Македонци во Германија

Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
За тие што се во Германија...
Ме интересира преку една агенција за посредништво за работа еден пријател аплицира за некое работно место, му аплицирале за виза добил потврден меил со ИД број ама од тогаш година и месец дена поминало а не го викале..
Имало случаи лица да добијат виза за месец дена по апликацијата а тој се изначекал.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Ти одговарам сега пошто едно говедо модераторско самобендисано одвај чекаше да ме банира од форум...

Нема мешање на работите, онака е како што ти напишав тогаш, така да... со среќа и не му се секирај. Малку ќе се одложи со цела ситуација но ќе успееш да заминиш, во меѓувреме учи јазик - верувај ќе ти користи многу и многу посигурно ќе се осеќаш ако нешто знаеш.

Нема да одиш според регулатива за стручна работна сила бидејќи тоа е од март годинава натаму и не си се пријавил за истата т.е. си се пријавил во февруари и одиш според рег за зап балкан т.е. како неквалификуван работник (што е и ваљда подобро за тебе) - чекаш година дена за термин, кога ќе имаш термин носиш оригинал договор за работа, договор за сместување и документ со опис на работно место, 2 копии од пасош, 2 слики и пријавата пополнета со латинично писмо (нормално на германски, иако се основни податоци).

Информирај се на странта од амбасадата уште еднаш за потребната документација, случајно да не пропуштив нешто.


За тие што се во Германија...
Ме интересира преку една агенција за посредништво за работа еден пријател аплицира за некое работно место, му аплицирале за виза добил потврден меил со ИД број ама од тогаш година и месец дена поминало а не го викале..
Имало случаи лица да добијат виза за месец дена по апликацијата а тој се изначекал.
АКО аплицирал од германија за работа од едно на друго работно место тогаш со ситуацијата можно е бидејќи не работат институциите па да се одолговлекува, а доколку аплицирал од мкд убаво е да знае дека агенции НЕ посредуваат за термини во амбасада и мора лично да аплицира онлајн и да носи документи кога ќе има термин.

До крај на 2020 можи да аплицира според регулативата за Западен Балкан, после тоа само како стручно лице т.е. со диплома за соодветната област кај шт
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Дечки да ве прашам околу радиодифизната такса за телевизија што е, треба да стугнува на секој 3 месеца но од кога дојдов втор пат не стасува на оваа адреса.Газдарицата ја прашувам вика нема проблем тоа е до нив ама договорени сме по пола да плаќаме и затоа и одговара и нејзе што не стигнува.Знам дека мора да се плаќа и еве некое време се мислам што да правам, па ако има некој некаков совет нека пише
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Имам едно прашање.Заминувам за Германија на 3ти јуни и ќе пристигнам во градот Cologne,е сега прашањето следи:
Треба да патувам од Cologne до градот Aachen (73km),дали има директна линија со метро или треба да барам автобуска станица со автобус да одам ? Глупо прашање ама прв пат одам,затоа си прашувам.Help me out
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.724
Поени од реакции
9.759
Имам едно прашање.Заминувам за Германија на 3ти јуни и ќе пристигнам во градот Cologne,е сега прашањето следи:
Треба да патувам од Cologne до градот Aachen (73km),дали има директна линија со метро или треба да барам автобуска станица со автобус да одам ? Глупо прашање ама прв пат одам,затоа си прашувам.Help me out
1. Германија моментално е затворена, веројатно ќе биде и во јуни. Како планираш да пристигнеш?
2. Примарен метод за јавен транспорт во Германија е железницата. Од секој град може да стигнеш до секој друг град со воз. Од Келн до Аахен имаш директен воз без менување возови за 50ина минути.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
1. Германија моментално е затворена, веројатно ќе биде и во јуни. Како планираш да пристигнеш?
2. Примарен метод за јавен транспорт во Германија е железницата. Од секој град може да стигнеш до секој друг град со воз. Од Келн до Аахен имаш директен воз без менување возови за 50ина минути.
Preku faks odam,dokolku i vo Juni e zatvorena ke mi bide premesten datumot.Thanks btw
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Geehrte Makedonen,
der Zentralrat der Makedonen in Deutschland hat eine humanitäre Aktion gestartet, in welcher er makedonische Masken für wohltätige Zwecke verkauft.
Jede Maske ist ein Unikat und wird in Deutschland von Hand aus 100% Baumwolle hergestellt. Das Logo ist mit einer Nähmaschine bestickt.
Die Selbstkosten für eine Maske betragen 12,-- € inkl. gesetzl. Porto und Versand.
Ziel ist es, so viel Geld wie möglich für notbedürftige Menschen in Makedonien zu sammeln.
Dies gelingt uns, wenn wir so viel wie möglich über dem Selbkostenpreis spenden.
Mit freundlichen Grüßen
Zentralrat der Makedonen in Deutschland
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Почитунвани Македонки и Македонци,
Централниот Совет на Македонците во Германија покрена хуманитарна акција преку продажба на македонски маски.
Секоја една маска е уникат, изработена рачно од 100% памук во Германија, а логото е везано со машина за шиење.
Трошоците за една маска изнесуваат 12,-- € инкл. поштарина.
Целта е да се соберат што повеќе средства за загорезени лица во Македонија, а тоа ќе го постигнеме доколку донираме што повеќе.
Со почит,
Централен Совет на Македонците во Германија


1589025855146.png

 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Geehrte Makedonen,
der Zentralrat der Makedonen in Deutschland hat eine humanitäre Aktion gestartet, in welcher er makedonische Masken für wohltätige Zwecke verkauft.
Jede Maske ist ein Unikat und wird in Deutschland von Hand aus 100% Baumwolle hergestellt. Das Logo ist mit einer Nähmaschine bestickt.
Die Selbstkosten für eine Maske betragen 12,-- € inkl. gesetzl. Porto und Versand.
Ziel ist es, so viel Geld wie möglich für notbedürftige Menschen in Makedonien zu sammeln.
Dies gelingt uns, wenn wir so viel wie möglich über dem Selbkostenpreis spenden.
Mit freundlichen Grüßen
Zentralrat der Makedonen in Deutschland
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Почитунвани Македонки и Македонци,
Централниот Совет на Македонците во Германија покрена хуманитарна акција преку продажба на македонски маски.
Секоја една маска е уникат, изработена рачно од 100% памук во Германија, а логото е везано со машина за шиење.
Трошоците за една маска изнесуваат 12,-- € инкл. поштарина.
Целта е да се соберат што повеќе средства за загорезени лица во Македонија, а тоа ќе го постигнеме доколку донираме што повеќе.
Со почит,
Централен Совет на Македонците во Германија


Прегледај го приврзокот 250432

Od denes moze da se kupat - brojot e ogranicen. :)

 
Член од
10 септември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
111
Здраво, студирам на "Факултет за Бизнис Економија" со 240 ЕКТС поени, смер Економија. Ме интересира дали имам некакви шанси да се вработам во Финансиски сектор во Германија, притоа за 2 години ќе завршам Б2.2 германски или и повисоко ниво доколку можам. Доколку завршам мастер студии во Словенија или Германија дали ќе имам повеќе шанси и доколку можам да добијам Бугарски пасош. Дали воопшто се исплати да идам по овој пат бидејќи додека завршам тука Факултет и 2 години надвор Мастер студии ќе имам 25 години, и би очекувал почетна плата околу 2500 евра нето најмалце и потоа да бидам подобар. Или едноставно да работам нешто во Германија што е со занает
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.724
Поени од реакции
9.759
Здраво, студирам на "Факултет за Бизнис Економија" со 240 ЕКТС поени, смер Економија. Ме интересира дали имам некакви шанси да се вработам во Финансиски сектор во Германија, притоа за 2 години ќе завршам Б2.2 германски или и повисоко ниво доколку можам. Доколку завршам мастер студии во Словенија или Германија дали ќе имам повеќе шанси и доколку можам да добијам Бугарски пасош. Дали воопшто се исплати да идам по овој пат бидејќи додека завршам тука Факултет и 2 години надвор Мастер студии ќе имам 25 години, и би очекувал почетна плата околу 2500 евра нето најмалце и потоа да бидам подобар. Или едноставно да работам нешто во Германија што е со занает
Просечната бруто плата во Германија е околу 3000 евра. Тоа ти се под 2000 евра нето ако не си во брак и немаш деца. Ова е просек кој вклучува луѓе со 20-30 години работно искуство и бранши кои се поценети од економија. Ти без никакво работно искуство во Германија, во област во која јазикот е доста важен, без искуство во работна околина во Германија и општеството овде очекуваш најмалку 4200 евра бруто плата. Ветеринари, професори што се Германци со факултет и образование целосно овде што ги познавам се со 1800 евра нето на почеток, некои што се во државно и со долго искуство се со таа плата.

Од друга страна, зависи многу и од регионот и среќата. Во Франкфурт и долу Баварија и БаВу веројатно ќе се најде некоја ваква џуниор позиција, ама трошоците таму се повисоки. Германија не е држава што ќе те направи милионер со нормална работа, туку ќе ти обезбеди добар, пристоен живот и пред се социјална и останата сигурност. Тоа сепак си има цена, највисоки давачки, над 40%. Затоа бруто-нето разликата ќе те расплачува секој месец, ама знаеш и да останеш без работа си безбеден и на раат ќе најдеш нешто ново без да се задолжуваш и секираш за кирија и храна.
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2006
Мислења
117
Поени од реакции
8
Здраво на сите,
Дечки дали има некој да патува накај Германија со кола во следниот период? Доколку има, може да ми пишете во порака?
Ви благодарам!
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
775
Поени од реакции
1.160
Другари дали знајте која е најдобрите агенции од СК за патување во Германија? Ми треба релација Скопје-Хамбург оти на 10 јули треба да бидам дента таму. Оти одам како работник не како турист.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Некој што си одел скоро да каже дали мора да се прикаже тест на некоја од границите надоле?

И дали кога се вратил бил во карантин?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Некој што си одел скоро да каже дали мора да се прикаже тест на некоја од границите надоле?

И дали кога се вратил бил во карантин?
Другар тргна од Немачка на пладне,до вечерта се сменија работите.Едвај помина со домашен карантин и тест,ама он е Немачки државјанин
 

Kajgana Shop

На врв Bottom