Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 август 2019
Мислења
78
Поени од реакции
191
Preku roditel plus 6 meseci cekaat na finalna
Автоматски споено мислење:


Predok pradedo prababa od koja bilo strana izvodi izvadi prevedei i odi potvrda od strumica izvadi si i nisi ja vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija i ke nemas maka sto poveke cekas poveke sansi ima da te odbijat vadi pobrzo i nosi ....
Ja finalna cekav 2 meseci, od 2ri Septemvri do 6ti Noemvri. Preku roditel.
 
Член од
6 ноември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
15
Dragi članovi, konačno i kod mene ukaz 85 i potpis, 2016. U septembru predala za proishod, potvrda i pasoš od sestre (sestra od tetke, majke su nam rođene sestre).U martu 2017.intervju u Beogradu. Od juna 2018.do 05.07.2019. na dopunskoj proveri ,i od tad na polozitelno do danas.Morala sam da dostavim izvod od prababe, da nas povežu. Sve preko posrednika, koji su više nego korektni i pošteni. Svima koji čekate želim pozitivan ishod, pa koliko god da traje, samo strpljenje i učite jezik.Sve pohvale za Pale koja nesebično pomaže svima !!!
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Od February se ceka podolgo za polozitelno
Од февруари кај сите подолго фати финална, не само тие што се преку родител.

Преку родител финална може месец дена повеќе да трае од останатите, не 6 месеци плус.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Dragi članovi, konačno i kod mene ukaz 85 i potpis, 2016. U septembru predala za proishod, potvrda i pasoš od sestre (sestra od tetke, majke su nam rođene sestre).U martu 2017.intervju u Beogradu. Od juna 2018.do 05.07.2019. na dopunskoj proveri ,i od tad na polozitelno do danas.Morala sam da dostavim izvod od prababe, da nas povežu. Sve preko posrednika, koji su više nego korektni i pošteni. Svima koji čekate želim pozitivan ishod, pa koliko god da traje, samo strpljenje i učite jezik.Sve pohvale za Pale koja nesebično pomaže svima !!!
Положително јули месец.

Idemo! :)

Честитки!
 
Член од
22 јуни 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo,
Imam edno prasanje,sekoja tocna Informacija e od korist.
Imeno imam vekje nekolku Godini Proizhod preku Ambasada izvadeno,brat sestra vekje dobija Pasos i Drzavjanstvo,jas ne ja prodolziv postapkata zaminav vo Stranstvo ...
Me iinteresira kolku bi cekal ako brat sestra imaat dobieno,imam original dokumenti po Dedo i rabotna viza od Eu ako menuva toa nesto.
Blagodaram za pomosta.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
69
Поени од реакции
171
Указ 82 потпишан денес на мој братучед.. со документи од прв братучед па после дополнителни од прадедо и документ од клубот..положително од јуни или јули 2019
 

m.g

Член од
23 март 2020
Мислења
12
Поени од реакции
16
Tocno li proveruvas,dali e toa brojceto?
Inaku ovoj status e razlicen od onaa dopolnitelna proverka,i koga si so vakov status stanuva zbor za dokument koj fali vo dosie.Bidejki nemozes da go najdes posrednikot moja preporaka ti e da dostavis povtorno izvod od tebe,izvod od tatko ti i kopija negova od pasosh ili drzavjanstvo,potvrda za neosuduvan i lekarsko(vprocem ova se site potrebni dokumenti pri aplikacija preku roditel).Izvodite prevedeni i legalizirani ,kopija od pasos tvoja i dve sliki,i CV dostavi,i molba popolneta.Prati gi preku ovaa posta poevtino e kade kade od DHL a imaat pratki sekoj 3 den.
http://brzapratka.com/mk/makedonija-bugarija/?lang=mk
Ovie dena ke ja zavrsam ova rabota pa ke vi pisam ako ima promeni,gledam ima spisok mozite da me vmetnite vo nego i mene isto i majkami so intervju 12.04.2019 seuste zadolzitelna so dokumenti od baba i potvrda. Fala na site!
 
Член од
6 ноември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
15
Za koliko dana najbrže može da se izvadi pasoš,kada se podigne ukaz ? Da li sa jednim odlaskom može sve da se završi ?
Автоматски споено мислење:

 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
3
Поени од реакции
1
Zdravo

Sakam da podnesam za drzvjanstvo.Imam star dokument(svidetelstvo od dedo),no sega primetiv deka ima greska vo datumot na raganje.
Na svidetelstvoto e 2ri juli,a toj e roden 7 juli(godinata i mesecot se tocni)po izvodi isto taka e 7 juli.
Pa ve molam za sovet dokolku nekoj imal vakvo iskustvo.
Sto bi mozelo da se napravi,dokolku e mozno?
Ili pak da dodadam na 2kata edna( - ) i da ja napravam kako 7ca(sto mislam deka ke se primetuva).

FALA
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
52
Поени од реакции
30
Zdravo,bidejki molbata e odbiena,kako najbrgu da se zakaze intervju,kolku vreme se ceka duplikat proishod,dokumenti imav podneseno preku tatko,dedo ,pradedo i potvrda od zdruzenie bg.Sto moze da se iskoristi za da znam kako so posrednikot.Inaku celata procedura e vodena vo sofija.Ako nekoj moze podetalno da mi objasni za da ne bide badijala povtorno.vi blagodaram
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom