Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Завчера и вчера па мене двајца македонци ме убедуваа дека ова не постои, дека е контрола итн итн.

Патем, некој требаше да казнува за групирање и запазување мерки
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
На брат ми девојка работи во Сеттек и имаат колега албанец кој мисли дека Алах ќе го спаси од ионака непостоечки вирус.
Проблемот не е тоа, туку што тој не носи маска на работа. Е сега, поголем проблем е што менаџерот му се плаши и на вработените им вика „абе остајте го, не му зборете“.
За жал хипократовата заклетва е таква каква што е и мораш да лечиш и такви камењари и некој од март да оди по 12 саата смена на клиника. Сите што ги чува Алах нека се лечат кај Суљо ама тоа е.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
За доброто на цела држава, треба да се воведе карантин во Тетово, Штип и Скопје, и тоа во цело Скопје, нема да може технички да се спроведе карантин по општини.

Знам дека ќе ме нападнете за мислењево, ама тоа е жртва која мора да ја дадете затоа што живеете со неодговорно и неразбрано малцинство, не мора и ние од други градови каде речиси нема случаи да ги трпиме истите мерки со места кои во моментов се најголеми жаришта на вирусот во Европа.
 

JUVE_Ultras

Ragazzo della piazza
Член од
22 септември 2010
Мислења
2.451
Поени од реакции
3.968
Во цела Европа спласнува полека првиот бран,олабавуваат мерки,отвараат граници,а ние останавме црна дупка,Чернобил на чии граѓани ќе им биде забранат влез во доста земји.Племињана во Африка и Амазонија поразбрани се од некои луѓе во државава и подобро се справуваат со вирусов.Ќе стигнеме до тоа дереџе на нашиве во странство да им викаат Корона мрш во Северна,ко ропакон сред центар на корејцине што им викаше.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.127
Поени од реакции
35.078
Само МК треба да го помине тој период на размножување, другите држави како Србија и Хрватска и факинг Бугарија кои ги има горе доле истите мерки, тие не мора. Нема врска шо и они излегоа од карантин во исто време со нас, само кај нас одат бројките нагоре.
Да, ама во овие држави не живее едно неолитско племе кое не почитуваше полициски час, покажуваа среден прст на џандарите, не носат маски, славеа Бајрам со километарски маси, не веруваат во вирусот и нивниот врач го прогласи Ковид за мртов.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Најтешко им е на штабците кои во рок од 7 дена требаше да ја адаптираат комуникацијата од „супер е во карантин“ во „браво што го укинаа карантинов - ајде на избори“, па сега во „дајте веќе карантин“.

Исто и од „браво за бесплатниот превоз за пензионери“ во „браво за укинувањето на бесплатниот превоз“ за само 2 дена.


 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Само МК треба да го помине тој период на размножување, другите држави како Србија и Хрватска и факинг Бугарија кои ги има горе доле истите мерки, тие не мора. Нема врска шо и они излегоа од карантин во исто време со нас, само кај нас одат бројките нагоре.
Тоа зависи од тоа колку тестираш и кој ти е таргетот на тестирање, во Русија имаа карантин 5 недели, но прават по 200-300 илјади тестови дневно и си ја одржуваат правата на ново регистрирани.

Кај нас оној период кога имавме 5-10 дневно беа тестирани по 100 и нешто, па почнаа да прават по 200-300 тестови за тие од градинките кој не се целна група за потенцијални позитивни (лица без симптоми или контакт) иако и таму имаше по некој позитивен, требаа да прават тестови на лица кој имаат симптоми, без разлика дали биле во контакт со некој.

Пишав погоре дека кај нас се очекува да има нормален раст на ново заболени, оваа ситуација е во вонредни услови имаа бајрам и се собираа по којзнае колку души (сигурно си ја видела километарска маса) и го забрзаа неговото ширење и барем уште недела дена ќе имаме ваква ситуација.
 
Член од
26 април 2020
Мислења
57
Поени од реакции
83
На брат ми девојка работи во Сеттек и имаат колега албанец кој мисли дека Алах ќе го спаси од ионака непостоечки вирус.
Проблемот не е тоа, туку што тој не носи маска на работа. Е сега, поголем проблем е што менаџерот му се плаши и на вработените им вика „абе остајте го, не му зборете“.
Не можат да го остават, нели има инспекции?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
За доброто на цела држава, треба да се воведе карантин во Тетово, Штип и Скопје, и тоа во цело Скопје, нема да може технички да се спроведе карантин по општини.

Знам дека ќе ме нападнете за мислењево, ама тоа е жртва која мора да ја дадете затоа што живеете со неодговорно и неразбрано малцинство, не мора и ние од други градови каде речиси нема случаи да ги трпиме истите мерки со места кои во моментов се најголеми жаришта на вирусот во Европа.
Мене жртвата не ми смета, лично осеќам дека ја давам за себе, за моите блиски и за останатите цело време ама фрустрира неодговорноста на МВР да воспостави ред со оние кои што го прекршуваа/т законот и тоа постојано.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
И што пази сега најверојатно цела Европа ќе затвори граници за нас после 15 јуни ако продолжи трендов па ко у гето после ќе живееме.
Ова најверојатно ќе биде. Прашање е само до кога. Ако се затворат жариштата по примерот на Дебар/Центар Жупа, може рампите да се спуштени месец-два. Ако си ја подаваме топката и се остави да се шири, можда догодина ова време ќе отворат.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не можат да го остават, нели има инспекции?
Која инспекција брат? :)
Инспекција ќе си оди во централно гратско подрачје, ќе мери дистанца помеѓу маси во кафичи во Дебар Маало и Лептокарија :)
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Албанците ниту турците, ниту србите, ниту на Тито, ниту македонците, ниту своите политичари ги слушаат. Нема објаснување за тој народ, едноставно ништо не допира до 90% од нив. Евентуално некој локален оџа има авторитет, иако и тој надвор од соселаните нема никакво влијание.
Едноставно се работи за некој си застарен, племенски менталитет, каде што повеќе гласови се добиваат доколку постават јарбол со албанско знаме отколку доколку се изгради канализација. Најверојатно главен, но не и единствен, проблем е слабото образование.
 
Член од
26 април 2020
Мислења
57
Поени од реакции
83
Која инспекција брат? :)
Инспекција ќе си оди во централно гратско подрачје, ќе мери дистанца помеѓу маси во кафичи во Дебар Маало и Лептокарија :)
Па добро, зависи каде е тој Сетек.
Јас знам дека во Центар, Аеродром, Кисела Вода нонстоп влага инспекција, проверуваат дали се носат маски.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.052
Поени од реакции
12.510
За доброто на цела држава, треба да се воведе карантин во Тетово, Штип и Скопје, и тоа во цело Скопје, нема да може технички да се спроведе карантин по општини.

Знам дека ќе ме нападнете за мислењево, ама тоа е жртва која мора да ја дадете затоа што живеете со неодговорно и неразбрано малцинство, не мора и ние од други градови каде речиси нема случаи да ги трпиме истите мерки со места кои во моментов се најголеми жаришта на вирусот во Европа.
Толку ли е тешко да се разбере дека и да е цело Скопје затворено,они не ебат жива сила и пак само македонците ќе дремат по дома?

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom