Коронавирус (COVID-19)

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.546
Поени од реакции
7.251
Пошто имам куче страшно ме нервира потсмевањето со "кучкарите" на темава.

Неможам да сфатам како има луѓе кои не разбираат дека кучето како и секое живо битие има потреба да врши физиолошки потреби и не гледам што е толку страшно да излезе некој у сабота вечер (кога ќе има полициски час од 16 до 5) буквално на 3 минути да го измоча кучето. Триста пати повеќе имаш шанса да фатиш корона кога ќе одиш по цигари или леб у продавница во "нормално време".
А да го научиш кучето да оди до продавница? Ем ќе моча ем ќе пазари

Гледаш овој како го научил

 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.564
Поени од реакции
13.894
Пошто имам куче страшно ме нервира потсмевањето со "кучкарите" на темава.

Неможам да сфатам како има луѓе кои не разбираат дека кучето како и секое живо битие има потреба да врши физиолошки потреби и не гледам што е толку страшно да излезе некој у сабота вечер (кога ќе има полициски час од 16 до 5) буквално на 3 минути да го измоча кучето. Милион пати повеќе имаш шанса да фатиш корона кога ќе одиш по цигари или леб у продавница во "нормално време".
Мене страшно ме нервира лајна од кучиња или моч по улици. Во странство им ги собираат лајната со најлонче, јас таков закон би донесол овде сместа.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Пошто имам куче страшно ме нервира потсмевањето со "кучкарите" на темава.

Неможам да сфатам како има луѓе кои не разбираат дека кучето како и секое живо битие има потреба да врши физиолошки потреби и не гледам што е толку страшно да излезе некој у сабота вечер (кога ќе има полициски час од 16 до 5) буквално на 3 минути да го измоча кучето. Милион пати повеќе имаш шанса да фатиш корона кога ќе одиш по цигари или леб у продавница во "нормално време".
Bukvalno nikoj nema da ti reche nishto na 3 minuti ako go iznesish kucheto ored zgrada/kukja da se pokakat. Ja preteravtw so kuchinjava. Katastrofa. Pa i jas imam kuche pa me zabole stojko koga e policiski cas ili ne, 5 minuti ke go iznesam da mocha i kaka, i ke si se vratam doma. Ne razbiram shto e strashno.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Исто како што: "Some died before you, some long after you" може погрешно да се разбере како "They were dead the whole time" :coffee:
На островот немаше ни овој, ни тој, туку сите беа мртви цело време.

И јас не сум универзитетски професор :(, па да изучам цели генерации со погрешно разбирање на работите.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.410
Поени од реакции
42.664
Мене страшно ме нервира лајна од кучиња или моч по улици. Во странство им ги собираат лајната со најлонче, јас таков закон би донесол овде сместа.
И мене ме нервираат лајна по улици, јас си носам најлон со мене секогаш, ама тоа е друга тема.

Ме нервираат и шлајмови, и хартија, и лименки, и шишиња, и сончоглед на земја изгрицкан на јавни површини, итн. :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Пошто имам куче страшно ме нервира потсмевањето со "кучкарите" на темава.

Неможам да сфатам како има луѓе кои не разбираат дека кучето како и секое живо битие има потреба да врши физиолошки потреби и не гледам што е толку страшно да излезе некој у сабота вечер (кога ќе има полициски час од 16 до 5) буквално на 3 минути да го измоча кучето. Милион пати повеќе имаш шанса да фатиш корона кога ќе одиш по цигари или леб у продавница во "нормално време".
Види за мене нема ништо страшно ни у тоа ни некој сам да излезе да шета држејки растојание од други луѓе. Ама коа си дал право на некој да ти одредува коа смееш да искачаш кога не, не очекувај дека ќе го заболе за кучињата.Ќе прави како он мисли, иако твоево не праи никаква штета.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.443
Пошто имам куче страшно ме нервира потсмевањето со "кучкарите" на темава.

Неможам да сфатам како има луѓе кои не разбираат дека кучето како и секое живо битие има потреба да врши физиолошки потреби и не гледам што е толку страшно да излезе некој у сабота вечер (кога ќе има полициски час од 16 до 5) буквално на 3 минути да го измоча кучето. Милион пати повеќе имаш шанса да фатиш корона кога ќе одиш по цигари или леб у продавница во "нормално време".
И мене не ми е јасно како голем број на "кучкари" сакаат повеќе кучиња отколку деца па што да се праи... (не мислам на тебе конкретно) И стварно не знам кој ти забрани пред зграда да го изнесеш да моча. :toe: А ако сакаш прошетки и екскурзии да правиш тогаш си крајно себична и општествено неодговорна личност.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Mе интересира тие што се асимптоматични, организмот одма им го отфрла вирусот или во што е финтата, не им убива клетки?
Дали полесно поминуваат тие побрзо што добиваат симптоми или тие со подолг период на инкубација?
Дали подобар имунитет реагира побрзо па покажува побрзо симптоми, или подобар имунитет се бори подолг период со вирусов па покажува симптоми после 15-20 дена?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.321
Поени од реакции
57.792
И јас не сум универзитетски професор :(
Е не си. Само сакам да ти доловам како елементарни работи можат да останат неразбрани.

Инаку да, намерно или ненамерно лошо се изрази на 2-3 места.


(не мислам на тебе конкретно)
*мисли на него конкретно.
 

JUVE_Ultras

Ragazzo della piazza
Член од
22 септември 2010
Мислења
2.451
Поени од реакции
3.968
Како тоа 'Овој вирус' може да биде погрешно разбрано?
Овој вирус е овој од 2019.

Иначе универзитетски професор треба да објасни дека Корона вирусите со окриени во 1965 година и ОВОЈ не е ист со ТОЈ со кој што се заразувале студентите.

Плус да беше како што треба целиот муабет па да објаснеше дека ние имаме веќе две верзии од корна вирусот што си ги врткаме и ова ќе биде само уште една.

И ти виакш го разбра без да бараш информации плус од интернет ?
Значи овие вируси не изненадуваат два пати во 2002/2003 и еве сега, и овие вируси се разликуваат од основниот корона вирус и овај го нарекуваат КОВ2 или Ковид19 заради тоа што овој вирус ПРВ ПАТ Е ПРОНАЈДЕН 2019.
Тука кажува дека се разликуваат од основниот корона вирус за кој претходно зборувал,ако го ислуша внимателно. Што значи дека претходно зборел општо за корона вирусот и неговата историја.Тука го разбрав јас на што мислел до сеа без да барам на нет. На нет само побарав сеа кога те цитирав,за да го проверам тврдењто твое дека тропал глупости како што кажа во претходниот пост. Се согласувам дека можеби уште во старт на излагањето требаше да каже дека збори општо за корона вирусот и да каже за за нивната поделба, за да нема конфузија.Али не можеш да кажеш дека тропал глупости(инфектолог на кој ова му е работа) за нешто,а притоа да не побараш на нет,ако нешто не ти било јасно од ова што го кажал.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.410
Поени од реакции
42.664
Ве разбирам сите јас и јас сум против да се шета некој за да си прави екскурзии само. Муабетот ми е како ќе докажам јас дека сум надвор само три минути, ама ај да не ја тупиме. Поздрав.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
882
Поени од реакции
1.404
свирка венката, сите околу изградија мобилни болници, вој бате мува не го лази. вучич вика има дома да седите бре јасно ли ви е, се разболувате? веднаш у карантин у салата.
венката сирома со парацетамолче вика и дома седи :D тешко ке биде другари
Автоматски споено мислење:

додека објаснувате тука дали е опасен или не, и сметате проценти ко њутн и питагора да ви се братучеди од два браќа зетовци, во италија 683 умрени и 5210 новозаболени
 

Kajgana Shop

На врв Bottom