Коронавирус (COVID-19)

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626

Don Huan

Alter Ego
Член од
12 јануари 2020
Мислења
256
Поени од реакции
333
Не биди прост бе, постот ми беше сарказам.
Инаку да од психа можи да ти се крени температура
Tokmu taka. Kako mene nekogas vo isklucitelni stresni momenti i nervozi se osekjam kako nuklaeren reaktor da sum. Ama lordot Berik ocigledno ne veruva ni nisto sto ne e iskusil na svoja kozza.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Пред малку гледав словенечки вести, Германија им донира 1.5 милиони маски, а Белгија 300.000. Речиси за цела држава. Кај нас ги нема за лек, ни тие, ни ракавиците, а супер се за заштита во маркет пример. Треба да се ангажираат околу оваа работа малку. Гледам прилепчаните имаат иницијатива, ама колкав им е капацитетот е прашање.
Премногу добро за да биде вистина. :D
Кажа Курц дека после вирусов во унијата ништо нема да биде исто. Никој на никого не помогнал освен Кинезите.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.475
Поени од реакции
16.087

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Од утре Шведска ги затвара границите за влез, освен за своите државјани.
И останува единствена држава во Европа што не сака да ги затвори основните школи и градинките. Едноставно, тоа ќе значело многу поголем проблем за вработени во секторите кои сега се неопходни, ако родителите останат дома со малите деца.
И единствената држава во Европа што нема затворено угостителска дејност. Секако луѓето биле свесни и воопшто не се собирале да ги користат услугите за да седат во објектите и да се дружат. :)

Балансот е 1300 заболени, 10 мртви ( само еден е 70 години, сите се над 80 ), 12 критични и 15 комплетно излекувани.
Бројката не е веродостојна затоа што од 11.03 тестови се прават само на критични пациенти и пациенти во ризични групи, сите други се со совети за домашно лекување.

Од денес е пуштен фри тест за да се тестираат сите сами и со понатамошни инструкции што треба да направат за да не се оптоваруваат броевите за они кои се критични и им треба итна помош.

Чисто апдејт, да знаете како се движат работите во држава што е многу различна од нашата.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.127
Поени од реакции
16.617
Од утре Шведска ги затвара границите за влез, освен за своите државјани.
И останува единствена држава во Европа што не сака да ги затвори основните школи и градинките. Едноставно, тоа ќе значело многу поголем проблем за вработени во секторите кои сега се неопходни, ако родителите останат дома со малите деца.
И единствената држава во Европа што нема затворено угостителска дејност. Секако луѓето биле свесни и воопшто не се собирале да ги користат услугите за да седат во објектите и да се дружат. :)

Балансот е 1300 заболени, 10 мртви ( само еден е 70 години, сите се над 80 ), 21 критични и 17 комплетно излекувани.
Бројката не е веродостојна затоа што од 11.03 тестови се прават само на критични пациенти и пациенти во ризични групи, сите други се со совети за домашно лекување.

Од денес е пуштен фри тест за да се тестираат сите сами и со понатамошни инструкции што треба да направат за да не се оптоваруваат броевите за они кои се критични и им треба итна помош.

Чисто апдејт, да знаете како се движат работите во држава што е многу различна од нашата.
И на крај подобро ќе се справат,да ме слушаш.
Во Шведска нема потреба од вондредна состојба и полициски час
таму свеста на народот е голема, се знае и закон и ред.
Тука пена устата им фати на министрите од зборање и џабе со инка не можиш да му туриш на некој.
Во Шведска во угостителските објекти и онака нема беренки масовни, кај нас на широк сокак до пред да затворат кафичите игла немаше кај да се фрли, масите еден на еден споени,абе приклаваја маси дури.
Ти му викаш не патувајте тие 1300 души ја напуштиле земјата синоќа.
Затоа кажаа ќе се превземаат мерки во секоја земја различно, кај нас мора вака оти неразбран народ живее тука, да не речам прост.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
дали според статистиката можиме да очекуваме некој од заразените до крајот на неделава да оздрави?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.859
Поени од реакции
7.548
Шуто Оризари денес, сликите градоначалникот ги објавил.





@cholismo Не ми требаше овој пост, знам - ги оцрнувам муслиманите, но во моја одбрана морам да кажам дека сликите ги објави во јавност муслиман, не сум јас. Јас само ги пренесов тука. Те молам не се возбудувај. Еве за твој атер, да кажеме дека сите овие се христијани. може? :smirce:
Автоматски споено мислење:


Веќе кажано, отприлика - ништо конкретно за рајата, сега за сега, туку поголеми овластувања за владата.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
За тие што уште гледаат себично, простачки и дивјачки....

Сликава ја имаше споделено еден мој пријател од Хрватска. Може и да е злоупотреба на слика, може и да е вистинита. Битна е поентата. Има многу луѓе кои имаат комплицирани состојби, кои секојдневно се борат за живот. Не значи дека ако немате таков во фамилија, дека и другите немаат. Сите познаваме барем некој кој води борба со некаков канцер или има некаков друг здравствен проблем. За таквите вирусов би бил фатален.

90526895_1646284512185599_1027593508506042368_n.png
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
edno nesto jas da pisam okolu tekstilcite t.e po mene najlosata kategorija sega i seuste sme na rabota
denes na rabota nautro za prv pat ni merat temperatura so tie aparatcinjta i na edna liderka i kazuvaat deka ima temperatura dali imala kontakt ili patuvala nekade ....
ja pustija posto e liderka i vodi grupa od 50 luge se proseta pola saat do uste nekoi i si otide.....
imase kazano na nekoi deka mazot i dosol pred nekoj den najverojatno od germanija ili italija, taa doaga na rabota, a baska za 8mi mart bila vo turcija i taman sega e vremeto za simptomi
stanuva zbor za stip i fabrika so 1000 luge vo smena pa uste sme i na rabota sto neznam i ne sakam da mislam sto se ke se sluci a i neveruvam ni da ja testiraat .....
banana drzava


Sent from my A5_Pro using Tapatalk
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.127
Поени од реакции
16.617
Muere un guardia civil de 37 años muere por coronavius sin patologías previas
El hombre fue ingresado en el hospital
За тие најоптимистичните, човекот немал претходни заболувања, па сега размислете вие дали треба дома да седите или мајтап да си прајте.
 
B

Beginner

Гостин
Па добро од 38 и не е толку лошо само 7. Замислете па 20 да беа вака добро е озбилно и уште 22 тестови се правело за кои утре ќе не информира. А за овие 7 3ца биле од Дебар и 4 од Скопје. Е сега мислам дека нема информации дали до сега на некои од овие заразените што се од Скопје се од директорката.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom