(Кајгана избира) Најдобри ситкоми на сите времиња

Статус
Затворена за нови мислења.

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.987
Брат, јас прв ја ставив... или не ја ставив на доволно високо место па затоа не виде?
Прегледај го приврзокот 252776
Или едноставно направи превид... но превид во моите хехенца на тажни постови и плачења на хаха постови не успеја да направиш... хехе тие се многу и не може да бидат превидени од авион се гледаат хехе
Ќе да е првото :D
Дури ако ми го видиш постов во темава ќе видиш дека пишав дека никој не ја ставил Coupling, па дури после ги видов и другите страни од темава, па видеов дека и ти и Инферно сте ја ставиле.

Така да ова ми е втор превид у твојава листа, ама не си ми го приметил првиот :(
Автоматски споено мислење:

Што?
Јас ги заслужував тие пофални зборови, лајк, палец смајли, итн. од драгонскај.
Ми беше ускратено тоа мало задоволство.
„И ај да плачеме сега?“
„Добро еве ти“?
А еве сега го гледам и овој пост


Све мислев дека сум стиснал лајк на постот ради Каплинг, ама очигледно не сум :/
Поправена е грешката од моја страна (y)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Не мораше да се комплицира со ситкоми, едноставно најдобрите комедија серии.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Точно, повеќе мислев дека женската растура, да речеме и во Френдс имаш 3 вс 3, ама првите 2 места се за Чендлер и Џои на пример.
Тоа си е твое субјективно мислење, на некој Моника му растура.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Секако, растура интернетот од Monica funniest moments and quotes :)
Имам другарка најјак лик и е, што да ти кажам. Иначе не ти ја спомнаа 2 broke girls. Серијата е со женски главни улоги, ама мех е, со репетативен хумор.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
прво место се брадавиците на Рејчел
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.472
Поени од реакции
7.271
Има ли некоја серија кај што женски лик ја носи серијата, мислам со хуморот?
За другар прашувам.
Стоп феминистки и феминисти!
од тоа што сум гледал:
Veep
Parks and Rec.
Fleabag
Miranda
I love Lucy
Unbreakable Kimmy Schmidt
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Santa Clarita Diet може да влезе? Ако да, стајте ја кај мене бонус.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
995
Поени од реакции
1.757
Има ли некоја серија кај што женски лик ја носи серијата, мислам со хуморот?
За другар прашувам.
Стоп феминистки и феминисти!
Еее у Sex and the city имаш дури 4 женски ликови. Кој колку ги смета за смешни е друга работа.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.752
Точно, повеќе мислев дека женската растура, да речеме и во Френдс имаш 3 вс 3, ама првите 2 места се за Чендлер и Џои на пример.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Вака значи. Предложувањето не е завршено, можете, рековме, до 19:00 да ги поставувате вашите листи. Во меѓувреме, ја проверувам листата со серии, и ќе ви пишам кои серии ќе отпаднат од конкуренција и зошто.

Значи вака, на листата влегуваат сите ситкоми, без оглед колку траат. Тоа се сите серии кои недвосмислено влегуваат во категоријата ситком, како Friends, How I Met Your Mother, The Big Bang Theory, кои се со laugh track или публика во живо, или пр. Community, It's Always Sunny in Philadelphia - без laugh track. Тука влегуваат и оние ситкоми со епизоди подолги од 30 минути, како: Blackadder, Lud zbunjen normalan, Crni Gruja или Allo Allo.
Понатаму, на листата влегуваат сите comedy-drama серии, cringe comedy, dark comedy, satire или tragicomedy со епизоди пократки од 30 минути, како: Entourage, Californication, Sex and the City, Fleabag... и некои други, оригинални формати како Celebrity Deathmatch, кои не припаѓаат во некоја од овие категории.
На листата влегуваат и сите анимирани ситкоми, како The Simpsons, Family Guy, BoJack Horsemen...
На листата влегуваат и сите documentary-comedy или mocumentary серии со епизоди пократки од 30 минути, како: Modern Family, Nathan for You, This Country, People Just Do Nothing...

Сето ова погоре, зашто тие серии ја имаат таа карактеристика на ситкомите: „следење на одредена група на ликови кои се ставени во разни комични ситуации“. Тоа е тотална спротивност од talk show-ата, stand-up комедиите и sketch-комедиите. The Larry Sanders Show е allowed, зашто тоа е ситком во кој е прикажано фиктивно talk show, да нема забуни. Aма Knowing Me, Knowing You и The Ricky Gervais Show... не знам. @grande-juve ? Другите?

Како такви, од предложените од ваша страна, од листата ИСПАЃААТ: К15, Monty Python's Flying Circus, Strutter, Top Lista Nadrealista, Ali G Show и Jackass.

Инаку, ги проверив само топ 100 сериите, и кај тие што останаа мислам дека е сѐ ОК.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Вака значи. Предложувањето не е завршено, можете, рековме, до 19:00 да ги поставувате вашите листи. Во меѓувреме, ја проверувам листата со серии, и ќе ви пишам кои серии ќе отпаднат од конкуренција и зошто.

Значи вака, на листата влегуваат сите ситкоми, без оглед колку траат. Тоа се сите серии кои недвосмислено влегуваат во категоријата ситком, како Friends, How I Met Your Mother, The Big Bang Theory, кои се со laugh track или публика во живо, или пр. Community, It's Always Sunny in Philadelphia - без laugh track. Тука влегуваат и оние ситкоми со епизоди подолги од 30 минути, како: Blackadder, Lud zbunjen normalan, Crni Gruja или Allo Allo.
Понатаму, на листата влегуваат сите comedy-drama серии, cringe comedy, dark comedy, satire или tragicomedy со епизоди пократки од 30 минути, како: Entourage, Californication, Sex and the City, Fleabag... и некои други, оригинални формати како Celebrity Deathmatch, кои не припаѓаат во некоја од овие категории.
На листата влегуваат и сите анимирани ситкоми, како The Simpsons, Family Guy, BoJack Horsemen...
На листата влегуваат и сите documentary-comedy или mocumentary серии со епизоди пократки од 30 минути, како: Modern Family, Nathan for You, This Country, People Just Do Nothing...

Сето ова погоре, зашто тие серии ја имаат таа карактеристика на ситкомите: „следење на одредена група на ликови кои се ставени во разни комични ситуации“. Тоа е тотална спротивност од talk show-ата, stand-up комедиите и sketch-комедиите. The Larry Sanders Show е allowed, зашто тоа е ситком во кој е прикажано фиктивно talk show, да нема забуни. Aма Knowing Me, Knowing You и The Ricky Gervais Show... не знам. @grande-juve ? Другите?

Како такви, од предложените од ваша страна, од листата ИСПАЃААТ: К15, Monty Python's Flying Circus, Strutter, Top Lista Nadrealista, Ali G Show и Jackass.

Инаку, ги проверив само топ 100 сериите, и кај тие што останаа мислам дека е сѐ ОК.
Пред да ја направам листата само да прашам што да правам со мини сериите? Да ги ставам или не?
Пример Good Omens
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom