Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.398
Преку к*р им е дојдено и во Штип од карантини и полициски часови, јас да ви кажам.

Луѓето се револтирани и не може некој да се крие како глушец по дома со недели, а по други места да и се серат на "државата" у фаца и да си тераат по чајџилници.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Па добро, зависи каде е тој Сетек.
Јас знам дека во Центар, Аеродром, Кисела Вода нонстоп влага инспекција, проверуваат дали се носат маски.
Точно тоа што ти го кажав и јас, овој стеттек не е од тие општини :)
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Уште чекаме ден два за да ја согледаат ситуацијата? Или пак ќе спомант во 5 до 12 и ќе треба да се тепаме по маркети.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.123
Поени од реакции
35.044
Албанците ниту турците, ниту србите, ниту на Тито, ниту македонците, ниту своите политичари ги слушаат. Нема објаснување за тој народ, едноставно ништо не допира до 90% од нив. Евентуално некој локален оџа има авторитет, иако и тој надвор од соселаните нема никакво влијание.
Едноставно се работи за некој си застарен, племенски менталитет, каде што повеќе гласови се добиваат доколку постават јарбол со албанско знаме отколку доколку се изгради канализација. Најверојатно главен, но не и единствен, проблем е слабото образование.
Образование "можеше" да биде проблем '99-'00 кога ги правеа најголемите проблеми. Па нели они војна кренаа за тоа образование? Сега сакаш да ми кажеш во 2020 дека тоа уште им е проблем?
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.052
Поени од реакции
12.510
Едино логичко решение според мене е - да си ја голтнат гордоста нашиве кретени,да си признаат пред светот дека се некадарни да најдат решение,дека немаат контрола над цела територија на Македнонија и да побараат интервенција од нато-другарите.

Ја би предложил мешан состав од грчко-бугарски полициски сили.
Зелките има да се научат на ред за недела дена.

Друго чаре - нема!

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Јасно е дека се им е дадено. Нема малцинство во светот кое има поголеми права од албанците. И нема врска дали имале факултети и колку факултети имале, кога таму владее општа неписменост. Мене срам ми е од нашиот академски образован кадар, но тој е едно милион пати поасален од тој што завршил на албански јазик во државава. Куче да појде на штуловиот универзитет со албанско знаме завиено ќе му дадат диплома.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.182
Поени од реакции
21.305
Znaci pominaa meseci i se dozna mnogu za virusot, posebno nacinot kako se siri najmnogu. A toa se desava najcesto koga mnogu lugje se naogjaat podolgo vreme vo ist prostor i ne drzat distanca. Abe kako za dokaz na ovaa teorija ovie ispadnaa da krkaat i so toa normalno da eksplodira brojkata. Srekja sto najgolem del od lugjeto prezivuvaat ama ke ima zrtvi, valjda togas ke sfatat deka e seriozna zakana. I veruvam deka ima uste mnogu ne odkrieni koi ke go sirat virusot i ponataka. Za dzabe e, ovoj tip lugje ne razbira sto im kazuvas ednostavno tolku im e dadeno ama pa i nivnite lideri izgleda ne se poarni. Ostaj tamu neka izpocrkaat nekolku e toa e porakata koja i tie ja razbiraat.
 
Член од
26 април 2020
Мислења
57
Поени од реакции
83
Едино логичко решение според мене е - да си ја голтнат гордоста нашиве кретени,да си признаат пред светот дека се некадарни да најдат решение,дека немаат контрола над цела територија на Македнонија и да побараат интервенција од нато-другарите.

Ја би предложил мешан состав од грчко-бугарски полициски сили.
Зелките има да се научат на ред за недела дена.


Друго чаре - нема!

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Баш. Башка Албанците имаат страв до коска од Грците.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.914
Поени од реакции
12.402
Тоа зависи од тоа колку тестираш и кој ти е таргетот на тестирање, во Русија имаа карантин 5 недели, но прават по 200-300 илјади тестови дневно и си ја одржуваат правата на ново регистрирани.

Кај нас оној период кога имавме 5-10 дневно беа тестирани по 100 и нешто, па почнаа да прават по 200-300 тестови за тие од градинките кој не се целна група за потенцијални позитивни (лица без симптоми или контакт) иако и таму имаше по некој позитивен, требаа да прават тестови на лица кој имаат симптоми, без разлика дали биле во контакт со некој.

Пишав погоре дека кај нас се очекува да има нормален раст на ново заболени, оваа ситуација е во вонредни услови имаа бајрам и се собираа по којзнае колку души (сигурно си ја видела километарска маса) и го забрзаа неговото ширење и барем уште недела дена ќе имаме ваква ситуација.
По сите параметри бројот на заболени кај нас расте во споредба со останатите. Секаде кривата е линеарна, само кај нас скока.

Јас очекувам уште да се зголемува бројот поради укинувањето на сите мерки наеднаш.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
За малце ме влеговме во топ 5 во Европа, ама затоа сме први во регионот.


Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Дали ќе признаеме или не, ич не е битно.. ама фактот дека сме тиња од народ е факт. За нигде не сме, ни за НАТО, ни за ЕУ, нит политики знајме да водиме, нит саглам кадар посојт во било која политичка опција.
Над ова додај ги останатите фактори, капацитетот и ресурсите со кои располага државава и све ќе ни станит јасно.

За нас требит само чотек, во буквална смисла на зборот. Џабе е све друго...
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
ама фактот дека сме тиња од народ е факт.
Генерализираш поради одредена група на луѓе.
Ова би било факт, да имаш иста тенденција на пораст во Студеничани, во Подмоље, Миравци, Псача и Градско.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Генерализираш поради одредена група на луѓе.
Ова би било факт, да имаш иста тенденција на пораст во Студеничани, во Подмоље, Миравци, Псача и Градско.
Нејкев да дискриминирам и рацистички да профилирам атер Џорџ Флојд, и зато генерализирав :)
Ама џабе, во право си... се знајт кога каде и како се појавија новиве кластери.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
За малце ме влеговме во топ 5 во Европа, ама затоа сме први во регионот.


Sent from my LG-H830 using Tapatalk
Не се секирај, утре сигурно Топ 5 ќе бидеме, а ако се поднамали малце во Украина, може и бронза да фатиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom