Колега - смрдло

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Вака сега една работа ќе ти кажам: Било кој човек од 120kg доколку сака за една година може да ја доведе килажата до 80-90-kg.

Aма со здрав режим на исхрана и возење на точак по едно 6-7 km во денот, ама со најголема брзина...
Ај молимте не сеј бисери :cenzura:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Вака сега една работа ќе ти кажам: Било кој човек од 120kg доколку сака за една година може да ја доведе килажата до 80-90-kg.

Aма со здрав режим на исхрана и возење на точак по едно 6-7 km во денот, ама со најголема брзина...
За каква исхрана му збориш кога има автоимуна болест?
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
За каква исхрана му збориш кога има автоимуна болест?
Како за каква исхрана?
Некои луѓе што биле на строги диети за една година симнале едно 30-40 kg...

Значи се се можело доколку се сака...
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Како за каква исхрана?
Некои луѓе што биле на строги диети за една година симнале едно 30-40 kg...

Значи се се можело доколку се сака...
Висок 175 цм Тежок околу 65 кила. Солидна форма, ниту набилдан ниту запуштен. Летно време се потам и дур седам под сенка.(среќа не мириса потта, барем колку што ми кажале. Здраствен проблем не знам што и дали имам, но не ми смета претерано. само малце повеќе ми лачат жлездите изгледа).
Исхрана - јадам сосем нормално. Некогаш дури и помалце од што треба, некогаш повеќе. Јас лично имам симнато 2 кила за 1 ден. Без јадење со пиење многу вода и препотување. Знам не е нормално ниту здраво ама ете. Значи да , може да се симне 30-40 кила годишно со добра исхрана и слично.

Но ти тука на човек со ЗДРАСТВЕН ПРОБЛЕМ му кажуваш да вози точак 6-7 километри фул брзина на ден и да држи диета. Браво. Се надевам дека не си нутриционист или доктор.
Прво, не ја знам болеста која што ја спомна но за тоа треба ЛЕКАРСТВА и СПЕЦИЈАЛНА ДИЕТА, не за слабеење, туку за подобрување на здраствената состојба.Тука има огромна разлика. Можеби заради неговата состојба човекот НЕ СМЕЕ ДА ИМА ТЕЖОК ФИЗИЧКИ НАПОР. Многу е неблагодарно да му кажеш на некој со Здраствен проблем - Земи ослаби со возење точак и диета. И јас можам да ти кажам земи ослаби 3 кила дневно и не јади 3 дена биди само на еспресо, цигари и вода. Ама ти ќе можеш да го издржиш тоа ? Ќе можеш ти у 12 саати да испиеш 10 еспреса без да имаш такихардија ? Ко јас денес што ги испив? Да, притисокот после 3 еспреса у рок од 2 саати ми е 120 со 70. Дур на некој дур ги чита 10 еспреса му рипа на 200. Сите организми се различни, на секој човек му треба различна исхрана, различна физичка активност, му фалат различни витамини/минерали.
Извинете за оф топик.
Останете ми со здравје :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Којзнае што го има изнервирано, па најде оваа стара тема за да ни каже дека оние што јадат месо и се 120кг најмногу смрдат и без разлика дали можат или не треба да ослабнат 40кг.

Лош мирис на телото може да имаат и од стрес, нехигиена, болест, употреба на лекови, не само од исхрана и дебелина. Внесување на црвено месо во исхраната ако се комбинира со салата и многу вода нема проблем.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Луѓе имам еден ајде да го наречам колега мада не ми е колега туку повеке ми е како соработник али како и да е поголем дел од времето минуваме во иста канцеларија. Ама човеков бре смрди копа. 3-4 пати му реков дека смрди и да се среди малку ама он мисли дека се зезам и секој ден доаѓа се по смрдлив и по смрдлив. Мада се гледа дека се бања скоро секој ден ама алиштата бре ги менува 1 месечно, и тие му смрдат му куткаат и воедно џабе е шо се бања. И згора на се пуши ко луд каде ке стигне, и кај него дома, во соба каде што спие, во креветот каде што спие.... страшно....

Шо да праам шити се, ке зеам со сила ке го избањам.
Ne bidi i ti kremče puflesto koe se žali na se i site drugi se valkani i smrdat samo ti si kristalen. Pa i da ti smrdi staj si gas maska ili zatni nos i diši na usta. A tek pa ušte ako kolegata ti se isprdi vo kancelarijata kade što rabotite garant ke padneš vo koma :icon_mrgr:
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
а зошто да не бидам?

Ne bidi i ti kremče puflesto koe se žali na se i site drugi se valkani i smrdat samo ti si kristalen. Pa i da ti smrdi staj si gas maska ili zatni nos i diši na usta. A tek pa ušte ako kolegata ti se isprdi vo kancelarijata kade što rabotite garant ke padneš vo koma :icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:

абе луѓе, дај не мешајте болест и нехигиена, се познава кој е кој. еве, вие што сте болни, истите алишта ги носите секој ден цел месец?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Имам еден колега, на хиена мириса, буквално кожа ти се ежи од смрдеата кога ќе се појави. Како лав кој обележува територија, бегаш што подалеку од него. Од што е дебел, ни газот не може да си го избрише, гаќите смкнати и се гледаат остатоци од фекалии кај крстната коска. Гад невиден, не ми е јасно како може да не се осеќа, а и жена му како го трпи.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Имам еден колега, на хиена мириса, буквално кожа ти се ежи од смрдеата кога ќе се појави. Како лав кој обележува територија, бегаш што подалеку од него. Од што е дебел, ни газот не може да си го избрише, гаќите смкнати и се гледаат остатоци од фекалии кај крстната коска. Гад невиден, не ми е јасно како може да не се осеќа, а и жена му како го трпи.
може на жена му тоа и е фетиш ))))))
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.702
Поени од реакции
24.167
Имам еден колега, на хиена мириса, буквално кожа ти се ежи од смрдеата кога ќе се појави. Како лав кој обележува територија, бегаш што подалеку од него. Од што е дебел, ни газот не може да си го избрише, гаќите смкнати и се гледаат остатоци од фекалии кај крстната коска. Гад невиден, не ми е јасно како може да не се осеќа, а и жена му како го трпи.
За време на пороен дожд, заклучете го надвор. Или договорете се некој ден, еден да земе цревото, друг четка со сапун и рибајте. :D


може на жена му тоа и е фетиш ))))))
The lady prefers it dirty.

Гледам многумина ја спомнуваат дебелината како фактор, па ќе наведам еден пример... Татко ми откако го знам е дебел, па ниеднаш не сум осетила да мириса човекот. За него лична нехигиена е огромен dealbreaker и не може да поднесе некој да си дозволи да замириса на пот, макар и да бил цел ден надвор и да се потел. Летно време се тушира најмалку три пати, а има начин како да се „освежиш“ и кога не си во можност да се истушираш, одиш до веце, влажни марамици и бриши на местата кај што се потиш највеќе, после користи дезодоранс. Благодарение на него имам стекнато добри хигиенски навики, човекот отсекогаш ми бил пример за лична хигиена. Да не чујам збор дека дебелината е фактор, мрзливоста е. Има слаби луѓе кои се склони на потење, дебел или слаб, ако не се миеш џабе ти е сѐ.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Многу луѓе појма немаат како да користат деодоранс, место после туширање да се напрскаат они откако ќе се испотат ко свињи се прскаат, и тоа потта кога ќе се помеша со мирисот на дезодорансот корне.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom