Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Ah be "baterija" ne slusas, UCI OD STRELEC, ne da se pravis popameten... zatoa sto ne si.
Kako se nakotivte denovive, nesto ne vrvi rabotata.... nema ni da vrvi, so "japanki".
Уште малце ќе го стасаш Климе како со греачите, дај малце оладете пичкаму мајчина :))
 

Zik

Член од
9 декември 2019
Мислења
58
Поени од реакции
57
Кој пациент...Ти твоето мислење си го базирал на цитирам "на проверени, официални и претежно странски информации а не од мк борании."
Странцките информации ти се кои ?
Ги има две ако не си знаел.....едната е на производителот....другата ти ја шепнал шапшалот што ти се исмеал на постот.....и двете се подудараат ама некапираш зашто.
Затоа што и да си малку технички обрзуван ке знаеш дека во сериско производство на производ што треба да се отштанца во милиони примероци треба да задоволи некој услови за ефикасност за да може да помине , а тоа значи дека мора прво да е претходно тестиран иначе накој ке го јаде...

И сеа ти као не јебеш дека мега компании со билионски годишни приходи како Грее немаат пари да направат една соба за тест по ЕУ стандарди а робата им поминува во ЕУ....и сега Грее ете кога има и Еуровент исти бројки и исто измерено со Еуровент што ?...шијем ти га Еуровент!!!...тоа и претходно е тестирано и измерено во фабрички тест лаборатории (со назнака тие лабораториие се сертифицирани да тестираат за ЕУ стандард (за тебе Еуровент како да се едини на светов) и тоа со години го зборам. Така ни Еуровент ништо несмени, у промили се разликува тест на Грее фабрички од Еуровент тестот.
Ти па и незнаеш ни како се добиени тие брокји, незнаеш да ги толкуваш....ниедна клима на Еуровент нема направен тест на -15 ако е за Умерена зона до -10....иако имаат објавено податок на -15, ама ти неразликуваш ТЕСТ од бројка од гјутуре....за монтери обука у сабота :tapp:
Разликата помеѓу мене и тебе е тоа што јас сим купивач ти си продавач..јас еднаш купивам ти мора да продаваш секој ден..еве јас сум заинтерсиран за Amber, ти немаш капацитет , аргименти и докази да ме убедиш дека таа клима стварно е енергетски ефикасна А+++,дека работи на -30, немаш оквир околу годишна потрошувачка...како препродавач убаво би било да со го прочиташ законот за потрошувачи, ама додека има овци ќе има и волна:ROFLMAO: Нели?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.664
Разликата помеѓу мене и тебе е тоа што јас сим купивач ти си продавач..јас еднаш купивам ти мора да продаваш секој ден..еве јас сум заинтерсиран за Amber, ти немаш капацитет , аргименти и докази да ме убедиш дека таа клима стварно е енергетски ефикасна А+++,дека работи на -30, немаш оквир околу годишна потрошувачка...како препродавач убаво би било да со го прочиташ законот за потрошувачи, ама додека има овци ќе има и волна:ROFLMAO: Нели?
Imas energetska i citaj.
Vo MK, a i sekade vo EU, pri uvoz se prilaga merodavna deklaracija od proizvoditelot ( toa ne e igracka DOKUMENT) . Donesi im t.e. prezentiraj im Eurovent namesto toa i nikogas nema da moze da ja uvezes opremata.
Ke ti se nasmeat samo.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
16 март 2019
Мислења
3.122
Поени од реакции
4.922
Znaci za greenje parapetna bi bila podobra poradi niskata postavenost..
Dokolku imas prostor sekogas za greenje e podobro parapetna/konzolna inverter klima
Eve nekolku modeli




 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Znaci za greenje parapetna bi bila podobra poradi niskata postavenost..
Da ama dokolku prostotot toa go dozvoluva.
Za spalna e podobro resenie parapetna od zidna, ama ako spalnata e so mnogu mala kvadratura primer 10m2 podobro zidna ili nekoj od vgradlivite-kanalska ili kasetna.
Parapetnata usis ima stranicno a odnapred e izduvot. I vo mala soba mnogu verojatno e da se zagusi usisot so namestaj ili zid od stranite, a i izduvot.
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.660
D

Deleted member 12196

Гостин


Dali gi biva ovie ili predlozete alternativa?
Ke se gree soba so kujna vkupno 30 kvadrati, kukja prvi sprat ne ja fakja sonce i lepi od stranata so drugi kukji, ima izolacija

Moze li da se pokrie so 600eu plus sitno ili mora da se ide dosta nagore za da e taman?
Првата ја имам и не сум баш задоволен од неа. За втората не знам. 30 квадрати ќе загрева без проблем.

Безмалку 700€ е самиот уред, со монтажа ќе биде 700-800€.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.664
Првата ја имам и не сум баш задоволен од неа. За втората не знам. 30 квадрати ќе загрева без проблем.

Безмалку 700€ е самиот уред, со монтажа ќе биде 700-800€.
Batali go mislenje vo na covekov, klimata e unikalna. Ama mislam deka nema veke od toj model.
Ako ima, zemi si G-Tech
Non stop se zali, neznae zosto, mu ponudija da mu Ja kupat, ne Ja prodava.... hahahah.... Zatoa sto necini
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.664
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Zdravo,

Kako prvo fala za odgovorite na site. E sega ni mitsubushi sto bese prva ideja,nit toshiba ni gree, na kraj se odluciv za daikin 5kw so R32ka freon. Mi ja davaat od 68k za 61k(uspeav dobar popust za pazaram) se nadevam ja izberav dobrata opcija, naredna nedela ke ja postavime
Прегледај го приврзокот 256843
So zdravje da se koristi ,vakva koristi moj komsija za dukan 30m2 i si vrsi odlicna rabota zadovolen e.Samo po forumov mislam deka e spomnato da se obrni vnimanie na oznakite ,da zemis sto plakas.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.122
Поени од реакции
4.922


Dali gi biva ovie ili predlozete alternativa?
Ke se gree soba so kujna vkupno 30 kvadrati, kukja prvi sprat ne ja fakja sonce i lepi od stranata so drugi kukji, ima izolacija

Moze li da se pokrie so 600eu plus sitno ili mora da se ide dosta nagore za da e taman?
Moj sovet ovaa inverter klima da ja zemes odlicna e i so namalena Cena
 

Kajgana Shop

На врв Bottom