Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Треба да доставувам дополнителни документи (одново изводи), но во меѓувреме ги затворија границите а и амбасадата во Скопје некој пиша дека не работи со странки. Има ли начин документиве да ги преведам, легализирам и пратам за Софија без да чекам отварање на границите бидејќи тоа никој не знае кога ќе биде, а ми е страв до тогаш да не биде касно...
 
Член од
11 март 2019
Мислења
49
Поени од реакции
76
do koja pepiska se stignati od 2016 so izdavanje na ukazi ?
 
Член од
27 август 2019
Мислења
34
Поени од реакции
34
Денес се јавив во Битола во амбасада, удостоверението ми е стасано, НО може да се земе после 14ти април
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
78
Поени од реакции
131
Дечки ај ве молам мислење :)
Имам закажано термин за подигање указ во Софија на 09.04 ама согласно последните измени до 13.04 нема да издаваат во правосудие. За нов термин да закажам треба да ја пропуштам првата и наредно кој знае за кога ќе закажам (август/септември).
Прашањето ми е 1. дали да го земам од амбасада и да ги чекам тие 3-4 месеци за ЕГН и адреса од таму (не знам дали ова функционира без застој моментално) или 2. да си чекам од Софија?
Имајте во предвид дека ми се брза.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Дечки ај ве молам мислење :)
Имам закажано термин за подигање указ во Софија на 09.04 ама согласно последните измени до 13.04 нема да издаваат во правосудие. За нов термин да закажам треба да ја пропуштам првата и наредно кој знае за кога ќе закажам (август/септември).
Прашањето ми е 1. дали да го земам од амбасада и да ги чекам тие 3-4 месеци за ЕГН и адреса од таму (не знам дали ова функционира без застој моментално) или 2. да си чекам од Софија?
Имајте во предвид дека ми се брза.
По мене,нареден термин за закажување во Софија би имала август септември,а можеби и покасно,зошто во периодов ќе има многу укази.....
Така да побрзо преку амбасада ќе извадиш......
 
Член од
15 јануари 2019
Мислења
194
Поени од реакции
226
По мене,нареден термин за закажување во Софија би имала август септември,а можеби и покасно,зошто во периодов ќе има многу укази.....
Така да побрзо преку амбасада ќе извадиш......
@palekrstic samo neka potpisuva,posle termin ke cekame i 5meseca ne problem, a vaka cekanjeto ubiva neznaes ke ti potpise ili otkaz samo nervozi sekoj den..moe mislenje, koj kak...aj kako so vikas beki i denes usrekat mn ljuge
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
34
Поени од реакции
119
Zdravo, ubav den na site i pokraj borbava so virus i dokumenti, sakam da prasham do kaj se so zadolzitelna neli trebashe da si tera taa rabota?
Fala vi odnapred
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
@barselona123 има промени од задолжителна во финална ,значи сепак се работи.
Во моментов ,малку се ,не се многу,има промени до преписка 20863/2018,ќе видиме до после кога ќе се прикажат сите податоци......
 
Член од
17 јуни 2019
Мислења
29
Поени од реакции
97
Drugari slušajte. Prvo i osnovno vanredni stanje je svuda u evropi, proglašeno je na 90 dana. Tako da svako ko je mislio išta da radi, bilo bi bolje da razmisli.
Što se ukaza tiče, prvo pošaljite email bgco@justice.government.bg ili zovite na broj +359 2 923 7353. Kad vam odgovore, pratite šta vam oni kažu.
Morate da znate, da ambasade ne rade. Ne radi ništa gde je kontakt sa ljudima. Svako ko ima termin, mart, april, pa i maj... Mislim da će teško u Sofiju po dokument. Sve dok traje vanredno stanje, a trajaće po ustavu 90 dana.
Čak i da nekako dođemo do ukaza, teško će se do dokumenta. Jer se ne radi, vanredno stanje!
Svako ko ima termin, nek sačeka taj datum i zakaže novi za jul ili kasnije.
Mislim da je najbolje da budemo strpljivi, Državljanstvo smo dobili. Pa polako. Srećno
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom