Џорџ Флојд

Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.459
Поени од реакции
2.462
Добро колку треба да си ментално закрепастен да се гордееш на нешто што не си го стекнал?Горд да си белец???Што има толку посебно во тоа да си белец?Не си ја заработил расава си ја наследил.бтв настрана муабет биолошки раси како што ги коментирате не постојат т.е постојат ама е само 1 (Хомо Сапиенс).
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Добро колку треба да си ментално закрепастен да се гордееш на нешто што не си го стекнал?Горд да си белец???Што има толку посебно во тоа да со белец?Не си ја заработил расава си ја наследил.бтв настрана муабет биолошки раси како што ги коментирате не постојат т.е постојат ама е само 1 (Хомо Сапиенс).
Ох, колку ќе бидат тригернати од ова. :D
Ама убаво ќе ти аргументираат пошо делумно не си у право односно не ја глеаш баш цела слика.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Добро колку треба да си ментално закрепастен да се гордееш на нешто што не си го стекнал?Горд да си белец???Што има толку посебно во тоа да со белец?Не си ја заработил расава си ја наследил.бтв настрана муабет биолошки раси како што ги коментирате не постојат т.е постојат ама е само 1 (Хомо Сапиенс).
хомо сапиенс е species не е раса
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
И Роже потклекна (ама не врз црнец) на пропагандата... испран мозок...
1591131717813.png
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Кој кловнови се овие либтардиве.... Па после никој не ги сфаќал сериозно. Се борат за рамноправност n shit ама напаѓаат некој со различно мислење од нив. Класика


 
Последно уредено:

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Зарем не е дискримимација јас да не смеам да се гордеанм со тоа што сум
Белец, православен и Стрејт?
А некој да смее да се гордее со тоа што е Црн, или Геј?
Јас ако ставам White Pride/White Power. По дофолт ќе ме напраат расист. Црнец ако стави Black Power/BlackPride што ќе биде?
Блм, БЛЕК лајфс метр. Нели самото име по себе е расисичко?диакроминира. Па само црните животи ли вредат според нив?

Прост пример за кај нас ти е со религијата. Види само како се однесува некој за Велигден/Божиќ а како се однесува за Курбан/Рамазан Бајрам. Па да му ебам матер имам Муслимани и Албанци другари што повеќе ми ја почитуваат нацијата и религијата од некој КРСТЕНИ МАКЕДОНЦИ тука на форум.

Една мудрост за крај.
"Човек којшто не си го сака и цени своето, не се сака нит цени самиот себе. Човек којшто не го почитува туѓото, не се почитува ни самиот себе."
Цице, работата е што изразот на гордоста е реакција на дискриминација и истиснување од општествениот круг. Пошто кога некој ти вика „ти си ваков, ти си таков“, ти наместо да се срамиш на тоа нешто велиш „да, таков сум и горд сум на тоа што сум“. Тоа е суштината на гордоста. Аналогно на тоа, ти, како стрејт белец, нема на што да си горд, бидејќи во овој контекст никогаш не си бил дискриминиран на ваков начин. Празна слама.

Од друга страна, non-white и луѓето со различна сексуална ориентација до ден-денес трпат расизам на различни нивоа. Расизмот не е само омраза и пцуење и вреѓање, туку зазема повеќе форми. Привилегија, на пример, и различен третман. Ова постои, колку и да се правиме дека не е така, бидејќи некогаш се случува несвесно. И несвесниот расизам е расизам.

За сексуалната ориентација е искрено бетер. Мнозинството луѓе уште мислат „што бе да не немаат права педерине“, такада почнување на таа дискусија би го однело ова у скроз петта насока.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
Никој не ти брани тебе да се гордееш сам со себе, баш напротив стимулираат луѓето да не се срамат самите од себе си и да се прифатат такви како што се.Ти го утнуваш муабетот, не е ова натпревар на стадион, па сега ајде наши, противникот се плаши муабети, фори и скандирања да се прават.
Како никој не ми брани ? Во америка генерално самото општество се стреми да го направи тоа " Бел Стрејт" да биде лошо нешто. Да осеќаш вина што си Бел Стрејт Маж.
Знаеш што, една работа само ќе ти кажам, човек што не осетил дискримимација, џабе ќе е што и да му збориш.
Некако без поента ми е да дебатирам веќе. Растен сум како единствен Македонец, Христојанин (моја генерација, во најблиско окружување), заедно со Албанци, Роми, Бошњаци, Торбеши, Турци. Не ми треба некој да ме учи КАКО ДА ПОЧИТУВАМ ТУЃО. Ниту ми треба некој да ми каже како е да си дискриминиран за некој работи. Да, немам растено со друга Раса, јебига во Македонија генерално нема други раси.
Не сакам некој да ми кажува приказни и теории за нешто што сум го поминал. Дискримимација има, но не е како што е покажана по медиуми, небитно за која сотуација се збори.
А иначе, штом Афро Американците смеат да скандораат Блек Прајд, Геј популацијата смее да скандира Прајд и да ПАРАДИРА, зашто јас да не смеам да скандорам Вајт Прајд ?
Значи само јас (белец) не смеам да скандирам за раса, а сите други раси смеат, тоа не е дискриминација и расизам ?
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Како никој не ми брани ? Во америка генерално самото општество се стреми да го направи тоа " Бел Стрејт" да биде лошо нешто. Да осеќаш вина што си Бел Стрејт Маж.
Знаеш што, една работа само ќе ти кажам, човек што не осетил дискримимација, џабе ќе е што и да му збориш.
Некако без поента ми е да дебатирам веќе. Растен сум како единствен Македонец, Христојанин (моја генерација, во најблиско окружување), заедно со Албанци, Роми, Бошњаци, Торбеши, Турци. Не ми треба некој да ме учи КАКО ДА ПОЧИТУВАМ ТУЃО. Ниту ми треба некој да ми каже како е да си дискриминиран за некој работи. Да, немам растено со друга Раса, јебига во Македонија генерално нема други раси.
Не сакам некој да ми кажува приказни и теории за нешто што сум го поминал. Дискримимација има, но не е како што е покажана по медиуми, небитно за која сотуација се збори.
А иначе, штом Афро Американците смеат да скандораат Блек Прајд, Геј популацијата смее да скандира Прајд и да ПАРАДИРА, зашто јас да не смеам да скандорам Вајт Прајд ?
Значи само јас (белец) не смеам да скандирам за раса, а сите други раси смеат, тоа не е дискриминација и расизам ?
Прво и основно, не си во Америка.

Второ никој не вика дека белците се лоши, барем јас неам наидено на нешто такво.

Трето не си само ти растен со останатите народи на територијава, не е колку австралија па само кај тебе у маало ги има.

Четврто џабе ти зборам, очигледно не прифаќаш.


ПС: Гарант и тебе вака ти се има десено по default џандар да те види белец, македонец, христијанин и одма да апси познавајки ги само тие факти.

 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Добро, ова веќе беше постирано.
Жената е глупа и требаше да се прсне од смеење уште на почетокот кога овој „работел за блек лајвс метр“ лол.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Прво и основно, не си во Америка.

Второ никој не вика дека белците се лоши, барем јас неам наидено на нешто такво.

Трето не си само ти растен со останатите народи на територијава, не е колку австралија па само кај тебе у маало ги има.

Четврто џабе ти зборам, очигледно не прифаќаш.


ПС: Гарант и тебе вака ти се има десено по default џандар да те види белец, македонец, христијанин и одма да апси познавајки ги само тие факти.

Го виде цело видео? Вакви сечени видеа милион има на јутуб.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Џандарот што го угуши Џорџ Флојд е брутална животиња. Кога брутални животињи одржуваат ред и мир, а колегите џандари посматраат, многу лесно се етикетира како системски проблем.

Статистиките се предмет на миљон спинои. Статистички, затворите се пуни црнци, ерго, инидкатор за системски расизмус. Статистички црнците водат во интеретничко насилство (највише сами себе го убиваат) шо нема директна врска со расизмус. Али има со многу други проблеми кои многу споро и тешко се оправаат.
Околу статистиката. И кај нас може да се извади заклучок дека се работи за системски проблем што влече корен од Југославија кога се спомнуваат статистиките за бројот на убиства/насилства од етничките заедници. Редовно не потсетуваат на таа, наводна или не, системска гетоизација кога им вадиме статистики. Тоа оди отприлика вака:

1. Кога тепаат, бодат и отепуат каури и каурчиња, ти викаат дека тоа е реакција на системската дискриминација, а резултат на степенот на образование кој страдал заради таа дискриминација. Дека таа реакција е од очај и оти не знаат како, немаат чколо.
2. Им отвараш универзитет, им даваш Бадентер, ги ставаш у преамбула, секогаш имаат партија/партии у власт, им препушташ скоро половина институции, полиција и војска, им даваш двојазичност. Статистиката вика дека нема никакво подобрување ниту во степенот на образование, ниту у култура на понашање, ниту у намалуење на насилство. Ти викаат дека тоа ти требало да го пазиш, зошто ти си дозволил неписмењаци у влада, зошто си дозволил со фалсификувани дипломи од Приштина да бидат директори и министри? Дека ти, со тоа што си играш политика, си дозволил баш најлошото од нив да исплива на површина и да стекне моќ и авторитет.

Да не ја тупам, ама се изнаслушавме за „системска дискриминација, системски расизам, мајоризација, надгласување, гетоизација...“. Истата слика, во различен контекст, ја има во САД, Шведска, Германија, Босна..и кај нас. Со користење на овие кованки се оправдуваат страшни работи, се вадат невозможни спинови. Брејвик беше цела деценија користен како пример, за перење на Шарли Ебдо, за нападите во Париз, Манчестер...
Нас ни останува таа гола статистика како факт необременет од спинови. А голата статистика е иста и покрај веќе вековното унапредување на правата на малцинствата и доселениците, кажува дека тие и во прва, втора и во осма генерација, статистички во најголем процент ги прават истите пакости.

Јас и во претходниот пост пишав дека тој цајкан е психопат. Тој цајкан можеби, а можеби и немало да убие црнец. Можеби бил, а можеби не бил расист. Има на темава клипови од цајкани-психопати како гмечат врат на белец и типот умира. Единствено што е овде факт, е дека статистички во дури половина од индивидуалните случаи на пресметки со полиција во тој melting pot од раси и култури, на спротивната страна се црнци. Во колективните пресметки се Антифа и БЛМ. Ако не сакаш системот да те таргетира, не боди деца по автобуси и не убивај деца за Велигден. Ако не сакаш системот да те таргетира, не реагирај на грев на еден психопат со тоа што ќе го убиеш Џо или Ким додека си го бранат дуќанот. Нашиот систем таквите ги ослободува од санкција и им укинува пресуди, затоа оваа држава полека влегува во тунелот на историјата.
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Ако го пропушти некој овај случај, што го спомна Разиел.

Типот дур умира цајканиве си се заебаваат, ама не се кренаа протести за него, белец е. Слична смрт како кај Џорџ. Лицимерие до бескрај.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom