Македонија во Северноатланската алијанса - НАТО

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
А ха. Па мислам дека влезот на Македонија во НАТО не значи никакво умирање, ниту мое ниту било чие во Македонија, и сметам дека од аспект на благосостојбата е просперитетот на оваа држава во овој момент е многу подобро да сме во НАТО отколку надвор од него, по цена пред Македонија да стои Северна.
Благостојба и просперитет на криминалци, бугарофили, гркомани ? Додека народот ќе треба да плаќа апсурдно високи даноци за да се храни воената машинерија што е сад?
Инвестиции за ефтина работна рака ?
Дали во опште разбираш што обврска е тоа?
Албанија е во нато, а некако ништо не е сменето.
Буугарија е во нато, а некако само поголеми сељации станаа, и се уште се руски симпатизери.
Хрватска да не беше во стратешка позиција, иста приказна ќе беше...
Црна гора ништо не е сменето...
Единствено што е сменето е што сме на иста страна со мајмуните на исток и на југ...
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.539
Поени од реакции
7.214
А не смеам да го имам ова мислење без некој да ме навреди? Можеби и јас мислам дека ти си за дијагноза, па не го велам тоа. Ова е форум на кој секој може да си го каже мислењето, моето е тоа. За мене ако на едната страна е влезот во НАТО, а на другата страна името Македонија, секогаш ќе го одберам влезот во НАТО.

Не смеам вака да размислувам? Твоето мислење е некој врвен политички авторитет?
Биди за НАТО и до задутре, никој не ти брани, ама тоа што самиот си против себеси, твоето име, твојата историја, твојот идентитен е катастрофално за тебе бидејќи твоите пријатели од НАТО во тебе гледаат аморфен фичфирич кој утре ако нема НАТО ама има ЗАТО и ќе прифаќаш без проблем да се викаш Источна Фичфиричија без проблем и ќе те возат дури имаат интерес.

Оди во Америка и на американец прашај го дали е за Америка или за НАТО, па јави види што ќе ти кажат
 
Член од
15 февруари 2020
Мислења
104
Поени од реакции
142
Благостојба и просперитет на криминалци, бугарофили, гркомани ? Додека народот ќе треба да плаќа апсурдно високи даноци за да се храни воената машинерија што е сад?
Инвестиции за ефтина работна рака ?
Просперитет на државата во целина. Никој нема да плаќа апсурдно високи даноци, ништо нема да се смени на тој пплан. Ве молам не тресете од ракав зелени во стилот на Мирка и Миленко.
Автоматски споено мислење:

Биди за НАТО и до задутре, никој не ти брани, ама тоа што самиот си против себеси, твоето име, твојата историја, твојот идентитен е катастрофално и за твоите пријатели од НАТО кои во тебе гледаат аморфен фичфирич кој утре ако нема НАТО ама има ЗАТО ќе се вика Источна Македонија без проблем и ќе те возат дури имаат интерес.

Оди во Америка и на американец прашај го дали е за Америка или за НАТО, па јави види што ќе ти кажат
Не гледам како сум со влезот во НАТО против сопствената историја и идентитет (што и да значи ова идентитет).

Ти си бил во Америка, си направил анкета таму и знаеш дека Американците се против НАТО? Таа анкета си ја направил во повеќе сојузни држави, кај различни социјални и старосни групи, и со сигурност си извлекол еднозначен заклучок?

Секоја чест како си упатен.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Просперитет на државата во целина. Никој нема да плаќа апсурдно високи даноци, ништо нема да се смени на тој пплан. Ве молам не тресете од ракав зелени во стилот на Мирка и Миленко.
Државата е институција. Курот ме боли за институција што не ни функционира.
А тоа за даноците е факт. Можеби не сега, ама САД ЌЕ испроцира војна кога тогаш... и кога тоа ќе се деси, спреми се стар леб и сол да ти биде 70% од оброците
Во најмала рака..
 
Член од
15 февруари 2020
Мислења
104
Поени од реакции
142
Државата е институција. Курот ме боли за институција што не ни функционира.
А тоа за даноците е факт. Можеби не сега, ама САД ЌЕ испроцира војна кога тогаш... и кога тоа ќе се деси, спреми се стар леб и сол да ти биде 70% од оброците
Во најмала рака..
Сигурно, САД ќе ја финансира следната војна преку зголемување на даноците во Македонија...

:pos:

Како бе ви текнуваат вакви работи? Буџетот на Македонија не стига државата да ги покрие сопствените трошоци, од нас ќе бараат пари.

Ха ха ха.

Милено и Мирка говна да јадат.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Сигурно, САД ќе ја финансира следната војна преку зголемување на даноците во Македонија...

:pos:

Како бе ви текнуваат вакви работи? Буџетот на Македонија не стига државата да ги покрие сопствените трошоци, од нас ќе бараат пари.

Ха ха ха.

Милено и Мирка говна да јадат.
Ќе не направат база со противракетни системи и балистички ракети со нуклеарни боеви глави. Освен пољаците такви глупаци нема освен овие нашиве.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Сигурно, САД ќе ја финансира следната војна преку зголемување на даноците во Македонија...

:pos:

Како бе ви текнуваат вакви работи? Буџетот на Македонија не стига државата да ги покрие сопствените трошоци, од нас ќе бараат пари.

Ха ха ха.

Милено и Мирка говна да јадат.
Единствениот што конзумира фекални материи си ти , друже...
Сите членки плаќаат дел од данок и бдп за нато операции, воглавно на сад(монопол).
Порокаловион има барано повеќе пари од ГЕРМАНИЈА за финансирање на нато.. и тоа повеќе данок да бидам специфичен
И ова се стари вести..
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Ти ја разбирам поентата, но за жал таква е реалноста и колку и да бегаме од неа, нема ефект. Две-три декади бевме ФИРОМ па преживеавме, не верувам дека некој ќе го стегне срцето ако има Р.С. (намерни кратенки) пред името Македонија.
А пак ќе повторам дека ти го разбирам гневот, страмот и све остало.
Od koga ja posravte rabotata ti, i taa na slikata tvoja, sea ste go razbirale gnevot :D
Barem bidi si dosleden i odi dobrovolec na misija, a ne da sreduvas dokumenti za beganje :)

Vo vrska so NATO, da ne bidam offtopic, ne sum ubedena deka pozitivno go menuva tekot na nastanite.
 
Член од
15 февруари 2020
Мислења
104
Поени од реакции
142
Ќе не направат база со противракетни системи и балистички ракети со нуклеарни боеви глави. Освен пољаците такви глупаци нема освен овие нашиве.
Така е, ама Полска е моментно една од државите и економиите во светот кои имаат најголем подем, и за која сериозни аналитичари веруваат дека ќе биде голем политички играч во овој век. Инаку, пред НАТО, многу ќар имаше Полска што не бееш член на некоја алијанса, или ја ебеа Германците, или Русите.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Ти ја разбирам поентата, но за жал таква е реалноста и колку и да бегаме од неа, нема ефект. Две-три декади бевме ФИРОМ па преживеавме, не верувам дека некој ќе го стегне срцето ако има Р.С. (намерни кратенки) пред името Македонија.
А пак ќе повторам дека ти го разбирам гневот, страмот и све остало.


Можеби од твоја перспектива изгледа така, и иако си оф-топик, јас сепак ќе го почитувам твоето право на слободен говор.
И нема да барам, ама добро ќе беше да образложиш зошто темава наликува на нешто хумористично..
Што може Нато да ти донесе кога канцерот од внатре те јаде? Уствари може,тие мрднати Северни Македонци што ке ратуваат утре ако рокне пак со автобуси да ги изнесат од Арачиново
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Полска беше дел од британско-француските сојузници во втора светска војна..
Знаеш како тоа заврши..
Не треси зелени
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Да се разбереме,сеедно ми е дали у Нато сме влегле него не ве разбирам вас што се надевате и очекувате ќар
 
Член од
15 февруари 2020
Мислења
104
Поени од реакции
142
Полска беше дел од британско-француските сојузници во втора светска војна..
Знаеш како тоа заврши..
Не треси зелени
Види, ако сакаш да дискутираш со мене, смени речник. Не можеш ниту да замислиш колку јас можам пис да бидам на уста. Тоа што се воздржувам, не значи дека ќе те трпам и понатаму.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Не. Тие не се воздржуваш...
Тресеш глупости, вреѓаш и мајтапиш, продаваш пропаганда...
...и уште мислиш дека немаш ништо погрешно направено.
ЈА да не почнам
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Od koga ja posravte rabotata ti, i taa na slikata tvoja, sea ste go razbirale gnevot :D
Barem bidi si dosleden i odi dobrovolec na misija, a ne da sreduvas dokumenti za beganje :)

Vo vrska so NATO, da ne bidam offtopic, ne sum ubedena deka pozitivno go menuva tekot na nastanite.
Ниту јас, ниту таа на сликата (барем досега немам слушнато) од професионален аспект дека погрешила некаде. Тоа што нејзината шефица ја усра работата, тоа не значи дека сите таму не чинат.
Друго, немат причина и не гледам зошто толку лично ме масираш мене и ми даваш предлози за некакви добротворни мисии и средување документи, тоа е мое право и шо ќе ми текне тоа ќе правам. Подсетиме ако сум ти пишал негде што да правиш ти во животот твој...
И мене не ми се допаѓаат многу работи што ги читам и работи кои членовите ги прават во животот, па не им се мешам во нивниот избор.
Ако ова не ти е доволно, тогаш премини на ПП, да не ја труеме темава со вакви приказни. Да е друг, ќе го искористи правото да те банира под изговор дека си оф-топик и дека несоодветно се понашаш на темава, но тоа не сум јас.
Се надевам во иднина ќе ме почитуваш и сакаш повеќе од јас што си ја љубам Ленче (како лик, не како обвинителка во СЈО)
Никогаш не се знае што носи животов :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom