Џорџ Флојд

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Ко што кажа за Ставро, @Stefan-kobe скоро ако не се лажам, се чувствува духот на @ZoranC во тебе
Дали у ствари вака се правилно поставени запирките:
Ко што кажа за Ставро, @Stefan-kobe, скоро, ако не се лажам, се чувствува духот на @ZoranC во тебе

Не тролам, стварно ме интересира, пошто колку што знам тоа се вметнати зборови и изрази во реченица.
Прашав и во соодветната тема, али никој не знае, или не видел. Ја ги пишувам така како што наведов. Ме интересира дали грешам.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Се согласувам дека секако има и црни полицајци и секакви кој би убиле вака, затоа според мене главниот проблем со ова ситуација е полициската бруталност и немарност наместо баш некој расистички проблем.

Од друга страна ги сфаќам и црнците во САД зошто не е ова прв пат да се деси слична ситуација каде е убиен црнец буквално без причина, како и што рече ти погоре полицијата има многу поголема шанса да убие осомничен кога има црна кожа, тоа е голем расистички проблем и нормално дека ќе протестират.
Мислам дека реалната слика не е толку светла...како што левичарските медидиуми тврдат...
можам да ти кажам дека барем дел од нив се сведуваат на сомничав говор, сомничаво однесување, профилирање по асоцијација, непослошување на наредби, вреѓање, нагли движења , присуство во област на висока зона на криминал итн....
Не е физички возможно “го изрешетаа оти бил црн„ да биде нормата
Паметам дека имаше случај кога изрешетаа жена оти при автомобилска потера нејќела да сопре...бела жена...
Така да не е didn do nufin...барем не цело време....
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
1.274
Поени од реакции
1.133
Абе шо се замарате со теми шо нема никогаш да се решат, ниту некој од нас на светот ќе даде идеа како да се решава проблемот со "расизам". Како прво зборот расизам нема буквално значење со тргање на права или слободи спрема црнците, расизам е у глобала на човештвото било меѓу црно црвено жолто зелено и тако даље :D . Тоа што се случува сега у цела америка, тоа е секојдневие у делови односно градчиња во истата таа држава.
Живеев во "цивилизиран" град што стварно има историја уште од почетоците на Америките, е во тој град да не речам секој ден ама преку еден ден имаше бркотници, апсења, и по некое "пукање". Станот ми беше на 5 метра од пожарната, од многу проблеми, пожарникарите беа активирани 24/7 како додатна помош за одредена ситуација во градчето. Што значи дека од таа "демократија" "слобода" и триста пичке материне шо му е "дозволена" на граѓаните на тоа "отворено опшесво" луѓето си прават свои филмови дека живеат во најдобрата држава (во моментов град) а уствари живеат во толку гадно место шо не се дише од криминал.
Се согласувам дека секако има и црни полицајци и секакви кој би убиле вака, затоа според мене главниот проблем со ова ситуација е полициската бруталност и немарност наместо баш некој расистички проблем.

Од друга страна ги сфаќам и црнците во САД зошто не е ова прв пат да се деси слична ситуација каде е убиен црнец буквално без причина, како и што рече ти погоре полицијата има многу поголема шанса да убие осомничен кога има црна кожа, тоа е голем расистички проблем и нормално дека ќе протестират.
Ова е многу точно!
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
Сите наборени работи на страна, ме интересира, по која основа се гордееш? зошто сепак дечките се многу често обесправени и маргинализирани и целта на "гордоста" е да се сакаат/ценат себе си.Ко што знам, просечен македонец, белец, христијанин овде не е обесправен, бар од свое искуство.
Зарем не е дискримимација јас да не смеам да се гордеанм со тоа што сум
Белец, православен и Стрејт?
А некој да смее да се гордее со тоа што е Црн, или Геј?
Јас ако ставам White Pride/White Power. По дофолт ќе ме напраат расист. Црнец ако стави Black Power/BlackPride што ќе биде?
Блм, БЛЕК лајфс метр. Нели самото име по себе е расисичко?диакроминира. Па само црните животи ли вредат според нив?

Прост пример за кај нас ти е со религијата. Види само како се однесува некој за Велигден/Божиќ а како се однесува за Курбан/Рамазан Бајрам. Па да му ебам матер имам Муслимани и Албанци другари што повеќе ми ја почитуваат нацијата и религијата од некој КРСТЕНИ МАКЕДОНЦИ тука на форум.

Една мудрост за крај.
"Човек којшто не си го сака и цени своето, не се сака нит цени самиот себе. Човек којшто не го почитува туѓото, не се почитува ни самиот себе."
 
Член од
14 декември 2013
Мислења
4.157
Поени од реакции
10.994
Zosto nekoj narecen Jovanka Broz bi se zamaral so white privilege , a zivee na balkanov?
Prasanja koi me machat.
Валјда зашто и некој наречен дарлинг на кајгана форум се замара со истото
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.685
Поени од реакции
2.521

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Не ни се спротиставува на апсењето детето. Кој ретарди од цајкани

Mineapolis park police..изгледа како член на картел.... кевлар, маска, рукавици....
Нешто му е даде апсачот у рака...
И мислите дека ова не е местено?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Дали у ствари вака се правилно поставени запирките:
Ко што кажа за Ставро, @Stefan-kobe, скоро, ако не се лажам, се чувствува духот на @ZoranC во тебе

Не тролам, стварно ме интересира, пошто колку што знам тоа се вметнати зборови и изрази во реченица.
Прашав и во соодветната тема, али никој не знае, или не видел. Ја ги пишувам така како што наведов. Ме интересира дали грешам.
За никаде ми е реченицата, и јас мачам мака со запирки често. И треба лекторирање.
@Zlatikevichius дај реши ни ги макиве.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Сега, кога се надоврзуваш, да видиме на што се надоврзуваш. Типот вика зошто Антифа да бидат прогласени за терористичка организација, а тие од Шарлотсвил не. Репликата е дека во Шарлотсвил имаш марш, од кој марш еден лудак реши да ора народ со автомобил. На протести на антифа имаш организирано палење со молотови, млатење со палки, црни качулки и маски. Во Шарлотсвил има(ше) секаков народ и багра, а во антифа има организација, план на делување и координација, шо значи нивните „ќелии“ покажуваат единство во дејствувањето. Во Шарлотсвил можеше да се види конфедерациско знаме, америчко знаме, знаме со Пепе Д Фрог итн. Имаше транспаренти шо одеа во крајности како „White Unite“, па се до 4chan глупости. Не можеш никако да им залепиш етикета како шо можеш на Антифа, кои униформирани, маскирани, наоружани и во група одат да тероризираат. Ете, си нашол четворица во спојлерот горе, со Дјук се пет, нека се и 100, 200, пак се тоа 100 или 200 стаорци во толпа од илјадници. Од таа толпа еден, значи ЕДЕН решил да ора народ. Немаше ниту колективно, ниту организирано насилство. Не видов никакво требење, прочистување, дестилирање...ништо такво не видов. Видов психопат шо влета со автомобил во група луѓе. Се додека ти не ми покажеш слики од луѓето на протестите како дркаат на сечени еврејски глави, се додека не ми покажеш слики од тие луѓе и нивните тетоважи/ланци од кукасти крстови, сите наводни требења и прочистувања остануваат у твојата, пеер, глава.

Ова сега е многу различно. Тие снимки досега шо излегоа од Минеаполис, од Шарлотсвил прават епизода на Телетабиси. Брутално претепување невини луѓе, убивање невини луѓе, палење објекти на невини луѓе, масовни кражби, организиран истовар на ладно оружје, механизација. Згора на тоа, врз сите лешеви на невини луѓе, имаш гордо мафтање на знамиња на Антифа и БЛМ. Како никој ништо да не им може. Имаш и играње политика од разни нивоа на моќ, од лигави градоначалничиња, па до Бајден сенилниот. Имаш мижење пред терор и уништување. На половина запалена држава од, претежно, две организирани групи, имаш едначење по тежина со некоја болна особа шо влетала со автомобил во толпа. Па имаш ментални гимнастики и споредби со умрени групи како ККК, па имаш враќање во бронзено доба и ропство...

На крај, статистички ако гледаш, насилството во една држава од една група е многу нормално да создава поизразена интеракција на таа група со органи на прогон. Сигурно си ги видел статистиките и јасно ти е дека цајканите, заради ненормално високиот степен на насилство кај црнците, почесто имаат работа со црнци. Тој психо цајкан имал 50% шанса да гмечи црнец за врат и 50% шанса да гмечи некој од било која друга раса за врат. Ова ми е devil's advocate, инаку, немам проблем со тоа да прифатам дека бил расист и го убил воден од расни предрасуди.
Реалната опасност од ККК за црнците и Евреите е еднаква на опасноста Северна Маќедонија да ја анектира Еѓејска Маќедонија после нуклеарен напад врз Атина. ККК се шака неписмени лузери кои бесат по интернет после обилна скара и пиво у вукојебините на Кентаки. За цела америчка ККК доволен е одредот на УЧК од Кондово -- ќе им ебе матер за еден поручек.

Џандарот што го угуши Џорџ Флојд е брутална животиња. Кога брутални животињи одржуваат ред и мир, а колегите џандари посматраат, многу лесно се етикетира како системски проблем.

Статистиките се предмет на миљон спинои. Статистички, затворите се пуни црнци, ерго, инидкатор за системски расизмус. Статистички црнците водат во интеретничко насилство (највише сами себе го убиваат) шо нема директна врска со расизмус. Али има со многу други проблеми кои многу споро и тешко се оправаат.

Во сите мутни ситуации (револуции, војни, калакурници) ординарни бараби и лопови влагаат во толпа и глумат револуионери и протестирачи. За арамиите во САД, убиството на Џорџ Флојд е конечно прилика да пљачкаат продавници по молови. Пусти ковид-19 им го утепа бизнисот -- сите по дома, неможеше шосевика на раат да провалиш и да украдеш ко чоек. Али протестиве легнаа ко шамар, у секој мол прво страдаат продавниците на Епл -- се изнакрадоа ајфони, таблети и скупи компјутери. Нормално, поради фрустрација и бес збок расно-социјална неправда.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Зарем не е дискримимација јас да не смеам да се гордеанм со тоа што сум
Белец, православен и Стрејт?
А некој да смее да се гордее со тоа што е Црн, или Геј?
Јас ако ставам White Pride/White Power. По дофолт ќе ме напраат расист. Црнец ако стави Black Power/BlackPride што ќе биде?
Блм, БЛЕК лајфс метр. Нели самото име по себе е расисичко?диакроминира. Па само црните животи ли вредат според нив?
Тука е суштината на муабетот баце, многу често тие групи не се гордеат или често не се прифаќаат самите себе си (ова кај педерите е најчесто), не се почитуваат и запаѓаат у депресија зошто општеството се понаша подруго и мноооогу полошо према нив само ради пигмент (сексуална ориентација итн), а не ретко се самоубиваат како последица на тоа (и ова е почесто кај педери, трансродови личности итн).

Никој не ти брани тебе да се гордееш сам со себе, баш напротив стимулираат луѓето да не се срамат самите од себе си и да се прифатат такви како што се.Ти го утнуваш муабетот, не е ова натпревар на стадион, па сега ајде наши, противникот се плаши муабети, фори и скандирања да се прават.

Пак ќе речам, "PRIDE" или "Гордост" на нашки е МЕТАФОРА, за оние кои ја немаат (гордоста/љубовта према себе).Чим немаш проблем со тоа што си, сполај си, немаш потреба со вакви работи да се замараш.Еднаков однос и права не е тепсија бурек, па ако некој добие поише од тоа што имал, тогаш ти ќе имаш помалце.Конкретно у америка работата е што безвезе изел ќутек братот, па уште и убиен е.

Не навлагам у политики, светски движења и животни филозофии, туку пробувам да ти објаснам најпросто што можам.Ако нешто не ти е јасно, прочитај пак.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
абе џон флојд, не ти работи снимката
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
абе џон флојд, не ти работи снимката
Видов ама намерно го остаив пошо не планирам да аплоудирам на друго место па да го ставам пак.
Кликни на тоа watch on Facebook и ќе ти се отвори.
Ах еве ако го стаиш ко обичен линк а не ембедирано, океј си е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom