[Купувам - Продавам] Спортска, фитнес и бодибилдинг опрема

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
А за ковидот, нели нема да се искорени, ќе си биди тука како сезонскиот грип ... Да не излегваме од дома ич сега? Колку што разбрав карантинот е да не се преоптеретат здраствените установи
Да ама ај сега размисли на пример еве задолжително ќе биде носење на маски, 2 метра дистанца и забрането групирање на повеќе од 5 лица. Како би функционирале теретаните во такви услови? И тоа ова е за две недели од сега, а тек од 15-ти почнува постепено отварање на било што.

Не викам дека треба да се купува опрема по напукани цени, ама не е лошо да се инвестира во нешто основно за во следните неколку месеци.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Да ама ај сега размисли на пример еве задолжително ќе биде носење на маски, 2 метра дистанца и забрането групирање на повеќе од 5 лица. Како би функционирале теретаните во такви услови? И тоа ова е за две недели од сега, а тек од 15-ти почнува постепено отварање на било што.

Не викам дека треба да се купува опрема по напукани цени, ама не е лошо да се инвестира во нешто основно за во следните неколку месеци.
Абе ништо да не се купи пак нема да изгубат којзнае колку мускулна маса ако вежбаат дома само со своја тежина.
Како прво основна грешка на многу луѓе е одење во теретана, а не можат да направат вежби со своја тежина. Сум видел луѓе со години да одат во теретана а да не се способни да направат 50 склекови или 10 згиба. Со своја тежина не се способни да прават squats, Wall seat, lunges, knee flexions, ама битно ќе вежбаат со тегови.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Абе ништо да не се купи пак нема да изгубат којзнае колку мускулна маса ако вежбаат дома само со своја тежина.
Како прво основна грешка на многу луѓе е одење во теретана, а не можат да направат вежби со своја тежина. Сум видел луѓе со години да одат во теретана а да не се способни да направат 50 склекови или 10 згиба. Со своја тежина не се способни да прават squats, Wall seat, lunges, knee flexions, ама битно ќе вежбаат со тегови.
Е тоа е точно ама не мислев на тегови него на разбој, вратило, подлога за вежбање, такви реквизити. Би додал и бучици од 10-12 кила зашто се добри за изолација на бицепс и рамо. Со оваа опрема не само што нема да изгубат маса него и може да продолжат да се билдаат :)
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Е тоа е точно ама не мислев на тегови него на разбој, вратило, подлога за вежбање, такви реквизити. Би додал и бучици од 10-12 кила зашто се добри за изолација на бицепс и рамо. Со оваа опрема не само што нема да изгубат маса него и може да продолжат да се билдаат :)
подлога за вежбање, на што конкретно мислиш може слика?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
подлога за вежбање, на што конкретно мислиш може слика?
На ова, јас барам да купам само со некоја пониска цена, на времето имав купено иста таква за помалце од 500 денари. Ако вежбаш на тврда површина страдаат пршлените, колената, не е удобно итн.. А aко имаш тепих дома не ти треба :)
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
На ова, јас барам да купам само со некоја пониска цена, на времето имав купено иста таква за помалце од 500 денари. Ако вежбаш на тврда површина страдаат пршлените, колената, не е удобно итн.. А aко имаш тепих дома не ти треба :)
за склекови, ластицки и тегови мислам не ти треба, е ако сакаше да лежиш на под како на бенч или да правиш стомачни тогаш да заебано е малку на тврд под боли кичма
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
за склекови, ластицки и тегови мислам не ти треба, е ако сакаше да лежиш на под како на бенч или да правиш стомачни тогаш да заебано е малку на тврд под боли кичма
Да за тие не ти треба, мене ми е за рутина од неколку вежби за стомачни кај што лежиш на грб, на страна, клечиш на колена итн...
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Да за тие не ти треба, мене ми е за рутина од неколку вежби за стомачни кај што лежиш на грб, на страна, клечиш на колена итн...
Стаза за во wc земи си, исти курац се...
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Па добар е муабетот за да помогне да одлучиме дали да купуваме опрема за вежбање или не. Јас зборувам за официјални одлуки на властите, а индивидуално (доколку ги отворат) некој ако се одлучи да оди тоа си е негова лична одлука и одговорност.

Покрај подлога за вежбање барам и dip bars, ако некој знае каде има нека сподели.

Прегледај го приврзокот 246249
Ако најдеш кај има пиши долго време барам, ќе се најде и во нормални услови кога ќе се нема баш време за до теретана
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ако најдеш кај има пиши долго време барам, ќе се најде и во нормални услови кога ќе се нема баш време за до теретана
Све до сега што најдов по нашиве продавници се онакви мултинаменски огромни справи (power tower) што коштаат над 20к. Само dip bars како на сликата има на Алиекспрес од 1500 денари па нагоре ама шипингот е над 100 евра.

Јас долго време вежбав dips на онаква одалка старите или инвалидите што се помагаат да се движат ама мајка ми ја даде на некој и никад не ни ја вратија. На крај изгледа пак таква ќе си набавам од негде.

 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Све до сега што најдов по нашиве продавници се онакви мултинаменски огромни справи (power tower) што коштаат над 20к. Само dip bars како на сликата има на Алиекспрес од 1500 денари па нагоре ама шипингот е над 100 евра.
Пак ќе ти помогнам, додека бараш и се замараш за нечива милостина. Одиш во железарија, бараш цевки за водовод од тие железните (не сум водоводџија не ме тепајте ако не се железни...)
download.png
Ќе го правиш по овај принцип, само не со PVC цевки...
Со овие делови, составуваш Dips bar, кој можеш да го подесуваш мултифункционално е искрено... Јас имав ваков го дадов на другар бидејќи сега треба да правам цел power rack, за се треба прво желба за работа да имаш, а после тоа и да сакаш да работиш и на крај реално малце треба и алат да имаш за ПОГОЛЕМИ работи, освен ако не ти се погодат димензиите со греди во глобала ова се однесува за доста големи работи... Можете и тегови дома да си направите, горе доле кој што сака ќе си најде начин...

Еве ви пример:
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Е тоа е точно ама не мислев на тегови него на разбој, вратило, подлога за вежбање, такви реквизити. Би додал и бучици од 10-12 кила зашто се добри за изолација на бицепс и рамо. Со оваа опрема не само што нема да изгубат маса него и може да продолжат да се билдаат :)
Тие што живеат во куќи најдобро им е да си инвестират во опрема за вежбање, со малку пари може цел живот да вежбаат. Во станови не знам колку функционираат тие вратилата за на врата или пак разбој преносен.
Друг добар реквизит може е и вакво нешто:

П.С не знам Џамбо дали работи воопшто, не сум влегол таму откако е коронава, инаку јас таму 350 денари зедов подлога (yoga mat).
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Све до сега што најдов по нашиве продавници се онакви мултинаменски огромни справи (power tower) што коштаат над 20к. Само dip bars како на сликата има на Алиекспрес од 1500 денари па нагоре ама шипингот е над 100 евра.

Јас долго време вежбав dips на онаква одалка старите или инвалидите што се помагаат да се движат ама мајка ми ја даде на некој и никад не ни ја вратија. На крај изгледа пак таква ќе си набавам од негде.

Ако имаш дома солидни столици со нив можиш ....
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Ако имаш дома солидни столици со нив можиш ....
Со столици премногу балансирање треба, барем со моите столици. Како на на гимнастик рингс да вежбам ми доаѓа премногу труд за стабилизација премалку фокус на вежбата. Инаку ќе го намалат полицискиот час и ќе биде дозболено во сабота до 13 часот. Доколку кејот на Вардар ви е блиску има таму неколку места со шипки, знам и карши млечен има. На други места може исто така да има, не знам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom