Најекономично греење (затоплување)

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
TE PRASUVAAT DALI TI SE CISTI FILTRITE TI OD NET TEKSTOVI PASTIRAS!
Ona sto mozes sam e da izvadis klimata od shtek da otvoris kapakot da izvadis filtrite da gi isperes pod tush ubavo so topla voda da gi istreses i da gi vratis nazad, da ustekas kabelot pak i da probas. Ako seuste javuva greska vikaj Gree serviseri...
да да обавезно го чистам на месец, месец и пол максимум. Ете сеа пак ги изчистив, ги измив, исушив и вратив. Не гледам мраз надвор.
Како и да е викнав сервисер, во наредниве деној ке дојди да провери, уште си е под гаранција.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
да да обавезно го чистам на месец, месец и пол максимум. Ете сеа пак ги изчистив, ги измив, исушив и вратив. Не гледам мраз надвор.
Како и да е викнав сервисер, во наредниве деној ке дојди да провери, уште си е под гаранција.
Epa top ke si sredat pod garancija si e klimata. Btw kolku vreme ja koristis kako se pokaza zadovolen li si kako gree kako raboti generalno?
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
Epa top ke si sredat pod garancija si e klimata. Btw kolku vreme ja koristis kako se pokaza zadovolen li si kako gree kako raboti generalno?
ова е прва зима кај шо ја користам, монтирана е лани али тек летово се вселив во станов. Сеа за сеа неможам оценам дал е добро или лошо зш досеа немаше зима, немаше ниски температури освен на ден два. Да останит температурата барем 1 недела под нула па ке видиме. Досеа ок е. Во претходниот стан имав грее ломо 3.5 и од неа бев многу задоволен.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
да да обавезно го чистам на месец, месец и пол максимум. Ете сеа пак ги изчистив, ги измив, исушив и вратив. Не гледам мраз надвор.
Како и да е викнав сервисер, во наредниве деној ке дојди да провери, уште си е под гаранција.
А сервисерире им се многу брзи.:pos:
Понекогаш доаѓаат за 2-3 месеци.:tapp:
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Imav slucajna diskusija so komsija sto mi curi so peleti.. Imeno vcera sakav da sredam nesto u kolata i maliov da poigra u dvor okolu 16h ama raspali toa peletite ne pozolte ne otru (posto mu e nisko postaven odzakot na dva metra visina od zemja tacno iznad mojata ziva ograda i na metar ipol od kolata kaj sto mi stoi) ni kola srediv ni dete poigra..Sam zivee i poveke od dnevna kujna ne gree znam. Mu vikam covek imas izolacija sto me macis i mene i sebe so peletive cela zima a osobeno na ova umereno ladno vreme.. mu raskazuvam za mesecna suma od 50€ za greenje vo najladnoto preklani mu vikam poveli do kaj dedoto da te nosam da ti kaze sega sto misli za negovata falena pecka na peleti otkoga stavi inverteri.. mu vikam ima subvencii sega mozes za ic pari da zemes.. Odgovara deka negov drugar imal skup inverter i mu rekol ebate klimata koga ke ja ugasis odma se ladele zidovite i ne razgovara ponatamu!!! Kakov rezon be Ajnstajn! Nema spas od prostakluk i egoizam u narodov..
Inace da prasam ima nekoj propis za odzak na pecka od peleti ili ko i za mnogu drugi raboti kako ti prdne e propisot?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Imav slucajna diskusija so komsija sto mi curi so peleti.. Imeno vcera sakav da sredam nesto u kolata i maliov da poigra u dvor okolu 16h ama raspali toa peletite ne pozolte ne otru (posto mu e nisko postaven odzakot na dva metra visina od zemja tacno iznad mojata ziva ograda i na metar ipol od kolata kaj sto mi stoi) ni kola srediv ni dete poigra..Sam zivee i poveke od dnevna kujna ne gree znam. Mu vikam covek imas izolacija sto me macis i mene i sebe so peletive cela zima a osobeno na ova umereno ladno vreme.. mu raskazuvam za mesecna suma od 50€ za greenje vo najladnoto preklani mu vikam poveli do kaj dedoto da te nosam da ti kaze sega sto misli za negovata falena pecka na peleti otkoga stavi inverteri.. mu vikam ima subvencii sega mozes za ic pari da zemes.. Odgovara deka negov drugar imal skup inverter i mu rekol ebate klimata koga ke ja ugasis odma se ladele zidovite i ne razgovara ponatamu!!! Kakov rezon be Ajnstajn! Nema spas od prostakluk i egoizam u narodov..
Inace da prasam ima nekoj propis za odzak na pecka od peleti ili ko i za mnogu drugi raboti kako ti prdne e propisot?
Од таа неписменост се труеме.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
"Од таа неписменост се труеме."

Бисер на ИТ форумот од вчера...некој нов дечко културно си прашал да му појаснат дали клима со ph 2,96 a COP 3,17 ке го топли со 9Kw.
До 9,3832kw е дојдено со просто множење на 2,96 со 3,17 што да, точно дава 9,3832 ама математика не е таа.
Ама објаснувањево од "стучњак" дека ке грее со 3,17kw(3,17 не се Kw туку COP)....е ова е катастофа :tapp:

Matematicar.jpg
Автоматски споено мислење:

Владата го форсираше овој енергенс како еколошки. Што е плачки сега?
Пиши им дека и печки на Пелети продава твојот дилер и ги имаш у магацинчето...еколог.
 
Последно уредено од модератор:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Пиши им дека и печки на Пелети продава твојот дилер и ги имаш у магацинчето...еколог.
Слушам си бил во фрки во фирмата. Да им кажам сега на другиве членови или ќе замолкниш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom