Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 март 2017
Мислења
28
Поени од реакции
39
ПРОЦЕДУРА ЗА ПОДИГНУВАЊЕ НА ДРЖАВЈАНСТВО ПРЕКУ АМБАСАДА

1.ДОКОЛКУ СТЕ ИМАЛЕ ИНТЕРВЈУ АМБАДАСА/КОНЗУЛАТ.
-КОГА ЌЕ ТИ БИДЕ ПОТПИШАНО ДРЖАВЈАНСТВОТО ,ДОКОЛКУ ВО МОЛБАТА ЗА ПОДНЕСУВАЊЕ НА ДОКУМЕНТИ ЗА ДРЖАВЈАНСТВО ИМАТЕ НАВЕДЕНО ДЕКА САКАТЕ ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ ПРЕКУ АМБАСАДА,ПРВИТЕ 2-3 ЧАСА ЌЕ СТОИ СТАТУСОТ СО ОПЦИЈА ЗА ЗАКАЖУВАЊЕ.ПОТОА ДОКОЛКУ НЕСАКАТЕ ДА ЗАКАЖЕТЕ ЗА ВО СОФИЈА,ПО АВТОМАТИЗАМ ЌЕ СЕ СМЕНИ ДЕКА Е ПРАТЕНО ВО АМБАСАДА И ДЕКА ТРЕБА ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ.
-СЕ ЈАВУВАТЕ ДАЛИ Е СТИГНАТО(ОБИЧНО ЗА ОДМА СТИГНУВА ДО 3 ДЕНА МАКС),И ОДИТЕ ВО АМБАСАДА,НОСИТЕ 2 СЛИКИ ПАСОШ ФОРМАТ,2 КОПИИ ОД ПАСОШ,ИЗВОД И ВЕНЧАНИЦА(ТИЕ ШТО СЕ ВЕНЧАНИ )СЕ ПЛАЌА 36 ЕВРА ЗА ДРЖАВЈАНСТВО + 15 ЕВРА ЗА ИЗВОД ЛЕГАЛИЗАЦИЈА (МОРА ДА Е ПРЕВЕДЕН)+15 ЕВРА ВЕНЧАНИЦА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА(ПРЕВЕДЕНА).
-КОГА ЌЕ ВЕ ПРАШААТ ЗА АДРЕСА ,ТИЕ ШТО НЕМААТ ПРИВАТНА(НЕМА ПОТРЕБА ЗА ТАКВА),ЈА КАЖУВААТ ЛЕГЕ 6,ОПШТИНА СРЕДЕЦ.
АМБАСАДАТА ПРАЌА ПИСМО ДО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВОСУДИЕ,А ОД ТАМУ ТИЕ ДО ОПШТИНА СРЕДЕЦ.ПИСМОТО МОРА ПРВО ДА СТИГНЕ ЗА ПОТОА ДА МОЖЕТЕ ДА ИЗВАДИТЕ ЕГН,БЕЗ РАЗЛИКА ДАЛИ ПРЕКУ АМБАСАДА ИЛИ САМИ ЌЕ ПОДНЕСУВАТЕ ЗА АДРЕСА.ЗНАЧИ МОЖЕ И ДА СИ ГО ЗЕМЕТЕ ДРЖАВЈАНСТВОТО,А ПОТОА САМИ ДА ПОДНЕСЕТЕ ЗА АДРЕСА,НО САМО ПОГОЛЕМИ ТРОШОЦИ ЌЕ НАПРАВИТЕ,ЗОШТО КОГА ЌЕ ОДИТЕ ТАМУ ЌЕ ВИ КАЖАТ ДЕКА МОРА ДА СТИГНЕ ПИМОТО ,ПА ПОСЛЕ ДЕКА ЌЕ ВИ ЈА ДАДАТ АДРЕСАТА И ЌЕ МОЖЕТЕ ДА ПОДНЕСЕТЕ ЗА ЕГН.
-СЕ ЈВУВАТЕ НА БРОЈОТ ПОСЛЕ 1 МЕСЕЦ (МИНИМУМ)-+35929872801 Општина Средец-адресна -ЗА ДА ПРАШАТЕ ДАЛИ Е СТИГНАТО ПИСМОТО ЗА ВАС.
-ОТКАКО ЌЕ ВИ ПОТВРДАТ,ИМАТЕ ОПЦИЈА ИЛИ ОД ТУКА ПРЕКУ ПОСРЕДНИК ДА ПОДНЕСЕТЕ ДА ВИ ГО ИЗРАБОТАТ МАТИЧНИОТ БРОЈ,ИЛИ КОГА ЌЕ ОДИТЕ ВО СОФИЈА ДА ПОЈДЕТЕ СО ПОСРЕДНИК И ЗА ОДРЕДЕН НАДОМЕСТ (ОКОЛУ 100 ЛЕВА),МОЖЕТЕ И ВИЕ САМИТЕ ДА СЕ ОБИДЕТЕ НА СЛУЖБЕНЦИТЕ ДА ИМ ДАДЕТЕ ,ДА ВИ ГО ИЗДАДАТ МАТИЧНИОТ БРОЈ ЕГН ВО ИСТИОТ
-ЌЕ ВИ ИЗДАТАТ УВЕРЕНИЕ ЗА АДРЕСА И ЕГН И ЌЕ СЕ УПАТИТЕ ВО МВР НА СЛИКАЊЕ.

2.ДОКОЛКУ СТЕ ИМАЛЕ ИНТЕРВЈУ СОФИЈА.

-НАЈПРВИН ДА СЕ НАПОМЕНЕ ДЕКА НАЈДОБРО ЗА ОНИЕ КОИ ДОПРВА ЌЕ ИМ ПОТПИШАТ,ВО МОМЕНТОВ НАЈДОБРО Е ПОДИГНУВАЊЕ ПРЕКУ АМБАСАДА,И НАЈДОБРО Е ДА НЕ ЗАКАЖУВААТ ТЕРМИНИ,ЗА ДА МОЖЕ ДА ИМ СЕ ПРАТИ ДА ГО ПОДИГНАТ ТУКА.
-СЕ ПРАЌА ЕМАИЛ НА L_Stoyanova@justice.government.bg (со долна црта е мејлот),СЕ ПИШУВА ВО МЕЈЛОТ ВО КОЈ УКАЗ БРОЈ Е ВКЛУЧЕНА ВАШАТА ПРЕПИСКА ,МОЖЕТЕ И СКРИНШОТ ОД СТАТУСОТ ВАШ,ВАШЕ ИМЕ ПРЕЗИМЕ БРОЈ НА ПРЕПИСКА ,СКЕН ОД ПАСОШ ОБАВЕЗНО.
-ИМ ПИШУВАТЕ ДЕКА ПОРАДИ СОСТОЈБАТА СО КОВИД ,НЕМА ДА БИДЕТЕ ВО МОЖНОСТ ДА ГО ЗЕМЕТЕ ДРЖАВЈАНСТВОТО ОД СОФИЈА,И НАВЕДУВАТЕ ВО КОЈА АМБАСАДА (ПОСОЛСКА) ИЛИ КОНЗУЛАТ(КОНСУЛСКА СЛУЖБА)САКАТЕ ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ.ЗА ТИЕ ШТО ИМААТ ПОСТОЈАН ПРЕСТОЈ ВО ДРУГИ ДРЖАВИ МОЖЕТЕ И ОД ТАМУ ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ САМО НАВЕДЕТЕ ВО КОЈ ГРАД Е СЛУЖБАТА ОД ТАМУ ДА ГО ЗЕМЕТЕ.
ОСТАНАТОТО Е ИСТО КАКО ПОГОРЕ.
Bravo za odvoenoto vreme
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Kaj mene otvara,copy na link i paste na google,ili drug internet prebaruvac.
Da treba vo Sofija dokolku sakas ,no ima opcija i vo ambasada da e slikas ,a toa e plus 1,5 mesec cekanje.
Moja greska ....svativ deka e do Browserot :) ....sakas da kazes posle pristignuvanje na ukazot vo ambasada ( plus mesec do DVA se ceka za slikanje? ) So ogled na situacijava koga CE razmislis mozebi i poosplatlivo I pomalce Nervi bi bilo preku ambasada....otkolku sega ....poaleden slobiden termin January 2021 :(
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
420
Поени од реакции
665
Mi zakazal mene posrednikot 27.10.2020 za vo Sofija... Mu kazav kako odat rabotite deka moze i preki ambasada...vikam ke ti dadam plus 500 evra da zavrsime preku ambasada barem pomalku neizvesnost i nervi vika ke gi otvorat granicite toa e dupla rabota...sto da pravis sto da cinis
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Mi zakazal mene posrednikot 27.10.2020 za vo Sofija... Mu kazav kako odat rabotite deka moze i preki ambasada...vikam ke ti dadam plus 500 evra da zavrsime preku ambasada barem pomalku neizvesnost i nervi vika ke gi otvorat granicite toa e dupla rabota...sto da pravis sto da cinis
Bre ti si bil bogat,500 evra mu nudis za nisto,pa sam mozis se da si zavrsis,ne ti treba posrednik veke.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Moja greska ....svativ deka e do Browserot :) ....sakas da kazes posle pristignuvanje na ukazot vo ambasada ( plus mesec do DVA se ceka za slikanje? ) So ogled na situacijava koga CE razmislis mozebi i poosplatlivo I pomalce Nervi bi bilo preku ambasada....otkolku sega ....poaleden slobiden termin January 2021 :(
Denes li proverivte za sloboden termin za podiganje ukaz Januari 2021 ?!?!?!?!
Автоматски споено мислење:

Mi zakazal mene posrednikot 27.10.2020 za vo Sofija... Mu kazav kako odat rabotite deka moze i preki ambasada...vikam ke ti dadam plus 500 evra da zavrsime preku ambasada barem pomalku neizvesnost i nervi vika ke gi otvorat granicite toa e dupla rabota...sto da pravis sto da cinis
Koga zakazavte za 27 Oktomvri? A bre luge me bunite so terminite...
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
66
Поени од реакции
63
Ako ne i veruvate na Pale koja pred da napisi nesto se rasprasuva dobro togas ne vi e mestoto ovde,se izmaci do detal se da vi napisi kako na nekoj slepci i uste nekoj pogolemi dokazi barate,zatoa mnogu clenovi ovde ne se ni macat da vi odgovorat veke.Eve jas go zedov ukazot preku konzulat i vi kazuvam deka e tocno toa sto vi napisa Pale,se nadevam sega ke prestanite edno isto da prasuvate.
Мене не ми е за недовербата сигурно не се сомневам дека ќе ме "заебат" во конзулат туку пак не се разбираме дали ќе биде побрзо или ќе ме завлечка уште подолго затоа барав искуство а не дека не верувам кој што напишал.
И да не ја знаеш процедурата како "слепец" што би кажал ти ке се јавеш во конзулат и ќе ти кажат!
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Мене не ми е за недовербата сигурно не се сомневам дека ќе ме "заебат" во конзулат туку пак не се разбираме дали ќе биде побрзо или ќе ме завлечка уште подолго затоа барав искуство а не дека не верувам кој што напишал.
И да не ја знаеш процедурата како "слепец" што би кажал ти ке се јавеш во конзулат и ќе ти кажат!
Znajs sto ke ti kazat ako se javis vo konzulat a si bil preku Sofija,ke ti recat nemozi preku niv da go podignes mora da si odis preku Sofija, vrabotenite gledaat da ne im se duplira rabotata i samo tolku ke ti kazat i ke ti go tresnat telefonot,zatoa slusaj ja Pale veke ti ima odgovoreno preku konzulat ke cekas 2-3 meseci i ke imas pasos a preku Sofija terminite stignaa 2021 veke.
 
Член од
29 јуни 2020
Мислења
10
Поени од реакции
6
На интервју бев 28.05.2019, уште сум со статус Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Прв пат бев во Софија Јули 2018 носев документи, па Октомври 2018 носев пак по што добив термин за интервју Мај 2019. ( инаку сум со документи за потекло од дедо, прадедо.. )

Е сега, слушам од многу луѓе дека носеле по два пати документи за потекло, односно од статус 2 кон статус 3, кога го прашав посредникот ми рече дека не треба. Дали сите ги носите тие документи два пати или ме маткаат мене нешто ?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
На интервју бев 28.05.2019, уште сум со статус Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Прв пат бев во Софија Јули 2018 носев документи, па Октомври 2018 носев пак по што добив термин за интервју Мај 2019. ( инаку сум со документи за потекло од дедо, прадедо.. )

Е сега, слушам од многу луѓе дека носеле по два пати документи за потекло, односно од статус 2 кон статус 3, кога го прашав посредникот ми рече дека не треба. Дали сите ги носите тие документи два пати или ме маткаат мене нешто ?
Да!Треба да се однесат и во правосудие!Ако ги немаш поднесено кога си закажувал за интервју или за време на самото интервју треба да ги поднесеш во најкраток можен рок.
 
Член од
29 јуни 2020
Мислења
10
Поени од реакции
6
Да!Треба да се однесат и во правосудие!Ако ги немаш поднесено кога си закажувал за интервју или за време на самото интервју треба да ги поднесеш во најкраток можен рок.
Посредникот ми кажа дека сите документи сме ги предале кога било интервјуто и дека сега нема потреба, ама некако не сум раат
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Посредникот ми кажа дека сите документи сме ги предале кога било интервјуто и дека сега нема потреба, ама некако не сум раат
Во тој период мислам дека и не ти ги примаа документите во Министерството ако не ти се комплет тс ако немаш потврда од здружение и изводите/умреници од предок,преведени и легализирани.
 
Член од
29 јуни 2020
Мислења
10
Поени од реакции
6
Во тој период мислам дека и не ти ги примаа документите во Министерството ако не ти се комплет тс ако немаш потврда од здружение и изводите/умреници од предок,преведени и легализирани.
Ми рекоа дека они извадиле некоја потврда во Софија и се сеќавам дека бевме на нотар.
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Ako koga prv pat si odel vo Sofija si nosel se od dokumenti,izvodi na omreni od paradedo i site drugi dokumenti prevedeni i legalizirani plus potvrda od bg zdruzenie vo Makedonija,i koga si odel da zakazes intervju vtoriot pat znaci vo ministerstvoto za pravosudie,gi imas noseno istite dokumenti zaedno so potvrda togas ne treba ,znaci gi imas noseno i za zemanje na proishod,ai i vo MP,a za kakva potvrda izvadena od Sofija stanuva zbor,potvrda se vadi od Makedonija,a toa sto bile na notar e bilo za zaverka na dokumentite.
Автоматски споено мислење:

Prasaj go toa posrednikot mozebi ne si razbral,potvrdata e izvadena vo Makedonija a toa na notar e bilo zaverka samo,moze i da proveris i vo zdruzenieto od kaj imat vadeno potvrda dali ednas ili dvapati imat vadeno po ime i prezime ke te pronajdat,mene posrednikot mi vikase deka ima noseno potvrda mi zema 30evra odi vika zemi si i vtor pat taa ke e bez pari bidejki imas ednas zemeno,a koga proverivme izleze deka ne mi izvadil,koga mu rekov za toa samo dreme,i plativ pak 30evra,a parite so mi gi zema ne gi vraka.
 
Последно уредено:
Член од
20 ноември 2019
Мислења
66
Поени од реакции
63
Znajs sto ke ti kazat ako se javis vo konzulat a si bil preku Sofija,ke ti recat nemozi preku niv da go podignes mora da si odis preku Sofija, vrabotenite gledaat da ne im se duplira rabotata i samo tolku ke ti kazat i ke ti go tresnat telefonot,zatoa slusaj ja Pale veke ti ima odgovoreno preku konzulat ke cekas 2-3 meseci i ke imas pasos a preku Sofija terminite stignaa 2021 veke.
Па како што напишав имам термин краj октомври.
Затоа се мислев дали да почнам преку конзулат оти посредниците ми кажаа чекај си ја датата преку конзулат ќе заглавиш,јас веќе имам дата 23.10.2020год за подигање.
Затоа сакав искуство оти наместо да ја забрзам процедурата што можам реално но и можеби почеток ноември да завршам ако не затворат граници да ми се одолговлечи преку конзилат кој знае до кога.
Се надевам конечно ме разбра и не си толку напнат за прашањево :icon_lol:
 
Член од
28 јануари 2020
Мислења
5
Поени од реакции
0
Zdravo decki, brat mi e seuste na zadolzitelno 27 meseci (dok. roditel) isti den bevme na intervju 04.04.2018, jas od 13.01.2020 sum na polozitelno. Imate li ideja kade bi mozela da se informiram vo sto e problemot
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom