Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Da,ete ima primeri kako @Fantom$%@ za zal.
No jas mislam deka ke se ubrza.Sega ke cistat prepiski......
Минатиот пат кога правев некои математики, испаднаа до некаде точни. Се работеше за тоа кога ќе бидам ставен на положително, следејќи ги сите информации тука на форумот, со преписките од другите.

Според истата логика, се обидов да направам некоја математика за добивање потпис. Ми испаѓа некаде ноември месец оваа година, ако се продолжи со ова темпо. Да, можеби и ќе грешам, не се знае со администрацијата како оди.

Логиката е следна:
- интервјуа јануари 2018 исчистени (денес сме мај)
- ако продолжат со ова темпо, февруари, март, април, мај 2018 ќе се исчистат до август
- после одморите, следат јуни, јули, август 2018
- логикава е тоа што бројот на положителни преписки не е огромен па има простор за намалување на роковите

My 2 cents.
 
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
Минатиот пат кога правев некои математики, испаднаа до некаде точни. Се работеше за тоа кога ќе бидам ставен на положително, следејќи ги сите информации тука на форумот, со преписките од другите.

Според истата логика, се обидов да направам некоја математика за добивање потпис. Ми испаѓа некаде ноември месец оваа година, ако се продолжи со ова темпо. Да, можеби и ќе грешам, не се знае со администрацијата како оди.

Логиката е следна:
- интервјуа јануари 2018 исчистени (денес сме мај)
- ако продолжат со ова темпо, февруари, март, април, мај 2018 ќе се исчистат до август
- после одморите, следат јуни, јули, август 2018
- логикава е тоа што бројот на положителни преписки не е огромен па има простор за намалување на роковите

My 2 cents.
Ne ti se bas tocni. Januari intervju ne se iscisteni. Jas sum 23.01. 2018 vo 09:30h i mnogu broevi okolu mene gi iscistija, no isitite tie bile 01/02/03.Maj so polozitelno, a jas sum od 15.05. Popravilo treba da se sledi polozitelno od koga si, a ne itervju od koga si za da cekas potpisan ukaz. Pozdrav
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
187
Поени од реакции
464
Ne ti se bas tocni. Januari intervju ne se iscisteni. Jas sum 23.01. 2018 vo 09:30h i mnogu broevi okolu mene gi iscistija, no isitite tie bile 01/02/03.Maj so polozitelno, a jas sum od 15.05. Popravilo treba da se sledi polozitelno od koga si, a ne itervju od koga si za da cekas potpisan ukaz. Pozdrav
moe mislenje dela sega finala i polozitelno ke idat mnogu pobrzo zatoa sto poveke nema da ima dopolnitelna, dopolnitelnata proverka mn vreme im odzema na administracijata. se nadevam deka ne gresam
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Минатиот пат кога правев некои математики, испаднаа до некаде точни. Се работеше за тоа кога ќе бидам ставен на положително, следејќи ги сите информации тука на форумот, со преписките од другите.

Според истата логика, се обидов да направам некоја математика за добивање потпис. Ми испаѓа некаде ноември месец оваа година, ако се продолжи со ова темпо. Да, можеби и ќе грешам, не се знае со администрацијата како оди.

Логиката е следна:
- интервјуа јануари 2018 исчистени (денес сме мај)
- ако продолжат со ова темпо, февруари, март, април, мај 2018 ќе се исчистат до август
- после одморите, следат јуни, јули, август 2018
- логикава е тоа што бројот на положителни преписки не е огромен па има простор за намалување на роковите

My 2 cents.
По моја пресметка од интервју до промена на статус (финална) трае од прилика 16 месеци.

Јас бев интервју мај 2019, така да очекувам некаде септември (најдоцна октомври) 2020 промена на статус во "финална".
 
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
moe mislenje dela sega finala i polozitelno ke idat mnogu pobrzo zatoa sto poveke nema da ima dopolnitelna, dopolnitelnata proverka mn vreme im odzema na administracijata. se nadevam deka ne gresam
Се ќе биде исто само нема да постои дополнителната, туку наместо неа ќе биде отказ. Додуша рекоа и да се забрза целата постапка и да се воведе полагање на бугарски јазик и со ова автоматски многу работи ќе се забрзат. Сега за сега нека забрзат за нас кои чекаме потписи од Јотова
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Uste me nema potpisano.. na 27 maj tocno godina polozitelno se mislam deka ceka ona da otvorat kafanite I ce stave potpis za da se sokapam set vaka treba doma so tate I bate da se krsham
Hahaha SEGA JAS SE PRESMEAV ....BRATE JAS SE SOKRSUVAM vekje 6 Meseci xaxaxaxax a pozdrav pozitivno ;)
 
Член од
15 мај 2020
Мислења
10
Поени од реакции
5
Dodeka dobieme bugarsko drzavjnastvo ke se razboleme mene me dadoa termin 11 fevruari 2021 . .
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Dodeka dobieme bugarsko drzavjnastvo ke se razboleme mene me dadoa termin 11 fevruari 2021 . .
Ke si cekas do Fevruari 2024, ako odi so ova tempo :)
Автоматски споено мислење:

Nema nadez deka ke odi pobrzo, im se natrupaa prepiski zasto ne gi rabotea na vreme, se poveke i poveke se odolgovlekuva i zadolzitelna i potpis i podiganje ukaz.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Некои вчера закажале за интервју, и веднаш цимолат дека "ке се разболеле" додека земат Државјанство.. Комедии.. Некои чекат по 3-4 години после интервју, и уште се во неизвесност дали ке земат или не.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom