Најекономично греење (затоплување)

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Читај горе прво што сам си напишал, со ракиичката до климата
А што сте си решиле ваша работа
Ili slab diopterot ili slabo makedonskiot. Treto nema. Ne stvarno vo koj del od boldiranoto ti zakluci toa sto zakluci.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.675
Поени од реакции
3.964
@tzlatko
Има ли лесен пристап U Crown до сензорот за температура на внатрешната или треба половина клима да се демонтира? Воедно сакам да видам и дали дупката е добро затворена (се наоѓа веднаш зад климата).
Мислам дека покрај тоа што изигрувам „стручњак“ (според некои недоветни), ќе морам да изигрувам и сервисер.
I jas sum vo klubot na stručnjaci kako tebe, pa možeme što sakame da se sovetuvame, bez strav deka nekoj će ni se smee zad grb....Znači ožeži brat, klimata e sega tvoja i samo tvoja, ne e poveće na GREE i možeš što sakaš da i praviš.
Senzorot so otvaranje na kapakot mora da se gleda. Toj sekogaš e na podolgi žici i možeš da go pomeriš za 3-4 cm na levo. So pomeranje nalevo poveće vo strujata od turbinata će dobieš pomali pauzi pri on/ off rabota i pouednačena T vo sobata.
Inverterite rabotaat vo dva osnovni moda. Edniot e mod na postiganje na zadadenata T, a drugiot e mod na održuvanje so što pomala potrošuvačka. Pri preodot od prviot vo vtoriot mod obično baš tie tvoi 600W, ako turbinata e vo niska brzina vreliot vozduh od prviot mod ne odi daleku se vsisuva nazad i go zbunuva senzorot i klimata se gasi. Isto se slučuva ako ima nekoja prepreka vo blizina kako pregraden zid ili blizok mebel....
Ne možno klimata vo slučajov GREE , ne bitno koj, taka lošo da raboti. Eve mojava ako i se sluči ova so vreliov vozduh, a im se slučuva i na japonskite, se iskluči na 600-700 W, pri slednoto palenje samata se poprava i vednaš odi vo mod na niska potrošuvačka i održuvanje, a se raboti za eden od glupite kinezi koj nekoi ovde gi ismejuvaat deka neznaele software da pisuvaat.
Moe mislenje e ako ja staviš na poniska T primer 21C i najgolem izduv će ti počne normalno da raboti, posle poleka odi nagore so T, a nadole so izduvot dodeka ne go najdeš optimalniot izduv.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
I jas sum vo klubot na stručnjaci kako tebe, pa možeme što sakame da se sovetuvame, bez strav deka nekoj će ni se smee zad grb....Znači ožeži brat, klimata e sega tvoja i samo tvoja, ne e poveće na GREE i možeš što sakaš da i praviš.
Senzorot so otvaranje na kapakot mora da se gleda. Toj sekogaš e na podolgi žici i možeš da go pomeriš za 3-4 cm na levo. So pomeranje nalevo poveće vo strujata od turbinata će dobieš pomali pauzi pri on/ off rabota i pouednačena T vo sobata.
Inverterite rabotaat vo dva osnovni moda. Edniot e mod na postiganje na zadadenata T, a drugiot e mod na održuvanje so što pomala potrošuvačka. Pri preodot od prviot vo vtoriot mod obično baš tie tvoi 600W, ako turbinata e vo niska brzina vreliot vozduh od prviot mod ne odi daleku se vsisuva nazad i go zbunuva senzorot i klimata se gasi. Isto se slučuva ako ima nekoja prepreka vo blizina kako pregraden zid ili blizok mebel....
Ne možno klimata vo slučajov GREE , ne bitno koj, taka lošo da raboti. Eve mojava ako i se sluči ova so vreliov vozduh, a im se slučuva i na japonskite, se iskluči na 600-700 W, pri slednoto palenje samata se poprava i vednaš odi vo mod na niska potrošuvačka i održuvanje, a se raboti za eden od glupite kinezi koj nekoi ovde gi ismejuvaat deka neznaele software da pisuvaat.
Moe mislenje e ako ja staviš na poniska T primer 21C i najgolem izduv će ti počne normalno da raboti, posle poleka odi nagore so T, a nadole so izduvot dodeka ne go najdeš optimalniot izduv.
Благодарам. Мене ми треба совет од таков стручњак (паталец), не од „стручњак“ гаталец кој знае како и по чија инструкција е монтирана климата (видовит човек, нема што).
Ќе чекам да истече гаранцијата (една година), па дали јас или некој друг ќе се обидеме да ја средиме. Жалосно е да заврши во старо железо.

Уште еднаш, БЛАГОДАРАМ!
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Благодарам. Мене ми треба совет од таков стручњак (паталец), не од „стручњак“ гаталец кој знае како и по чија инструкција е монтирана климата (видовит човек, нема што).
Ќе чекам да истече гаранцијата (една година), па дали јас или некој друг ќе се обидеме да ја средиме. Жалосно е да заврши во старо железо.

Уште еднаш, БЛАГОДАРАМ!
Na taa kilaza dobra para bi zemal. Kolku beshe nadvoreshnata kg.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Благодарам. Мене ми треба совет од таков стручњак (паталец), не од „стручњак“ гаталец кој знае како и по чија инструкција е монтирана климата (видовит човек, нема што).
Ќе чекам да истече гаранцијата (една година), па дали јас или некој друг ќе се обидеме да ја средиме. Жалосно е да заврши во старо железо.

Уште еднаш, БЛАГОДАРАМ!
I japonska klima da zemis edna sezona ke izgubis dodeka ja naucis kako da ja rabotis.
Aparatce za merenje imas i drugo ne ti treba.
Ako ti e difuzerot najdolu i vo najmala brzina najbrzo ke ti isklucva.( ako ti e na ifeel nevazi ova)
Imas ifell so nego malce potestiraj odalecigo dalecinskoto maksimum od klimata ama da ima kontakt so vnatrrsnata i da ne e vo nasoka na duvanje.
I kaj mene lg to ima 500-550w min uklucva isklucva spijam vo istata soba pa ne go sekavam- ima krckanje malo ama toa e toa. Navecer samo ja namalvam brzinata na 2 fan a denski najcesto 3fan od 5.
Neznam kolkava ti e sobata ako e 40m2 vtora- treta brzina ako e pomalia na auto fan.- se e so proba
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Kako toa klima za greenje da isklucuva na 600 w ,prvo ne se pali odma ako padne zadadenata t tuku za 3 stepeni i poveke i tuka se gubi komforot isto kako i pri defrosti.
Da ,ako trosi 250 w ne duva zesko no ako e na auto fan ke namali izduv i so potopol vozduh ke bide i komforot e mnogu podobar zaboravas deka si na klima.
Kaj mene koga e potoplo nad 6 stepeni spusta i na 200 nekoe vreme no ne gasne
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
3
Врати се барем 10 страни наназад низ темава и читај.
И барем напиши каква изолација имаш и каква дограма.
Kukata e bez izolacia i bez pvc prozori slaba izolacia ziveam struga
Автоматски споено мислење:

Pozdrav sakam da ve prasam dali nekoj znae nesto za klimava https://www.bosch-thermotechnology.com/gb/en/ocs/commercial-industrial/climate-5000-rac-standard-split-range-758931-p/
Jas ja kupiv od neptun imat 7 meseci mnogu sum zadovolen grejam soba od 18m² no so mnogu slaba izolacia klimata e postavena vo hodnik,mi trosi okolu 10kw dnevno no ja drzi sobata 24 celciusovi
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2020
Мислења
7
Поени од реакции
16
Функцијата тајмер:
Декларираат 24 часовен тајмер, ама не кажуваат дека тајмерот може само да вклучува и исклучува (едно вклучување и едно исклучување на 24 часа). Нема можност за подесување на температурата со тајмерот.
Ako U-Crownot ti e povrzan so Wifi na server kako sto go povrzav jas preku mobilnata aplikacija togas ke imas tajmer preku cela nedela za sekoj den posebno kolku pati sakas neograniceno vklucuvanje i isklucuvanje. Mozes i da napravis intervali koi ke se povtoruvaat sekoj den. Koga ne bev doma i bese potoplo nekolku dena ja namestiv samo na eftina tarifa.
Intervalite najverojatno se zapisuvaat na serverot nekade i potoa toj si ja prezema ulogata da isklucuva i vklucuva. Temperatura vo sekoj moment mozes ti racno preku mobilniot da ja namestis kolku sakas.
Edinstveno sto fali e moznost da se proveri temperaturata vo prostorijata sto mislam deka ako se potrudat moze so najnov Update da se vgradi i toa.

Screenshot_20200209-224010.png Screenshot_20200209-222601.png Screenshot_20200209-222612.png
 
Член од
28 февруари 2019
Мислења
46
Поени од реакции
116
Не сакам да завземам страна , но неможам да се воздржам а да не искоментирам ништо покрај сето ова шо го прочитав. Гри ти е класичен пример како државичкава наша медена земја (со пм честички во медо) , како то ние сме најарни а никој друг не чини , секој сака да не заеби, се плука по се живо и диво а во реалност за К не не бива. Сакам да дадам еден најглуп пример, купив блендер од медиамаркт(Дојчланд) пред неколку год, ама кога го отворив дома ми фалеа две капачина од шишињата што идеа со блендерот (блендер од 100еур- не се фалам). Другиот ден појдов да прашам ако може да ги добијам тие две капачиња. Додека јас се обидував да ги убедам дека блендерот е одличен , одлично функционира , дека нема потреба да го сменувам ,ако може да ми ги дадат само капачињата, тие ме убедуваа да го вратам и да ми дадат нов , мислам се разбираме? Со ваков однос кон клиенти и кон потенцијални клиенти што читаат тука и плус рекла казала не се гради бренТ како шо би рекол Климе. Ве чита тој шо ви е извршен директор? Ако да , секоја чест. Успат немам ништо против Гри , можи топ си се климите , можи не , друго ми беше муабетот. Вистина е дека секогаш ќе има "пациенти" во држава со олку "висок" коефициент на интелегенција , ама вие сите ги ставате во ист кош. Во секој случај и тие така наречени пациенти треба да ги третирате со одредена доза на респект доколку сакате да изградите бренТ, оти баш тие пациенти прават најголема анти-бренТ реклама. И ова е форум за искуства , за некој неупатени ко нас шо немаме време или не сакаме да станиме мајстори за клими, да научиме нешто за вие утре да не дишите загаден воздух,а не за герила маркетинг и на кој му е поголем. Поздрав.
 
Последно уредено:
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
@bakigvg Фала на постот со филтрите!
Јас во Ноември ги чистев и си велам нема гајле чисти се! Го прочитав твојот пост и проверив, има што да видиш :D
Во дневната 5,0 ката така-така, ама во спалната ќумур беа! Препорака на сите, слушајте ги советите дека барем еднаш месечно треба да се чистат филтрите! Ем на климата полесно, ем вие поздрави;)
mala ispravka...pozelno e 2pati mesecno... filterite ja sobiraat seta prasina vo prostorijata...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ako U-Crownot ti e povrzan so Wifi na server kako sto go povrzav jas preku mobilnata aplikacija togas ke imas tajmer preku cela nedela za sekoj den posebno kolku pati sakas neograniceno vklucuvanje i isklucuvanje. Mozes i da napravis intervali koi ke se povtoruvaat sekoj den. Koga ne bev doma i bese potoplo nekolku dena ja namestiv samo na eftina tarifa.
Intervalite najverojatno se zapisuvaat na serverot nekade i potoa toj si ja prezema ulogata da isklucuva i vklucuva. Temperatura vo sekoj moment mozes ti racno preku mobilniot da ja namestis kolku sakas.
Edinstveno sto fali e moznost da se proveri temperaturata vo prostorijata sto mislam deka ako se potrudat moze so najnov Update da se vgradi i toa.

Прегледај го приврзокот 233051Прегледај го приврзокот 233052Прегледај го приврзокот 233053
Можеби некому ќе му помогне Wi Fi, ама јас не користам мобилен телефон (само фиксен, од причини кои овде не се важни). Ми предложија и некаков жичен контролер (5 000 денаре мислам дека е). Ама сето ова откако ја монтирав климата. Пред тоа мудро си молчеа. Не ќе беше проблем ако пред тоа ги кажеа сите прикриени недостатпци, па ако одлучам да купам, знам што сум купил. Но во тој случај можеби ќе се одлучам за нешто друго, а ним не им одговара, ќе останат без дебела маржа.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Не сакам да завземам страна , но неможам да се воздржам а да не искоментирам ништо покрај сето ова шо го прочитав. Гри ти е класичен пример како државичкава наша медена земја (со пм честички во медо) , како то ние сме најарни а никој друг не чини , секој сака да не заеби, се плука по се живо и диво а во реалност за К не не бива. Сакам да дадам еден најглуп пример, купив блендер од медиамаркт(Дојчланд) пред неколку год, ама кога го отворив дома ми фалеа две капачина од шишињата што идеа со блендерот (блендер од 100еур- не се фалам). Другиот ден појдов да прашам ако може да ги добијам тие две капачиња. Додека јас се обидував да ги убедам дека блендерот е одличен , одлично функционира , дека нема потреба да го сменувам ,ако може да ми ги дадат само капачињата, тие ме убедуваа да го вратам и да ми дадат нов , мислам се разбираме? Со ваков однос кон клиенти и кон потенцијални клиенти што читаат тука и плус рекла казала не се гради бренТ како шо би рекол Климе. Ве чита тој шо ви е извршен директор? Ако да , секоја чест. Успат немам ништо против Гри , можи топ си се климите , можи не , друго ми беше муабетот. Вистина е дека секогаш ќе има "пациенти" во држава со олку "висок" коефициент на интелегенција , ама вие сите ги ставате во ист кош. Во секој случај и тие така наречени пациенти треба да ги третирате со одредена доза на респект доколку сакате да изградите бренТ, оти баш тие пациенти прават најголема анти-бренТ реклама. И ова е форум за искуства , за некој неупатени ко нас шо немаме време или не сакаме да станиме мајстори за клими, да научиме нешто за вие утре да не дишите загаден воздух,а не за герила маркетинг и на кој му е поголем. Поздрав.
Целиот анти грее атмосфера е поради нивниот однос, не дека климите не се добри. Ама толку омаловажување на тие што се жалат од нивните клими, дека се пациенти, живеат во шатори, дилери на клими, монтери...
Да бидеш продавач не е само да го имаш производот.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Член од
28 февруари 2019
Мислења
46
Поени од реакции
116
Целиот анти грее атмосфера е поради нивниот однос, не дека климите не се добри. Ама толку омаловажување на тие што се жалат од нивните клими, дека се пациенти, живеат во шатори, дилери на клими, монтери...
Да бидеш продавач не е само да го имаш производот.
Pa bash tie pacienti treba da im bidat celen pazar vo drzava so olku golema kupovna mokj so ogled na proizvodot sto go nudat, ama nikoj ne zasluzuva da bide omalovazen.
 
Последно уредено:
Член од
10 февруари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
59
Zdravo na site.
Bi sakal da prasam za 68 m2 odlicno izoliran prostor(kukja). Sto bi mi predlozile da izberam kako green izvor za da bidam efikasno zagrean. Voedno da bide isplatlivo kako investicija.Se e vo igra samo neka ima logika.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom