Коронавирус (COVID-19)

Член од
19 март 2011
Мислења
12.769
Поени од реакции
14.041
Тие што се за умирање ќе умрат, и одиме понатаму.
Сакаш да кажеш дека некој 40 годишен астматичар што уште толку години може да истера со неа му е време да умре само затоа што тебе ти се кладилнциве затворени?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Абе те прашав од кај знајш? Кој ти кажа?
Јас колку шо разбрав откако имал контакт со заболено лице бил 14 дена во самоизолација. Не викам дека е 100% така.
Или па можинти од Штип (или од кај и да си) имаш поќе информации?
То те прашав јас, не дали ќе не заразат тие од Епинал:tapp:
Па од каде толку убеден дека бил 14 во самоизолација?

Исто како фамилијата од Англија 14 дена што била во самоизолација, така и овој од Плодност. Затоа ќе си стават клуч на болницата. ;)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.597
Поени од реакции
34.791
Во странство
Мислам, каква врска има прашањево со карантинот во Битола?
DASI SEDITE TAMU KORONISHTA DOSTAE
... и јас мислам дека има врска, ти ете не си ни битолчанка ниту си во МКД, исто и другиов што е во Германија, а вие сакате да се наметнете со ваше мислење врз членови кои се битолчани и се загрижени за себе и за својот град!
... ете јас би прашала, дали тие сите што се во карантин во хотелот Епинал воопшто се битолчани? а самите битолчани немаат службено се уште регистриран инфициран позитивен со коронавирус, а ваму им се носи од страна ? зарем нема простор за револт? во ред наши граѓани се и тие, ама од каде се овие што се карантин немаат таму хотел да се сместат во својот град?
ајде вака, да спомнам протестите за дислоцирање на Центарот за зависности во општина Кисела вода, Гази Баба зопшто тие протести? зарем тие не се наши сограѓани, деца, зарем тие се радиоактивни? ние секогаш даваме мислење за наму некој, ама ако дојде во наш двор веднаш тогаш оправдано е да се реагира!
и да не велам дека нема битолчани што се сложува со вакво некотролирање враќање од ризични држави и ваков карантин во хотел Епинал, затоа што се лично засегнати, или имаат родители или истите се дојдени на таков начин!
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.495
Поени од реакции
4.056
Колку се неписмени луѓето. Имиња пишуваат, зборат глупости, вчера во Струмица ги снимаат луѓето што влегуваат во инфективна на тестирање, мислиш терористи се некој.

Страшно, страшно.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.048
Поени од реакции
6.655
Немаш потреба од идиотско понашање.

Прво таја е на минимум 5 м од роднините НА ЏАМ. Минимално препорачано растојание е 1.5-2м растојание ако сте во гужвс пример, освен ако не ја плукни не гледам ништо лошо тука. Карантин е забрана за излегување од собата а не гледање. Не му се роднините в соба влезени. Драматизирате тотално без врска.

Ете го првиот случај тотално не поврзан со овие. Првиот случај ми е роднина и е идиот класичен.
мене ми се оствари сценариото дека роднините ќе се групираат пред епинал, а дај боже да нема ниту еден со симптоми и последици..........затоа нагласувам дека локацијата за карантин е несоодветна, не издржа ниту 24 часа карантинот
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.097
Поени од реакции
16.293
Еве директно од Христијан од Плодност.

Почитувани Битолчани, мои сограѓани.

Ми фрлифте анатема за корона вирусот, ме издвојувате од заедницата и ме предавате на милост или божји суд .Читам најразлични коментари од исмејување, цинизам, па дури и непристојности. Ги ширите вашите негативни коментари побрзо и од корона вирусот, а некои и дури како да чувствуваат задоволство.

Ќе ви раскажам што всушност се случи, како поука за секого и пример како да се однесувате ако се посомневате дека сте го добиле овој вирус. Нормално во епидемиолошката анкета треба ретроградно да го вратите филмот со кој сте контактирале, кај сте биле, со кого сте се задржале повеќе од 15 минути итн.
Во последните 60 дена знам дека мојата релација на движење била Болница „Плодност“- дома и обратно (едната од другата раздалечени најмногу 300метри) и никаде на друго место.Тоа значи дека вирусот е добиен од некоја пациентка која била на преглед и покрај почитувањето на сите епидемиолошки мерки во нашата болница (дезинфекција на раце, носење маски и визири и да не зборувам за нон стоп бришењето на подовите и другите површини со дезинфекциони средства).
Патем да споменам дека последните 3 недели значајно ги редуциравме прегледите интервенциите и операциите (освен хитните) но не и раѓањата. Се правеше строга контрола на пациентките, влегуваа без придружба на влезот, задолжително вршеа дезинфекција на рацете а на подот за дезинфекција на чевли е поставен специјален бришач со хемиски средства ,без никаква посета на стационираните пациентки.
Во еден ваков амбиент некој асимптоматски носител може да го пренесол вирусот и не постои начин како да се одбраните, а кога ќе го добиете наместо да се браните од вирусот кога ви е најтешко, Вие се браните од коментарите на сите оние кои се завидливи и злонамерни.
Пред 6 дена во неделата почувствував малаксалост и мал напад на треска кој траеше 30 мин .Имав температура 38. Ја купирав со Парацетамол. Наредниот ден утрото инсистирав да ми се направи тест за присуство на корнона вирус. Тестот беше направен и беше негативен. Наредниот ден трет по ред, повторно добив температура 38.5 со трески малаксалост и болки во мускулите, истите поминаа со парацетмол и траеја 1 час. Ден четврти бев во одлична здравствена состојба без трески и температура но останав во домашен карантин. Петтиот ден добив температура 37.5 без трески без кашлица, со чувство на слабост на организмот(типична грипозна состојба). Тоа траеше само половина час. Чувството дека мора да исклучам евентуално постоење на корона вирус ме натера да одам во Филип Втори каде ми е земен брис од нос и грло кога се покажа дек сум корона позитивен. На шестиот ден немав никакви симптоми и тегоби. Сега доаѓам и до заклучокот дека ако не инсистирав на второто тестирање за КОВИД19 (а имав оправдување дека имав негативен тест), ќе поминеше како грип.
Од сево ова почитувани сограѓани извлечете заклучок: Колкава била мојата совест за да спасам многу луѓе и пациенти со кои би се среќавал во текот на денот. Мој совет за сите Вас - со оглед на тоа дека болеста има 4 клинички слики (лесна средна тешка и најтешка) при најмал сомнеж за добивање на овој вирус, бидете упорни, тестирајте се, за да исклучите негово постоење. Само така ќе спасите многу животи. Јас се тестирав и покрај тоа што ми е лекарска обврска да спасувам животи, спасив многу животи на поинков начин.
Направете го и Вие тоа. Ќе бидете херои. Да ми сте здрви и живи за „на век“.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Па од каде толку убеден дека бил 14 во самоизолација?

Исто како фамилијата од Англија 14 дена што била во самоизолација, така и овој од Плодност. Затоа ќе си стават клуч на болницата. ;)
Па прочитај, пишав дека можи и да не е така,како и твоето дека имал контакти со пациентки. Еве објавил на фб, јавен е статусот. Е сега дали лажи или не, јас не знам.
Ај ти сега кажи дали бил во контакт со пациентки кога бил заболен, дали бил во карантин пошо од прва рака имаш ти информации за се
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.503
Поени од реакции
6.129
Инаку во карантинот во Демир Капија собите им биле предвидени за по 2ца па така некоја жена која патувала сама била приморена да биде во соба со друго лице(во случајот маж). Одбивала да влезе во собата, цел ден го поминала во ходникот за на крај, принудена, да мора да влезе да преспие.

Ај што е глупаво што била ставена со маж во соба да спие што прв пат го гледа во животот не ми е јасно која е финтата со вакви "карантини"?

Друга ствар, се збирале карантиџиите во иста просторија на ракија со салата.

Ако првиот ден од карантинот има 1-2ца заразени, на последниот ден со вакви карантини веројатно бројката би била 10, 20 или 50+.

Инаку градоначалникот на Демир Капија им се ставил на располагање па што им затреба (лекови, вода, храна итн.) им набавувал.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.097
Поени од реакции
16.293
мене ми се оствари сценариото дека роднините ќе се групираат пред епинал, а дај боже да нема ниту еден со симптоми и последици..........затоа нагласувам дека локацијата за карантин е несоодветна, не издржа ниту 24 часа карантинот
Брат нечија мајка е таму, нечие чедо. Нормално ќе се групираат па макар биле и Прибилци. Не треба да де пуштаат тие од карантин надвор тоа е најважно да немаат контакт со др луѓе.

Иначе се им е доставено во соба не излегуваст надвор, вратата е заклучена и обезбедувана.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.257
Поени од реакции
78.895
Имате у Битола нешто што се вика Плодност?
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.097
Поени од реакции
16.293
Имате у Битола нешто што се вика Плодност?
Болница е приватна. Една од поуспешните и тоа подалеку од Битола. Христијан е син на газдата и доктор во истата. Постирав поназад.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
... и јас мислам дека има врска, ти ете не си ни битолчанка ниту си во МКД, исто и другиов што е во Германија, а вие сакате да се наметнете со ваше мислење врз членови кои се битолчани и се загрижени за себе и за својот град!
... ете јас би прашала, дали тие сите што се во карантин во хотелот Епинал воопшто се битолчани? а самите битолчани немаат службено се уште регистриран инфициран позитивен со коронавирус, а ваму им се носи од страна ? зарем нема простор за револт? во ред наши граѓани се и тие, ама од каде се овие што се карантин немаат таму хотел да се сместат во својот град?
ајде вака, да спомнам протестите за дислоцирање на Центарот за зависности во општина Кисела вода, Гази Баба зопшто тие протести? зарем тие не се наши сограѓани, деца, зарем тие се радиоактивни? ние секогаш даваме мислење за наму некој, ама ако дојде во наш двор веднаш тогаш оправдано е да се реагира!
и да не велам дека нема битолчани што се сложува со вакво некотролирање враќање од ризични држави и ваков карантин во хотел Епинал, затоа што се лично засегнати, или имаат родители или истите се дојдени на таков начин!
Ај бе преку таквото више споредба карантин со Центар за зависности, дај засрами се, медицинско лице си.

Сме им наметнувале мислења на битолчани од странство, сешто. Никој ништо не наметнува само зошто се битолчани, гледаш дека и на форумов се разумни повеќето, туку ги ословуваме како себични и саможивни.
 
M

Macedon1um

Гостин
Од новите 22 случаи, девет се во Скопје, по три лица се во Струга и Куманово, по две лица во Тетово, Дебар и Прилеп и еден случај е регистриран во Битола
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.048
Поени од реакции
6.655
... и јас мислам дека има врска, ти ете не си ни битолчанка ниту си во МКД, исто и другиов што е во Германија, а вие сакате да се наметнете со ваше мислење врз членови кои се битолчани и се загрижени за себе и за својот град!
... ете јас би прашала, дали тие сите што се во карантин во хотелот Епинал воопшто се битолчани? а самите битолчани немаат службено се уште регистриран инфициран позитивен со коронавирус, а ваму им се носи од страна ? зарем нема простор за револт? во ред наши граѓани се и тие, ама од каде се овие што се карантин немаат таму хотел да се сместат во својот град?
ајде вака, да спомнам протестите за дислоцирање на Центарот за зависности во општина Кисела вода, Гази Баба зопшто тие протести? зарем тие не се наши сограѓани, деца, зарем тие се радиоактивни? ние секогаш даваме мислење за наму некој, ама ако дојде во наш двор веднаш тогаш оправдано е да се реагира!
и да не велам дека нема битолчани што се сложува со вакво некотролирање враќање од ризични држави и ваков карантин во хотел Епинал, затоа што се лично засегнати, или имаат родители или истите се дојдени на таков начин!
најчесто коментарите со негативна содржина за КАРАНТИНОТ ЦЕНТАР се членови кои изгледа допрва треба да се вратат во државата, па како треба да бидат третирани, а за тие 300-500 души треба да гори државата и дека треба да бидат пречекани како принцови-принцези, овде тие што останале се родени за да трпат те од овие аздисаните што се останати, те од тие што треба допрва да се вратат..........барем како што се однесуваат со мислењата оставени овде се носи тој заклучок

барем 80% од фамилиите што функционираат овде живеат повеќе генерации од најстаро до најмладо во една куќа/стан, каде не ќе постои можност заболениот да се изолира како што препорачуваат докторите да се лечи во самоизолација додека не поминат симптомите, ќе се наполнат болниците за брзо ако бувни овде па со Господ напред ќе биди на крајот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom