Коронавирус (COVID-19)

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.098
Поени од реакции
16.298
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
А шо е проблемот сега за тебе ??? Не умирале доволно 65+ ли. Па колку имало тие години шо се 65+, колку бил тогаш животниот век во светот, не си ми јасен.
Карантин нормално да се прогласи кога било заболено 1/3 од светското население. 500.000.000 биле заболени или 1/3 од целокупното население. Починале 50 милиони луѓе, можда и повеќе. Требало ли бебе да не остане живо, тоа ли те мачи, бебето има имунитет првите 2-3 години од мајката со доењето, а тогаш богами ги доеле, не биле на вештачко млеко од нестле.
Не бе пријател ти влета да се правиш стручен за инфлуенца и да кажуваш дека умирале само мали деца и стари и изнемоштени. Потоа продолжи со историски лекции за бркање на вештерки.

Да ти кажам дека не сме сите ебиветровци, кој што не разбираат пенис од колено, а се прават паметни.

Гледаш @pixa зошто не земам здраво за готово мислење од медицински лица.
 
Член од
7 ноември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
@ZoPara8 И што е толку проблематично на сликава не гледам... каде има тука близок контакт човек со човек ? Премногу хистерија...непотребна.
Немам намера да се расправам, само кажувам.. кучињата се социјални суштества и сакаат контакт со други кучиња, тегнат ланец за да го остварат па се праат и ситуации на блискост...

Поентата на постот ми е повеќе дека волку радикални мерки со затворање и полициски час само праат повеќе гужва од што тоа би имало во нормални услови. Истото важи и за продавниците кои работат до 3, па се ствараат невидени гужви и слично. Ова ми беше само пример дека мерките се контрадикторни сами на себе - купете за јадење во рок од 7 до 3, ама избегнувајте гужви (а иде Велигден и секад имало гужва овој период по маркети, не па сеа коа 50% е скратено време за работа на маркети) и после колку купивте купивте седете 3 дена дома.
Да, култура немаме, народов е таков, тоа е точно. Ама џабе ги спречуваш да шетаат после 4 коа од 2 до 4 по продавници ќе е калакурница. Џабе им браниш да прошетаат куче коа сакаат, коа ги вадиш сите луѓе со куче баш во пола саат на улица. И уше мал милион вакви ситуации заради скратените периоди за се.
Да не зборам дека има луѓе на работа до 1-2, па тие немаат кога да измијат раце, а не па друго...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.626
Јас кажвам за кај мене.

Против 5G можи протестират :icon_lol:
Па не баш, ти постираш слика-две и иронично се исмеваш за сите што кажале нешто лошо за Германија, и со тоа се обидуваш да наметнеш слика за идеалната Германија и нивниот менталитет.
Замисли сега јас да го постирам ова видео од Германија за протести и апла неодржување дистанца, потоа во 3 саат кај нас да излезам на плоштадче и да ти сликнам дека никој нема, да се прошетам малку и да ти сликам како Карпош редовно дезинфицира улици.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Не бе пријател ти влета да се правиш стручен за инфлуенца и да кажуваш дека умирале само мали деца и стари и изнемоштени. Потоа продолжи со историски лекции за бркање на вештерки.

Да ти кажам дека не сме сите ебиветровци, кој што не разбираат пенис од колено, а се прават паметни.

Гледаш @pixa зошто не земам здраво за готово мислење од медицински лица.
Баш напротив, ти се правиш стручен и напаѓаш лекар кој тврди дека грипот е поопасен, а јас само те прашав и пак ќе те прашам, зошто ти еве мислиш дека короната е поопасна од грипот кога не ги напаѓа децата.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.098
Поени од реакции
16.298
Па не баш, ти постираш слика-две и иронично се исмеваш за сите што кажале нешто лошо за Германија, и со тоа се обидуваш да наметнеш слика за идеалната Германија и нивниот менталитет.
Замисли сега јас да го постирам ова видео од Германија за протести и апла неодржување дистанца, потоа во 3 саат кај нас да излезам на плоштадче и да ти сликнам дека никој нема, да се прошетам малку и да ти сликам како Карпош редовно дезинфицира улици.
Сегде има ислучоци али тука бар на север луѓето ептен се придржуваат до мерките. Исклучоци ала Синѓелиќ има секаде.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Баш напротив, ти се правиш стручен и напаѓаш лекар кој тврди дека грипот е поопасен, а јас само те прашав и пак ќе те прашам, зошто ти еве мислиш дека короната е поопасна од грипот кога не ги напаѓа децата.
Затоа што од стручните лица што ги слушам, како на пример оној од Јужна Кореа, убаво си кажуваат дека овој вирус (што би рекол Вело) е многукратно посмртносен од непандемична инфлуенца. Нема причина да не му верувам Јужна Кореа е пример за тоа како треба да се справуваш со вирусов без строги мерки како во Кина.

А еве и да не одиме подалеку имаме на форумов доктори што се на лице место како на пример @faust.mephistopheles, кои постираа мислење за советите на Вело.

И на крај доволни се сите графици за смртност во 2019 спрема 2020 период јануари - април. На пример во Њујорк просек на смртност е 100 на ден во 2019, сега само од Корона е 300 на ден, плус 300 од инфаркт кои до вчера не ги заведуваа во починати од Корона, тоа ти е мин 4 пати поголема смртност од просек. Во Њујорк лани не умирале само од грип, умирале и од разни незгоди, други болести, тоа значи споредба корона/инфлуенца е многу многу повеќе од 4:1.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.086

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.069
Поени од реакции
19.839
Vo momentov gledam kontaktna emisija na tv telma bas na ovaa tema i ne mi se veruva kolku nenormalen narod imame,pa ovie ludaci vo petok site ke se nacrtaat na pricesna vo crkva i se dosega sto pravevme propaga a od druga strana mi zabranuvaat edinstveniot sloboden den da go iskoristam da odam na planina na vozduh
Секој ден пропаѓа сѐ што си правел дотогаш, бидејќи секој ден е Бајрам и Велигден пред банкомати, банки, маркети, пошти, институции.

Ова подолу е пред да се воведат построгите мерки. Сега е полошо, бидејќи им е ограничено движењето на само два часа во денот.





 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991

од видеово не делува дека Швеѓаните нешто сериозно ја сфатиле короната (веројатно не е насекаде исто)

а и денес имаат највисока стапка на починати

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8221719/Sweden-reports-record-170-new-coronavirus-deaths.html?ito=social-facebook&fbclid=IwAR3Ux6-mfKtWFTW1KvmZ6aQi4H87u8ehzwNvHdYm-zNiH09vW5UwdMLVl7I
Не сакав да коментирам за мерките на Швеѓаниве затоа што е добро да видиме и различен пристап кон епидемијава, но мислам дека кога ќе стасаат до бројка од 250 починати на милион жители, властите ќе се прекршат и ќе ја сменат политиката.

Сега се со официјални бројки од 119 починати на милион жител.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Затоа што од стручните лица што ги слушам, како на пример оној од Јужна Кореа, убаво си кажуваат дека овој вирус (што би рекол Вело) е многукратно посмртносен од непандемична инфлуенца. Нема причина да не му верувам Јужна Кореа е пример за тоа како треба да се справуваш со вирусов без строги мерки како во Кина.

А еве и да не одиме подалеку имаме на форумов доктори што се на лице место како на пример @faust.mephistopheles, кои постираа мислење за советите на Вело.

И на крај доволни се сите графици за смртност во 2019 спрема 2020 период јануари - април. На пример во Њујорк просек на смртност е 100 на ден во 2019, сега само од Корона е 300 на ден, плус 300 од инфаркт кои до вчера не ги заведуваа во починати од Корона, тоа ти е мин 4 пати поголема смртност од просек. Во Њујорк лани не умирале само од грип, умирале и од разни незгоди, други болести, тоа значи споредба корона/инфлуенца е многу многу повеќе од 4:1.
Кисело е грозјето изгледа, пак не ми одговори, друже мене да ми влегува у џеб ко на некој со ситуацијава, ќе те убедував вештерки дека треба да се горат на плоштад, али тоа е, кој у што сака верува, кој колку му сече.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Кисело е грозјето изгледа, пак не ми одговори, друже мене да ми влегува у џеб ко на некој со ситуацијава, ќе те убедував вештерки дека треба да се горат на плоштад, али тоа е, кој у што сака верува, кој колку му сече.
Како не ти одговорив? Па ти кажав дека корона има барем за 4 пати поголема смртност од грип.

Ај можи не разбирам прашај ме попрецизно.

Еве иначе и друг доктор што мисли.

 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.086
Не сакав да коментирам за мерките на Швеѓаниве затоа што е добро да видиме и различен пристап кон епидемијава, но мислам дека кога ќе стасаат до бројка од 250 починати на милион жители, властите ќе се прекршат и ќе ја сменат политиката.

Сега се со официјални бројки од 119 починати на милион жител.
Можеби, но ќе биде прекасно, и ако останатите земји се во фаза на flattening the curve никој не е луд да пушта заразени Швеѓани во своите земји, а тоа сигурно и на економски план ќе им се одрази, пошто меркиве најмногу им се заради тоа.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Сами си ги затворија од паниката и хистеријата,само Среда и Сабота работи градов.
Еве и германциве ги продолжија мерките до 1 свибањ, изгледа од паника и хистерија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom