Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.913
Во Битола ги опашиле неколку фирми изминативе недели, вршат инспекциите.
Проблемот е шо не важат законите за сите еднакво.
Ќе има бркајнци сега со келнерите, кеЊЉерите шо вика онај рзакот од УЈП хаха, да не им си во кожата, како шо има неразбрани, па ќе тргаат маси некои, хаос ќе е.
Електроелемент мислам ги здрвиле пред неколку денови.

Инаку што е муабетов со Кромберг? Слушнав фирмата што им беше ангажирана за превоз на работниците, ги продава автобусите, работнциите што не се од Битола голем дел ги поздравиле со откази, низ народ има дури и муабет дека е можно да ја затворат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.282
Поени од реакции
29.757
Види го бе пак запнал тој.
Што да ти ги коментирам тие чери пикд црнила бе, дали си нормален?
Исто како да треба да коментирам колку некој Windows update бил катастрофален, затоа што на 2300 лица што се пожалиле на Reddit им сјебал нешто, а у меѓувремето милијарда корисници не биле засегнати.
Студии и истражувања ти биле „бирани“ а твоиве произволни неповрзани и од ракав извадени баналности - тие се релевантни како?

Ако ги игнорираш работите кои ги посочувам зошто тогаш воопшто ме коментираш, или ти се допаѓа вака игнорантно да се понашаш?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.139
Поени од реакции
16.651
Електроелемент мислам ги здрвиле пред неколку денови.

Инаку што е муабетов со Кромберг? Слушнав фирмата што им беше ангажирана за превоз на работниците, ги продава автобусите, работнциите што не се од Битола голем дел ги поздравиле со откази, низ народ има дури и муабет дека е можно да ја затворат.
Алфаелектроник,инаку за Кромберг појма немам, пред некоја недела праев муабет со другар кој работи таму, ми кажа дека не била цела фабрика во функција, некои биле вратени на работа а некои не, дали ќе ги враќаат или откази ќе добијат не знам.
Знам само и дека плата им се каснеше.
Инаку за угостителските објекти, еден познат локал во Битола, газдата се пазарел со вработените демек да им префрли плата колку да ја поминат во банка и после тоа да му ја вратат, се правдал дека немал средства да им префрли, ( клошар-газда ) им викал ако имате дајте да префрлиме плата оти ќе ве одјавам хахха.
Пази сега, пола од вработените ги отпушти а останатите му ја вратија на рака платата, фактички услуга му направија, овој ќе си земи сега надоместок од државата.
Е вакви мајмунлоци се прават од секогаш кај нас и му ќутат вработените, абе и парите ќе си ги земам и ќе го пријавам.

Ќе излегуваат на тв да ми цмиздрат после како државата не им излегувала во пресрет, па уште ќе спомнуваат примери во Канада, во Норвешка како им помагале,сигурно и во Канада така газдата им прави, платата бара да му ја вратат на рака.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.275
Поени од реакции
782
Не не, до Бадник бар да имаше полициски... така и вториот бран ќе го избегневме у Септември... али јебига штачеш.
Зошто за по кафиќи по кафани и кладилници да оди народот затуцан ,ене во северна кореа нема ни кафиќи ни ништо па шо му фали .
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
Алфаелектроник,инаку за Кромберг појма немам, пред некоја недела праев муабет со другар кој работи таму, ми кажа дека не била цела фабрика во функција, некои биле вратени на работа а некои не, дали ќе ги враќаат или откази ќе добијат не знам.
Знам само и дека плата им се каснеше.
Инаку за угостителските објекти, еден познат локал во Битола, газдата се пазарел со вработените демек да им префрли плата колку да ја поминат во банка и после тоа да му ја вратат, се правдал дека немал средства да им префрли, ( клошар-газда ) им викал ако имате дајте да префрлиме плата оти ќе ве одјавам хахха.
Пази сега, пола од вработените ги отпушти а останатите му ја вратија на рака платата, фактички услуга му направија, овој ќе си земи сега надоместок од државата.
Е вакви мајмунлоци се прават од секогаш кај нас и му ќутат вработените, абе и парите ќе си ги земам и ќе го пријавам.

Ќе излегуваат на тв да ми цмиздрат после како државата не им излегувала во пресрет, па уште ќе спомнуваат примери во Канада, во Норвешка како им помагале,сигурно и во Канада така газдата им прави, платата бара да му ја вратат на рака.
не е тој клошар газда, клошари се тие што му ги вратиле парите, не утре да плачат по фб и форуми како државата и политичарите не им чинат.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.055
Поени од реакции
19.725
Посебно што тоа им се годишни бројки (на пример за алкохолизам), а пандемијава има уште 7 месеци фора да убива луѓе (за да споредуваме на целогодишно ниво).
За која година им се бројките за алкохолизам во видеото?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.139
Поени од реакции
16.651
не е тој клошар газда, клошари се тие што му ги вратиле парите, не утре да плачат по фб и форуми како државата и политичарите не им чинат.
Не,не газдата си е клошарот во случајот а тие се глупите, сега барем за келнер ќе најдиш другиот ден работа.
Небаре директорското место ќе го изгубат.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
Не,не газдата си е клошарот во случајот а тие се глупите, сега барем за келнер ќе најдиш другиот ден работа.
Небаре директорското место ќе го изгубат.
тие покрај што се глупи и клошари се, му се мочам во мозокот што го имаат, па ебате глупаците барем денес не е проблем за таа струка.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Ова се деси кај нас у епидемијва:

Полициски Час кај каурите у Кисела Вода -

А еве у Чаир -

Еве како во славна Харачина. Карантина во Харачина или Харачина во карантина, сеедно.
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
196
Поени од реакции
174
Доста бре ги амнестираш и релативизираш, у ситуација коа имаш: еден куп фотографии како сведоштво за масовно непочитување на мерките и последователно појава на голем број на заразени баш во тие средини.
Имаш црно на бело, ебате беља, не е сега време за моронштини од типот - абе сите сме исти. Не сме сите исти, односно ако си ти иста, ме боли курот. Ја не сум.

Каков гаден кричр си ти... Погаден чак и од Ireal.
Автоматски споено мислење:


Денес у Тафталиџе на пазарот немаше добар дел од Албанците кои продаваат на тезги надвор од пазарчето.
Па не е само албанското население за критика
во десетина локали имаше чочеци по столици подови и маси на српска
музика а тие не играат на српско !
А од колку места нема клип !?
Или коментарот ти е пред да ги видиш видеата
за пример сме ние ај(y)
Автоматски споено мислење:

Литијата во Струга е непромислен настан, во овие услови, кој не е ништо друго освен - шетање надвор. Еден ден, еднаш.
Ифтарските собиранки не се ништо друго освен седење еден до друг на една маса многу луѓе (десетици според сликите), секоја вечер у полициски час.

Од литијата во Струга колку кластери и заболени испаднаа?

Ќе зборам ако има резултати, а двоаршинското однесување на власта и на такви ко тебе, напраи да има резултати, таму кај што ги има.
Автоматски споено мислење:

Ич не ми е гајле како ти или било кој ќе ме нарече. Ме нарекувале секако овде. Ваљда си приметил до сега.
Слободно наречи ме како сакаш.

ја не сум тука за да ме нарекува некој некако или да не ме нарекува.
Без разлика дали има и колку има
го прекршија законот/мерките
Бесилка и за ифтари и за литии итн
Секако дека не водат ама
голем дел и од нас не сме за некој си некој пример
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Не, нема намера да прочита пошто (не дај боже) така може и да смени мислење.
Посигурно му е вака, ќе ги игнорира научните студии и наместо тоа ќе ти линка неповрзан текст ОД НОВИНАРОТ автор на колумната. :)





Ад хоминем за авторот е твојот „аргумент“ во муабетов?

Ништо нема да кажеш за студиите од текстот?
Двете студии беа цитирани во текстот, а пошто ти вака „едуцирано“ ми звучиш па можеби ќе сакаш да придонесеш со peer review... :coffee:

Објасни им таму дека согледувањата од истражувањата и студиите им се неточни, пошто ти ете си нашол на нет рандом текст од новинар кој патем пишувал и за нивните студии. Со такви аргументи како твоиве нема шегување, можеби и награда ќе добиеш.
Од студиите закључок
In this study, we examined the morphologic and molecular features of seven lungs obtained during autopsy from patients who died from SARS-CoV-2 infection. The lungs from these patients were compared with those obtained during autopsy from patients who had died from ARDS secondary to influenza A(H1N1) infection and from uninfected controls. The lungs from the patients with Covid-19 and the patients with influenza shared a common morphologic pattern of diffuse alveolar damage and infiltrating perivascular lymphocytes.
Иста морфолошка слика, ништо посебно што е невидено досега.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.282
Поени од реакции
29.757
Оооохохоо... @Anon еве ти другар погоре пример за бирање односно чери пикинг. Само батево издвоил пар реченици да ги извади од контекст, веројатно пошто го мрзи да побара цели студии (може пошто нема такви кои го тврдат тоа што тој го застапува, дека КОВИД19 има иста морфолошка слика како и грип).


@gigovit убаво што почна да читаш ама те молам не застанувај таму на уводот, продолжи само малку понапред со резултатите од истражувањето и ќе дојдеш до ова: „Alveolar capillary microthrombi were 9 times as prevalent in patients with Covid-19 as in patients with influenza (P<0.001)“. Другар ако 9 ПАТИ повеќе микрозгрутчувања (микротромбови) за тебе е „ништо посебно“ тогаш ти бате појма немаш што зборуваш. Токму тие микрозгрутчувања понатаму водат кон од хипоксемија, па се до мозочни/срцеви удари, и други компликации. Дај воозбили се, не те личи на професијата.

RESULTS
In patients who died from Covid-19–associated or influenza-associated respiratory failure, the histologic pattern in the peripheral lung was diffuse alveolar damage with perivascular T-cell infiltration. The lungs from patients with Covid-19 also showed distinctive vascular features, consisting of severe endothelial injury associated with the presence of intracellular virus and disrupted cell membranes. Histologic analysis of pulmonary vessels in patients with Covid-19 showed widespread thrombosis with microangiopathy. Alveolar capillary microthrombi were 9 times as prevalent in patients with Covid-19 as in patients with influenza (P<0.001). In lungs from patients with Covid-19, the amount of new vessel growth — predominantly through a mechanism of intussusceptive angiogenesis — was 2.7 times as high as that in the lungs from patients with influenza (P<0.001).
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Толку од короната во Србија, ја погребаја и таму
и тој лабаво со петарда, ние што не бевме во можност во Београд да ја прославиме форсиравме кафана :)
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Друге муабетот тука.
Како може Црна Гора (има малцинство албанци)
Косово - над 90% албанци
Албанија -над 90% албанци
И сите тие да имаат помалце смртни случаеви на 100 000.
Кај нас владее беззаконие. Тоа е проблемот. Да, кај албанците тука има непослушност, не почитуваат мерки и слично но не кај сите. А и тоа чива грешка е ? Не може у албанија и косово со над 90%албанци да се почитува а кај нас да е хаос. Прпблемот не е значи кај обичниот народ... :)

Тераат инает овде.
Во Албанија почитуваат, овде не почитуваат за да тераат некој нивен инает.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom