Најекономично греење (затоплување)

DNB

Член од
19 јуни 2020
Мислења
12
Поени од реакции
4
Убаво е да кажиш тој другарот твој во колкава просторија ја има ставено, куќа, стан и разноразни други детаљи.Ако нему не му модулирала, незначи и тебе дека нема да ти модулира. Кај сакаш да ја ставаш климата?
So klimata sakam da toplam 35m2. Drugarot topli 40m2.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Еве уште еден апдејт на табелата, се надевам дека ги има сега сите клими (3,5кв) достапни во МК со Еуровент до 53000 денари
Не е лошо да ја споделиш табелата во Excel формат.
btw
Мидеата изненадува. И со цена и со перформанси.

За разлика од некои..
 

Zik

Член од
9 декември 2019
Мислења
58
Поени од реакции
57
Jas sum prezadovolen od Klimava a ti tuka tutri razdavas toa si e tvoe pravo jas ne stitam ni vregam nieden brend , pa slobodno vidi sum postiral se i potrosuvacka i kolku sum plakal mesecno e sega ti sto si imas aplikacija sekojdnevno da e prates najverovatno si golem skapernik i te interesira sekoja minuta sekoj cas da e znaes potrosuvackata a i ne mu odgovori na @Strelec kolku si e platil aplikacijata, mene toa ne mi e bitno bitno da sum stoplen a sega letoto izladen so potrosuvacka od 700w-800w. dekemvri mi bese okolu 3900, januari 5200 februar 4800 mart mislam 3500, toa se smetki za non stop vklucena klima od noemvri mesec ne izgasnata si modulira perfektno , a ti si e prati sekundarno kako ti trosi mene toa ne mi e tolku bitno , bitno deka sum stoplen a tvojata potrosuvacka ispaga isto kako mojava a ti grees 40 kvadrata kaj mene salonot e samo 50 kvadrata plus hodnik i dve detski sobi ispaga okolu 80 kvadrata a spratot e 120 edna spalna i kupatilo ne se great zimno vreme.
Aplikacijata si funkcionirase besprekorno do novoto nadograduvanje go ima toj problem ama najverovatno so slednovo ke go popravat .
Би било добро да разбереш што пишувам ..бараш од мене да одговорам на стрелец колку сум ја платил апликацијата на веќе одговорен пост.. сега во Хрватска сум бил по набавна.. скапи клими..Еве и на тебе лично ќе ти одговорам. Апликацијата е без пари како и за секоја клима, рутерот се купува кој го продаваат за околу 3500ден. но јас го купив за 1750 ден. односно два за 3500 ден..значи 1750 ден е набавна цена во МК..додека во Хрватска истиот рутер изнесува околу 30€ малопродажна цена..што значи или имаме поголема царина пошто не сме во ЕУ затоа што Даикин климите се европски производ со јапонска рецептура, или пак се заработува и од тие 1750ден.
Иначе не сум венчан за даикин..еве сега ќе купам уште една клима на тошиба..и пак нема да летам во облаци дека во куќата имам парно греење и имам добар конфор во ладни денови
 

DNB

Член од
19 јуни 2020
Мислења
12
Поени од реакции
4
35m2 sho? Podetalno malku da kazis, izolacii, mizolacii dali imash?
Сакам да топлам 35м2 во куќа, до мене се грее над мене исто така се грее. Дограма дрвена, кој не гледам проблем до сега (не е како пвц). До сега се грееше во просторот со термо печка 6kw., затоплува но саатот трча :). Размислував за печка на пелети или клима. Решив да биди клима, амбер -30 3.5kw (49 990ден) беше како една од опциите, бидејќи ја видов кај другар и е задоволен. Прифаќам да ми бидат кажани и други модели на клими со други перформанси (подобри) :)
 
Член од
10 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
48
Сакам да топлам 35м2 во куќа, до мене се грее над мене исто така се грее. Дограма дрвена, кој не гледам проблем до сега (не е како пвц). До сега се грееше во просторот со термо печка 6kw., затоплува но саатот трча :). Размислував за печка на пелети или клима. Решив да биди клима, амбер -30 3.5kw (49 990ден) беше како една од опциите, бидејќи ја видов кај другар и е задоволен. Прифаќам да ми бидат кажани и други модели на клими со други перформанси (подобри) :)
И јас наредната недела монтирам Амбер за 37м2 неизолиран простор со пвц дограма
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Прифаќам да ми бидат кажани и други модели на клими со други перформанси (подобри) :)
Ако прифаќаш тогаш врати се една страна наназад и ќе видиш еден дечко има објавено табела со клими кои трчаат кругови околу Amber.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Na prehodnata strana ne e Amber Nordic, zatoa ne slusaj montercinja.
Imas prijatel zadovolen od Amber Nordic i teraj.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.157
Поени од реакции
3.546
Ако прифаќаш тогаш врати се една страна наназад и ќе видиш еден дечко има објавено табела со клими кои трчаат кругови околу Amber.
Ajde be FX,kazi koe e toa....?klimice sto trca okolu amber nordik.???napisi koe e.???
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Член од
9 мај 2020
Мислења
49
Поени од реакции
78
Мидеата изненадува. И со цена и со перформанси.

За разлика од некои..
Што изненадува Мидеата? Не можам да се снајдам во бројките. Тундрата за парите мислам дека е добар избор. Исто и Ломо ЛЦ.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Тундрата убаво се гледа зошто има толку задоволни купувачи. И по моќност и по цоп е одлична.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Тундрата убаво се гледа зошто има толку задоволни купувачи. И по моќност и по цоп е одлична.
Сега нема изговор да прават грешки.
Eurovent, 30 минути време и се доаѓа до правилен избор.
Единствено цената може да одлучи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom