Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Ako mozes da mi dades adreasa kade da gi pratam..da spremni mi se uste pred mecec ipol dokumentite taka stojat kaj niv
Тоа го пишав дека знам дека сите посредници така прават (мојов посредник денот кога поднел дополнителни документи за мене, поднел за уште 10тина луѓе во исто време). Чекаат да се соберат повеќе клиенти па ги праќаат документите на куп. Најверојатно не им се "исплаќа" за еден по еден да го прават тоа.

Адреса за жал не знам, ама молбата што треба да се достави со документите заедно ја има Пале ставено две страни наназад.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Ne toj mi rece ke pocekame koga ke mozeme ke otideme a jas mu dadov predlog za po posta...imate li adresa ako ste i vie prakale taka da mi dadite? Pa sama da si ja zavrsam rabotata
Автоматски споено мислење:


Ako mozes da mi dades adreasa kade da gi pratam..da spremni mi se uste pred mecec ipol dokumentite taka stojat kaj niv
Na strana 4401 na forumov Pale ti ja ima napisano adresata i primerok od molba.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
103
Поени од реакции
98
Zdravo, dali znaete koga ke ja otvorat ambasadata vo Skopje za legaliziranje na dokumenti?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo, dali znaete koga ke ja otvorat ambasadata vo Skopje za legaliziranje na dokumenti?
До 13 Мај нема да работат,јас прашав.А поматаму зависи од Бугарија дали ќе продолжат или не.
Автоматски споено мислење:

Од која година најрано може да се поднесе во ДАБЧ,1919,1920 или која,на форумот убаво би било да има копче за пребарување.
Од 1900 до 1918.
Има опција за пребарување,горе десно лупа има,таму се пребарува.
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
9
Поени од реакции
3
Drustvo, Zdravo na site.
Odamna ne sum ve sledel, no stvarno ne mi se jasni nekoi raboti.
Skoro mesec dena kade sto ni e smenet statusot na mene, majka mi i sestra mi:

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

I duri sega pred prazikov doznavam deka treba da gi dostavam dokumentite odnovo za potekloto taka mi kazaa i za sekoj dokument po 10e i plus 10e za udostov.
Se slusnav so posrednikot i da rece trebaat i toa sto e mozno poskoro za da ne ne odbijat kao trebalo obavezno potekloto od pra dedo. Jas uste togas si gi dostaviv tie dokumenti baska i dokumenti preku vujko , no ne mi e jasno zasto sega pak im trebaat !? koga spored statusov ne mi pisuva deka treba nekakov dokument??

Dali nekoj imal vakva situacija i ve molam za sovet?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Drustvo, Zdravo na site.
Odamna ne sum ve sledel, no stvarno ne mi se jasni nekoi raboti.
Skoro mesec dena kade sto ni e smenet statusot na mene, majka mi i sestra mi:

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

I duri sega pred prazikov doznavam deka treba da gi dostavam dokumentite odnovo za potekloto taka mi kazaa i za sekoj dokument po 10e i plus 10e za udostov.
Se slusnav so posrednikot i da rece trebaat i toa sto e mozno poskoro za da ne ne odbijat kao trebalo obavezno potekloto od pra dedo. Jas uste togas si gi dostaviv tie dokumenti baska i dokumenti preku vujko , no ne mi e jasno zasto sega pak im trebaat !? koga spored statusov ne mi pisuva deka treba nekakov dokument??

Dali nekoj imal vakva situacija i ve molam za sovet?
Ami zosto mu davas pari na toj posrednik,trebalo na vreme da ti kaze deka treba da se odnesi potvrdata od bg zdruzenie i izvodite vo Ministerstvoto za pravosudie a ne samo vo DABC,sega e mozebi i docna,toj posrednikot za cotek placi se vi upropastil.
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
9
Поени од реакции
3
Ami zosto mu davas pari na toj posrednik,trebalo na vreme da ti kaze deka treba da se odnesi potvrdata od bg zdruzenie i izvodite vo Ministerstvoto za pravosudie a ne samo vo DABC,sega e mozebi i docna,toj posrednikot za cotek placi se vi upropastil.
Pa veke na familija moja i na nekoi lugje sto gi znam veke im posreduvase za pasosi, koj im se veke izlezeni. Ova e sega plus go barale pak kao demek..
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Pa veke na familija moja i na nekoi lugje sto gi znam veke im posreduvase za pasosi, koj im se veke izlezeni. Ova e sega plus go barale pak kao demek..
Toa go baraat 1.5 godina veke i ako ne odnesis odbivaat,vie ste veke na finalna znaci mozebi e veke i docna,zosto posrednikot koj zema pari od tebe ne ti kazal koga site nie na forumov veke 1.5 godina znaeme,ili veke vi gi zel parite pa ne se maci da kreni telefon. Kako i da e treba da se nosat tie dopolnitelni dokumenti pa gledaj nosi.
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Здраво

Добил/подигнал сега некој брзо происход преку амбасада Скопје и кога има поднесено ?

Фала !
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
103
Поени од реакции
98
До 13 Мај нема да работат,јас прашав.А поматаму зависи од Бугарија дали ќе продолжат или не.
Автоматски споено мислење:


Fala @palekrstic. A od sto zavisi? Od vonrednata sostojba vo BG? Koga ke prestane vondrednata sostojba odma ke ja otvorat?
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Дечки слушнав инфо дека од кога Германија го олесни влезот за работа за Западен Балка во кој спаѓа и Македонија, за бугарско државјанство се намалиле барањата од 400 на 200 во месецот. Дали вие имате слушнато нешто слично.
Доколку е вистина да се надеваме дека ќе ги олесната околностите и побрзо ќе издаваат државјанства. :popce::popce::popce::popce::popce:
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Дечки слушнав инфо дека од кога Германија го олесни влезот за работа за Западен Балка во кој спаѓа и Македонија, за бугарско државјанство се намалиле барањата од 400 на 200 во месецот. Дали вие имате слушнато нешто слично.
Доколку е вистина да се надеваме дека ќе ги олесната околностите и побрзо ќе издаваат државјанства. :popce::popce::popce::popce::popce:
Еве ДАБЧ се врати со работа на едномесечен рок со барањата поднесени на шалтер. Гледам пред некоја недела пишуваше на некој кој поднел декември 2019 сега му пишува издадено удостоверение (jaн и февруари сега 2020 беше плус блокирано закажувањето во дабч). Белки и за државјанство рокот од 1 год. ќе се врати како порано.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Moze za novite aplikanti, za nie sto podadovme 2019 ne mi se veruva ni do 2021va da gi zememe, premnogu se zaglaveni, a ova so koronata e kapak.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!!!
ЗА МНОГУ ГОДИНИ ПРАЗНИКОТ НЕКА НИ Е НА СИТЕ :angel: :angel:
Мир,благосостојба и многу здравје ви посакувам на сите:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom