Коронавирус (COVID-19)

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Vonredna sostojba hahahahaha, demek treta svetska vojna dovagja...toa i go zaslozuvame nie, od nosot podaleku ne gleda, se pravi ekspert na sekoja mozna tema, so diploma zavrseno visoka ulicarska.....

I nikoj od doma da ne izleguva, kje se razbolat od virusov...armagedon...
ulicarskata druze ti e predmet broj trinaes koj te sliva dali ti ke zarabotis ili ne vo prasanje se covecki zivoti jas toa sum go prosol ti zaucuvas ,osekas jas sum otrnat koga na nekoj ke mu stemne na nekoj ke mu osimne ako se zatvori jsp ke profitiraat taxistite ,ako na kaficite se zatvorat ke profitiraat domasnite proizveduvaci na alkohol i iljada primeri da ti redam ama ekonomijata nema da padne ako ti sedis vo izolacija nekoj ke dezurci,dezenficira taka da nemoj so mene patilo em starilo
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.094
Поени од реакции
16.467
Ете уште една вест која се шири паниката кај луѓето непотребно, дечкото беше болен од леукемија и уште еден куп други болести ама не од корона умре, затоа не се читаат само наслови.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
b.t.w ako sega ne se proglasi vonredna ili krizna sostojba so cove -19 nie vo komsilukot so procent na zarazeni ke ispadneme naj xxxxxxxxx toa go stori kosovo,srbija za grcija i albanija ne sum siguren toa go storia zemji clenki na eu nie umuni bravos neka se setat mladite po parkovi i neka rabotodavacite navidum prezemaat merki pozzzzzzz
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
‪Update Italy #COVID19

‪Total cases: 27.981‬
‪ Infected: 23.073 (+2.470 vs yesterday).Data from one region and one province are missing. ‬
⚫ Dead: 2.159 (+349) ‬
‪ Recovered: 2.749 (+414)‬

‪Basically the same trend as yesterday.‬

Бројкиве и со воведен карантин во цела Италија само покажуваат колкава штета е направена со тоа што не го сфатија озбилно вирисов и не интервенираа на време
Официјалните лица уште на пресот пред неколку дена кога ги прогласија последните драстични мерки рекоа дека " резултатите ќе ги видиме после 2 недели" . Нели вирусот има период на инкубација така да деновиве скоро сите нови случаеви се инфицирани пред да се прогласи карантин во цела држава.. но ете многу држави се поучени од грешката на Италија па реагираат навремено ... и швабите гледам се опаметија .. останаа Енглезите.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Некако шубе ми беше да се отварам претходно, ама еве сега се осеќам океј да споделам.
веќе 12ти ден сме во карантин/самоизолација со девојка ми, thank you very much Цаца да ти свршат црнци на фаца.
Девојка ми (специјализант по друга медицинска гранка) предминатиот четврток беше да земе потпис од неа. Покрај тие од симпозиумот, колку други биле во контакт со неа дали професионално или лично не сакам ни да помислам.

Среќа океј сме, мериме температура неколку пати во ден, и мислам дека најкритичното помина. Фала богу немав контакт со моите, и фала богу девојка ми не и влегла у канцеларија, туку контактот бил неколку секунди у ходник при што девојка ми земала лист со потпис од неа.

Две нешта:

1. Откако се дозна дека "да и се иске*ам на фаца" ЦАЦА е заразена, одма ѕвоневме у ИЈЗ и МЗ, 6 саати додека добивме одговор, што само по себе е катастрофално. Цел ден беше зафатено или не креваа. Ова беше минатиот вторник. Не знам сега каква е ситуацијата, но не верувам дека е драстично подобрена.

2. Никаква контрола не се врши од ниедна институција за самоизолацијата, нити пак полиција нит МЗ никој. Тоа може да претставува голем проблем во моментов. Многу луѓе се во самоизолација, но истата (убеден сум) скоро и да не се спроведува како што треба и истовремено се стапува во контакт со луѓе при изолацијата, свесно или несвесно.

Бидејќи голем дел од луѓето се несовесни и верувам дека половично ќе ги испочитуваат тие 14 дена, може да настане голем проблем. Верувам дека многумина може да/ќе ја закомплицираат ситуацијата така што на 8от ден ќе добијат кураж и ќе мислат дека не им е ништо и ќе си лабават по комшии и со друштво, а симптоматологијата е доста специфична и не може да се најде НЗС.
 
Член од
24 јули 2018
Мислења
57
Поени од реакции
235
Vonredna sostojba hahahahaha, demek treta svetska vojna dovagja...toa i go zaslozuvame nie, od nosot podaleku ne gleda, se pravi ekspert na sekoja mozna tema, so diploma zavrseno visoka ulicarska.....

I nikoj od doma da ne izleguva, kje se razbolat od virusov...armagedon...
Истиве муабети што ги збориш ти, ми ги правеше сабајле еден колега што ставаше маски на фаца од други луѓе предходно користени. Кога го прашав дали знае што е тоа Контаминација и Деконтаминација ми рече дека првпат ги слуша тие зборови. Така да претпоставувам дека и ти си толку глуп.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
мене друго ме збуни сега.
Денеска на пресот (слободно поправете ме ско сум разбрал погрешно). Кога една новинарка спомна дали полицијата ги проверува лицата под карантин, Филипче одговори дека и тоа е во план, полицијата да почни да проверува.
Сакаше да кажи дека полицијата досега не проверуваше?
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
PANDEMIJA voena vonredna krizna sto e krivo moeto dete ako majkamu,bratmu ili sestramu ja donesat brat mu koj dnevno patuva 15 km raboti megu 500 vraboeni i doaga doma so alista i dodiri a se za parce leb a.b.x.o literatura zemi i citaj VONREDNA SOSTOJBA NA CELA TERITORIJA
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
мене друго ме збуни сега.
Денеска на пресот (слободно поправете ме ско сум разбрал погрешно). Кога една новинарка спомна дали полицијата ги проверува лицата под карантин, Филипче одговори дека и тоа е во план, полицијата да почни да проверува.
Сакаше да кажи дека полицијата досега не проверуваше?
ноуп. Ние сме пријавени. ни К од контрола.
Може ги категоризираат по ризичност (претпоставувам). Бидејќи за скроз ризични се сметаат оние што 10 минути се во иста просторија со заразен. Ова е моја претпоставка.

и да, од МЗ рекоа дека ќе стигне решение за самоизолација (као документ) до Петок на адреса.

Еве вторник сме, ни трага ни глас од документот, бев сабајле да проверам во сандаче на приземје, ноуп.
 
Член од
26 декември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
279
ноуп. Ние сме пријавени. ни К од контрола.
Може ги категоризираат по ризичност (претпоставувам). Бидејќи за скроз ризични се сметаат оние што 10 минути се во иста просторија со заразен. Ова е моја претпоставка.

и да, од МЗ рекоа дека ќе стигне решение за самоизолација (као документ) до Петок на адреса.

Еве вторник сме, ни трага ни глас од документот, бев сабајле да проверам во сандаче на приземје, ноуп.
Искрено браво што почитувате мерки така и треба да биде - можат ресурсите на полицијата да бидат искористени за други активности.Ако секој искрено почитува нема ни потреба од полиција да проверува.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.094
Поени од реакции
16.467
мене друго ме збуни сега.
Денеска на пресот (слободно поправете ме ско сум разбрал погрешно). Кога една новинарка спомна дали полицијата ги проверува лицата под карантин, Филипче одговори дека и тоа е во план, полицијата да почни да проверува.
Сакаше да кажи дека полицијата досега не проверуваше?
Па кажаа тука дека немале толкава контрола,абе најдобро полиција да му седи пред врата,друго чаре нема.
Друго, јас сум да се користи некој хотел пример како карантин и сите кои се враќаат од надвор да седат таму во изолација, можеби звучи глупо ама мислам дека ќе функционира.
Вака со самата изолација дома ги загрозуваат и домашните.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
1.496
Околу купувањето...кажав претходно дека работам во маркет и вклучен сум во планирање,организација и одлуки за нашата фирма. Денес имавме 'кризен' состанок, се донесоа повеќе одлуки од кои би издвоил намалување на раб.време, препораки за купувачите, препораки за вработените, се стави акцент на дезинфекција/хигиена односно зачестување и зголемување на обем на истото. НО, она што боцка е што веќе почнавме да се соочуваме со проблем при набавки. Не со плаќања, не затоа што сме до толку мала фирма (сепак имаме 5 маркети) туку едноставно добавувачите немаат количини. Најосетливо се знае, брашно и тестенини. Не сакам да бидам песимист но што понатака?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.094
Поени од реакции
16.467
Искрено браво што почитувате мерки така и треба да биде - можат ресурсите на полицијата да бидат искористени за други активности.Ако секој искрено почитува нема ни потреба од полиција да проверува.
Как
Официјалните лица уште на пресот пред неколку дена кога ги прогласија последните драстични мерки рекоа дека " резултатите ќе ги видиме после 2 недели" . Нели вирусот има период на инкубација така да деновиве скоро сите нови случаеви се инфицирани пред да се прогласи карантин во цела држава.. но ете многу држави се поучени од грешката на Италија па реагираат навремено ... и швабите гледам се опаметија .. останаа Енглезите.
Како изгледа карантинот во Италија ? Дозволено е да излегувате по храна или ви ја носат дома, и освен аптеките и маркетите дали други институции работат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom