НБА сезона 2019/2020

Статус
Затворена за нови мислења.

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
Коби не изиграваше генерален менаџер (караницата со Шек не ја рачунам) и не си го условуваше клубот да се заглави со глупи договори на хх години, за потоа да си замене за 2 години и клубот да си го остави со прстот во... Инаку да, за Кливленд и таквите сексови од Леброн беа добри пошто таму никогаш не ни виделе подобро. Да не беше Леброн Кливленд немаше да има титула (што е најсмешно не зборуваме само за баскет).

Добар играч е, само жити се не го споредувајте со Коби. Посебно не за активностите настрана од паркетот.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.992
Ке бидам искрен фан сум на ЛеБрон, ама таа титула од 2016 немаше да се деси смрдлото грин да не испасеше суспензија од еден натпревар, а и Богут да не го сјебеше коленото. Од тука и се деси пресвртот...
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Што си усра Кајри ?
Од коа си замина ЛеБрон, да не им беше Кајри понебитни ќе беа од Сакраменто. Наеднаш, се враќа ЛеБрон, сите фанови му ги јадат гомната и го тераат Кајри да му биде потрчко. Кајри згреши што не си замина одма коа дојде ЛеБрон, па нека осови ќелавиот.
На Коби да му градеа тимови како што нему му градат уште минимум 2 прстена ќе имаше.
А Кавси и Кливленд со потегот како си го пречекаа ЛеБрон коа се врати, си го заслужуваат секој ремет што го јадат како град и организација.
Чекај бе како тоа потрчко ? Кајри беше преамбициозен и се нафура типот нејкеше да биде број два така ? Па чекај малце Леброн да не беше - таа усрана организација Кливленд Кавалирс ќе беше до сега како што беа и уште се Шарлот Бобкетс/Хорнетс од 2000 и некоја навака.
Отиде у Бостон - канцер у тим, као нај профи играч увек кога беше повреден Селтикс боље играше, башка егото му е облаци а дечкото нема Л од лидер и се виде тоа. И сеа ти мене ми кажуваш дека Ирвинг е повредениот тука, зашто ? Затоа што ги имаше најдобрите години у кариера со Леброн ?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
Кајри нејкеше изглеа да биде ко пипен на џордан, се проба сам и фејлна. Не бил толку јак колку што мислел,то је то.
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Ке бидам искрен фан сум на ЛеБрон, ама таа титула од 2016 немаше да се деси смрдлото грин да не испасеше суспензија од еден натпревар, а и Богут да не го сјебеше коленото. Од тука и се деси пресвртот...
Тоа да, али коа ќе видиш и у 2015 Лав беше повреден го еба рамото и Кајри се повреди одма после првиот меч.. така да. Башка у овој случај што спомнуваш Богут цела кариера си имаше фрки со повреди, а Грин заслужи да јаде суспензија и тоа доста порано..
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Одамна не следам NBA, па би било глупо да коментирам нешто подробно во врска со играчите кои до скоро или до сега прават лом. Само неколку забелешки кои можеби би требало да се имаат предвид. Секоја генерација си има омилени играчи и смета дека сега, ама баш сега е златната ера на спортот. Понатаму, секоја генерација која гледала во минатото, смета дека некогаш, порано, во зависност од годините кога активно се следела NBA, било најдобро. Значи, имаме пристрасност, некаде поголема, некаде не толку нагласена.
Има играчи чии имиња се помалку се спомнуваат, а не биле за потценување и имаме актуелни играчи за кои сега веројатно многу се зборува, но никој нема да ги есапи по две децении. Тогаш ќе има други ѕверови.
Имате одлични играчи каде што околностите најчесто биле против нив - заглавиле во просечен тим, имале тешки повреди, лош тренер, и обратно имате фаци на кои речиси сите коцки им се склопиле. Кошарката е тимска игра, па има врска дали (лупам имиња онака) што би направил Мелоун без, а што Баркли со Стоктон.
Се менува и начинот на игра. В. Чембрлен еднаш напукал 100 поени, а имал и сезона со 50 поени по натпревар. Да се броеле тогаш бананите, сигурно би имал неверојатен просек блокади. Дали и денес би имал такви цифри? Во 80-тите имате неверојатно груба игра и Детроит се тешки за преџвакување. Како би си поминале сегашниве играчи со лошите момци?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
Како би си поминале сегашниве играчи со лошите момци?
Како? На пример Ламбиер веројатно би го инвалидизирал Харден после првата изнудена лична грешка. И тоа кршење кичма директ, без предигра. :P
Тој Детроит денес до трета четвртина би останал со 3ца играчи во игра а сите други (заедно со тренерите) исфрлени надвор од сала заради лични и технички грешки. Неспоредливо е, правилата се многу сменети.

Окулу склапањето на коцките, некогаш заради пари се жртвуваат амбициите. На пример Мелоун премногу чекаше за да ја напушти Јута и да брка титула. Но повеќе го ценам тоа отколку за титула како Дурант да отидат во екипата која ги победила во конференциско финале. Бар да одбереше некој ривал на Голден Стејт, ама не тој отиде таму каде титулата беше загарантирана - кај тие кои го елиминираа. Најлигушки потег што сум го видел во НБА, а свашта сум видел.

Така да играчите имаат контрола врз судбината, надвор од повредите. Денес повеќе од порано. Проблемот е што обично мора да се одбере помеѓу сигурност и пари, или шанса за титула, некогаш се прават компромиси ама обично едно од тие две. :)
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Коби не изиграваше генерален менаџер (караницата со Шек не ја рачунам) и не си го условуваше клубот да се заглави со глупи договори на хх години, за потоа да си замене за 2 години и клубот да си го остави со прстот во... Инаку да, за Кливленд и таквите сексови од Леброн беа добри пошто таму никогаш не ни виделе подобро. Да не беше Леброн Кливленд немаше да има титула (што е најсмешно не зборуваме само за баскет).

Добар играч е, само жити се не го споредувајте со Коби. Посебно не за активностите настрана од паркетот.
Човече како не изиграваше ГМ кога го условуваше тимот дека ќе си замини ако не му донесат соиграчи. Од кога замина Шек дури да дојди Гасол беше лом Коби. Најголемата разлика е тоа што Лејкерс се вистинска екипа а Кливленд е обилна куротресина која цело време му угодуваше на Леброн и првиот и вториот пат. А беа тотално неписмени да склопат квалитетен тим. Жалосното е што му беше потребен подвиг во 2016 за да освои Кливленд титула а дотогаш требаше 2 да имаат комотно со млад Леброн.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
Коби не даваше инструкции од типот донеси го Џеј Ар на 4 години и дај му толку и толку плата, донеси го овој/оној по секоја цена... Тоа мислам кога кажувам дека не изиграваше ГМ. А тоа дека барал да го подобрат составот на Лејкерс - па многу нормално.

Кливленд што му угодуваа на Леброн и следеа конкретни инструкции кој играч да го донесат за колку пари е исто што и Леброн да е на функција ГМ. Практично излегува дека Леброн сам себе се заеба, пошто очигледно не е ни приближно добар ГМ колку што е добар играч. Да не се мешаше каде што не му е работа можеби немаше да има такви очајни состави окулу него во Кливленд... Додуша тука можеби и грешам, пошто на Кливленд не им треба друг да им кажува за да заебат тие самите се способни да ја заебат работата со глупи одлуки за ростерот. :)
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Кога сме кај најдобар на сите времиња ... сите го подзаборавија чика Расел кој никако не смее да биди изоставен...
Еве едно видео, ако ништо друго, да се види кој респект го имаат меѓу себе иако сите се компетитивни УПМ.


Најдобри петорки.... и тоа е дискутабилно, има премногу играчи кои се добри и кои освоиле нешто, не освоиле ништо, па изборот секогаш ќе биде емотивен повеќе отколку реален пошто едноставно реален и не постои.

Овие според мене се најдобри по позиции, а најдобра петорка од нив... оди направи да те видам и биди во меѓувреме „објективен“ :D

PG
Oscar Robertson
Walt “Clyde” Frazier
John Stockton
Gary Payton
Allen Iverson
Magic Johnson
Iseah Thomas
Steph Curry

honorable mentions:
Kyrie Irving
Chris Paul
Russell Westbrook

SG
Earl “The Pearl” Monroe
“Pistol Pete” Maravich
Clyde Drexler
Drazen Petrovic
Reginald Wayne Miller
Kobe Bryant
Michael Jordan
Klay Thompson

honorable mentions:
Ray Allen
Manu Ginobili
Dwyane Wade

SF
Larry Bird
Scottie Pippen
LeBron James
Kevin Durant
Elgin Baylor
Dominique Wilkins
John Havlicek
Julius Erving

Honorable mentions:
Vince Carter
Grant Hill
Tracy McGrady

PF
Kevin Garnett
Dirk Nowitzki
Charles Barkley
Karl Malone
Tim Duncan
Dennis Rodman
Elgin Baylor

honorable mentions:
Rasheed Wallace
Anthony Davis
Shawn Kemp
Chris Webber

C
Hakeem Olajuwon
Shaquille O'Neal
Wilt Chamberlain
David Robinson
Patrick Ewing
Bill Russell
Moses Malone
Kareem Abdul-Jabaar (Lew Alcindor)
Dikembe Mutombo

honorable mentions:
Dwight Howard
Yao Ming
Ben Wallace
Bob McAdoo
Robert Parish


Best 5 all time:
PG - M. Johnson
SG - M. Jordan
SF - L. Bird
PF - K. Malone
C - W. Chamberlain
--------------------------
Reserves:
PG - I. Thomas
SG - K. Briant
SF - L. James
PF - T. Duncan
C - H. Olajuwon/Bill Russell

Favorite 5 all time:
PG - A. Iverson
SG - M. Jordan
SF - T. McGrady
PF - R. Wallace
C - S. O'Neal
----------------------
Reserves:
PG - S. Curry
SG - K. Briant
SF - V. Carter
PF - S. Kemp
C - H. Olajuwon / Patrick Ewing
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.611
Поени од реакции
3.554
Вејд honorable mention ? а?!?Аа?!!!!! Неможеш да кажеш дека некој освен Џордан и Коби е бољи од нега. Другото си е океј, сал би га додал Кид и мислам дека Мегрејди како SG се воде не SF, исто и Бејлор SF не PF
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Вејд honorable mention ? а?!?Аа?!!!!! Неможеш да кажеш дека некој освен Џордан и Коби е бољи од нега. Другото си е океј, сал би га додал Кид и мислам дека Мегрејди како SG се воде не SF, исто и Бејлор SF не PF
Работа на вкус. Како ти се свиѓа така. :D Го сакам и јас Вејд и најверојатно после мн години во историјата ќе биди подолу на листата отколку што заслужил (ради титули и сето тоа), но кога би го бирал за на терен пред него би одбрал други ликови, јбг.

Исто и за Кид, супер играч, ненормално добар асистент ама ако го пишам него ќе треба и Стив Неш и слични, кои споредбено со него се тука некаде. Практично и го заборавив дури си правев бајрам со умот и дури пишев чоечиња за на листата хахаха но овие спомнатите би ги ставил пред него повторно.

За Бејлор и МекГрејди си во право, се водат на позиција подолу но во игра би сакал да ги видам на позиција погоре во ростерот пошто едноставно ќе издоминираат до јаја. До толку се добри.
Криво ми е за кариерата на МекГрејди и Јао, на пример, заедно можеа да освојат титула.

Така да, нема некое универзално правило кој од овие е подобар и да го ставиш напред, едноставно ова се играчи што би сакал да ги гледам и горе-долу сите би биле споменати во муабет како најдобри на своите позиции, пошто и тоа се.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.611
Поени од реакции
3.554
Работа на вкус. Како ти се свиѓа така. :D Го сакам и јас Вејд и најверојатно после мн години во историјата ќе биди подолу на листата отколку што заслужил (ради титули и сето тоа), но кога би го бирал за на терен пред него би одбрал други ликови, јбг.
Ех заради титули, па не е бил 4 5та опција у тимо па да не е ги толку заслужил титулите. Финалето 2006 да се каже one man army беше против Далас. Господ да га просте Дражен две сезони добри имаше и тоа га прават бољи од Вејд? Клеј шо е само спот ап шутер и добар дефанзивац га прават бољи од Вејд? Вејд за разлика сам си креаирање шутови и у годините у Мајами доека не дојде Леброн он беше фактички плејмејкер, само малце Џејсон Вилијамс шо поигра. Дефанзивац добар, дури и рекорд има шо га подржува воа. Нез зашо стварно мислеш дека Вејд не заслужува да е топ 5 SG, за мене е топ 3 ама ајде да га ставемо топ 5.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Ех заради титули, па не е бил 4 5та опција у тимо па да не е ги толку заслужил титулите. Финалето 2006 да се каже one man army беше против Далас. Господ да га просте Дражен две сезони добри имаше и тоа га прават бољи од Вејд? Клеј шо е само спот ап шутер и добар дефанзивац га прават бољи од Вејд? Вејд за разлика сам си креаирање шутови и у годините у Мајами доека не дојде Леброн он беше фактички плејмејкер, само малце Џејсон Вилијамс шо поигра. Дефанзивац добар, дури и рекорд има шо га подржува воа. Нез зашо стварно мислеш дека Вејд не заслужува да е топ 5 SG, за мене е топ 3 ама ајде да га ставемо топ 5.
Заслужува, како не заслужува, не спорам воопшто. Ѕвер е батето и пак ќе ти речам во право си. Штета што во историјата ради број на титули некој ќе го рангира подолу, а немал можност да го гледа. Ние што сме имале си го сакаме ептен, а пред да дојди Леброн сам си зеде титула со Шек и да ти кажам право таа титула за него мене ми е поомилена :))

Ти викам, листата е на all-time најдобри според мене, а редоследот може да биде било каков. Едноставно правена е според симпатии пошто кој и да го ставиш од оние во прва петорка против било кој друг играч би биле петарди и огномети на сите страни :D
Едноставно овие повеќе ги сакам на терен и во тим, не значи дека некој е подобар од Вејд од нив или пак и обратно дека и Вејд е за неколку класи подобар од нив, нијанси се во прашање...

Еве петорка во која би сакал Вејд да го видам...

PG - J. Stocton / J. Kid
SG - D. Wade
SF - R. Miller
PF - C. Malone / C. Barkley
C - M. Malone

Small ball петорка ама сите ѕверотињи :D
Пушти му ги на било кој тим денес што игра во топ 10, сигурно 8 од нив би ги добиле во финале.

Или ваква некоја петорка на еу играчи (кој Џордан кое пичке материне, побрзо овие би си ги гледал во тим онака навијачки скроз) :D

PG - L. Dončić
SG - D. Petrovic
SF - P. Stojakovic
PF - D. Nowitzki
C - A. Sabonis

Дај пиши омилена петорка, баш ме интересира кои ќе ги ставиш.

Ако не ти е мака пиши и една all time :))))
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom