Конфликтот во Сирија

Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Значи се оди по планот.
Единствено малку ме загрижуваше дали ооn ќе прогласи победа на Ердоган.Чим тој виде дека Егдоган добро испреговарал со Путин тоа значи дека и турското гласачко тело ќе го види истото.Се на се еден метак два зајака.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.808
Поени од реакции
1.076
Значи се оди по планот.
Единствено малку ме загрижуваше дали ооn ќе прогласи победа на Ердоган.Чим тој виде дека Егдоган добро испреговарал со Путин тоа значи дека и турското гласачко тело ќе го види истото.Се на се еден метак два зајака.
Ако е така зошто Путин е критикуван од руската јавност ? За договорот де !!!!!?
Иначе факт е дека Ердоган го доби тоа што го бараше... Можеби не све, али повеќето го доби.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Ако е така зошто Путин е критикуван од руската јавност ? За договорот де !!!!!?
Иначе факт е дека Ердоган го доби тоа што го бараше... Можеби не све, али повеќето го доби.
Одлично.
Добро е што така мислиш.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.808
Поени од реакции
1.076
Одлично.
Добро е што така мислиш.
Друже ова не е Реал- Барса утакмица за да пишам со навивање. Тоа што го гледам тоа го пишувам. Од фактите не се бега. Без разлика дали ние тоа го сакаме или не.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.935
Поени од реакции
3.625
Мислам дека Турција е следната на списокот да и однесат демократија, ке биде големо срање. Само они од целиот муслим свет сеуште ја немаат примено дозата демократија која им следува.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Тешко на рускиот и турскиот народ со вакви лицемерни претседатели....
20200306_093048.jpg
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.808
Поени од реакции
1.076
Мислам дека Турција е следната на списокот да и однесат демократија, ке биде големо срање. Само они од целиот муслим свет сеуште ја немаат примено дозата демократија која им следува.
Тоа малку тешко.. Најмоќна држава е во Блискиот Исток и со дебела историја. Плус стара и традиционална членка на НАТО.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.935
Поени од реакции
3.625
Тоа малку тешко.. Најмоќна држава е во Блискиот Исток и со дебела историја. Плус стара и традиционална членка на НАТО.
И Сирија беше моќна и со уште подебела историја ама и ебаа матер исто како и на Ирак, Авганистан, Египет, Либија, Јордан..... Иста е шемата секаде, ако се работи за мала и слаба државичка демократијата се испорачува директно од небо и од море а ако е некоја помоќна држава тогаш демократијата и се испорачува од внатре, наоружај го секое диво племе со демократија и ке почне културниот натпревар меѓу нив.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.324
¹p

Целта на Путин беше Турција целосно да се повлече од Сирија. Но според договорот Турски војници сепак остануваат во Сирија. Јас бар како што гледам турските услови горе долу се прифатени во Сирија. Работата беше Путин да го натера Ердоган целосно да се повлече од Сирија, како што велеше и самиот. Ево сега читам баш аналитичарите во Русија го критикуваат Путин за договорот со Турција.
Чекај па ти, сакаш турска серија што ќе заврши во 5-та епизода, кај го има тоа, не иде тоа преку ноќ. Други услови беа во Астана и Сочи, други сега. Договорија тампон зона околу територија што Ал Каеда+Турција ја држат. И тоа околу М4 автопатот, што значи М5 бркото го даде курбан. Отстапките на Асад се 0, чак што више најверојатно ќе ја добие и територијата до тие 6 километтри што не ја контролираше гратис. Има тука гасоводи, С-300, С400 и други инвестиции, не се растура брак за една караница. На куче мора некоја коска да му фрлиш. Преранлив султан не знам дали баш им одговара на Русија моментално. Етапно, малку по малку ќе се исчисти од таму. Меѓу опцијата да се повлече нагло како пиче од една страна и да му гинат по 10-тина војнци секои 2-3 дена па да биде дочекуван на нож дома, ова е максимумот што може да го испазари за сега. После тоа ново стеснување на обрач, нов договор, мора малце трпение.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.935
Поени од реакции
3.625
Има ли некоја карта за кој што контролира моментално во Сирија?
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.808
Поени од реакции
1.076
И Сирија беше моќна и со уште подебела историја ама и ебаа матер исто како и на Ирак, Авганистан, Египет, Либија, Јордан..... Иста е шемата секаде, ако се работи за мала и слаба државичка демократијата се испорачува директно од небо и од море а ако е некоја помоќна држава тогаш демократијата и се испорачува од внатре, наоружај го секое диво племе со демократија и ке почне културниот натпревар меѓу нив.
Да ама овие не се арапи. Плус се во НАТО. Само Израел е конкурентот на Турција во Блискиот Исток и никој друг.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
¹p

Целта на Путин беше Турција целосно да се повлече од Сирија. Но според договорот Турски војници сепак остануваат во Сирија. Јас бар како што гледам турските услови горе долу се прифатени во Сирија. Работата беше Путин да го натера Ердоган целосно да се повлече од Сирија, како што велеше и самиот. Ево сега читам баш аналитичарите во Русија го критикуваат Путин за договорот со Турција.
Пеницилин не се дава само еднократно, следуваат повеќе дози ;)
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.935
Поени од реакции
3.625
Да ама овие не се арапи. Плус се во НАТО. Само Израел е конкурентот на Турција во Блискиот Исток и никој друг.
Ако не те мрзи дај малку подобјасни ми, не ме е јасно што бара Турција во Сирија? Со што ја правда својата интервенција во Сирија?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ако не те мрзи дај малку подобјасни ми, не ме е јасно што бара Турција во Сирија? Со што ја правда својата интервенција во Сирија?
Почна под изговор дека ќе ја чува турската граница поради ескалација и си навлезе подлабоко и подлабоко во сириска територија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom