Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
@palekrstic
Ќе те замолам да ми одговориш на следново:
Посредникот ми се јави, бара доколку сме сакале да приложиме наново умреници од родител и дедо и потврда од бугарски клуб, затоа што можело да не прекратат. За тоа бара 100€
Е сега, истите документи се веќе еднаш приложени, аплицирав за државјанство по основ на предок (дедо) роден помеѓу 1900 и 1918 година во населено место кое во официјалната статистика на Васил К'нчов објавена во 1900 година е попишано како место со мнозинско бугарско население.
Дали е ова манипулација од страна на посредникот или стварно треба реобнова на истите веќе однесени документи?
Ne e manipulacija ama sam podnesisigi dokumentite vo ministerstvo za pravosudie ne ti treba posrednik


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.923

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Ако ме слушаш мене ,како што ти кажав и претходно ,немаш потреба од носење на дополнителни документи.
Не го ставајте членот @Jedah во заблуда !!!!
Човекот се си има однесено СО ВРЕМЕ!!!!
Автоматски споено мислење:

Инаку има укази и денес,указ 72/2020 и указ 75/2020,со среќа на сите!!!!!
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
При закажувањето интервју во мин за правосудие сите документи оригинали во една папка се предадени во мин за правосудие.
Да споделиш ако знаеш кога е роден предокот на основ на кој е извадена потврдата?или пак да прашаш кога е роден и дали потекнува од село со 100% бугарско население?
Ова го прашувам пошто ДАБЧ и Правосудие никако да се усогласат.
Во момнетов ДАБЧ одбиваат да издадат произход од предок роден пред 1900 и после 1918 додека во Правосудие ги признаваат истите потврди како валидни.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
434
Поени од реакции
710
Bobobobobooooooo konecno ukaz i kaj menee
Intervju 13.02.2018 preku prv bratuced...i toa so pradedoto izvodite
Proverka od vice prezidenta od maj 2018... Na intervju nosen pasos skeniran od brat....
2013- odbien nemanje poteklo
2014 - brat mi ne mi go dava pasosot noseni nepptpopni dokumenti
2015 - ukradeni dokukenti i pari kaj advokat od blagoevgrad....
2016 apliciranje na novo preku prv bratuced...2018 januari se smiruvame so bratot i pred da odam na intervju mi go dava pasosot.... So sreka na site da si docekate i golema blavodarnost do pale i drustvo... Screenshot_20200612_140644_com.android.gallery3d.jpg
 
Член од
17 јули 2019
Мислења
30
Поени од реакции
43
Aman be luge daj koj zemal u ovoa vreme nevreme ukaz preku ambasada neka spodele kako odat rabotite. Znam deka treba da ti pomine datumot za podiganje i posle prakash molba, no na koj e mail, i sto treba da e vo molbata???? I uste edno prasanje od kako go zemes ukazo ima li sansi posredniko da ti zaebe rabota nesto poradi toa so nema go krie se celo vreme pa sam ke ti teram rabota ???
 
Член од
19 март 2015
Мислења
47
Поени од реакции
40
Здраво. Знае ли некој до кој број се стигнати од задолжителна во финална стигнати. На интервју бев 19.03.2019.уште немам промена?
 
Член од
13 септември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
26
15.05.2019 @daov.goran
12.06.2019 @zapce M
15.06.2019 @josifcaki
26.06.2019 @trajkoff82
Dali ima kaj Vas ukaz?
Автоматски споено мислење:



Можеш да си видиш на списокот кој што го постирав.
Инаку од 15.05.2019 е на положително.
Сеуште нема промени. Уште сум на положително

Sent from my ATU-L21 using Tapatalk
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Aman be luge daj koj zemal u ovoa vreme nevreme ukaz preku ambasada neka spodele kako odat rabotite. Znam deka treba da ti pomine datumot za podiganje i posle prakash molba, no na koj e mail, i sto treba da e vo molbata???? I uste edno prasanje od kako go zemes ukazo ima li sansi posredniko da ti zaebe rabota nesto poradi toa so nema go krie se celo vreme pa sam ke ti teram rabota ???
L_Stoyanova@justice.government.bg
So dolna crta e mejlot,i ke pises kako molba so tvoj inicijali broj na pasos ke prikacis pasos obavezno i pisi broj na ukaz i koja data imas za podiganje i pisi vo koja konsulska(konzulska Bitola) ili posolska(ambasada Skopje) sluzba sakas da ti se prati.Mozes uste sega,ne mora da ti pomine terminot,ke im kazes deka poradisostojbava i zatvorenite granici sakas da go podignes od ambasada...
Vo ambasada za podignuvanjeto na ukazot e pisano nekolku pati,Dve sliki pasos format , dve kopii od pasos ,pasosot I izvod na rodeni SE plaka 36 evra za drzavjanstvo I 15 za legalizacija na izvodot.
Ukazot ke stigne mnogu brzo za 3 do 5 dena ,no za adresa ke cekas 2 do 3 meseci ,dodeka da stigne pismoto vo opshtina.Vo meguvreme ke se javuvas vi opshtina Sredec,ako ja izberes Lege 6 i ke prasuvas dali e stignato pismoto za tebe.Otkako ke stigne ke odis vo Sofija ,podnesuvas za EGN,koj mozes vo istiot den da go zemes ako potplatis,a posle so uverenie za adresa i egn od opshtina odis vo MVR da se slikas.
 
Член од
16 ноември 2019
Мислења
14
Поени од реакции
8
Сеуште нема промени. Уште сум на положително

Sent from my ATU-L21 using Tapatalk
I kaj Mene nema @palekrstic
Автоматски споено мислење:

15.05.2019 @daov.goran
12.06.2019 @zapce M
15.06.2019 @josifcaki
26.06.2019 @trajkoff82
Dali ima kaj Vas ukaz?
Автоматски споено мислење:



Можеш да си видиш на списокот кој што го постирав.
Инаку од 15.05.2019 е на положително.
NEMA.kaj Mene uste polozitelno da ne
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom