Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Може некој да постира преглед на купови/продажни налози
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Леле од сабајле како кока да им ставиле во кафето...не се нормални. Ми остана 30% кеш...не е лошо. Ама можеше и боље, сега не влегувам ова е премногу.
Ви кажав ја, криви се кафекуварките :pos:

ајде пумпаајјј, треба ли некој да продава денес и понеделник? :kafence:
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
759
Поени од реакции
290
МБИ нагоре, индустријата надолу

"Државниот завод за статистика објави дека во март индустриското производство е намалено за 13,4 отсто во споредба со истиот месец лани "
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
МБИ нагоре, индустријата надолу

"Државниот завод за статистика објави дека во март индустриското производство е намалено за 13,4 отсто во споредба со истиот месец лани "
Имавме разговори со @ceasar за ова уште кога темава беше во зародиш. Берзата НЕ ја следи економијата туку и претходи. Ако чекав кв1...кв2 БДП или индустриско производство ќе одите берзантскиот воз.
Зошто ова се случува со МСЕ? Имаше страв од корона дека ќе делува на економијата и вистина делува и ќе делува. Не се знаеше колку и како ќе се одрази поради тоа имаше црни сценарија, страв и паника и берзата падна 30-40%. Но се виде дека короната стивнува, берзата е ниска, нема да има крај на светот и тотален распад на економијата. Поради тоа што кризава трае кратко и има брзо подобрување на изгледите (не на реалната ситуација) берзанскит играчи сметаат дека во иднина 2-3 квартали се ќе се врати во нормала. Може греша може не. Но факт е дека сметат дека ќе има раст и се очекува една добра и силна економија за 1-2 години. Плус и политички имаше добри вести ЕУ/НАТО итн.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Според мене резултатот е многу подобар од тоа како изгледа нето добивката. Штета што така се случија некои работи па пред еден месец не ми беше мозокот баш во МСЕ инаку оваа акција беше зицер во вакви услови.
ALK со раст од 7% во Q1
 

Kajgana Shop

На врв Bottom