Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

B

Beginner

Гостин
Ако стварно имаат 900 нови како што кажа членот зошто не ги кажат сите.(Ако е коментарот од сликата точен можно е)Знам паника ќе се дигне и ке резултира масовно празнење на брашно ама не сме барем до толку како Америка па оружје да почиме да купуваме :D Плус верувам кога би слушнале 900 новозаразени незнам кој и колку би отишле во кафич/кафана. Е сега за браќата мислам и они веќе почнаа да веруваат кај некои сигурно има напредок откога разбраа дека и градоначалникот им е заразен за нешто што не постоеше за нив.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.781
Поени од реакции
21.187
само коа треба да сереш исползуваш од јамата?
Jas bi bil i poaktiven no blagodarejki na nekoj tuka koi epten se imaat zagrizeno za vas snegulkite da ne se pocustvuvate navredeni ili na bilo koj nacin zagrozeni redovno me isprakjaat vo toa jamata. Eto vidis jas da go napisev ova ti sto mi go napisa mene bez pritoa na bilo kakov nacin da te navredam, so bi rekle neisprovociran vaka da ti vratev ke jadev ban minimum dve nedeli, kaznenite poeni baska.
Tuku ostaj toa, za istite Albanci pravime muabet ili ova nekoj drugi se, od nekapenite, ne drugarcinjata vasi so se guskavte do lani so se veli. Tuku se sekiram Sela da ne fati nekoja korona, kako se rasplacivte pred nekoja godina za nego, se plasam nekoj od vas i veni da ne seci od zal i sekiracii po covekot.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.055
Поени од реакции
12.533
@Saber Rider чекам извинување.
Чим си модератор(незнаев за ова,да знаев ич немаше да те цитирам) уште побрзо можеш да најдеш мој пост каде викам дека Корона не постои.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Jas bi bil i poaktiven no blagodarejki na nekoj tuka koi epten se imaat zagrizeno za vas snegulkite da ne se pocustvuvate navredeni ili na bilo koj nacin zagrozeni redovno me isprakjaat vo toa jamata. Eto vidis jas da go napisev ova ti sto mi go napisa mene bez pritoa na bilo kakov nacin da te navredam, so bi rekle neisprovociran vaka da ti vratev ke jadev ban minimum dve nedeli, kaznenite poeni baska.
Tuku ostaj toa, za istite Albanci pravime muabet ili ova nekoj drugi se, od nekapenite, ne drugarcinjata vasi so se guskavte do lani so se veli. Tuku se sekiram Sela da ne fati nekoja korona, kako se rasplacivte pred nekoja godina za nego, se plasam nekoj od vas i veni da ne seci od zal i sekiracii po covekot.
владе, не ме заебавај
зарем мислиш дека ќе го читам овој зид од латиница?
не ме знаеш изглеа
Автоматски споено мислење:

Кажаа колку ќе го јадеме поради исис?
this whole year for sure
Автоматски споено мислење:

Едини на Балкан имаме рампа за скејт-борд.
и после срање биле Албанците...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.781
Поени од реакции
21.187
владе, не ме заебавај
зарем милиш дека ќе го читам овој зид од латиница?
не ме знаеш изглеа
Kako ne, od vcera sme tuka. Bukvalno misterija si za mene, obvitkana vo enigma. I bas zatoa sto znam deka si golem patriot pisev na latinica a ne na bugarsko kirilicno pismo posto znaev deka nema da procitas i narajat ke mozam da ti speam se po spisok i posto nema da procitas nema ni da se bunis i da placis kaj moderatorite. Isto kako i sega sto napraviv ama posto deka ne citas jbg :toe: koj ti e kriv.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Се сложувам дека ова е непотребна пракса во време на корона.
Сепак, колку заболени и кластери од ова добивме?

Новиот бран не е резултат ни на лажичиња ни на литијата, туку на ифтарски вечери (многу почести и помасовни од шетањето по улица воСтруга). Затоа бројот на новозаразени е накај 90% муслимани, највеќе Албанци и нешто Роми и други.
Најголем број на заразени има токму таму кај што јавно и смело се прекршуваше полицискиот час (што не е случај со литијата во Струга и причестите).
Така да, дури ни некој опериран од објективност како тебе или Пуно, би се сложил со тоа (не јавно, туку во себе си), од каде и зошто доаѓа новиот бран.
Многумина молчат кога се спомнуваат одржувањето на литургиите во време кога црквите требаше да бидат затворени. А ти сакаш да ги оправдаш велејќи дека немало заболени од нив, па уште си сигурен во тоа без да поседуваш никакви податоци, исто како што велиш дека 90% од заразените во Чаир биле албанци.

Легалист, повикуваш на превенција, носење опрема, држење социјална дистанца, почитување на сите одлуки на Владата ... ама во ред било овие што прават по црквите (прекршување на сите препораки) бидејќи ете во црква никој не се разболел.

Зарем руски рулет ќе играме ?

Првиот бран ги погоди македонските средини, со мало пребарување, еве што добиваш:

27 март 2020, број на заразени :

Карпош - 27
Кисела Вода - 20
Гази Баба - 20
Центар - 20
Ѓорче - 11
Аеродром - 8
Сопиште - 7
Бутел - 5
Чаир - 3
Илинден - 2
Сарај - 0


Не дека албанците почитуваа препораки, туку играа руски рулет и имаа среќа не им пукна вирусот, ама ете сега им дојде моментот.
Третиот бран можеби ќе биде во црквите, бидејќи ни 1% не држат маски и дистанца, бакнуваат иста икона и користат една лажица.

И ти си опериран од објективност и тоа многу одамна.

Јас реков дека албанците во поголема мера не ги почитуваат мерките, тоа се должи и на начинот на живеење, голем дел албански фамилии особено по селата имаат отворени врати со роднините околу себе, и можат да поминат од едно маало во друго без да излезат на улица.
Маалските дружби кај албанците се поголеми. Во албанските средини има повеќе млади лица. Кај муслиманите има поголем број на извршувачи на верски обреди. Кај албанците има поголем број на такви што дремат по кафичи.

Мерките за борба против коронавирусот особено го погодуваа начинот на живот на албанците или муслиманите.

Лесно му е некому што и пред коронавирусот држел социјална изолација. (не ги знае ни соседите)

Прееска ти реков дека конечно го впери прстот во право место, а тоа се институциите, тие треба да се борат со сите прекршители и да не дозволат : 1.Причесната лекува 2.Од денес коронавирусот умре 3.Коронавирусот е заради 5г мрежата ... Да ги стават во опасност останатите граѓани.

Тие што се спремни на руски рулет, треба да имаат две опции : Зараза+казна или само казна. Ама казна секако. Има многу граѓани што не веруваат во коронавирусот, тој не се плаши од вирусот, тогаш само со силата на законот можеш да го натераш него да ги почитува мерките.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
а ... Да ги стават во опасност останатите граѓани.
единствени кои според статистиката, ги ставаат во опасност останатите граѓни се Албанците
единствени
бројките на новозаболени тоа го кажуваат, а претходно, баш кај што се појавуваат тие бројки имавме масовно подсмевање со правилата и одредбите
не е ова некоја непознаница
еве вчера завчера од 24 заболени во Скопје имавме 20 од Сарај, Чаир и други општини баш кај што пред некој ден Албанците масовно прекршуваа све

Најголемиот проблем е што заради Албанците, сега сме единствени во регионов, по лошо. Не дека не било и друг пат така за други работи, но сега секаде слабее, a кај нас заради повластеноста на албанското самоволие, сме најлоши.

Паметните каури треба ова сега што ни го направивте, добро да го запомнат, како што ги помнат сите "дарови" од Албанците до сега. Глупите каури, ко битолчанкана, ќе си останат глупи.
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
А да не се тестовите кај нас вратените по рекламацијата од Танзанија ??
Велите серолошките тестови за антитела не чинат, дефектни се, а за овие сте сигурни дека се оригинал, фаќат баш ковидо. Интересно ми е што кога се тестираа од почеток баш таргетирано со знаци на некое си заболување кај лугето, имаше многу малку позитивни, сега кога се тестира рандом, ептен позитивни, чудо невидено. Луѓе со пневмонија негативни, луѓе без симптоми позитивни. Чуден вирус дефинитивно.Жив негативен, мртов позитивен.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Сигурно не ги знаеш и мразиш повеќе од мене шиипците ама намали малку
брат :)
проблемот е што ја не мислам за себе дека ги мрзам

не ги викам ш/иптари, племе, не викам да се убијат... иако нормално би било така да се вика за нив, после све што ни направија
а ова со коронава е само шлаг


друга работа е, што ми е сеедно кој што мисли за мене, заради ова што го зборам
не сум ја тука за да им се допаднам на другите, ни да бркам женски
ја не лажам, све што сум рекол и подвлекол ни го направиле
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
Многумина молчат кога се спомнуваат одржувањето на литургиите во време кога црквите требаше да бидат затворени. А ти сакаш да ги оправдаш велејќи дека немало заболени од нив, па уште си сигурен во тоа без да поседуваш никакви податоци, исто како што велиш дека 90% од заразените во Чаир биле албанци.

Легалист, повикуваш на превенција, носење опрема, држење социјална дистанца, почитување на сите одлуки на Владата ... ама во ред било овие што прават по црквите (прекршување на сите препораки) бидејќи ете во црква никој не се разболел.

Зарем руски рулет ќе играме ?

Првиот бран ги погоди македонските средини, со мало пребарување, еве што добиваш:

27 март 2020, број на заразени :

Карпош - 27
Кисела Вода - 20
Гази Баба - 20
Центар - 20
Ѓорче - 11
Аеродром - 8
Сопиште - 7
Бутел - 5
Чаир - 3
Илинден - 2
Сарај - 0


Не дека албанците почитуваа препораки, туку играа руски рулет и имаа среќа не им пукна вирусот, ама ете сега им дојде моментот.
Третиот бран можеби ќе биде во црквите, бидејќи ни 1% не држат маски и дистанца, бакнуваат иста икона и користат една лажица.

И ти си опериран од објективност и тоа многу одамна.

Јас реков дека албанците во поголема мера не ги почитуваат мерките, тоа се должи и на начинот на живеење, голем дел албански фамилии особено по селата имаат отворени врати со роднините околу себе, и можат да поминат од едно маало во друго без да излезат на улица.
Маалските дружби кај албанците се поголеми. Во албанските средини има повеќе млади лица. Кај муслиманите има поголем број на извршувачи на верски обреди. Кај албанците има поголем број на такви што дремат по кафичи.

Мерките за борба против коронавирусот особено го погодуваа начинот на живот на албанците или муслиманите.

Лесно му е некому што и пред коронавирусот држел социјална изолација. (не ги знае ни соседите)

Прееска ти реков дека конечно го впери прстот во право место, а тоа се институциите, тие треба да се борат со сите прекршители и да не дозволат : 1.Причесната лекува 2.Од денес коронавирусот умре 3.Коронавирусот е заради 5г мрежата ... Да ги стават во опасност останатите граѓани.

Тие што се спремни на руски рулет, треба да имаат две опции : Зараза+казна или само казна. Ама казна секако. Има многу граѓани што не веруваат во коронавирусот, тој не се плаши од вирусот, тогаш само со силата на законот можеш да го натераш него да ги почитува мерките.
Како бе овој начин на живот само кај нашите албанци го има, ни во албанија ни во косово нема вакви случаеви. Кај баш вие ни се паднавте. Во првиот бран сегде растеа бројки. Сеа од цел Балкан само кај вас растат бројки, палестина класична сте. И казна барај кај Ахмети и Бујар Османи, ние одамна неаме јурисдикција во вашите места.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Како бе овој начин на живот само кај нашите албанци го има, ни во албанија ни во косово нема вакви случаеви. Кај баш вие ни се паднавте. Во првиот бран сегде растеа бројки. Сеа од цел Балкан само кај вас растат бројки, палестина класична сте.
Па дури и кај нас има разлика. Тие од Дебар подолу главно Тоски се, овие се Геги, тука, повеќето со потекло од Косово. Различни се.
Затоа у Дебар и успеа. И Албанија и сегде.

Плус, у Албанија и Косово не се на власт СДСМ со министер од ВМРО, на полиција.

Па таму сите се Албанци, нема повластени. Или ќе бидат сите или никој. Затоа е таму боље.
А кај нас се тркаат кој поише ќе им го испуши и ќе им удоволи на самовластието. Затоа кај нас имаш цели реони кај што нема ни мерки ни карантин, а од друга страна имаш како у Кисела Вода, кај што ти доаѓаат чети со комбиња за едно дете со куче. Имаш казни по Битола од 2000 евра и имаш Чаир, кај што немаше ни затворање на локалите у карантинот.
 
M

Macedon1um

Гостин
Каков изгубен случај е овој Бујар Османи, собиранките во време на полициски час ги рамни со сегашното отварање на угостителските објекти демек исто било. Да доаѓа ова од рандом политичар ај ќе го разберам ама ликов е и доктор/хирург и неговите колеги се изложени на најголем ризик поради несовесните луѓе

Бонус индиректно имплицира на бунтовност како во Америка, демек ако полицијата реагирала строго можело и да има поголем проблеми од короната..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom