Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Ке имаш проблеми со Ќустендил.. Веќе сите можни адреси таму се исцрпени. Дури и да ти некој посредник каже дека ке ти најде во Ќустендил, адресата не ти е сигурна. Сопственикот на истата, може после некој месец да појде во општина и да те одјави од негова адреса, и фактички стануваш "бездомник" во Ќустендил. :D Што е проблемот од сето ова? Кога ке треба да продолжиш документи, нема да можеш, затоа што ке ти кажат дека немаш постојана адреса на живеење, и ке си удираш главата од каде да најдеш валидна адреса и да се молиш деке Бугаринот нема да ти земе 50евра за адреса повторно, за по некој месец да те одјави, и да ја препродаде адресата на некоја нова жртва. Верувај, го поминав сето ова, и имам БГ документи. Оди со Леге 6 во Софија. Посигурно ти е.


Точно. Откако ке ја наведеш точната адреса, треба лицето кое што е сопственик на куќата / станот каде што си ја пријавил да оди во Општина и да потпише дека прифаќа да те пријави на негова адреса. Ако не го направи тоа, остануваш без адреса, и нема да можеш да извадиш документи, додека не најдеш "валидна адреса" со физичко лице кое лично ке те пријави во општина како негов цимер. :)
Gledam se razbiras pa ako moze da objasnis zosto zapinaat za adresi vo Kustendil duri i pari davaat,koj e benefitot mora da ima nesto.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Ке имаш проблеми со Ќустендил.. Веќе сите можни адреси таму се исцрпени. Дури и да ти некој посредник каже дека ке ти најде во Ќустендил, адресата не ти е сигурна. Сопственикот на истата, може после некој месец да појде во општина и да те одјави од негова адреса, и фактички стануваш "бездомник" во Ќустендил. :D Што е проблемот од сето ова? Кога ке треба да продолжиш документи, нема да можеш, затоа што ке ти кажат дека немаш постојана адреса на живеење, и ке си удираш главата од каде да најдеш валидна адреса и да се молиш деке Бугаринот нема да ти земе 50евра за адреса повторно, за по некој месец да те одјави, и да ја препродаде адресата на некоја нова жртва. Верувај, го поминав сето ова, и имам БГ документи. Оди со Леге 6 во Софија. Посигурно ти е.


Точно. Откако ке ја наведеш точната адреса, треба лицето кое што е сопственик на куќата / станот каде што си ја пријавил да оди во Општина и да потпише дека прифаќа да те пријави на негова адреса. Ако не го направи тоа, остануваш без адреса, и нема да можеш да извадиш документи, додека не најдеш "валидна адреса" со физичко лице кое лично ке те пријави во општина како негов цимер. :)
Jas ova na mnogumina clenovi odamna go kazuvav ,i sovetuvav deka tokmu vakov problem moze da nastane.
Zatoa odete si so sluzbena adresa Lege 6,i nikoj neka ne ve ubeduva deka taa adresa ne bila dobra od xxxx izmisleni pricini samo da se dojde do nekoja para plus.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Gledam se razbiras pa ako moze da objasnis zosto zapinaat za adresi vo Kustendil duri i pari davaat,koj e benefitot mora da ima nesto.
Зошто се ненормални ! Ете затоа. Некој селанец им раскажал приказна дека ако купат кола во Ќустендил, потоа истата ако имаат софиска адреса ке мора да ја носат до Софија за таблици и остали папирологии. Нешто што е тешка глупост и само идиот наседнува на истото. Плус ако некој налета, некој Бугарин може да "потшиша" за адреса на 3 мессеца за 50-вче. :D Читај одговорот погоре од Пале..
 
Член од
15 мај 2020
Мислења
10
Поени од реакции
5
Zdravo decki nova sum na forumov . Forumov e odlicen . Da dade bog da si docekate site pasosi i da se spasime od ovaa nemastija . Pa sakam da ve prasam podadov dokumenti za bg pasos intervju sum 11 fev 2021 tatkomi i brat mi imat bg drzavjanstva ke zemam li i jas ima li sansi fala odnapred
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Zdravo decki nova sum na forumov . Forumov e odlicen . Da dade bog da si docekate site pasosi i da se spasime od ovaa nemastija . Pa sakam da ve prasam podadov dokumenti za bg pasos intervju sum 11 fev 2021 tatkomi i brat mi imat bg drzavjanstva ke zemam li i jas ima li sansi fala odnapred
Sigurno ke dobies no ke cekas do pasos v raka nekade do krajot od 2023 g.
 
Член од
5 ноември 2018
Мислења
11
Поени од реакции
15
Да не си ставен на финална случајно?
Грешка да не имаш пишано положително?
Na polozitelno sum prethodno mi se smeni statusot no nemav vreme da proveruvam neznaev ni tocna dsta pa sega slucajno otvoriv na forumov vidov deka luge so se problizna data so moeto intervju se na polozitelno pa prpveriv i jas sum pominal
Автоматски споено мислење:

Да не си ставен на финална случајно?
Грешка да не имаш пишано положително?
 

Attachments

Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
дали знае некој моментално колку се чека за интервју во амбасада во скопје или пак можеби во конзулат во битола?
исто така би сакал да прашам дали може со преведени и легализирани документи во Софија да се поднесе за интервју во Скопје
 
Член од
26 октомври 2019
Мислења
68
Поени од реакции
88
Decki momentalno sum vo Germanija a imam termin za podigajne na ukaz na 4 juni. Dali nekoj ima info dali moze da se patuva od Germanija za Bugarija i dali rabotat vo ministerstvoto za podigajne na ukazi? Dali ke mozam da zavrsam rab? Nekoj nekakvo info so termin blisku sega za podigajne.?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
дали знае некој моментално колку се чека за интервју во амбасада во скопје или пак можеби во конзулат во битола?
исто така би сакал да прашам дали може со преведени и легализирани документи во Софија да се поднесе за интервју во Скопје
На првото прашање не би знаел да ти одговорам а за второто,да може,нема да имаш никаков проблем.
 
Член од
24 септември 2019
Мислења
13
Поени од реакции
40
Zdravo ,
Od finalna proverka (10.02.2020) na 15.05.2020 ni se smeni vo polozitelno , se ceka potpis od vice i na dvajcata .

10.02.2020- @Donia 03.10.2018 инт СОФ венчаница ,и сопруг со потврда
 
Последно уредено:
Член од
17 јули 2019
Мислења
30
Поени од реакции
43
Decki momentalno sum vo Germanija a imam termin za podigajne na ukaz na 4 juni. Dali nekoj ima info dali moze da se patuva od Germanija za Bugarija i dali rabotat vo ministerstvoto za podigajne na ukazi? Dali ke mozam da zavrsam rab? Nekoj nekakvo info so termin blisku sega za podigajne.?
ti mozes da izlezes od Germanija i da ulezes u Bg ali dali ke si u karantin i ke ti pomine i 4 juni u karantin poarno zvoni i prasaj a ministerstvoto rabote za ukazi
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Decki na parking razgovarav so kolega Rus, koj zel bugarski pasos preku ruska agencija vo Moskva, a imale kancelarii i vo Sofija. Pasosot od pocetok na procedura do kraj go zel za 12 meseci i 9000 evra. Samo sto ja razgledav stranata i agencijata e Perform BC. Dali nekoj imal nekakvo iskustvo so niv?


Каде, на кој паркинг сте зборувале со тој Русин?

Споделете повеќе детали и информации.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom