Џорџ Флојд

Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Не се поистоветувај со добронамерните елити живти све. Да не беа црнците ќе беа балканците. Да не беа балкацните ќе беа најсиромашните французи. Таа е градацијата.
Секогаш тие горе викаат дека све било заради помош на тие долу. Па дури и кога со буџетот на САД, кој се полни од американски граѓани, се спасуваат интернационални компании, на кои 90% од вработените им се во Виетнам, Кина и останатите земји со евтина работна сила, ги убедуваат дека тоа е за доброто на американските граѓани.
Има вакви како тебе кои веруваат во помошта, благодарение на медиумите, но има и луѓе(иако значајно помалку) кои имаат барем минимална перцепција за расудување.
 
Член од
26 април 2020
Мислења
57
Поени од реакции
83
Човекот беше убиен од полиција. Луѓето имаат право на мирни протести, посебно црната популација, затоа што секој од нив се плаши дека истото може да им се случи утре.

Се друго што се случува е борба помеѓу левицата и десницата која се случува на глобално ниво.

Иначе, моите импресии од темава, сублимирани:

Истото им се случува и на белци, ама кога полиција ќе убие белец, тоа не е плодна почва за лапање пари од фондови за невладините организации, па затоа го фураат наративот дека полицијата убива црнци зашто се расисти.
А инаку голем дел од црнците убиени од полицијата се убиени од... Полицајци црнци.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.524
Поени од реакции
21.374
Не се поистоветувај со добронамерните елити живти све. Да не беа црнците ќе беа балканците. Да не беа балкацните ќе беа најсиромашните французи. Таа е градацијата.
Секогаш тие горе викаат дека све било заради помош на тие долу. Па дури и кога со буџетот на САД, кој се полни од американски граѓани, се спасуваат интернационални компании, на кои 90% од вработените им се во Виетнам, Кина и останатите земји со евтина работна сила, ги убедуваат дека тоа е за доброто на американските граѓани.
Има вакви како тебе кои веруваат во помошта, благодарение на медиумите, но има и луѓе(иако значајно помалку) кои имаат барем минимална перцепција за расудување.
Како бе знаеш дека воопшто се истоветувам со некој?
Каде виде дека ја бранам некоја си елита? Сериозно, воопшто не ме заболе нит за елити, нит за некои си евтини работни сили или па каде им идат парите на американците. Само сакам да се престане со ова дека расизмот владее.

Еве ти пример од мојот живот. Имам работено со десеттина црнци и единствениот проблем кај расизам се самите тие.
Имаше еден од Нигерија, ми љубомореше зашто јас сум бил шанкер. Вау, мислиш му љубомори на директор.
Му викам па ете, другион ресторан бара шанкер, што не се обидеш...
Ааааа не, мојата кожа е црна, мене нема да ме примат. Во истата таа кујна, имаше црнец, главен шеф во кујна.
Сакам да кажам, тие неспособните, сами се деградираат во секој поглед.
Они моментот кога тргнуваат Европа/Америка во нов живот, идат со помисла дека се црнци, и дека тешко ќе добијат работа.
Веруј ми, воопшто не е така. Како можат индијците и пакистанците да стигнат до супер позиции, можат и африканците. Ама нив повеќе им одговара како жителите на Шутка. Кукај по цел ден и плукај зашто си се родил малку поразличен...место да го гледаш како предност тоа.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.319
Поени од реакции
57.779
Овде се работи за бесмислено убиство на човек врз кој се изживуваа 5 полицајци, се додека не испушти душа човекот. Нормално е дека ќе предизвика протести, нормално е дека секој би бил загрижен со онаква полиција, посебно црната популација која виде како еден од нивните луѓе е брутално убиен. Друг проблем е правосудниот систем, во кој ваквите убиства се казнуваа минимално, а во некои случаи и со ослободителни пресуди.

Сосема друга работа е што во денешно време стана невозможно луѓето кои сакаат да го искористат своето право на мирен протест, не можат. Сите позначајни протести се киднапирани и се користат за политички пресметки. На крајот, луѓето кои протестирале со најискрени намери се чувствуваат излажани и изманипулирани. Живееме во такво време и сведоци сме на овие тактики насекаде.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.524
Поени од реакции
21.374
Овде се работи за бесмислено убиство на човек врз кој се изживуваа 5 полицајци, се додека не испушти душа човекот. Нормално е дека ќе предизвика протести, нормално е дека секој би бил загрижен со онаква полиција, посебно црната популација која виде како еден од нивните луѓе е брутално убиен. Друг проблем е правосудниот систем, во кој ваквите убиства се казнуваа минимално, а во некои случаи и со ослободителни пресуди.
Ама така гледате на работи затоа што константно се оддржува во живот зборот расизам и се користи за други цели.
За мене е само еден граѓанин на САД убиен од страна на полицаецот. Се убиваат и белци.
Што воопшто има да се колоризира?
Сега ако убијат хиспаник или кинез, треба да очекуваме исти вакви случувања во одредени градови каде се доминантни овие раси?

А ете, и ти правиш одма поделба на црнци и белци со самото тоа што викаш дека црната попоулација виде како еден од нивните луѓе е убиен.
Па што ако овој се дружел само со белци? Они не смеат да кажат дека е нивни човек само затоа што е друга боја на кожа?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Зарем мислиш дека ако се расисти како што си ги замислил, дека ќе дозволат црнец да ги преставува на највисоко ниво?
Никој не е до толку расист да ризикува билионски суми на кеш/промовирање на својата држава.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.107
Поени од реакции
8.893
Последна помош беше францускиот предлог вакцините за КОВИД 19 да се испробуваат прво во Африка.
predlogot bese - vakcini da se probaat vo regioni kade nemaat nisto od drugite konvencionalni lekovi
koi se koristat, i nikakvi uslovi za higiena i slicno.

za mene toa e korekten predlog, so beneficii za dvete strani, i bi prifatil.

ne branam francuzi, imaat rasisticki ispadi na dnevna baza, ama slucajot so probna vakcina za covid
bese preglupo izvrten.

ubavo imase vo originalniot tekst, kakov e predlogot za probni vakcini.

a toa so site se borci za covekovi prava denes, i taka se ide u k*rac so puna gas ...
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.524
Поени од реакции
21.374
Никој не е до толку расист да ризикува билионски суми на кеш/промовирање на својата држава.
Франција ако сака, има да направи 250 играчи белци.
Не се они Македонија со 2 милиони народ па да стравуваат за иднината на спортот.
Француската фудбалска федерација има своја академија. Ако овде не им дадат шанса на црнците, они би повикувале само белци да тренираат во оваа престижна академија.
Ете во линкот можеш да видиш Notable Players, и израчунај колку од нив се црнци, кои добиле шанса во академијата иако многу од нив никогаш не станале ниту близу во квалитет со играчи како Ротен,Жиру ,Жили, Бен Арфа и др.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
predlogot bese - vakcini da se probaat vo regioni kade nemaat nisto od drugite konvencionalni lekovi
koi se koristat, i nikakvi uslovi za higiena i slicno.

za mene toa e korekten predlog, so beneficii za dvete strani, i bi prifatil.

ne branam francuzi, imaat rasisticki ispadi na dnevna baza, ama slucajot so probna vakcina za covid
bese preglupo izvrten.

ubavo imase vo originalniot tekst, kakov e predlogot za probni vakcini.

a toa so site se borci za covekovi prava denes, i taka se ide u k*rac so puna gas ...
Па тоа викав win-win ситуација, па после ко преживи причаче.
Дај те молам, ваљда не си сериозен, секако дека ќе има некакво си завиено објаснување за да не биде дотолку очигледно, не за џабе под итно беше одбиен и осуден предлогот скоро едногласно како од струката, така и од пошироката јавност.

Туку мене ми се интересни вакви експерти на форумов кои викаат дека немало расизам во САД, а од друга страна на било која американска дебатна емисија чим се отвори тема за расизмот и најдесните признаваат дека постои и покрај тоа што ги познаваат Џеј Зи, Бијонсе, Обама и Леброн.
 
B

Beginner

Гостин
И не е само ова има и друго видео како со кола газат полицајци. Секогаш има 2 страни приказната ама полицаецот што го уби Флојд е исто толку лош како овие што газат полицајци и ограбуваат продавници. И не само тоа имаше и статистика колку криминал имат направено црнците и белците во Америка(за 12% од популацијата црнците имаа доста солидни бројки за криминал) Белец убиен во 2019 од полицаец истото снимено на видео па немало протести нипа видов во Македонија или било каде white lives matters. Па имаме член што што живее во Америка и најдобро објасни што карактер се црнците. Нормално не се сите исти инаку има може многу белци што беспотребно навредуваат некој само дека е црн не велам не голема популација. Ама сепак имаш и црнци што палат продавници и си газат полицајци како на видеото.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.319
Поени од реакции
57.779
За мене е само еден граѓанин на САД убиен од страна на полицаецот. Се убиваат и белци.
Тоа е за тебе. За црнците кои го гледаат убиството на телевизија е малку поинаку.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.728
Поголемо перење мозок не верувам да имало во историјава на модерново време.

Во земји што никакво везе немаат со дешавките у САД пропагираат по социјални мрежи,скоро СИТЕ корпорации и рандом селебритиес ко да се приморани да пишат.

Ваква пропаганда во време на природни катастрофи и вистински војни немало по нет.

Овој новинар вреди да се чуе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom