Bidete sigurni deka ovoj model što go imam jas so HITACHI kompresor e tivok do besvest i ova od pogore se dezinformacii.
Da se razbereme klimata ne e bez mani, no tivkata rabota i e edna od najkvalitetnite strani....
Ne mi e jasno dali koga e vo quiet mode poveke stedi, neli e pobaven ventilatorot a so toa pobavno ja ladi prostorijata i potrebno e poveke vreme da trosi poveke energija...?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.157
Поени од реакции
3.546
Ne mi e jasno dali koga e vo quiet mode poveke stedi, neli e pobaven ventilatorot a so toa pobavno ja ladi prostorijata i potrebno e poveke vreme da trosi poveke energija...?
Druze kako vo pravo da si do nekade koga klimata e vo quiet ili silent mod/ potrosuvackata se pokacuva.....e sega toa mislam za spalna/detskaa navecer DA, toj mod za dnevna slabo... em nema dase izladis/stoplis em trosi + energija*
Koj znae povejke neka spodeli ...jas toa sum.go zaprimetil....
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Druze kako vo pravo da si do nekade koga klimata e vo quiet ili silent mod/ potrosuvackata se pokacuva.....e sega toa mislam za spalna/detskaa navecer DA, toj mod za dnevna slabo... em nema dase izladis/stoplis em trosi + energija*
Koj znae povejke neka spodeli ...jas toa sum.go zaprimetil....
Тоа само за кинезарија може да важи. Кога работи на еко мод работи на пола сила и потрошувачката од 500 пример паѓа на 250вати
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Тоа само за кинезарија може да важи. Кога работи на еко мод работи на пола сила и потрошувачката од 500 пример паѓа на 250вати
A kako zakluci deka quiet mode odnos o edma crtka e isto so eco mod.bavno duvanje na perkata po tvoja logika e eco mod od osno klima na kec pustena e vo eco kod pustena bar taka te razbrav deka mislis...
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Тоа само за кинезарија може да важи. Кога работи на еко мод работи на пола сила и потрошувачката од 500 пример паѓа на 250вати
ECO mode nema vrska so quite mode, nauci prvo nesto pa posle kazuvaj.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.675
Поени од реакции
3.964
Ne mi e jasno dali koga e vo quiet mode poveke stedi, neli e pobaven ventilatorot a so toa pobavno ja ladi prostorijata i potrebno e poveke vreme da trosi poveke energija...?
Osnovno pravilo e deka klimata e ured koj samo go nadoknaduva izgubenoto količestvo na energija pri greenje ili go isfrla višokot na toplina od prostorijata pri ladenje. Sosema e nevažno dali raboti poveće vreme so poniska potrošuvačka ili pokratko so povisoka potrošuvačka, matematikata e mnogu slošena da se presmeta vo koj slučaj e poekonomična bidejći se mnogu promenlivi golemini vo igra (pogolem COP pri niska modulacija....), nema da se pogreši mnogu ako se zeme deka e priblišno isto.
Drugo, sosema e različno koristenje na QUIET MODE pri greenje i pri ladenje. Toa pri greenje nikakao ne funkcionira (koga se bira ovoj mod ako rabotela so 500W skoka na 750W, izleguva mnogu topol vozduh), barem kaj mene, bidejći topliot vozuh ostanuva okolu klimata i taa će počne da raboti kako ON-OFF....Pri ladenje e idealno bidejći ako e na 550W vednas sleguva na 350W, vozduhot ne e mnogu laden, ne go zbunuva senzorot i si raboti kontinuirano.
Se razbira ovoj mod ne se koristi ako dolgo vreme ne rabotela klimata i sega treba da spušti 5C vo prostorijata.
Idealno e da se koristi na odrzuvanje na baranata temperatura. Vo slučaj da počne da raste temperaturata vo prostorijata treba da se iskluči. Vo mojot slučaj pri segašnive temperaturi sosema e dovolno da ne se čepka po cel den, duri i taka ja startuvam na ovoj mod so perkite skroz nadolu .....
Ovaa klima nema ECO MODE i ova nema nikakva vrska so nego. Pri ECO MODE se ograničuva kompresorot da ne se zaletuva da rečeme preku 70% od max. snaga...
 
Член од
27 март 2014
Мислења
50
Поени од реакции
18
Здраво. Дали знае некој точно да ми каже која апликација да ја инсталирам за Gree wi-fi за Android? Онаа апликација што е на македонската веб страна на Gree ми е чудна дека бара многу пермисии на телефонот, што не ми е логично, па заради тоа сеуште не сум ја инсталирал.
 
Член од
25 јуни 2020
Мислења
11
Поени од реакции
10
koga ja poracav, iskreno ne znaev za popustot na ics group, kasno vidov, ali toa e na kraj za 60k ja zemav toa e. Gledajki gi cenite na dr mesta i niv prodavnici mi bese poevtino.
Inace postavena vcera, zadovolen sum, ova mi e prvo iskustvo so klima, iznenaden sum kolku malce buche i ne se osekja koga raboti.
 

Attachments

Член од
29 август 2008
Мислења
5.157
Поени од реакции
3.546
Здраво. Дали знае некој точно да ми каже која апликација да ја инсталирам за Gree wi-fi за Android? Онаа апликација што е на македонската веб страна на Gree ми е чудна дека бара многу пермисии на телефонот, што не ми е логично, па заради тоа сеуште не сум ја инсталирал.
Jas ja koristam gree+ ne znam za druga....odnosno ima druga app koja e za ostanatite oem koj gi pravi gree pod drugi imijna ewpe nekako i bese imeto...ama taa e ista so gree+ app
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
Здраво. Дали знае некој точно да ми каже која апликација да ја инсталирам за Gree wi-fi за Android? Онаа апликација што е на македонската веб страна на Gree ми е чудна дека бара многу пермисии на телефонот, што не ми е логично, па заради тоа сеуште не сум ја инсталирал.
Ова е апликацијата
 

Attachments

Член од
27 март 2014
Мислења
50
Поени од реакции
18
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
Na Bugarskata strana na Tehnomarket NEO klimite se Rebrendirani TCL





Zosto vo Bugarija NEO klimite ne se Rebrendirani Gree ???
Vo Bugarija NEO klimite se Rebrendirani TCL
NEO e bugarska Firma
 
Член од
24 август 2008
Мислења
286
Поени од реакции
236
По завршената монтажа на Amber, монтерите заборавиле да го постават заштитното пластично поклопче кое стои на сервисните вентили на надворешната единица.

Како да го наместам сам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom