EnChroma очила

Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Значи вака деновиве сакав да полагам за нова категорија за возачка дозвола со лекарско ново , но за мое изненадување кај очно што е ме тестираа на Ишихара тестот и јас за бога милога неможам да видам овде шестица IMG_20200526_143525.jpg
Меѓу другото катастрофално поминав на тестот и нормално не сака да ми даде потпис во лекарското. Сега прашањето е дека имало некои очила од насловот на темата кои помагале као демек по читањето на интернет: The limited evidence is that they do not improve color vision. Дали некој имал вакви очила колку пари се и дали помагаат да го поминам тестот?
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.472
Значи вака деновиве сакав да полагам за нова категорија за возачка дозвола со лекарско ново , но за мое изненадување кај очно што е ме тестираа на Ишихара тестот и јас за бога милога неможам да видам овде шестица Прегледај го приврзокот 253033
Меѓу другото катастрофално поминав на тестот и нормално не сака да ми даде потпис во лекарското. Сега прашањето е дека имало некои очила од насловот на темата кои помагале као демек по читањето на интернет: The limited evidence is that they do not improve color vision. Дали некој имал вакви очила колку пари се и дали помагаат да го поминам тестот?
У период од 3 секунди видов 8ца, ништо и 6ка (само пошто ти пиша дека требало да видам 6ка).
Тестов е ката факинг строфа. Да пробаш на друго место лекарско да си извадиш пошто верувам дека 90% од нас тука што го гледаме ова да не ни кажеше што треба да видиме немаше да погодиме.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.738
У период од 3 секунди видов 8ца, ништо и 6ка (само пошто ти пиша дека требало да видам 6ка).
Тестов е ката факинг строфа. Да пробаш на друго место лекарско да си извадиш пошто верувам дека 90% од нас тука што го гледаме ова да не ни кажеше што треба да видиме немаше да погодиме.
6ка е, провери си ги очите
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Не би требало да го лажираш тестот,и да ја загрозиш собствената безбедност,а и на останатите!
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Далтонист си, помири се со фактот. И далтонизмот има свои форми и разлики.
Нормална возачка за патничка кола можеш да земеш - ама не можеш да бидеш професионален возач. За возачи со диоптер, се знае, мора да возат со наочарите, ама ова што планираш да го праиш, прво види дали е легално воопшто.
Второ, кој ќе те пушти со некакви наочари да гледаш вакви тестови? И трето најбитно, ако имаш некаква маана (што не е ниту срамота, ниту страшно нешто), дали сакаш по секоја цена да загрозиш туѓи животи?
Некој негде нешто мислел пред да ги напише тие правила и да ги воведе тие тестови.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Далтонизмот и не е толку проблем ако имаш видна острина (ги гледаш ситните бројки). Е сега ако треба да носиш очила за да ги гледаш ситните бројки, ќе си носиш, имаш и леќи имаш и ЛАСИК интервенција...

Ги мислел некој и семафорите со каков распоред да се, и по каков редослед да се палат баш за луѓето што не ги гледаат сите бои.
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Далтонизмот и не е толку проблем ако имаш видна острина (ги гледаш ситните бројки). Е сега ако треба да носиш очила за да ги гледаш ситните бројки, ќе си носиш, имаш и леќи имаш и ЛАСИК интервенција...

Ги мислел некој и семафорите со каков распоред да се, и по каков редослед да се палат баш за луѓето што не ги гледаат сите бои.
Ги гледам и најситните бројки тоа не е никаков проблем, а и боите ги распознавам е сега проблемот е во нијансите на црвена и ми се чини зелена
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Друже во тој случај не знам како е законот во МК (може да е останат некој закон од комунизмот дека не смееш) ама во многу држави можеш да земеш возачка без проблем.

Тој проблем со црвени и зелени нијанси не е редок (околу 10 % од луѓето го имаат) и баш ради тоа семафорите се дизајнирани како што се дизајнирани, црвеното никогаш не е најдолу или на средина.

Очигледно ако веќе имаш б категорија си возел ОК на часовите и те пуштиле да полагаш. Далтонизмот не настанува преку ноќ туку бил присутен од секогаш.
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Далтонист е мислам човек што воопшто не препознава црвена и зелена боја но јас ги препознавам барем основните бои нели, сега некоја нијанса измеѓу црвена и зелена боја може да ме збуни
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Има разни типови меѓутоа тоа за црвени-зелени нијанси е најчесто. Потпоплно слепило за бои (црно-бело да гледаш) е ептен ретко, можда еден на 1 милион и повеќе.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Второ, кој ќе те пушти со некакви наочари да гледаш вакви тестови?
Зошто би пуштиле луѓе со диоптер да се тестираат а не би пуштиле со наочари за корекција на color blindness?
Ако функционираат и се тестирани и се препорачани, секако.
Иначе голема глупост е ова со color blindness за голем број на состојби од спектарот затоа што воопшто не пречат во возењето.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ти знаеш дека не пречат, пошо си омниексперт.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.710
Зошто би пуштиле луѓе со диоптер да се тестираат а не би пуштиле со наочари за корекција на color blindness?
Ако функционираат и се тестирани и се препорачани, секако.
Иначе голема глупост е ова со color blindness за голем број на состојби од спектарот затоа што воопшто не пречат во возењето.
ovoj test e za site kategorii ili za C i D ???
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Така, така....комунизмот ќе биде крив ако у зеленило, шума, не види дете у црвена маица.
Што има врска бојата дали е бордо црвена или сакраменто зелена, да се разбереме ги знам боите не е тревата црвена или лимонот црвен. Овде станува збор за нијанси на темно црвената и темно зелената.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom