Коронавирус (COVID-19)

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.058
Поени од реакции
19.753
Значи, според новиот алгоритам за тестирање, ќе се тестираат само тие кои се пред умирање, со тешка клиничка слика и на кои им треба хоспитализација и респиратор. Пази, не збориме за посебна здравствена нега и ставање на респиратор, туку за обично тестирање. :icon_lol:

Тоа значи дека наредниов период треба да очекуваме помал број од реалниот на официјално новозаболени, а истовремено зголемен број на луѓе кои го прележале вирусот. Сето тоа треба да создаде привид дека наводно сме се справиле со вирусот, а всушност се работи вештачко рамнење на кривата и туркање на проблемите под тепих.

Додуша, ги разбирам ваквите потези, единствено само со вакви методи може да се симнеме од првото место по број на починати per milion во регионов.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Не е само полицискиот час во вонредна состојба.

После 16.05 требаа да имаат веќе утврдени стретешки мерки за полека да се вратат некои работи во нормала, а не само прогласи вонредна состојба, како мало исплашено дете што се крие додека грми.

Што правиме со случаевите кои веќе 2 месеци чекаат контроли и терапии? Со дијабет, притисок со милион болести? Ете, на мајка ми контролата од 19.03 и е откажана и до кога треба да чека? Милион се како неа со две раци апчиња. Многу млади луѓе исто чекаат контроли со тешки терапии. Дали имаат мерки како да се справат со луѓето кои живеат дома ама мора да корегираат терапија за да може да преживеат, дека со неконтролиран дијабет колку може да се живее во вонредна состојба? 2 месеци? 5?

Не е решение. А не гледам дека работат на решавање на многу работи...

Шведска претерува. Ок, претерува. Ама јас имав редовна контрола кај ендокринолог. Закажана и со земање крв и со се.

Маска јас, маски сите вработени. Најава на ѕвонче пред да влезеш и доаѓа сестра со фул опрема за да те заведе надвор, влегуваш кај доктор на растојание од 2 метра, излегуваш и се останато е електронски.

Забегав во муабетот ама е иритирачки тоа што на многу работи не се мисли, а реално за овие сите недели имаа време да размислат и смислат како може да продолжи да тече животот релативно нормално, за они што мора да добијат лекарска помош.

Опни вонредна, не развивај стратегии, се ќе реши.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не сакаме Парламент
Сакаме да помогнеме на бизнисот
Не сакаме вонредна состојба
Ама не сакаме ни избори
Не сакаме ни помали плати
Не сакаме ни кредити да враќаме
Ако може и вода да не плаќаме

Сакаме сите да се тестираат
Јас прв
Ама комшијата на 24ти декември
Ако де
Лекарите 24ки нека тераат
Вонредната состојба е потребна од политички причини, да може мурто да си носи одлуки како му требаат!
Што се однесува до состојбата и мерките околу вирусот се може да се реши со траење или укинување на полицискиот час и модифицирање на мерките за заштита!
Што редиш тука реденки?
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.384
Поени од реакции
7.306
1588421798763.png

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 45 оздравени пациенти во: Скопје-19, Куманово-25, Прилеп-1.
Во изминатите 24 часа направени се 199 тестирања, а потврдени се 15 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-2, Куманово-7, Прилеп-4, Тетово-1, Струга-1.
Лабораторијата на Жан Митрев достави допис со исправка до ИЈЗ за позитивни резултати на 3 лица (2 од Скопје и 1 од Битола) пријавени на 24 април. Трите лица се всушност негативни, а причина за грешката е најверојатно контаминација на материјалот. Кај трите лица лабораторијата во Жан Митрев уште веднаш, на 25 април, направила контролен тест на оригиналниот материјал, но и на нов брис по што се добиени негативни резултати, а истите лица се тестирани и преку ИЈЗ и тие резулатати се негативни.
На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби денеска за прв пат од почетокот на епидемијата, во 24 часа, нема прием на нови пациенти, позитивни или сомнителни на ковид-19. На оваа клиника почина еден пациент, 61 годишен од Струга, со повеќе коморбидитети и тешка форма на болеста, хоспитализиран од 24 април, а испишани се 8. Во моментов се хоспитализирани 39 пациенти, од нив 20 потешко болни и на кислородна поддршка и 1 критично болен пациент на механичка вентилација.
Согласно ова, вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја изнесува 1506, бројката на оздравени пациенти е 852 , на починати е 82, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 572.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Не е само полицискиот час во вонредна состојба.

После 16.05 требаа да имаат веќе утврдени стретешки мерки за полека да се вратат некои работи во нормала, а не само прогласи вонредна состојба, како мало исплашено дете што се крие додека грми.

Што правиме со случаевите кои веќе 2 месеци чекаат контроли и терапии? Со дијабет, притисок со милион болести? Ете, на мајка ми контролата од 19.03 и е откажана и до кога треба да чека? Милион се како неа со две раци апчиња. Многу млади луѓе исто чекаат контроли со тешки терапии. Дали имаат мерки како да се справат со луѓето кои живеат дома ама мора да корегираат терапија за да може да преживеат, дека со неконтролиран дијабет колку може да се живее во вонредна состојба? 2 месеци? 5?

Не е решение. А не гледам дека работат на решавање на многу работи...

Шведска претерува. Ок, претерува. Ама јас имав редовна контрола кај ендокринолог. Закажана и со земање крв и со се.

Маска јас, маски сите вработени. Најава на ѕвонче пред да влезеш и доаѓа сестра со фул опрема за да те заведе надвор, влегуваш кај доктор на растојание од 2 метра, излегуваш и се останато е електронски.

Забегав во муабетот ама е иритирачки тоа што на многу работи не се мисли, а реално за овие сите недели имаа време да размислат и смислат како може да продолжи да тече животот релативно нормално, за они што мора да добијат лекарска помош.

Опни вонредна, не развивај стратегии, се ќе реши.
ич не забега него реално е од збор до збор. Среќа моја пред ова да почне направив контроли, ми останаа уште ама јбг, што викаш сега мора да се носам со терсене терапија која сакав да ја сменам.
Одамна ова го зборев, дека полиција и војска мора да засукаат ракави низ градовите, по улиците, во парковите... Се стега пола ден или обично навечер да не излага никој од дома, а остатокот од денот кој што сака си прави. Само веројатно погрешно бев сфатен, дека не сакам мерки. Точно, не сакам вакви глупи половични мерки, ако веќе мора да се има мерки.

Патем од понеделник скоро сегде веќе се враќа вообичаено раб. време.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.619
Поени од реакции
18.073
ич не забега него реално е од збор до збор. Среќа моја пред ова да почне направив контроли, ми останаа уште ама јбг, што викаш сега мора да се носам со терсене терапија која сакав да ја сменам.
Одамна ова го зборев, дека полиција и војска мора да засукаат ракави низ градовите, по улиците, во парковите... Се стега пола ден или обично навечер да не излага никој од дома, а остатокот од денот кој што сака си прави. Само веројатно погрешно бев сфатен, дека не сакам мерки. Точно, не сакам вакви глупи половични мерки, ако веќе мора да се има мерки.

Патем од понеделник скоро сегде веќе се враќа вообичаено раб. време.
Каде се враќа работното време? Кој тоа соопштил дека се враќа се во нормала?
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Каде се враќа работното време? Кој тоа соопштил дека се враќа се во нормала?
Кај мене во фирма конкретно почнуваме со вообичаено работно време во канцеларија (до сега беше произволно кој сака од дома). Мислам дека и @Ilumious имаше пишано и за други ИТ фирми дека ќе го прават истото од понеделник.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Кај мене во фирма конкретно почнуваме со вообичаено работно време во канцеларија (до сега беше произволно кој сака од дома). Мислам дека и @Ilumious имаше пишано и за други ИТ фирми дека ќе го прават истото од понеделник.
Да но со мерки на претпазливост, како и што ќе има секаде во свет. Носење маски, секој своја чаша, без кафемати глупости итн.


Јас мислев само кај нас со сатниците е за движење, сега читам од пред некој ден во Шпанија нови мерки донесоа.

Од 6 до 10 наутро и од 20 до 23 часот смеат да излегуваат лица од 14 до 70 години.
Од 10 до 12 и од 19 до 20 часот лива постари од 70 години и лица од ризична група.
А лицата помали од 14 години смеат да излегуваат од 12 до 19 часот со придружба на родител.
На места со помалку од 5000 жители нема ограничувања на движење.
Овие покурнази од нас, во две смени смеат да излегуваат :D
Значи секаде во свет има(ше) мерки, нормално скроени како за капацитетот на земјите и менталитетот на народот, тоа што само во Италија, Шпанија и Балканот има целосни забрани во вид на полициски час не е никаква случајност.

Исто така и во голем дел од земјиве, да не речам 99%, враќањето во живот ќе биде со услови и мерки на претпазливост а не целосна слобода како што си беше досега. Сега Македонија што нема капацитети да отвори училишта со максимум 15 деца во училница...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Да но со мерки на претпазливост, како и што ќе има секаде во свет. Носење маски, секој своја чаша, без кафемати глупости итн.
да, со маски, претпазливост (без заедничко варење кафе и слично), без групирање, дишење во врат, состаноци и се некои такви мерки.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Каде се враќа работното време? Кој тоа соопштил дека се враќа се во нормала?
Нема више нормала се отиде у пм.Ке се вратиш на работа со маски со ракавици со милион дезинфекциони гелови околу тебе....контакт од далеку итн итн.Ке има две групи на луѓе.Едни ке се пазат од се а други гајле ке немаат.Стандард роботика.Не дека така сакаме туку мораме,ни влезе веќе паранојата у глава и тешко exit.Па како што е променливо времето не дај боже дожд да те фати или да настинеш....баш нормала ке видиме.Со еден збор тешко нас :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Да, ги заборавив дезинфициенсите за раце и за површини.
А кога започна темава пишав, многумина не миеја раце ниту од веце камоли нешто повеќе. Па фаќаа кваки од веце, од канцеларии па назад...ич да немаше ваков вирус, досега е чудо како нема зголемени случаи на хепатит во најмала рака. Сега истите прскаат и ако и зборнеш нешто.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да, ги заборавив дезинфициенсите за раце и за површини.
А кога започна темава пишав, многумина не миеја раце ниту од веце камоли нешто повеќе. Па фаќаа кваки од веце, од канцеларии па назад...ич да немаше ваков вирус, досега е чудо како нема зголемени случаи на хепатит во најмала рака. Сега истите прскаат и ако и зборнеш нешто.
Според мене константно дезинцифирање на површини може само бетер да влијае на организамот. Не е човечкото тело правено да живее во околина со 99% од бактериите убиени.
Нема потреба од тоа, ни сакам ни планирам секој божји ден да го бришам бирото или да го потопувам лаптопов во алкохол.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Според мене константно дезинцифирање на површини може само бетер да влијае на организамот. Не е човечкото тело правено да живее во околина со 99% од бактериите убиени.
Нема потреба од тоа, ни сакам ни планирам секој божји ден да го бришам бирото или да го потопувам лаптопов во алкохол.
Исклучиво треба вецињата да се бришат барем еднаш неделно со дезинфициенси, без исклучок во сите фирми државни приватни, згради, канцеларии.... Така да она што сега го гледаме во болниците и станбените згради (задолжителна дезинфекција) треба да е редовна пракса, наместо само со вода и миризлива течност. Посебно во болниците.
Ама ние сме штедливи, се штедит и на сапун :)
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Според мене константно дезинцифирање на површини може само бетер да влијае на организамот. Не е човечкото тело правено да живее во околина со 99% од бактериите убиени.
Нема потреба од тоа, ни сакам ни планирам секој божји ден да го бришам бирото или да го потопувам лаптопов во алкохол.
Баш убаво што се надоврза на ова што е многу битно.Паранојата си го прави своето и сега за секоја ситница одма активираме red alert.Пример кај мене лично синот ке излезе едно пола саат надвор да се издува па кога ке се врати дома како да дошол од Чернобил контаминација левел 99 :D Па уште кога ке кивне дома што игра со играчките па земи гел па земи рацете со сапун преку глава сме му дошле и он (4 години) стана експерт за вируси.Да не бегаме многу оф топик има многу многу вируси кој се во наш бенефит и кој помагаат на нашиот имунитет.Мене рацете до пред недела дена ми беа крш од премногу миење со сапун.Така да треба малце по релакс да пробаме да се однесуваме не за друго нешто зошто мислам дека овде и Марфи ке се замеша колку и да се чуваш ако е пишано да те фати ке те фати :)

И плус за беља изгледа го расипав микрофонот на телефонот и не се слуша ништо од премногу дезифенкција со алкохол :(
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Мора да си грешка, појма си немате таму по Америките по болниците. Глеј Шведска што прави...
Да не ме сфати некој погрешно дека кај сите е вака ама ова е дел од аргументот дека медицинска помош не значи само на Инфективна да си на респиратор.




Не ја следеше темата, во болница во Америка работи, а и логично е кај нив во Америка со каснење да стигаат некои работи.

Иначе добро Петра што напомена дека е забранет таму транзит од град во град и дека дури од понеделник се отвораат фризерници зошто некој да чита од страна ќе мисли затвор е во Македонија.
Пишувам што се случува во моментов, брифинзи имаме минимум еднаш до два пати на ден, плус тука други математики ни се во игра, сакаат да намалат цифри на бумер генерација бидејќи очекуваат поплава врз здравствениот систем, а што се типче Шведска они се друг ков на луѓе а и немам време да читам за надвор, глава не сум кренала, поише од вас тука дознавам, со еден ден слободен месечно сум од како почна пандемијава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom