СДСМ - Политичка партија

Дали ви се допаѓаат пратеничките листи со кои ќе настапува партијата на следниве избори?

  • Да.

    Гласови: 7 11,1%
  • Не.

    Гласови: 42 66,7%
  • Можеле да стават и многу подобри кандидати.

    Гласови: 14 22,2%

  • Вкупно гласачи
    63
  • Гласањето е завршено на .

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Не е доволно само желба да се има за да се истакне (биднеш цитиран) треба нешто вонвременско да напишеш, а за пренесување на пропагандни автошовинистички флоскули од типот “нас ни дадоа држава и ја изгубивме“ немам намера никого да промовирам.

Затоа што никој, никогаш не подарил некому држава и најмалку на Македонците кон крајот на WW2 некој им подарил држава, тоа е такво подметнување и омаловажување на државотворноста на македонскиот народ за што нема зборови.

Ако ти или некој од твоите познати пријатели и блиски сте учествувале во “спичкувањето“ на Македонија, молам немој мене такви работи да ми припишуваш, никогаш не сум работел против Македонија или Македонците, напротив дури во 2001 со прекини скоро една цела година завршив на првите линии каде морав да ги толерирарам разноразни тутурутки кои подоцна сите до еден станаа “генерали“.

Ако си против Северџганите и Северџистан можеби треба малку поконцизно да ги изнесуваш своите видувања а не да користиш вокабулар кој може да биде многукратно толкуван па и употребен.
Ако си кажал погоре и јас сум кажал и тоа многу пати дека велепредавтството СДСсс самиот не можеше да го изврши па во таквите “патриотски“ дејанија се истакнаа сите ДПсНЕовци ако и оваа треба да се толкува ебајго тогаш....
И така додека јас говорам дека пласираш (смислено или несвесно, е тоа не знам) непримерена антимекаедонска пропаганда со зборови кои можат да се толкуват: дека на неспособните Македонци некој им подарил држава ти се обидуваш да дефокусираш со тоа дека Груку и некои негови дечки учествувале во велепредавството, па каде сум пишал или тврдел нешто спротивно?
Види, факт е дека не знаеме кај тераме ниту ќе знаеме. Едноставно мајндсетот ни е заглавен во некоја си потчинетост и клептоманија, еден нема да најдеш што ако дојде на позиција со апсолутна моќ прво да ги гледа државните интереси, а потоа своите.
Не постојат политичари што не крадат, без разлика на државата, ама треба да е има усул и кога станува збор за државни прашања ако треба и по цена на живот да не попуштаат (на Влахов Мицов му држи вода муабетот дека политичарите треба да се шетаат со свој некролог во џебот).
Напротив, во 2001ва дури имав и загинат член на тесно семејство и затоа сум толку гневен за ова што се случува во последно време.
Во поглед на спичкувањето, никој член на мое потесно семејство нема работено во државна администрација во последни 120 години колку што имам најдено докази за моето потекло, така да само имам придонесувано и јас и моите со плаќање даноци и рмбање и во претходното уредување во фабрики и во поле, немам второ државјанство ниту јас ниту некој од мое семејство (во втора светска војна ѓубрињата бугарски ми ги имаат стрелано цела полнолетна машка фамилија).
Јас повеќе не ја наоѓам вината во политичарите, туку во народот, народот е тој што успеа да се продава за мочани 400 евра на државно и да носи гласови по наредба, народот е тој што отиде да зема бугарски државјанства (колку и да му било тешко, секогаш прво се пробува да се излезе со свој пасош, а потоа алтернативи) дури и само за да увезе половна кола. Арно ама истиот тој народ: купува дипломи, нема никакво знаење (со чест на исклучоци гарантирам дека сме неписмена нација на која и недостигаат сериозни експерти во секоја област), дава мито, подлежен е на корупција дури и од ситни размери (од чистачка до директор се е корумпирано во секоја институција), мести тендери буквално на секој чекор, нема свое ЈАС да излезе и ако треба ршум да направи надвор додека не се оствари некоја цел (само ако им свирнат од партија излегуваат на протести), уште е заглавен во главата со „ќути има и полошо“, уште е заглавен со муабетот на „да му умри козата на комшијата“ наместо да е сложен и сите да почнеме да играме здружено само за нашите национални интереси (еееј едно малцинство ни еба мамицата, поголеми привилегии имаат од нас во наша држава)...
Да не должам, толку од мене муабет на овие теми, реално ние сме ти окупирана држава, кој и да стои позади овие партии кои ги гледаме одлично не има проценето и не игра како на куклена претстава и не гледам поента ниту за дискусија, ниту дека некој нешто ќе оправи на подобро.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.033
Поени од реакции
34.435

783км обновени патишта и 230км изградени автопатишта, а во следниот мандат ќе обновеле 1500км. Секој ден нови цифри измислуваат, си ги тресат од ракав. :D
И после му вика 230км што вие ги почнавте, а ние ги довршивме. Хаха која смешка се овие од партија, баш ме интересира кој е дунстерот што им ги прави статистикиве и ги лупа бројките.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983

783км обновени патишта и 230км изградени автопатишта, а во следниот мандат ќе обновеле 1500км. Секој ден нови цифри измислуваат, си ги тресат од ракав. :D
И после му вика 230км што вие ги почнавте, а ние ги довршивме. Хаха која смешка се овие од партија, баш ме интересира кој е дунстерот што им ги прави статистикиве и ги лупа бројките.
Ние вкупно да собереме дали имаме 350-360 км автопатишта. А „трагедијата“ е што и тоа што го прават е оставено, проектирано, почнато од Грујо... Тотални дунстери.
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.050
Поени од реакции
4.011
:icon_lol:
 
M

Macedon1um

Гостин
Глеам цело време се вртат коментари дека Мицкоски и ВМРО не биле жестоки , а зошто заборавате дека ВМРО е баш тоа што повика на бојкот на референдумот за промена на нашето име и идентитет ? Зошто заборавате дека референдумот беше со многу мала излезност и прогласен од ДИК за неуспешен ? ( ќе беше уште помала од 36,9% излезноста да не пунеа комуњариве кутии ). Океј ајде прашање број 2 , тие што пишувате дека биле пасивни за името ВМРО ајде кажете што ќе направевте вие да бевте Мицкоски на денот на гласањето ? Ќе и кажевте на Бети Канческа еј срцка не гласај иди у затвор 15 годинк лежи ? Или на Крсто Мукоско што од притвор го изнесоа само за да гласа ? Ај ви се молам бидете реални... Претседателот тогаш по телефон и велел на Бети да не гласа ја убедувал и џабе слободата во Северна им е помила од затворот Идризово.
Ебати патриотите ако не можеа да полежат година-две додека партијата им се врати на власт а они испаднат од затвор како херои, вака испаднаа мивки и тоа е тоа.

Да им се закануваше затвор на некој од поглавните членови илјадници луѓе ќе извадеа на улицава, ќе опструираа на секој можен начин вака се се помина тивко и мирно без галама. Она со Бојко на масата каде што ги караше дпмнеовците и седеа како ученичиња беше врвот на понизноста на сегашнава гарнитура.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.731
Поени од реакции
2.635

783км обновени патишта и 230км изградени автопатишта, а во следниот мандат ќе обновеле 1500км. Секој ден нови цифри измислуваат, си ги тресат од ракав. :D
И после му вика 230км што вие ги почнавте, а ние ги довршивме. Хаха која смешка се овие од партија, баш ме интересира кој е дунстерот што им ги прави статистикиве и ги лупа бројките.
Dzabe se smeete, pak ke gi dobijat izborite.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.731
Поени од реакции
2.635
Тебе па то шо ќе ти смени нешто.... ко ќе си видам тилот.

Не се секирај, не те клават на работа.
Kur me boli mene, cicaj kur rabotni mesta si baraat mrzelivite i nesposobnite, a vrie od takvi i na dvete strani, osobeno kaj sdsm.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.578
Шеќеринска: Во 2,5 години направивме повеќе од ВМРО ДПМНЕ во 11 години
прво не се 2,5 туку има и 3 години одкако се формира влада...
Значи за 3 години испокрадовте повеќе од Дпмне за 11 години !!!
 
Член од
15 ноември 2018
Мислења
83
Поени од реакции
49
Шеќеринска: Во 2,5 години направивме повеќе од ВМРО ДПМНЕ во 11 години
прво не се 2,5 туку има и 3 години одкако се формира влада...
Значи за 3 години испокрадовте повеќе од Дпмне за 11 години !!!
Daleku od toa kako vmro nikoj nitu mozel nitu kje moze da ukrade.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Преземено од -> ТУКА
Статус на Сашо Тасевски:

"Што останува во сеќавање од владеењето на социјалдемократите:

Промената на името по желба на 600 илјади луѓе од речиси два милиони гласачи на референдум, откако тој од останатите беше бојкотиран.

Откако го сменија името се откажаа од Македонците во Егејот, се откажаа и од историјата во корист на Грција. Со тоа што изгубивме контрола над нашето минато, ја загрозивме нашата иднина. Дефиниција според Орвел.

Ми текнува и на тоа како социјалдемократите избегнуваа да кажат Македонија и македонско. Го бараа тоа од сите. И денес избегнуваат.

Потпишаа срамен, понижувачки и антимакедонски Договор со Бугарите, со кој се согласија на целосна асимилација и бугаризација на Македонците. Дојде време, во својата земја да внимаваш што да кажеш во јавност во одбрана на својот народ пред налетите на бугарските агенти провокатори, оти одма фрчат тужби, кои нашиот систем ги процесуира. Целта е да те влечкаат по судови и да те замолчат.

Победата на социјалдемократите ќе значи, клекнување пред уцените на Бугарија и побугарчување на на македонскиот јазик и историја. Откажување и од Македонците во Бугарија. Како со Грција.



Се сеќавам дека го заштити ја крим иналот на олигарсите. Никој од нив не одговараше. Парите не ги вратија, а бројчаникот на Триумафална зарѓа. Сваровски судиите од времето на Груевски станаа уште помоќни. Ниту еден не одговараше.

Се сеќавам и на Шеќерка која како министер за одбрана се сликаше со симболите на паравојската УЧК кај градоначалникот на Кичево. Оние кои како агресори упаднаа од Косово овде во 2001 година со намера да окупираат територии.

Се сеќавам и на покачените даноци и цени за храна, струја, во време на епидемијава.

Се сеќавам на нивната весела математика со ковид епидемијата. За утнатите прогнози и лагите дека ја држат под контрола.

Се сеќавам на нивните двојни аршини со кои Македонците се дежурни виновници за се, дежурни националисти, лошотии. Се создава Апартхејд, во кој Македонците се граѓани од втор ред, во режија на политичката коректност и петоколонашките невладини, чии членови се напикани во владата на социјалдемократите.

Се сеќавам дека во меѓуетнички инц идент зачинет со наизглед препирка за нешто банално, беше уб иен млад Македонец, а уби ецот е осуден на три години затвор. Три години за уби ство. Провладините медиуми и ен џи оа, не гукнаа за пресудата.
Нивната нова нормалност е двомисла за нов тоталитаризам, скриен зад маската на либерализмот и левичарењето. Целта е радикално да се неутрализираат сите вредности на кои се темелела оваа држава од АСНОМ наваму. Ете на што се сеќавам, а вие? "
....................................................................................................
Секоја чест....мислам дека си го испра лицето, иако реално не ни бил крив од денешна гледна точка. Вака требаше да изреагираат сите што беа изманипулирани од страна на некои кои ја водеа шарената револуција, и пропаста не само на македонската држава, туку и геноцидот на македонската нација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom