Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
20 ноември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
25
Нешто вакво или слично да се најде во Скопје за на плажа (ако ја има годинава :) )? Алиекспрес, Ибеј и сл. не е опција.
Lezalka 1.jpg Lezalka 2.jpg
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Здраво дечки. Имам германски овчар и моментално е мајка на 4 кутриња (4 родени 4 преживеани). Скоро 3 недели поминаа откако породи и има еден проблем со крзното/кожата. И пааѓаат влакна. Како малку зеленикава боја имаат влакната на почетокот, близу кожата, а кога ќе и ги искорнам, корените се како црни точки со бела мртва кожа околу секој од нив. Не се митари. Овој проблем и се појавува само на нозите кај колената, а посебно на левата страна, на која што лежи 90% од времето кога им дава да цицаат. Кучката е многу здрава, брза, силна, радосна, мирна, се е ОК со неа, освен тоа. А ниту се лижи на местото ниту се чеша. Почнав да и давам по 3 апчиња витамини, ама ништо. Ако имал некој искуство нека ми кажи. Оваа ми е прва кучка и прв пат се пораѓа.

82DA400F-1172-43FE-BDD2-E223421EE71C.jpeg 25899CD6-43C2-4C80-A78F-6F78A106C122.jpeg
 
Последно уредено:

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Здраво дечки. Имам германски овчар и моментално е мајка на 4 кутриња (4 родени 4 преживеани). Скоро 3 недели поминаа откако породи и има еден проблем со крзното/кожата. И пааѓаат влакна. Како малку зеленикава боја имаат влакната на почетокот, близу кожата, а кога ќе и ги искорнам, корените се како црни точки со бела мртва кожа околу секој од нив. Не се митари. Овој проблем и се појавува само на нозите кај колената, а посебно на левата страна, на која што лежи 90% од времето кога им дава да цицаат. Кучката е многу здрава, брза, силна, радосна, мирна, се е ОК со неа, освен тоа. А ниту се лижи на местото ниту се чеша. Почнав да и давам по 3 апчиња витамини, ама ништо. Ако имал некој искуство нека ми кажи. Оваа ми е прва кучка и прв пат се пораѓа.

Прегледај го приврзокот 241814Прегледај го приврзокот 241815
Ова го најдов, не е лошо сепак да се консултираш со ветеринар.

Pregnancy

Pregnancy and lactation can deplete animals of the calcium and minerals they need for a healthy coat. This can lead to excessive shedding (or shedding out of season). Cats and dogs will often shed their fur after giving birth or during the nursing period. If your cat or dog becomes pregnant, it may be worth putting her on a special diet or supplements to strengthen her coat.

Growing a Healthy Coat

A healthy coat is a sign of a healthy pet. If you think your pet may be shedding due to an underlying medical condition, it is important to first seek treatment from your veterinary health care team. By following these few simple tips, you will be well on the way to giving your pet a strong, healthy coat:


  • Feed your pet good quality food - high in protein, omega 3 and fatty acids such as a super premium diet.
  • Keep fleas and parasites away through regular de-worming and flea treatments.
  • Wash your dog regularly. Dirty skin or matted hair encourages bacterial growth and excessive shedding. If your cat no longer grooms him/herself, you may consider regular bathing.
  • Brush your pet regularly to help remove dead hairs and stimulate new hair growth and reduce matting. Make sure you have the right type of brush or comb for your pet's coat. If your pet is prone to matting, special mat brushes are available.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Prvite nekolku meseci posle poragjanje sekoja kucka izgleda katastrofa. Takvi se so frlanje dlaka i plus sto vremeto naglo se menuva, pa pocnuvaat i so linjanje. Daj i vreme da se oporavi.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Дечки еден update, од мрсна храна и било на Марето тоа, воспалени некои жлезди на анусот, кога ги стиснаа малку, пукна нешто и шприцна гној... И ставија антибиотик и ми кажаа само сува храна да и давам, во понеделник пак на проверка, па ќе видиме...
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Дечки еден update, од мрсна храна и било на Марето тоа, воспалени некои жлезди на анусот, кога ги стиснаа малку, пукна нешто и шприцна гној... И ставија антибиотик и ми кажаа само сува храна да и давам, во понеделник пак на проверка, па ќе видиме...
Воспалени параанални жлезди, најверојатно бидејќи фецесот не ѝ бил доволно тврд, па не се празнеле природно при дефекација, може да е некако поврзано со бременоста. И моето претходно куче го имаше тој проблем, ветеринар брзо го санираше и после сè беше во ред.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Воспалени параанални жлезди, најверојатно бидејќи фецесот не ѝ бил доволно тврд, па не се празнеле природно при дефекација, може да е некако поврзано со бременоста. И моето претходно куче го имаше тој проблем, ветеринар брзо го санираше и после сè беше во ред.
Во отепано гратче во отепана држава живеам и немам многу надеж во ветеринарот што ја прегледа, да не го потценувам пред време ама до сега ништо се нема сменето, уште и паѓа така крзното, уште и нема здраво влакно никнато, можеби е рано, не знам, ама со една доза антибиотик, не знам што би се сменило...
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Во отепано гратче во отепана држава живеам и немам многу надеж во ветеринарот што ја прегледа, да не го потценувам пред време ама до сега ништо се нема сменето, уште и паѓа така крзното, уште и нема здраво влакно никнато, можеби е рано, не знам, ама со една доза антибиотик, не знам што би се сменило...
Не знам што да ти речам, освен дека во храната треба да ѝ се појачаат влакната, за да се регулира цврстината на изметот и кучето треба повеќе да вежба и да се движи, можеби било залежано за време на бременоста. Нека е со побрз помин, поздрав!
 

Ibrakadabra88

Дипломиран инжинер по информатички технологии
Член од
2 декември 2007
Мислења
62
Поени од реакции
50
Дечки, има некој да продава мали бели лабрадорчиња?
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Jas ti napisav odgovor pogore ama izgleda ne ti odgovara.
Сабајлево бев пак на проверка, ми кажаа дамо само да ја намачкам до јод и да ја оставам, тие влакна секако ќе и паднат. Не се лути одма .
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ic ne se lutam. Tvoja kucka tvoj problem :) zosto jod? Ima bakteriska infekcija? Zedoa bris, zedoa ogrebok za pod mikroskop? Stavija hidrogen da vidat dali vrie? Poglednaa pod vudova lamba? :)
 
Член од
25 август 2018
Мислења
54
Поени од реакции
29
Сакам да купам лабрадор. Дали може да ми препорачате одгледувачница ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom