FrontEnd/Back End бесплатен курс ?

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Сакам да почнам да учам front end/back end програмирање дур сум дома,пробувам да бидам продуктивен.Дали знаете дали ВООПШТО постои негде курсов бесплатно на интернет ? Можи и на англиски.Би пробал кое било од двете.Повеќе ме влечи back end,али шодае.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
- Фронтенд, бекенд се цели области не е еден курс
- Прво ќе си најдеш basic курс нешто процедурално програмирање, if/else логики решавање логички проблеми
- После ако видиш дека сфаќаш нешто и добро ти оди мо
е да почнеш книга за објектно програмирање во некој јазик
- Па после можеби ќе можеш да почнеш да размислуваш за фронтенд, бекенд

Според мене топ чекори за да научиш да програмираш ќе земеш прво Структурирано програмирање имаше предмет на електро материјалите ќе поминеш се, ќе изрешиш се. Имаше една збирка задачи книга со решенија едно 300/400 страни се ќе пререшиш додека не ти станат совршено јасно.

После за да разбереш и научиш објетно програмирање ќе земеш книгава Head First - Java, ја имаш секаде на нет бесплатна пдф верзија ти препорачувам да си ја испринташ и едно месец дена да не излезеш од дома да ги научиш принципите. Книгата е доста лесна за читање и интересна со слики глуп да си да сфатиш. Ти препорачувам да ја научиш цела (и пререшиш примерите) не да ја прочиташ набрзина.

После тоа препорачувам книга од MIT - податочни структури и алгоритми (ова е summary, 1000 страни е книгата) оваа ја имаш на нет, можеш да најдеш и видео предавања од професорот што ја пишувал, не мора цела оваа до пола помини ја убаво (до графови) и сфати ги алгоритмите што се дешава не мора да се задржуваш на математичкиот дел со доказите ама решавај ги задачите.

После тоа може да почнеш да размислуваш за учење на технологија и соодветен програмски јазик.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
Сакам да почнам да учам front end/back end програмирање дур сум дома,пробувам да бидам продуктивен.Дали знаете дали ВООПШТО постои негде курсов бесплатно на интернет ? Можи и на англиски.Би пробал кое било од двете.Повеќе ме влечи back end,али шодае.
Не слушај го овај што ти пишал погоре, врска нема. Немој да си зел да учиш Java ќе добиеш одбивност кон програмирање.

Еве ти еден youtube канал, и каналов од баткава е добар, ама тука наведува 20 канали добри за следење.

По мене имаш два избори, Javascript или Python.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Никако од факултети да земаш материјали и да идеш по нивни програми, нема потреба различни ствари во различен јазик да ги учиш. Инаку за да работиш бек-енд мора да знаеш нешто од фронт-енд (HTML/CSS, а и основи на јаваскрипт би било пожелно). Јас би ти препорачал прво HTML и CSS да ги научиш па после програмирање.

За учење има добри ствари на codecademy.com, интерактивно е и има за повеќе јазици и технологии. Имаат трајал период и ако ти истече може да си направиш нов акаунт. Корисно би било за да ти даде основа. Доколку сакаш PHP/Laravel за бекенд би ти препорачал laracasts.com т.e овој прв.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
Заборавив на ова, една од најдобрите книги за Javascript, бесплатна 3-то издание. Мене ми е потешко да учам од видеа, најчесто користам книги.

 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
Сакам да почнам да учам front end/back end програмирање дур сум дома,пробувам да бидам продуктивен.Дали знаете дали ВООПШТО постои негде курсов бесплатно на интернет ? Можи и на англиски.Би пробал кое било од двете.Повеќе ме влечи back end,али шодае.
Буквално се е бесплатно на торенти, а има доста и што е бесплатно без торенти.

FreeCodeCamp тие е добар почеток, а после тоа гуглај рецензија за книга и барај по торенти. Кога ќе почнеш да правиш пари можеш да им платиш на авторите.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Не слушај го овај што ти пишал погоре, врска нема.
:(

Немој да си зел да учиш Java ќе добиеш одбивност кон програмирање.
:(

По мене имаш два избори, Javascript или Python.
:(
Автоматски споено мислење:

Значи тој сака да стане програмер "додека е дома да биде продуктивен", повеќе го влече бекенд али шодае, дечки да бидеме реални, со еден таков изџвакан курс тој ќе ја научи синтаксата и се што ќе знае ќе биде да ги препишува примерите. Ќе му дадам еден поразличен реален проблем нема да знае да го реши, или ќе му треба месец дена за некое лошо неоптимално решение. Ако сака да научи чисто онака да мисли дека знае да програмира ок е. Ама ако сака да биде сериозен софтверски инженер му треба многу повеќе од тоа. За тоа треба стекнат вештини на логичко размислување, решавање проблеми, трпение, истражување цел мајдсет треба да се изгради особено за да бидеш бекенд.
Јас дадов материјали за второто, тоа не значи дека врска немам туку дека имав друго гледиште.
 
Последно уредено:

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Na codeacademy vidov deka ima HTML lessons,zapocnuva od basics pa se dalje.Ke pocnam od tamu pa ke gi razgledam i drugive materijali sto mi gi isprativte.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Пробав на неколку места,најлесно ми оди со јутубериве.Степ бај степ објаснува,а на странициве 300 поими наведува во 2 минути.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Бидејќи живееме во Македонија, дозволена ни е пиратерија. Јас сум bad guy и ќе ти кажам како до бесплатни курсеви :D

1. Одиш на udemy.com, бараш курс што те интересира. Моја препорака да започнеш со JavaScript (слична синтакса има со Јава и C#).
2. Го копираш името на курсот
3. Paste на Google со називот на курсот + додаваш torrent download
4. Good Luck and Have fun

Кога ќе завршиш со програмскиот јазик што си го учел, ти препорачувам да си направиш акаунт на HackerRank или Edabit, па да почнеш со решавање на задачи. Имаш секакви нивоа на задачи, така што добро ќе ја разработиш логиката. Синтаксата на програмскиот јазик секој може да ја знае, но целта на програмирањето е да го примениш јазикот за решавање на проблеми. Од курсевите ти само синтаксата ќе ја научиш.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Бидејќи живееме во Македонија, дозволена ни е пиратерија. Јас сум bad guy и ќе ти кажам како до бесплатни курсеви :D

1. Одиш на udemy.com, бараш курс што те интересира. Моја препорака да започнеш со JavaScript (слична синтакса има со Јава и C#).
2. Го копираш името на курсот
3. Paste на Google со називот на курсот + додаваш torrent download
4. Good Luck and Have fun

Кога ќе завршиш со програмскиот јазик што си го учел, ти препорачувам да си направиш акаунт на HackerRank или Edabit, па да почнеш со решавање на задачи. Имаш секакви нивоа на задачи, така што добро ќе ја разработиш логиката. Синтаксата на програмскиот јазик секој може да ја знае, но целта на програмирањето е да го примениш јазикот за решавање на проблеми. Од курсевите ти само синтаксата ќе ја научиш.
Thanks a bunch !
 
Член од
29 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
7
Дечки врска немам од програмирање затоа што професоката од средно каде што учев благе везе немаше од тоа што го предаваше па сега сакам да ми дадете некој совет од каде да почнам кој јазик е добар за почеток а воедно и лесен и поради тоа што професорката не знаеше да предаде сега ни јас не знам дали знам или не знам па затоа ве молам за помош:):)
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Дечки врска немам од програмирање затоа што професоката од средно каде што учев благе везе немаше од тоа што го предаваше па сега сакам да ми дадете некој совет од каде да почнам кој јазик е добар за почеток а воедно и лесен и поради тоа што професорката не знаеше да предаде сега ни јас не знам дали знам или не знам па затоа ве молам за помош:):)
Ги прочита мислењата на темата? Не ме чуди само насловот да ти е прочитан :D
 
Член од
29 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
7
Прочитав ама не најдов конкретно :(:(
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Бидејќи живееме во Македонија, дозволена ни е пиратерија. Јас сум bad guy и ќе ти кажам како до бесплатни курсеви :D

1. Одиш на udemy.com, бараш курс што те интересира. Моја препорака да започнеш со JavaScript (слична синтакса има со Јава и C#).
2. Го копираш името на курсот
3. Paste на Google со називот на курсот + додаваш torrent download
4. Good Luck and Have fun

Кога ќе завршиш со програмскиот јазик што си го учел, ти препорачувам да си направиш акаунт на HackerRank или Edabit, па да почнеш со решавање на задачи. Имаш секакви нивоа на задачи, така што добро ќе ја разработиш логиката. Синтаксата на програмскиот јазик секој може да ја знае, но целта на програмирањето е да го примениш јазикот за решавање на проблеми. Од курсевите ти само синтаксата ќе ја научиш.
Прочитав ама не најдов конкретно :(:(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom