Македонско фудбалско првенство

Кој ќе биде шампион на Македонија во сезоната 2023/24?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Ај вака малку, настрана со тој правилник и германии и судии пријатели и штотијазнам.
Кажи ми ТИ што мислиш, како човечко битие со способност за размислување, логика и расудување... дали има простор за подобрување во правилникот за вакви ситуации?
definitivno ima. za mene takva situacija e totalno neprirodna za fudbalskata igra i ne bi imal nisto protiv da se dobie crven za takva akcija. muabetot samo mi bese deka po aktuelnite pravila definitivno e zolt a ne crven.

sto pisuva vo pravilnikot za bringing the game in disrepute? definicijata gore ti e od FIFA i se primenuva sekade.

jas prekrsokot go gledam i sfakam bas kako takov. tipot trca so topka vo race mesto da zastane i signalizira kon sudijata deka ima 2 topki vo igra i potoa NAMERNO gaga vo drugata topka. znaci ovde ima NAMERA. ova ne e isto so situacija koga vtora topka uletuva vo teren od aut ovde seljakot 10 metri so topka u raka trca po igrac...

jas ne sum kriv sto ti si ogranicen i gledas na incidentot strikno kako konjite samo pravo... za toa si ima sudija i si dade kazna za vreme na utakmicata. jas sega baram DODATNA kazna za nesportsko odnesuvanje i sram i seteta naneseni kon ligata i sportot
praviloto deka se dava samo zolt za takva akcija e od FIFA, taka sto po nivna logika taja akcija ne e "bringing the game in disrepute". da go tolcea toa kako tolku los prekrsok kaznata ke bese crven pa posle ke mozea da mu zalepat na igracot i suspenzija od 50 natprevari.

Во ред доколку е погрешна одлуката на судијата, ФФМ по некоја логика може да го поништи црвениот картон? Во право сум? Затоа што во многу случаеви во други фудбалски лиги се случувало да намалат казни или да се поништат црвени картони односно суспензијата која следува од нив. Инаку фаул на последен играч и оваа ситуација е сосема различна. Можеби јас погрешно ги толкувам правилата.
sudijata ako dade crven bez toa da e vo soglasnost so pravilata voobicno kolku sto znam (ne sum 100% siguren) postoi moznost odposle da se unisti crveniot karton, samo ne znam dali vo makedonija takvo nesto se ima sluceno, pa prasanje e dali FFM se bi napravil takvo nesto. tolku prasina se krena sto mislam deka pre ke sakaat da dobie eden natprevar suspenzija
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.809
Поени од реакции
83.986
Де бе,..уште се раасправа за ова..

-Играч оди во акција иако акцијата треба да биде прекината поради тоа што има две топки во терен

-Играч 2 го брка играчот еден кој што иако требало да застане, не застанува, трча и пробува да даде гол, и покрај тоа што најверојатно му се викало, реагирало и насочило на играчот да прекине

-Играч 2 наместо да му влезе крвнички со две нозе, или наместо да го бутне, или наместо да започне тепачка, решава со едната топка да му ја бутне другата топка и со тоа играчов да се свести дека акцијата треба да биде прекината


Стварно не сте со сите со тоа како му влеговте еј...
Особено што и според законите не направи ништо лошо

Комично е, и тоа е тоа...

Ако не можеме на ова да се насмееме и одма влагаме со навреди и пцости, и пет дена дебатирање и све по ред....
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.792
Поени од реакции
17.151
Темава никогаш поактивна, кога ќе падне некој атрактивен гол, или кога ќе се одигра некое подобро дерби со повеќе голови, како Вардар-Шкендија во декември, никој ништо нема да напише.

Па кога ќе чујам ова го посрамотил македонскиот фудбал, до пред 2 години кога следев англиски фудбал знам дека на скоро секоја утакмица имаше мал милион пропусти и глупости од страна на играчите.

Кој знае па шо ќе беше кај нас некој да удреше дете шо збира топки, како шо го удри Азар она детето во Велс, кај Свонси.

Ќе имаше коментари "ова никаде го нема само кај нас селски фудбал".

Ова повеќе го пишувам за оние по фејзбук шо не гледале македонски фудбал никогаш и кога ќе се слушне за ваква работа први се да дадат "стручно" мислење.
 

StarScr3am

Ѓавол
Член од
22 септември 2009
Мислења
798
Поени од реакции
219
За сите што дискутирате еве го правилото напишано во официјалниот правилник па одлучете сами
Прекршоци со фрлање предмет
Во зависност од интензитетот судијата презема дисциплински мерки
• Слаб интензитет – опомена за неспортско однесување
• Јак интензитет – исклучување за насилничко однесување
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
na makedonski ne znam kade ima, jas na germanski gi citam tie raboti, go ima aktuelniot pravilnik na sajtot na sojuzot.
Автоматски споено мислење:


a taja vtora topka od kaj ke ja dobie? gi ima tie na sekade po terenot, onaka vo vozduh visat na visina od 1,50 za ubavo da moze sekoj da ja fati i posle da trca so nejze i da frla po druga topka? ili ke ja krijat pod maicata dodeka ke se ukaze prilika da sprecat akcija?

ocigledno ne razmisluvas dovolno bidejki inace ke ti stane jasno deka celoto scenarijo vo praksa ne e dobro izvodlivo. za takvo nesto da uspee kako prvo treba da znaes odnapred koga ke ima opasna akcija na protivnikot (mora da znaes odnapred bidejki ne mozes toa da go pravis non stop,ke dobies karton za namerna akcija povrzana so frlanje vtora topka na teren), pa pred toj moment nekako skrisum (skrisum za da ne bide vednas sprecena od sudijata) vtora topka da stigne do igrac koj bi mozel so taja vtora topka da ja pogodi topkata koja vo igra, a sekako i mora da bide mnogu precizen bidejki sigurno nema da ima uste druga topka za frlanje. ke treba rakometari da stavat vo odbrana za da ima i minimalna sansa tavko nesto da funkcionira^^ poednostavno e dete koe sobira topki da frli topka pred gol, toa patem i se ima sluceno ;)

LOL>... kako domakin ke stavi 10 deca so topki do teren... nemora da e od igrac neka
definitivno ima. za mene takva situacija e totalno neprirodna za fudbalskata igra i ne bi imal nisto protiv da se dobie crven za takva akcija. muabetot samo mi bese deka po aktuelnite pravila definitivno e zolt a ne crven.


praviloto deka se dava samo zolt za takva akcija e od FIFA, taka sto po nivna logika taja akcija ne e "bringing the game in disrepute". da go tolcea toa kako tolku los prekrsok kaznata ke bese crven pa posle ke mozea da mu zalepat na igracot i suspenzija od 50 natprevari.


sudijata ako dade crven bez toa da e vo soglasnost so pravilata voobicno kolku sto znam (ne sum 100% siguren) postoi moznost odposle da se unisti crveniot karton, samo ne znam dali vo makedonija takvo nesto se ima sluceno, pa prasanje e dali FFM se bi napravil takvo nesto. tolku prasina se krena sto mislam deka pre ke sakaat da dobie eden natprevar suspenzija

Ти реков ограничен си ти уште ми збориш за прекршокот на терен. Сфати дека не ми е гајле за тој детаљ, тоа е завршена работа. Направи што направи му дадоа картон, уткамицата заврши.

Сега работата е дали треба да има додатна казна со оглед на тоа што глупоста донесе срам на лигата и спортот. Факт е дека има штета и факт е дека е неспортски однос. Bringing the game in disrepute е токму тоа и нема врска со фаулот на терен. Мурињо беше казнет аз изјава затоа што се процени дека со една обична изјава нанел штета на судиската организација и на лигата. Реметење на лигата и наслови дека во МКД првата лига е селска лига ради вакви глупости и текако треба да бидат сфатени сериозно и да се казнуваат.


Втора работа е фактот дека ова може да се злоупотребува. Читав глупостиве што ги пиша дека неможел некој топка да најде па да пресече акција, дека немало топки во воздух лол... Секаде домашниот тим си има деца што собираат топки окулу теренот и може многу лесно да им се даде насока ако некој од домашните на терен бара да се уфрли втора топка итн. Македонија е ова и ако ова пројде не санкционирано нека не те изненадува ако некоја екипа го искористи ова.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Аман човек со таа додатна казна за нанесен срам на македонската лига и спортот! Логика левел: Ким Јонг-ун ебате беља. Дај намали со тропањево, не сме Саудиска Арабија или Северна Кореја па вакви муабети, ќе го казнуваме оти не обрукал пред светот. Па уште "на Запад одма ќе го истераа од лигата за нанесен срам", абе готово, и црн печат во пасош ќе му ставеа и ќе го кастрираа да не се размножува веќе. Си доби црвен картон за аматерската реакција и ќе си одлежи 1-2 натпревари казна и толку. Ниту е за повеќе, ниту во било која нормална земја ќе добиел поголема казна. Дај олабави со драмиве, стварно на глава се качи со муабетов.

ПС: Оној Мухарем Сухејљ проба на Јевтоски бокс да му мавне викендов (на крај не знам дали беше прав бокс оти никој нигде не објави видео и не пишаа збор за инцидентот, ама во секој случај директно го нападна и го мавна во фаца) и буквално никој ни збор за тоа, а за ваква глупост ајде на глава се качи да се казнел дебело оти срам нанел.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
27
Поени од реакции
8
21 коло

ДВОЈКИ И СУДИИ

СТРУГА ТЛ – СИЛЕКС (М. Гоцевски – Струмица)
ШКУПИ – РЕНОВА (А. Грујоски – Кичево)
ВАРДАР – РАБОТНИЧКИ (Ј. Бартон – Скопје)
А. ПАНДЕВ – БОРЕЦ (И. Стојчевски – Скопје)
ШКЕНДИЈА – МАКЕДОНИЈА ЃП (Д. Мечкаровски – Скопје)
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
LOL>... kako domakin ke stavi 10 deca so topki do teren... nemora da e od igrac neka



Ти реков ограничен си ти уште ми збориш за прекршокот на терен. Сфати дека не ми е гајле за тој детаљ, тоа е завршена работа. Направи што направи му дадоа картон, уткамицата заврши.

Сега работата е дали треба да има додатна казна со оглед на тоа што глупоста донесе срам на лигата и спортот. Факт е дека има штета и факт е дека е неспортски однос. Bringing the game in disrepute е токму тоа и нема врска со фаулот на терен. Мурињо беше казнет аз изјава затоа што се процени дека со една обична изјава нанел штета на судиската организација и на лигата. Реметење на лигата и наслови дека во МКД првата лига е селска лига ради вакви глупости и текако треба да бидат сфатени сериозно и да се казнуваат.


Втора работа е фактот дека ова може да се злоупотребува. Читав глупостиве што ги пиша дека неможел некој топка да најде па да пресече акција, дека немало топки во воздух лол... Секаде домашниот тим си има деца што собираат топки окулу теренот и може многу лесно да им се даде насока ако некој од домашните на терен бара да се уфрли втора топка итн. Македонија е ова и ако ова пројде не санкционирано нека не те изненадува ако некоја екипа го искористи ова.
abe za nego ako e potreba kazna sto demek ja posramotil makedonija realno potrebna e i kazna za tebe za nacinot na koj ja pretstavuvas vo i nadvor od nasata drzava^^
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.529
Поени од реакции
1.508
ti razbiras sto znaci bringing the game in disrepute? seljakot so postapkata go unistuva imdizot na ligata i voedno sportot. za toa absolutno treba da bide kaznet. sigurno nema vo pravilnik da ja opisuvaat situacijata ili kaznata ebate glupiot, toa ke si zavisi od stetata napravena...

A Participant shall at all times act in the best interests of the game and shall not act in any manner which is improper or brings the game into disrepute or use any one, or a combination of, violent conduct, serious foul play, threatening, abusive, indecent or insulting words or behaviour

eve ti ja definicijata na fifa... testot e ednostaven dali postapkata na seljakot go narusi imidot na sportot? "a Participant shall at all times act in the best interests of the game"

ako ova pomine so labava kazna ocekuvam ko sto pisa nekoj pogore da zacestat vakvi incidenti posto tolku e kvalitetot pa i mentalitetot na ligata i fudbalerite... dovolno e za presedan da go zemes ligavenjeto i glumenjeto so fauli poslednite pola saat da se ubie tempoto na utakmicata
:lolzz:

дај или научи убаво англиски или научи фудбал.

не знам и јас што си губам време со ограничени ликови :tapp:
Автоматски споено мислење:

sudijata ako dade crven bez toa da e vo soglasnost so pravilata voobicno kolku sto znam (ne sum 100% siguren) postoi moznost odposle da se unisti crveniot karton, samo ne znam dali vo makedonija takvo nesto se ima sluceno, pa prasanje e dali FFM se bi napravil takvo nesto. tolku prasina se krena sto mislam deka pre ke sakaat da dobie eden natprevar suspenzija
кај нас јас не се сеќавам картон да бил поништен. во посилниве лиги, да, тоа е редовна пракса. ФФМ мислам дека не ни сака да почне такво нешто пошо знаејќи го овдешниот менталитет ќе има огромен домино ефект, односно за секој црвен ќе се инсистира на поништување.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Најавуваат дека ќе се откажат сите јавни настани кај шо би имало поголема посета, а со то и спортските натпревари.

Само не знам зошто и фудбалот да е откажан, ко просечна посета е 20 гледачи.
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Најавуваат дека ќе се откажат сите јавни настани кај шо би имало поголема посета, а со то и спортските натпревари.

Само не знам зошто и фудбалот да е откажан, ко просечна посета е 20 гледачи.

Затоа што сме ненормална нација, ете затоа ќе се откажат.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Само не знам зошто и фудбалот да е откажан, ко просечна посета е 20 гледачи.
Кај нас тие 20 ркаат шлајмови на судии како оние 50.000 во Германија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom