Коронавирус (COVID-19)

Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
не знам зашто баш сега би се враќале ако постојано живеат и работат таму. Зарем во Македонија ќе се спасат? Каде цело време збориме дека со здравството е на многу ниско ниво, а и економијата не ни е јака страна. Освен кај држава ни е за нигде, и нас да не дозаразат.
Повеќето се враќаат не за да се спасат, туку да не умрат во туѓина ...
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.724
Поени од реакции
9.759
Една ретроспектива за да добиеме претстава за експоненцијален раст - пред 3 недели во Италија имаше официјално 3 заразени, денес во Италија има официјално 21.157 заразени и 1.441 мртви.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Повеќето се враќаат не за да се спасат, туку да не умрат во туѓина ...
кај ќе умре човек више мање е исто, умрел. Работата е да не, а за да го спречи тоа, да се спаси и себеси и другите па и овде ако има блиски и роднини, баш напротив, не треба да мрда многу многу. Нема потреба од театралност, не сме 1903та.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.897
Поени од реакции
16.207
Те сфатив во која насока размислуваш. Но, на луѓето им е многу тешко да останат рационални кога се плашат и се соочуваат со нешто непознато. И вакви муабети си шират меѓу себе и прават непромислени одлуки.

Кога сме кај муабетот да кажам како јас размислував претходниве 4 дена, “заглавена” овде.
Ок ќе решам да си дојдам, имам можност за тоа без проблем.
Тргнуваш од дома, до аеродром, во авион, аеродром во Скопје ... шансите да закачиш нешто се многу поголеми отколку да останеш во самоизолација 2-3 недели додека помине пикот.

Ќе стигнам во Скопје, кој ќе не земе? Некој што го сакам многу, така? За да го заштитам него, одлучувам да викнам такси. Зошто невин човек да ставам под ризик? Што ако веќе сум во период на инкубација и сум го фатила? Со кого да си играм руски рулет?
Стигнувам дома, после толку месеци - дома. Мора да останам во самоизолација 14 дена. Моите не ме виделе многу долго, не сакам да ги потресувам, па се јавувам на другарка да ми купи храна и да ја остави пред врата. Грутка кај сите, психолошки крах.
После 4 дена поминати на тараса, а сите твои околу тебе, се јавува прв симптом и ми текнува на македонското здравство и на моментот исполнет капацитет на инфективна.

Се гушиш со анксиозноста и остануваш рационален, заглавен овде.

Накратко, мислите на една гастрабајтерка, далеку од дома. :) Во искулирана држава за подобар живот. :)
Те сваќам потполно :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Кој прашуваше за банки и други финансиски институции, соопштение од НБРМ, да не се шират дезинформации од ФБ и разни портали


 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.494
Поени од реакции
80.558
Ова што го прави Британија за мене е крајно нечовечки и себично. Испаѓа работава ќе пуштиме да испоумре постарото и хронично болното население и ќе чекаме имунитет да добие народот. Ова за мене е врв на дебилизмот и крајно нечовечки према цел свет.
Британците беа и останаа најгадна инцестоидна нација во светот.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Еден пост погоре ќе си ја најдеш причината за казнените.
Среди си ги приоритетите. На ситуација во која факт е од каде излезе епидемијата, и факт е дека потекнува од нација која е апсолутно позната како нација со најниско ниво на свест и култура за хигиена во светот нема да изиграваме космополити. Во секој случај, вирусот е веќе тука и нема поента да млатиме празна слама.
Повторувам, секој пост што оди во оваа насока ќе биде санкциониран и избришан.
Непристрасност и објективност, разгледување на сите можни песпективи во ситуацијава се основи на некоја новинарска и уредувачка етика, особено за вакви портали како вашиов, кои носат огромна одговорност при пренесување и обликување на мислењата за време на вакви непогоди.

We’re still not sure where the Wuhan coronavirus really came from
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Тешко на вработените во маркетите што се расправаат со секакви дебили на каса. Прочитав дека КАМ ограничиле влегување по група и количини по купувач, по 3 работи од еден производ. (y)

Што ќе им се 10 шишиња зејтин, пакети млеко, 5 вреќички брашно мислиш ќе го сркаат со лажица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom