(Кајгана избира) Најдобри ситкоми на сите времиња

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Сепак Scrubs e dramedy а не sitcom.

Sitcom is SITuational COMedy: comedy in a certain place that is the basis for all the action.

Dramedy is a drama with comedic elements.

Major differences are that Dramedy is more dramatic than comedic (a drama with comedy elements, not a comedy with dramatic elements), and sitcoms are a television-only genre.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.730
Поени од реакции
33.422
Сепак Scrubs e dramedy а не sitcom.

Sitcom is SITuational COMedy: comedy in a certain place that is the basis for all the action.

Dramedy is a drama with comedic elements.

Major differences are that Dramedy is more dramatic than comedic (a drama with comedy elements, not a comedy with dramatic elements), and sitcoms are a television-only genre.
Кај прочита друже дека е medical comedy? Каде?
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.897
Поени од реакции
84.267
Сепак Scrubs e dramedy а не sitcom.

Sitcom is SITuational COMedy: comedy in a certain place that is the basis for all the action.

Dramedy is a drama with comedic elements.

Major differences are that Dramedy is more dramatic than comedic (a drama with comedy elements, not a comedy with dramatic elements), and sitcoms are a television-only genre.
Ако не се лажам Злате објасни во некој пост дека и вакви серии ќе бидат внесени во натпреварот, и дека насловот не треба буквално да се сфаќа, туку освен Ситкоми во натпреваров ќе бидат и драмедии и слични такви серии.

Ова чисто ти кажувам дека најверојатно уште неколку пати ќе наидеш на серии што не се типични ситкоми, ама сепак натпреварот и нив ги опфаќа, иако насловот на темата вели Sitcoms, не го фаќај здраво за готово тоа.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Кај прочита друже дека е medical comedy? Каде?
Пишува дека е medical drama,па малку е нејасно како ја одредивте дефиницијата за ситком.
Medical comedy?
Зошто ги извртувате работите не е ферски вака,ако не си во право подобро преќути си.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Сепак Scrubs e dramedy а не sitcom.

Sitcom is SITuational COMedy: comedy in a certain place that is the basis for all the action.

Dramedy is a drama with comedic elements.

Major differences are that Dramedy is more dramatic than comedic (a drama with comedy elements, not a comedy with dramatic elements), and sitcoms are a television-only genre.
Ти си трагикомедик, па никој не ти брани да гласаш.

Ако не се лажам Злате објасни во некој пост дека и вакви серии ќе бидат внесени во натпреварот, и дека насловот не треба буквално да се сфаќа, туку освен Ситкоми во натпреваров ќе бидат и драмедии и слични такви серии.

Ова чисто ти кажувам дека најверојатно уште неколку пати ќе наидеш на серии што не се типични ситкоми, ама сепак натпреварот и нив ги опфаќа, иако насловот на темата вели Sitcoms, не го фаќај здраво за готово тоа.
Најде на кој да објаснуваш :icon_mrgr:
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
И што е сега поентата на дискусијава тука? Се, побуни, не ти се прифати жалбата, и готово.
Можеш во секое време (па и денес дури) да отвориш иста ваква тема и да си определиш какви сакаш правила за тој натпревар и да си го организираш како сакаш.

Мене не ми се допаднаа у минатата тема некои работи па не учествував, ваљда нема до крај на натпреваров да го тегнеме ова.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Јас бев тој што највеќе го фалев Злате за неговиот труд и придонес во минатата тема а тој вака ми враќа со нож во грб :(
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.730
Поени од реакции
33.422
А тие двете под заокруженото што се?
Па тоа ми беше поентата. На IMDB сигурно не пишува medical drama, или medical comedy, whatever. Значи тоа го прочитал во првата реченица од описот на Wikipedia. На друго место јас таков жанр medical drama, немам сретнато. Ама не видел лево дека над medical drama пишува sitcom. Да не барам сега еден куп други листи со најдобри СИТКОМИ, секаде ја има Scrubs. Значи за Californication и Fleabag пеки, сите знаеме дека не се ситкоми, ама да тврдиш дека Scrubs не била ситком, била medical drama... Нејсе, да почнеме со првите резултати и првите патници во втор круг.

Само, уште од сега да ви спомнам, да не ме барате: во недела вечер да не очекувате нови дуели или резултати. Животот се враќа во нормала, така, оваа недела (31.03) 21:00 до понеделник 21:00 нема да имате нови дуели. Прогласуваме curfew. :D

THE SIMPSONS - Fleabag 26:2
SCRUBS - Californication 14:12
________________________________
ДУЕЛ БР. 3
MR. BEAN
ITV / CIT, 1990-1995
Mr.Bean.jpg

vs.
MALCOLM IN THE MIDDLE
Fox, 2000-2006
MALCOLM IN THE MIDDLE.jpg

ДУЕЛ БР. 4
WILL & GRACE
NBC, 1998-2020
Will & Grace.jpg

vs.
FRASIER
NBC, 1993-2004
Frasier.jpg

@Saasko , може да гласаш за било кој, сега сите се ситкоми. ;)
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
1. Малком
2. Фрејзер
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom