Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
При добивање на ЕГН број, за сите кои се во брак, дали носевте преведен извод на венчани или доволно е тоа што е забележано во изводото на родени дека имам склучено брак ?
Treba i vencanica.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Сега за сега има промени од задолжителна во финална за преписки од 2018,но и за преписки за странците Милдавци,Украинци и сл со преписки околу 17589/2019,за нив оди многу побрзо постапката.
Neli ja iscistija 2018 uste kolku ima @palekrstic
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Neli ja iscistija 2018 uste kolku ima @palekrstic
Ne e humano ova so se desavat
17 meseci od brojceto ili 20 od intervju zadolzitelna. Pa potpis ako cekame vaka ojde da dojt rabotata ke treba na aparati da ne odrzuvat vo zivot za da docekame pasos bugarski
Без да ме разберите погрешно, пошто ниту сакам да се карам со вас ниту пак да се замерам, ама му ги потековте на Пале Крстич, а истовремено не делувате дека превземате нешто.

Добро, бевте на интервју, поддадовте документи, океј...кај и да сте во процесот ви посакувам среќа само.

АМА како побогу ќе си го подобрите статусот ако секој ден и пишите по 50 реплики до кај е работата? АКО знај ќе напиши до кај е, ако не знае ќе напиши некој друг.

Муабетот ми е... дури го чекате бугарскиот дувнете му ја со македонски некаде (дур е тоа можно) оти НИКОЈ не ви гарантира дека после 5 години ќе имате пасош во рака.

Има овде доста кои се изгорeа чекајќи, подобро бегајте странство со македонскиот и учете јазик или занает.

Just saying... со најдобра намера.
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Без да ме разберите погрешно, пошто ниту сакам да се карам со вас ниту пак да се замерам, ама му ги потековте на Пале Крстич, а истовремено не делувате дека превземате нешто.

Добро, бевте на интервју, поддадовте документи, океј...кај и да сте во процесот ви посакувам среќа само.

АМА како побогу ќе си го подобрите статусот ако секој ден и пишите по 50 реплики до кај е работата? АКО знај ќе напиши до кај е, ако не знае ќе напиши некој друг.

Муабетот ми е... дури го чекате бугарскиот дувнете му ја со македонски некаде (дур е тоа можно) оти НИКОЈ не ви гарантира дека после 5 години ќе имате пасош во рака.

Има овде доста кои се изгорeа чекајќи, подобро бегајте странство со македонскиот и учете јазик или занает.

Just saying... со најдобра намера.
Ubavo kazano. Nekoi mislat ke zemat BG pasos i odma ruzi ke im cvetaat. Jas sum ziveel so MK pasos 7 meseci vo Germanija, bez poznavanje na jazik, i e pretesko koga ne znaes jazik. Mnogu od ovie sto cekaat BG pasosi ni makedonski ne znaat kao sho treba, a da ne zboruvame za stranski jazici.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Ubavo kazano. Nekoi mislat ke zemat BG pasos i odma ruzi ke im cvetaat. Jas sum ziveel so MK pasos 7 meseci vo Germanija, bez poznavanje na jazik, i e pretesko koga ne znaes jazik. Mnogu od ovie sto cekaat BG pasosi ni makedonski ne znaat kao sho treba, a da ne zboruvame za stranski jazici.
Да не одиме офтопик со отварање на дискусија.
Немам никаква намера да поттикнам повик на тоа дали некој пишел или не на јазик кој не го знае. Македонски е и доста добро го познаваат. Ниту ги напаѓам, а уште помалку им судам. Си имаат луѓето мака, процедурата е предолга.

Муабетот е тој... пресели се надвор со својот пасош, а бугарскиот чекај го - ако излези супер, ако не излези сепак ќе си надвор. Не губиш ништо.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Да не одиме офтопик со отварање на дискусија.
Немам никаква намера да поттикнам повик на тоа дали некој пишел или не на јазик кој не го знае. Македонски е и доста добро го познаваат. Ниту ги напаѓам, а уште помалку им судам. Си имаат луѓето мака, процедурата е предолга.

Муабетот е тој... пресели се надвор со својот пасош, а бугарскиот чекај го - ако излези супер, ако не излези сепак ќе си надвор. Не губиш ништо.
Во право си 100%. Се е среќа.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Ubavo kazano. Nekoi mislat ke zemat BG pasos i odma ruzi ke im cvetaat. Jas sum ziveel so MK pasos 7 meseci vo Germanija, bez poznavanje na jazik, i e pretesko koga ne znaes jazik. Mnogu od ovie sto cekaat BG pasosi ni makedonski ne znaat kao sho treba, a da ne zboruvame za stranski jazici.
Znaat angliski germancite za da se razberis ili nepara?
 
Член од
1 октомври 2015
Мислења
19
Поени од реакции
14
Добар ден. Има ли некој информација како е најдобро за подигање на указ ако датата на која си закажан си ја испуштил поради карантнов. Знам дека една опција е нели да се презакаже нова дата, но дали некој има побарано да се испрати указот во амбасадата во Скопје и дали ова како опција се исплаќа ако многу се чека?
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
so grancitie so bidna ?
Затворени и ЕУ непушта влез на граѓаните од трети земји до 15.06.2020
Автоматски споено мислење:

Добар ден. Има ли некој информација како е најдобро за подигање на указ ако датата на која си закажан си ја испуштил поради карантнов. Знам дека една опција е нели да се презакаже нова дата, но дали некој има побарано да се испрати указот во амбасадата во Скопје и дали ова како опција се исплаќа ако многу се чека?
Во зависност од тоа дали во молбата имаш пишано за подигнување на указ преку амбасада или преку Софија, кога ќе ти потпишат указ ,доколку си пишал дека ќе го земеш во амбасада, статусот прво ќе ти стои Образувана преписка номер ххх,со можност за закажување во Софија,и ако не го направиш тоа за два три саати ќе ти се смени дека ти е пратено во амбасада,а доколку си пишал да го подигнеш од Софија, статусот ќе ти стои така со полето Записиване со можност да си закажеш и нема да ти се смени .
Ако го подигнуваш преку амбасада,без закажување одиш ,уплаќаш 50 лева во уни банка,носиш две слики,и чекаш 3 месеци за адреса и ЕГН, и кога ќе ти излезе адресата ,се јавуваш претходно во општина, одиш во Софија подигнуваш уверение за адрес и одиш во МВР на сликање.
Во моментов исто ти се фаќа за подигнување зпшто и во Софија се чека за термин за подигнување на државјанство 3 месеци.
 
Последно уредено:
Член од
4 декември 2019
Мислења
66
Поени од реакции
93
Bravo be. Pa da ne bese ti Germanija 7 meseci nemase da znajme nie (so ne znajme makedonski) deka e pretesko i deka ruzi ne cvetaat fala mnogu za vo idnina da znam
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom