Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 јуни 2020
Мислења
11
Поени од реакции
10
Bez dilema Suzumi, Mirai ti e entry, vlezen model i sekako podobra opcija e suzumi.
Valjda Seyia e nesto izmegju.
Автоматски споено мислење:

2 pati ti e podobra Fairy18 od HJ50 pokasno i ke ti objasnam zasto.
Ferityto LCLH ima test i za Ladna zona, so 4,12kw na testot na -15. Realen test koj trae 3 saati so PdesignH, SCOP i sve sto treba na Energetska da stoi. A ne da ima XXX kako sto ima HJ.
Kako stoi Haier? Ili gledam novi nekoi Heisense taka nesto
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Seyia e zamena za mirai, nov poceten model, suzumi e sredna klasa.
A ako e povisoka klasa treba li da dava poveke toplina ili barem da e poekonomicna?
ne vi drzi voda muabetot za klasi kaj "Japancite" koga site isto toplat i se so ista energetska klasa.
SAmo cenata e povisoka
R32 Mirai16 @-7 dava 3.54kw COP 2,45.....Tbiv=-7...cena 44.990
R32 Suzumi16 @-7 dava isto 3.54kW COP 2.50....Tbiv=-7....cena 59.990
R32 SEIYA16 na -7C dava samo 3.18kW COP 2.4....Tbiv=-7....cena 49.990 (ova li e zamenata za Mirai? poskapa cena za poslab kapacitet)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
A ako e povisoka klasa treba li da dava poveke toplina ili barem da e poekonomicna?
ne vi drzi voda muabetot za klasi kaj "Japancite" koga site isto toplat i se so ista energetska klasa.
SAmo cenata e povisoka
R32 Mirai16 @-7 dava 3.54kw COP 2,45.....Tbiv=-7...cena 44.990
R32 Suzumi16 @-7 dava isto 3.54kW COP 2.50....Tbiv=-7....cena 59.990
R32 SEIYA16 na -7C dava samo 3.18kW COP 2.4....Tbiv=-7....cena 49.990 (ova li e zamenata za Mirai? poskapa cena za poslab kapacitet)
Ti nemas kapacitet da svatis sto e razlika vo klasa. Ajde prodavaj tamu sporinjata na gree, isto im se faka na lugeto dali se great so niv ili so otvorena uklucena furna.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Bev do Neptun prasav oni se oficijalni uvoznici za LG inverter klimi vo Mk ( taka mi kazaa ) nova pratka so novi modeli na LG inverter klimi cekaat da im stignat.
Ova mozebi nema vrska so greenje ,no generalno za lg za lcd led televizori sum kupil dosega 3 ,43inch i dva 55inch , i da skratam posledniot premium 55inch 73k platen so web os katastrofa sekogas ama sekogas problem so bezicna konekcija wifi share dlna i za rekordni 2godini izgore pozadinskoto osvetluvanje ovlasteniot servis pobara 20000 za popravka , a prviot seuste raboti bez problem 10godini sigurno vo prvite lcd .
Bitno Lg kako za inaet na cel svet se nesto obratno web os na pr .Mislam poveke odat na marketing i izgled odkolku kvalitet .

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Ti nemas kapacitet da svatis sto e razlika vo klasa. Ajde prodavaj tamu sporinjata na gree, isto im se faka na lugeto dali se great so niv ili so otvorena uklucena furna.
Uci od Strelec, ne da se pravis popameten, koga ne si.
Fino ti kazuva covekot..... Ti ko slep za stap.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ti nemas kapacitet da svatis sto e razlika vo klasa. Ajde prodavaj tamu sporinjata na gree, isto im se faka na lugeto dali se great so niv ili so otvorena uklucena furna.
Dopij si tamu kafeto rasoni se, pa na vecerno ke te zapiseme da podnaucis malce so brojkive i cenive :D
Za isto 3.5kw A golemi 15k razlika u cena Mirai vs Suzmi srbite sigurno i pevaljka davaat na Suzumito a ovde? ...ti pojse gi znaes pa da si prasam :P
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Dopij si tamu kafeto rasoni se, pa na vecerno ke te zapiseme da podnaucis malce so brojkive i cenive :D
Za 15k razlika u cena Mirai vs Suzmi srbite pevaljka davaat na Suzumito a ovde muljac ...ti pojse gi znaes pa da si prasam :P
Replicira tip sto do vcera bese nepismen, od guglanje na kompjuter nauci deka 2+2 se 4.
 

Zik

Член од
9 декември 2019
Мислења
58
Поени од реакции
57
Fala mnogu.

Uste edna molba: razlikata pomegju dvete toshibi(cena 10k) i dvete se 5kw.

Mirai i Suzimi. Koja kakva rabota bi brkala.
Fala mnogu
Разликата во цената помеѓу Mirai и Suzumi plus за 5kw клима е околу 15 000ден.Во перформансите можеби созумито е малку по енергетски ефикасна, подобри филтри, повеќе можности за надградба (плус пари) помодерна пластика на внатрешната..
За 60 000 има доста избор на клими од докажани брендови и доста подобри од Suzumi. A што се однесува до Mirai подобра во моментот за таа цена нема
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Ova mozebi nema vrska so greenje ,no generalno za lg za lcd led televizori sum kupil dosega 3 ,43inch i dva 55inch , i da skratam posledniot premium 55inch 73k platen so web os katastrofa sekogas ama sekogas problem so bezicna konekcija wifi share dlna i za rekordni 2godini izgore pozadinskoto osvetluvanje ovlasteniot servis pobara 20000 za popravka , a prviot seuste raboti bez problem 10godini sigurno vo prvite lcd .
Bitno Lg kako za inaet na cel svet se nesto obratno web os na pr .Mislam poveke odat na marketing i izgled odkolku kvalitet .

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Okolu LG televizorite moj bliski rodnini imaat LED TV LG 8 godini star model do sega nemal nikakov defekt ne e smart 32 incen LED TV.
A za klimite vo komsii imam eden Beko rebrendirana LG stara on-off klima na R22 Freon raboti kako vcera da e kupena a 12 godini e stara isto imam edni priateli koristat stara LG 15 godini 2.5kw na R 22 Freon on-off samo za ladenje ja koristat klimata do Sega nemala defekt kako i da e sreka e vo prasanje i kako ke se pogodi ne za dzabe LG dava 10 godini bezuslovna garancija na inverter Kompresor.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Okolu LG televizorite moj bliski rodnini imaat LED TV LG 8 godini star model do sega nemal nikakov defekt ne e smart 32 incen LED TV.
A za klimite vo komsii imam eden Beko rebrendirana LG stara on-off klima na R22 Freon raboti kako vcera da e kupena a 12 godini e stara isto imam edni priateli koristat stara LG 15 godini 2.5kw na R 22 Freon on-off samo za ladenje ja koristat klimata do Sega nemala defekt kako i da e sreka e vo prasanje i kako ke se pogodi ne za dzabe LG dava 10 godini bezuslovna garancija na inverter Kompresor.
Lg dava garancija 10godini ama nekade ne vo mk
Bar za masina za perenje so takov inverter motor so 10godini garancija ,garancijata zaverena bese na 2godini po prasanjeto zosto samo 2 koga na neze ima lepenka 10 ,odgovorot bese ima da germanija kaj nas nema , a situacijata veruvam i za klimite e takava ,kako da nie gi plakame pola cena prema eu. Zatoa od takvi nalepnici bez konkretno zavereno na garancija djabe e.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom