Купување преку интернет (генерална дискусија)

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Chainreaction Ми испорачаа пратка преку Skynet дистрибутер. Овие како DHL се нешо или ке стигне стандард во наша пошта овде?
Искрено...немам појма...ова е нешто ново од кај нив.
P.S. Сподели искуство како ке се одвива испораката.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Chainreaction Ми испорачаа пратка преку Skynet дистрибутер. Овие како DHL се нешо или ке стигне стандард во наша пошта овде?
Ќе ти стигне преку ДХЛ Експрес ако е периодов. Нарачав ланец, стоеше дека е преку skynet ама стигна преку предмалку споменатите.
Која е вредноста на пратката?

П.С. тоа и беше муабетот на цариниците кога бев до аеродром, само ДХЛ Експрес врши пренос на пошта и карго периодов а и единствен авион беше кој слета сабајлето.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Ќе ти стигне преку ДХЛ Експрес ако е периодов. Нарачав ланец, стоеше дека е преку skynet ама стигна преку предмалку споменатите.
Која е вредноста на пратката?

П.С. тоа и беше муабетот на цариниците кога бев до аеродром, само ДХЛ Експрес врши пренос на пошта и карго периодов а и единствен авион беше кој слета сабајлето.
Ми се јавија од DHL сабајлево и ми кажаа дека имаат пратка за мене кај нив. И ми побараа мејл каде да ми пратат документи некои. Забележав дека во документите имаат некои изјави за вистинитост, за вредност, како и скен од лепенката од chainreaction што ја лепат при испраќање од кај нив. Е сега имаат наведено повеќе работи во мејлот. 58 евра ми е тотал нарачката со се шипингот. Колку да очекувам давачки ако ДХЛ ми ја маваат целата работа, бидејки немам време да се занимавам со тоа?
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Ми се јавија од DHL сабајлево и ми кажаа дека имаат пратка за мене кај нив. И ми побараа мејл каде да ми пратат документи некои. Забележав дека во документите имаат некои изјави за вистинитост, за вредност, како и скен од лепенката од chainreaction што ја лепат при испраќање од кај нив. Е сега имаат наведено повеќе работи во мејлот. 58 евра ми е тотал нарачката со се шипингот. Колку да очекувам давачки ако ДХЛ ми ја маваат целата работа, бидејки немам време да се занимавам со тоа?
Uste tolku kolku sto si platil...

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Uste tolku kolku sto si platil...

Sent from my MI 9 using Tapatalk
Мамицата у пи*ка да има ја е*ам и на нив и на chainreaction зошто не ме известија дека ке испорачуваат преку DHL. Да го знаев тоа, немаше да нарачувам преку нив !!!

П.С: Фала на одговорот. Пакетот ке ми го достават до дома, или пак ке треба да се шетам до Скопје да го земам?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Мамицата у пи*ка да има ја е*ам и на нив и на chainreaction зошто не ме известија дека ке испорачуваат преку DHL. Да го знаев тоа, немаше да нарачувам преку нив !!!

П.С: Фала на одговорот. Пакетот ке ми го достават до дома, или пак ке треба да се шетам до Скопје да го земам?
Другар еве ти подоле мое искуство.
Ако ти завршуваат они работа израчунај си 1593 + 18% на 58евра + 1000ден магацински трошоци кај нив.
Што се поднови?:D

Ако имаш време т.е. некој саат до два макс од сабајле тркни сам заврши работа.

Бев денеска сам и си завршив работа, во случај некој да има потреба ќе пробам на кратко да објаснам.

На ДХЛ им реков дека индивидуално ќе се изврши постапката на увоз при што они ми ги пратија потребните документи.
Мораше да се појде до царинска испостава Аеродром (карго дел) ги предадов на цариниците направија пресметка и со таа потврда од пресметката го подигнав пакетот од ДХЛ магацин.
Според царина секоја пратка од 22 до 90 евра подлежи на 18% ддв, тоа што разбрав е дека тука го вклучуваат и шипингот кој веќе ти е платен па на таа цела сума ти пресметуваат ддв.
Моите трошоци беа следни:
-патарина во два правци - 80мкд
-18% ддв на пратката (вкупна вредност со шипинг-63,98еу) - 711мкд
-ДХЛ складишен трошок (ова мора во случај пакет да се најде во нивни раце) - 1000мкд
Вкупно - 1791мкд

Ако се согласев ДХЛ да завршат целокупна постапка вкупен трошок ќе имав од 3384,00мкд
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Другар еве ти подоле мое искуство.
Ако ти завршуваат они работа израчунај си 1593 + 18% на 58евра + 1000ден магацински трошоци кај нив.
Што се поднови?:D

Ако имаш време т.е. некој саат до два макс од сабајле тркни сам заврши работа.
2300 тотал ми пресметаа давачки и си платив. 1500 ден давачки кон дхл и 700+ данок. вкупно 2370 мислам платив на профактурата.

Се подновив Ранец Osprey Escapist 18L, тефлон масло за ланец и преста ту шнајдер конвертор за гума пумпање.
 
M

Macedon1um

Гостин
Сакам да нарачам нешто од chainreactioncycles, ми дава 3 опции за испорака со минимална скоро никаква разлика во цената..

1.png

Има логика да ми стигне ова за толку денови (брзо) или тешко..

@G1-Killer сега те читав на страниве поназад, ако изберам екпрес за 3-5 дена е уствари дхл и ќе имам дополнителни трошоци тука ?
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
2300 тотал ми пресметаа давачки и си платив. 1500 ден давачки кон дхл и 700+ данок. вкупно 2370 мислам платив на профактурата.

Се подновив Ранец Osprey Escapist 18L, тефлон масло за ланец и преста ту шнајдер конвертор за гума пумпање.
Одлично.
Ако не ти е тешко стави пресметката да видиме баш ме интересира и чуди.
Мене ми испратија Osprey Hikelite 26l ранец (лудило им се ранците) и на 64 евра 711 денари ддв платив.
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Сакам да нарачам нешто од chainreactioncycles, ми дава 3 опции за испорака со минимална скоро никаква разлика во цената..

Прегледај го приврзокот 256806

Има логика да ми стигне ова за толку денови (брзо) или тешко..

@G1-Killer сега те читав на страниве поназад, ако изберам екпрес за 3-5 дена е уствари дхл и ќе имам дополнителни трошоци тука ?
Express е DHL и стварно стигаат за ментално брзо време 3-4 дена така нешто беше, тоа Standard е со обична пошта али моментално поради Covid мисалм дека шо и да одбереш по ДХЛ ке ти пратат, дека пред месец дена нарачав јас со Стандард и по ДХЛ ми стигна.
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
76
3 дена откако се отворија Аеродромите има ли нешто ново со пратките од Алиекспресс и иБеј??????????????
кај мене на тракингот ништо ново, од поштарот абер да се немало.....
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
od 29 april naracka denes na 3 juli mi stigna, poveke od 2 meseci
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
3 дена откако се отворија Аеродромите има ли нешто ново со пратките од Алиекспресс и иБеј??????????????
кај мене на тракингот ништо ново, од поштарот абер да се немало.....
Пратка што требаше да ми стигне на 10ти овој месец ми стигна вчера. Уствари таа на 2 беше во Скопје и на 3ти во Охрид испорачана на домашна адреса. Просто се чудам дека никогаш за 24 часа не прават испорака, порано 2-3 дена им требаа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom